Już na początku wyjawię Ci, że jedzenie zrobione na parze niesie za sobą wiele zalet. Chodzi zarówno o korzyści zdrowotne, jak i te związane z samym sposobem gotowania. Prześledźmy je wspólnie!
Zmiana swojego stylu odżywiania na zdrowszy ma sporo plusów. Poprawisz swoją sylwetkę, polepszysz samopoczucie, a Twój organizm podziękuje Ci za to prawidłowym funkcjonowaniem. W tym artykule będę chciał Cię przekonać do gotowania na parze. Czy warto? Jakie są zalety? Sprawdź to!
Żegnaj tłuszczyku
Gotując na parze, uzyskasz przede wszystkim dania niskokaloryczne i lekkostrawne. Będą w zasadzie pozbawione tłuszczu, a co za tym idzie – zbędnych kalorii. Skutecznie wspomożesz odchudzanie. Nawet używanie pozornie zdrowych olejów nie może równać się z parą wodną.
Pozbywasz się tym samym wielu szkodliwych substancji, które pojawiają się podczas smażenia, jak i produktów ułatwiających kuchenne prace przy innych sposobach przygotowywania potraw (chociażby masło, smalec).
Zamiast tłuszczu Twój organizm dostanie solidną dawkę witamin i wartościowych składników mineralnych. Nie uciekają one z żywności jak w przypadku innych sposobów przygotowywania posiłku. Potrawy stają się również dużo łatwiejsze do strawienia, więc i problemy żołądkowe nie powinny Ci doskwierać.
Ten powód na TAK przekonuje większość osób. Któż bowiem nie marzy o seksownej sylwetce, która przyciąga wzrok?
Pieprzyć sól!
Zastanów się, ile potraw czy przekąsek solisz? Dużo, prawda? Ta najpopularniejsza przyprawa na świecie w większych ilościach zatrzymuje wodę w organizmie. Nie pomaga to diecie, a dodatkowo zwiększa ciśnienie.
Gotując na parze, nie musisz tak dokładnie solić potraw. Jeżeli już, to po ugotowaniu, a nigdy przed. Dobrą alternatywą dla soli są aromatyczne zioła (np. tymianek, bazylia).
Poradnik na potem: Jak wyczyścić i odkamienić parowar?
Smaczne i zdrowe – połączenie idealne?
To, że gotowanie z wykorzystaniem pary jest zdrowe, to oczywistość. Co jednak ze smakiem gotowych dań przy tej technice gotowania? Czy czekają Cię mdłe potrawy, a jedzeniu ich będzie towarzyszył grymas na twarzy?
Pewnie niektórych z Was zaskoczę, ale wszelkie potrawy z urządzenia gotującego na parze są smaczne – przynajmniej jak na mój gust, a gusta bywają różne. Dania zachowują naturalny smak i aromat. Mięso, ryby, warzywa – być może dotąd nawet nie znałeś idealnego smaku wielu potraw, które często spożywasz. Ja wiele smaków odkrywałem na nowo.
Jedzenie ładne, aromatyczne, ale i świeże
Wspominałem już o zachowaniu naturalnego smaku i aromatu potraw gotowanych na parze. Wiąże się to również z ich kolorem i świeżością.
Żywność będzie odpowiednio wilgotna i łatwa w trawieniu. Zachęci Cię do spożycia piękną prezencją. Być może polubisz nawet warzywa, których za nic na świecie nie chciałeś jeść w dzieciństwie (u mnie były to brokuły, które teraz często wcinam). Najwyższa świeżość dopiero co ugotowanych składników potrafi działać na zmysły.
Gotuj, co chcesz
Co można gotować na parze? Bardzo dużo rzeczy. Wymieniłem już kilka głównych w poprzednich akapitach, czyli różnego rodzaju mięsa (drób, cielęcina itd.), warzywa, no i oczywiście ryby.
To dopiero początek góry lodowej. Jajka, ziemniaczki, owoce morza, produkty sypkie (przede wszystkim ryż i kasza) czy kremy oraz musy przygotujesz w funkcjonalnym urządzeniu do gotowania na parze. Menu jest długie, więc z pewnością działa na korzyść tego, że warto gotować na parze. Przy okazji sprawdź, co można gotować w parowarze. Podałem bardzo obszerną listę.
Wiele osób kojarzy gotowanie parowe tylko z wegetarianizmem. Rzecz jasna dania dla jaroszy wychodzą na parze super, ale nikt Ci nie karze rezygnować z jedzenia mięsa. Je również przygotujesz w parowarze.
Pomysł na kolejną lekturę: Jak gotować w elektrycznym parowarze?
