Transmitery FM – dla jednych nieprzydatne zabaweczki, dla innych pomocne gadżety samochodowe. Jednym z ich problemów jest wysokie ryzyko występowania wszelakich zakłóceń. Czemu to urządzenie szumi? Dziś wskażę Ci powody, przez które tak się dzieje. Zawarłem też proponowane rozwiązania problemów z zakłóceniami.
Malutki transmiter FM to prawdziwe wybawienie dla kierowców, którzy w swoich autach mają przestarzałe radioodtwarzacze samochodowe. Przede wszystkim takie, które nie radzą sobie z odtwarzaniem plików muzycznych, a obsługują jedynie stacje radiowe, płyty CD, a nawet kasety magnetofonowe.
Trzeba powiedzieć sobie szczerze – dźwięk przesyłany falami radiowymi z tego filigranowego urządzenia car audio nie jest zwykle najwyższych lotów i nie zadowoli audiofila.
Pomijając jakość brzmienia, do szewskiej pasji doprowadzają często szumy, piski, trzaski czy inne zakłócenia, które występują podczas użytkowania. Co je najprawdopodobniej powoduje? Dlaczego tak się dzieje? Jak to naprawić w kilka minut? Poniżej kilka wskazówek. Być może nie trzeba będzie wymieniać transmitera na nowy.
Problem z formatem pliku muzycznego
Jeżeli Twój transmiter obsługuje kilka formatów, np. MP3 i WMA, to w przypadku zakłóceń warto przerzucić się na inny format.
Jeśli taka opcja odpada, bo korzystasz wyłącznie z MP3, to zmniejsz programowo jakość pliku MP3 (bitrate). W sieci jest kilka darmowych programów, za pomocą których łatwo wyregulujesz parametry pliku muzycznego.
Zawsze warto też przeanalizować, czy szumy występują ogólnie, czy może w przypadku konkretnych piosenek. W drugim przypadku dostajesz dobry trop, który sugeruje, że to z danym plikiem jest coś nie tak, a nie z Twoim transmiterem FM. Spróbuj więc odsłuchać go na innym urządzeniu, np. komputerze.
Pamiętaj, że dane z nośnika sam możesz przypadkowo uszkodzić. Nigdy nie wyjmuj transmitera, jak i podpiętych do niego urządzeń, gdy odtwarzana jest muzyka.
Problem z konkretną częstotliwością
Czasem ustawiona częstotliwość przeszkadza współpracy na linii radioodtwarzacz – transmiter. Dla pewności polecam więc przetestowanie innych kanałów. Popstrykaj sąsiednie częstotliwości, które są wolne. Sprawdź, czy zakłócenia występują również na nich.
Uniwersalną radą jest oddalenie pasma od częstotliwości zarezerwowanej przez daną stację. Sporo może też zależeć od konkretnej lokalizacji. To, jak działa transmiter FM, często powoduje, że fale radiowe czasem nakładają się na siebie, co wywołuje szumy i trzaski.
Znaczenie ma nawet moc nadawania stacji. Lepiej wybrać pasmo między słabszymi stacjami. Opisałem to dokładnie w artykule o najlepszej częstotliwości dla transmitera samochodowego.
Ładowanie urządzenia zewnętrznego
Nawet najtańsze transmitery FM często oferują dwa porty USB, gdzie jeden z nich może ładować np. smartfona. Szybkość ładowania akumulatora urządzenia zewnętrznego jest jednak zwykle mało wydajna. Może też dodatkowo obniżać jakość dźwięku i powodować zakłócenia.
Ogólnie mówiąc, polecam Ci bardziej rasową ładowarkę samochodową czy bank energii, gdyż większość transmiterów słabo nadaje się do tego zastosowania, chyba że są to dość porządne urządzenia 2w1.
Niski stan akumulatora transmitera FM
Ten punkt dotyczy wyłącznie modeli, które mają wbudowany akumulator.
Jak łatwo się domyślić, urządzenie może pracować słabiej, jeżeli jego bateria jest bliska wyładowania się. Większe zakłócenia, występujące tylko w takich przypadkach, nie powinny być zatem powodem do paniki.
Zauważ jednak, że dużo popularniejsze są transmitery FM, które korzystają z gniazdka zapalniczki. No i one mogą z kolei szumieć z innego powodu – patrz kolejny punkt.
Przeczytaj też:
Problem z gniazdkiem zapalniczki
Warto przypatrzeć się samemu gniazdku zapalniczki samochodowej. Czasem bywa bowiem tak, że nie do końca łączy się z urządzeniem, które w nie wpinasz. Sam miałem kiedyś taki przypadek.
Jak sprawdzić, czy aby na pewno problem tkwi w gniazdku? Podłącz do niego inne urządzenie elektroniczne dla zmotoryzowanych, np. nawigację GPS czy rejestrator trasy. Musi ono mieć w danym momencie niski stan akumulatora. Potem wystarczy tylko obserwować, czy jego poziom prawidłowo wzrasta. Najlepiej przejedź się po okolicy przy tym procesie.
Ten punkt może być też odpowiedzią na pytanie, dlaczego transmiter FM nagle przestaje działać lub w ogóle nie działa.
Koniecznie dopowiem, że wina nie musi leżeć stricte w gniazdku. Najtańsze transmitery z Allegro bywają na tyle tandetne, że ich konstrukcje są słabo przemyślane. Bolec transmitera (+) i jego blaszki (-) powinny dokładnie łączyć się z gniazdkiem. Czasem można je lekko wygiąć w tym celu lub gimnastykować się ze znalezieniem optymalnej pozycji wpięcia – o ile to możliwe.
Przy okazji – słyszałem nawet o przypadku… zamienionych biegunów w zapalniczce samochodowej. Wtedy nie odpalisz z niej nic, a nawet możesz zepsuć urządzenie zewnętrzne.
Problemy z filtrem/kondensatorem samochodowym
Tutaj wina leży po stronie Twojego autka. Chodzi konkretniej o niedziałający kondensator przeciwzakłóceniowy. Największe zakłócenia występują wtedy w przypadku odpalenia silnika – układ zapłonowy. Ten element możesz sprawdzić u mechanika przy okazji naprawiania czegoś, bo czasem winowajcą jest kabelek kondensatora.
Transmiter FM zbyt niskiej jakości
To jest ostatni i w zasadzie główny powód wszelkich zakłóceń i szumów. Jeżeli wszystkie wcześniejsze punkty nie dały Ci odpowiedzi, to albo Twój transmiter FM kończy powoli swój żywot, albo jest po prostu szajsem.
Kupując najtańszy model za kilka czy kilkanaście złotych, możesz w zasadzie od razu wyrzucić go do kosza na śmieci. Śmiem twierdzić, że poniżej 50 zł nie ma nawet co szukać i najkorzystniej wydać 80 – 100 zł, żeby się mocno nie rozczarować.
Jeżeli więc czytasz ten tekst głównie z ciekawości i dopiero planujesz zakup transmitera do samochodu, to masz szczęście. Stworzyłem bowiem obszerny ranking transmiterów FM. Znajdziesz w nim kilka solidnych i stabilnie działających nadajników FM. Dopełnieniem tego tematu jest także poradnik zakupowy o tym, jak wybrać transmiter FM.
Omawiana kategoria sprzętowa cechuje się niskimi cenami, więc nie bądź zbyt skąpy. Dołożenie tych kilkudziesięciu złotych pozwoli Ci nabyć transmiter FM, który nie rozleci się po dniu i nie będzie generował jedynie nieprzyjemnych szumów.
Podsumowanie
Problem szumiącego transmitera FM bywa bardziej złożony niż może się wydawać. Urządzenia te raczej nie należą do wybitnie niezawodnych.
Zamieszanie z falami radiowymi i częstotliwością, problem z gniazdem zapalniczki, uszkodzony plik muzyczny – to kilka głównych powodów, które dla Ciebie omówiłem.
Mocno wierzę, że dasz radę naprawić swój transmiter FM, aby działał prawidłowo. Zawsze możesz też podzielić się swoimi doświadczeniami czy zagwozdkami w sekcji komentarzy, którą znajdziesz poniżej. Szybko w niej odpowiem na Twoje pytania.
Na końcu dodam, żebyś uważał również z nasłonecznionymi miejscami. Nadajnik tego typu nie może być dłużej narażony na wyższe temperatury, gdyż mogą zaburzyć jego pracę lub wywołać awarię. Większe mrozy uczynią zresztą to samo.
Obstawiam też, że wiesz, jak podłączyć transmiter FM. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to zajrzyj do podlinkowanego przed chwilą poradnika. Bardzo dokładnie opisałem w nim całą konfigurację.
Witam używam transmiter od ok 3mcy wszystko było ok .od paru dni muzykę która puszczam w aucie przez transmiter przycina lub przyspiesza muzykę. Co to może być?
Pisiadam xblitz x300pro
Przy zwiększeniu głośności słychać duże szumy tak jak przy naciskaniu hamulca. Co może być nie tak?
Podpinam się do pytania, co prawda korzystam z transmitera Baseus, ale objawy te same.
Kupiłem właśnie używam rock b301, testowałem w 3 autach i w 2/3 działa poprawnie. W jednym z aut (konkretniej BMW F30) występują straszne szumy. Muzykę odtwarzam z Spotify więc format muzyki raczej okej jest. Nie wiem czy to jest Problemy z filtrem/kondensatorem samochodowym bo gdy odpalam samochód to nie występują żadne zakłócenia. Mam wątpliwości tylko czy nie jest to może wina gniazda zapalniczki. Proszę o odpowiedź.
Cześć. Może ten Rock nie lubi jeździć w BMW? 😛 A tak na poważnie – także obstawiam, że coś jest z gniazdkiem.
Kupiłam transmiter przetwarza muzykę bez zakłóceń jedyne co się stało po miesiącu to słabo słychać muzykę pomimo że regulator głośności w radio ustawiony na maxa inne fale radiowe są głośno na tym samym poziomie głośności?
Mam tan sam problem po kilku dniach używania i pojęcia nie mam, czy się zepsuł czy o co chodzi.
A może ktoś wyjaśni czemu przy odbieraniu połączenia przez transmiter ja słyszę osobę bardzo dobrze a ona mnie prawie wcale
kupiłem dzis szajc od chinczyka za 17 i choc mialem swiadomosc ze wtapiam hajs , musze powiedziec ze jestem mile zaskoczony ..nie mowie ze kupilem sprzet z gornej pólki ale jak na 17 zl daje rade
Cześć! Ważne, że spełnia póki co oczekiwania 🙂 Im dłużej będzie działać, tym lepiej, choć nie oczekiwałbym cudów pod względem niezawodności. Ale że sprzęt był w cenie paczki fajek, to można było zaryzykować 🙂
xiaomi roidmi 3s z peugeot 407 strasznie szumi na każdej częstotliwości nie polecam do tego auta.
używam rock b300 są szumy podczas ciszy ale jak gra to już jest całkiem spoko 🙂 fajnie się czytało 🙂 5/5
Dzięki! 🙂
Im wyższy bitrate pliku MP3 tym lepiej, te o niskiej jakości dają płaski dźwięk, słaby bass, a transmitery nawet najlepsze trochę jakości też obcinają i robi się w ogóle kicha.
Co do rankingu żeby już osobno nie pisać, pilot jest moim zdaniem bezużyteczny, jeśli jest to i tak gdzieś się zawsze zapodzieje albo w ogóle zgubi, duże czytelne klawisze funkcyjne i gałka są najwygodniejsze. Pozdrawiam
Witam, dziękuję za wartościową opinię. Pozdrawiam również