Zamrażarki czy wbudowane zamrażalniki naszych lodówek mają proste zadanie. Muszą szybko i efektywnie mrozić żywność i przedłużać jej przydatność do spożycia. Są jednak pewne nietypowe zastosowania tych urządzeń, które postanowiłem wyszczególnić. Niektóre z nich zaskakują.
Każde urządzenie z segmentu dużego AGD do domu ma określone zadania. Pralka pierze, zmywarka zmywa, a zamrażarka mrozi. Zostając właśnie przy zamrażarkach, warto dowiedzieć się o kilku nietypowych zastosowaniach tego sprzętu, które wynikają przede wszystkim z dostępu do bardzo niskiej temperatury.
Dezynfekcja kołder, poduszek czy pluszaków
To zastosowanie docenią młodzi rodzice czy alergicy. Pozbycie się niektórych roztoczy bywa bowiem uciążliwe. Lubią one pościel czy pluszowe zabawki. Odkażenie ich nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Pluszaki wystarczy włożyć do reklamówki lub torebki foliowej i zostawić w zamrażarce na noc. Produkty tekstylne trzeba natomiast zostawić w tym urządzeniu na nieco dłużej, np. kilkanaście godzin. Nie ma oczywiście 100 procent pewności, że wszystkie bakterie przepadną, ale zawsze jest to pewien sposób na poprawienie stanu tych rzeczy.
Dłuższa ekspozycja na niskie temperatury to i tak skuteczna broń w walce z wszelkimi bakteriami. Znam osoby, które do zamrażarki wsadzają nawet stare, drewniane antyki, które dopiero co zostały zakupione. Po cóż taki zabieg? Żeby pozbyć się korników.
Ranking zamrażarek szufladowych – zwycięzca
Odświeżanie jeansów
Im droższe są Twoje jeansy, tym bardziej o nie zadbaj. Częste pranie tego typu spodni negatywnie wpływa na ich kolor czy systematycznie niszczy użytą tkaninę. Jak temu zaradzić? Włóż swoje piękne jeansy do plastikowej torby/reklamówki i zostaw na dzień lub dwa w zamrażarce.
Z pewnością nieco je odświeżysz i wyeliminujesz nieprzyjemny zapach. Niektórzy twierdzą nawet, że takim sposobem usunie się wszelkie bakterie ze spodni, choć poważniejsze badania nad tym aspektem nie potwierdzają tego. W pewnym stopniu pewnie to pomoże, ale nie zastąpi prania.
Rozciągnięcie butów
Masz w domu jakieś fajne buty, które są troszkę za małe? Zapewne walczysz z tym na różne sposoby, żeby nie męczyć się z otarciami czy odciskami. Zamrażarka również w tym pomoże. Potrzebnych będzie kilka woreczków śniadaniowych. Trzeba wypełnić je wodą i włożyć do butów – w miejscu, które Cię obciera i uciska. Po takim zabiegu buty powinny się nieco rozbić i nie sprawiać Ci dyskomfortu. Wystarczy zostawić je na noc.
Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z butów
Pozostajemy przy obuwiu. Urządzenie do mrożenia żywności paradoksalnie pomoże w walce z nieprzyjemnym zapachem butów. Trzeba je włożyć do bardzo szczelnej reklamówki, a najlepiej to do kilku reklamówek i umieścić we wnętrzu zamrażarki na 4 – 5 godzin. Brzydki zapach powinien się… ulotnić.
Przeczytaj też: Czy warto kupić zamrażarkę?
Usuwanie przyklejonych gum
Ileż to razy w dzieciństwie miałem z tym problem… Aż współczuję mojej mamie, że co chwilę musiała się męczyć ze zdrapywaniem gumy do żucia z mojej odzieży. Najwięcej wrzasku było jednak wtedy, gdy jedną gumę balonową przykleiłem mojej siostrze – prosto na włosy.
Wracając do tematu tego materiału, niska temperatura skutecznie mrozi gumy do żucia, robiąc z nich praktycznie kamień. Dzięki temu łatwiej schodzą one z tkanin lub po prostu kruszeją. Kilka godzin w zamrażarce czy zamrażalniku i guma powinna być dużo łatwiejsza do usunięcia. No, przynajmniej z ubrań czy innych materiałów, bo z włosami to byłby problem. Może wtedy kostki lodu by pomogły? Muszę kiedyś przetestować to na młodszej siostrze.
Usuwanie trudniejszych plam z patelni
Z moją żoną mamy pewien podział obowiązków domowych. Ja na przykład zmywam. Jak się pewnie domyślasz, nie przepadam za tym. Szklanki, talerze, sztućce – spoko. Brudna i wielka patelnia? To już dla mnie prawdziwa udręka!
Pomaga po raz kolejny zamrażarka. Takie tłuste plamy i zaschnięcia dużo łatwiej usuniesz, jeżeli wcześniej zamrozisz patelnię. Nie trzeba tu nawet czekać kilku godzin. Zrób sobie za ten czas kawę, spokojnie ją wypij i wyjmij wspomniane naczynie kuchenne. Doczyszczenie go będzie dużo szybsze i wygodniejsze.
Zwiększenie żywotności świec
Raz na ruski rok robimy sobie z żoną romantyczną kolację w domu. Obowiązkowym elementem są wtedy świece, najlepiej jakieś zapachowe, choć nie robi mi to w sumie większej różnicy, jak to na faceta przystało. Istotniejszy jest dla mnie czas wypalania się takich świec. Wystarczy je zamrozić na kilka godzin, żeby paliły się znacznie dłużej, nawet dwukrotnie!
Triki z kosmetykami
Kosmetyki i niskie temperatury? To często ma sens. Pomadki wystarczą na dłużej, jeżeli będą przechowywane w niskiej temperaturze. Eye-liner włożony ok. 15 minut przed użyciem da jeszcze precyzyjniejszy efekt.
Naturalne produkty kosmetyczne nie stracą swoich właściwości. Zauważ, że często są pozbawione środków konserwujących, które przedłużają ich zdatność. Jeżeli używasz takich kosmetyków stosunkowo rzadko, to polecam przechowywanie właśnie w zamrażarce. Jeżeli dość często, to sprawdzi się wnętrze lodówki.
Od razu zaznaczę, że lepsze właściwości kosmetyków lub ich wydłużona żywotność mają zazwyczaj swoją cenę. Niektóre z nich nakłada się wtedy dużo ciężej. Mowa chociażby o lakierach do paznokci, które stają się lepkie. Miej to na uwadze, żeby potem nie wyklinać na moją poradę 😉
Przedłużanie żywotności akumulatorów
Mowa przede wszystkim o akumulatorach NiMH i NiCd, których żywot bywa stosunkowo krótki. Przechowywanie ich w niskiej temperaturze zapewni skuteczne zwiększenie żywotności.
Możesz tak postąpić nawet z nieużywanymi bateriami alkalicznymi. Pamiętaj jedynie o tym, żeby po wyjęciu z zamrażarki bądź zamrażalnika lodówki odczekać chwilę przed umieszczeniem baterii lub akumulatorków w jakimś sprzęcie. Nie powinny być lodowate, a spokojnie rozmrozić się w temperaturze pokojowej.
Zapobieganie mechaceniu się swetra
Tutaj często pomaga po prostu golarka do odzieży, ale po co tracić na to czas i siły w przypadku zmechaconego sweterka? Lepiej zapobiegać. Co trzeba zrobić, żeby zabezpieczyć sweter? Bingo – wsadzić do zamrażarki (w plastikowej torbie).
Pomoc w rozciągnięciu swetra
Pozostajemy przy swetrach, które przecież często goszczą i w damskich, i w męskich szafach z ubraniami. Po wypraniu sweter może drastycznie zmniejszyć swój rozmiar. Możesz wręczyć go wtedy jakiemuś dzieciakowi lub… tak, włożyć do zamrażarki. Powinien być jedynie zawinięty w folię spożywczą i przebywać tam kilka godzin.
Nie wróci on w magiczny sposób do swojego pierwotnego rozmiaru w 100%, ale ułożony na płasko i powoli rozciągany bardzo zbliży się do wcześniejszego stanu.
Hartowanie rajstop
Nie tylko zresztą rajstop, a wszelkich elementów garderoby, które z reguły nie są zbyt trwałe. Umieszczenie ich w urządzeniu do mrożenia na 12 – 24 godziny (w torbie plastikowej) po prostu je zahartuje. Warto przed tym nieco je zmoczyć i dokładnie wykręcić. Po wyjęciu powinny spokojnie się rozmrażać w temperaturze pokojowej.
Rozdzielenie starych zdjęć
Znalazłeś jakieś stare rodzinne zdjęcia, ale są strasznie ze sobą posklejane? Próba rozdzielenia ich może skończyć się źle. Owiń je więc folią i włóż do zamrażarki na kilka godzinek. Następnie wyjmij i delikatnie oddziel od siebie zdjęcia. Powinno pójść lepiej oraz bezpieczniej dla odbitek.
Podsumowanie oryginalnych zastosowań zamrażarki
Jak widzisz, zamrażarki to nie tylko prosty sprzęt do mrożenia mięsa, ryb, owoców i warzyw, ciast, owoców morza czy innych mrożonek, jak również nasion (tak, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachować je w ten sposób na kolejny sezon).
Zamrażarki mogą znacząco ułatwić Ci codzienną walkę z domowymi obowiązkami czy problemami, które niekoniecznie związane są ze świeżą żywnością. Powyższe ciekawostki to w pewnym sensie lifehacki z zamrażarką.
Dodam jednak, że połączenie brudnej lub cuchnącej odzieży z komorą, w której przechowujesz świeżą żywność, jest średnim pomysłem. Kilka punkcików to więc po prostu ciekawostki, choć w awaryjnych sytuacjach, kto wie…
Pamiętaj przy okazji, że stworzony przeze mnie ranking zamrażarek przedstawia najatrakcyjniejsze modele z tej kategorii sprzętu dużego AGD. Są one przede wszystkim przystosowane do sprawnego mrożenia świeżych produktów spożywczych, ale i w powyższych punktach dadzą radę.