Szybkie i bezpieczne gotowanie dla każdego
Obsługując bardziej zaawansowany sprzęt do tego typu przygotowywania posiłków, nie ryzykujesz przypalenia potraw. Jest to dużo bezpieczniejszy proces niż smażenie. Nawet rozgotowanie delikatniejszych potraw jest ciężkie do wykonania, choć warto pamiętać o dzieleniu chociażby mięsa na równe kawałki.
Pokuszę się też o stwierdzenie, że nawet osoba mało obeznana w gotowaniu poradzi sobie z tym sposobem i dość szybko osiągnie dobry poziom umiejętności, aby codziennie robić samemu pyszne i niskokaloryczne obiadki.
To wszystko jest przy tym zdecydowanie szybsze. Temperatura jest bowiem wyraźnie wyższa niż w przypadku tradycyjnego gotowania – osiąga 120°C, czyli o 20°C więcej. Dodam jedynie, że jeżeli wody brakuje, to najlepiej dolać ją wrzącą, gdyż chłodniejsza ciecz wprowadzi pewien zamęt z czasem gotowania.
Wiele z tych zalet musi znaleźć potwierdzenie w urządzeniu, którego używasz, ale o tym będzie później, więc scrolluj dalej.
Gotowanie na parze to nie trend
Trendy w jedzeniu potrafią odmienić zdanie setek tysięcy osób. Chyba każdy już zetknął się np. z tematem żywności bezglutenowej. Nie będę tego oceniał, ale powiem jedno – gotowanie na parze od wielu lat zalecają dietetycy czy specjaliści od zdrowego żywienia. To nie jest wymysł czy chwilowa moda, gdyż tak naprawdę ciężko znaleźć wady gotowania na parze.
Co jest potrzebne do gotowania na parze?
Oprócz motywacji i chęci poprawienia swojego stylu żywienia potrzebujesz jakiegoś urządzenia kuchennego, które pozwoli Ci wykorzystywać opisywaną metodę obróbki żywności.
Możliwości jest kilka:
- Parowar elektryczny – dla mnie najkorzystniejsza opcja. Jest to zazwyczaj kilkupiętrowe urządzenie z segmentu małego AGD do kuchni ze sterowaniem elektronicznym lub manualnym. Wybór jest szeroki, a ceny nie są wcale kosmiczne. Sprawność oceniam bardzo dobrze. Tego typu sprzęt eliminuje też jedną z trudności gotowania na parze. Jedzenie nie styka się bowiem z wodą, a z samą parą. Ranking parowarów pokaże Ci, które urządzenia są godne uwagi.
- Piekarnik z parowarem – nowoczesne piekarniki często posiadają tryb pracy wykorzystujący właśnie parę. Potrawy będą przez to chrupiące i jednocześnie soczyste. Tego typu sprzęt znajdziesz w moim rankingu piekarników parowych. Pamiętaj, że dzielą się na 2 rodzaje: z funkcją pary (prostsza metoda) oraz generatorem pary (dużo bardziej zaawansowany sposób pichcenia). A plusy i minusy tego sprzętu szybko poznasz, czytając poradnik o tym, czy warto kupić piekarnik parowy.
- Garnek parowy, zwany także parownikiem – w porównaniu do parowaru stawiasz go na kuchence, nie wykorzystując zasilania sieciowego. Garnki do gotowania są mocno zróżnicowane pod względem materiału wykonania (np. szklane, ceramiczne, stalowe, emaliowane), ilości poziomów na składniki czy całkowitej pojemności. Bez trudu znajdziesz też modele dedykowane płytom ceramicznym, a nie tylko kuchenkom gazowym i elektrycznym.
- Nakładka na garnek – najtańsze rozwiązanie. Przez małą pojemność raczej nie sprawdzi się dobrze przy gotowaniu bardziej złożonych dań.
- Bambusowe naczynie do gotowania na parze – dość niszowa grupa. Bambusowy parownik składa się zazwyczaj z kilku sitek. Nazywa się go nawet czasem koszykiem do gotowania na parze. Wykonuje je się ręcznie i kładzie na garnku z wodą. Garnek musi być jednak idealnie dopasowany wymiarami.
Podsumowanie
Mocno wierzę, że przekonałem Cię do przerzucenia się na gotowanie parą. Odkąd wraz z najbliższymi zmieniłem sposób przyrządzania potraw, czuję się dużo lepiej. Jeżeli ktoś mówi mi teraz, że tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku potraw, to na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Jestem dość wybredny co do smaku, ale użytkowanie parowaru bardzo mi się spodobało.
Jest to zdrowa metoda obróbki produktów spożywczych, która pozytywnie wpłynie na Twoją sylwetkę czy zdrowie. Czy warto gotować na parze? Zdecydowanie tak! Zachęcam do spróbowania samemu.
Dowiedz się więcej o parowarach:
Zobacz alternatywy dla parowarów: