W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

8 porad, jak prawidłowo siedzieć na fotelu gamingowym (kubełkowym)

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Maratony grania zwykle kończą się dla mnie bólami pleców, kręgosłupa, ramion czy barków. Wszystko przez to, że zapominam o prawidłowej pozycji siedzenia na moim fotelu kubełkowym (czyli gamingowym). Poniżej przygotowałem dla Ciebie kilka porad na temat tego, jak prawidłowo na nim siedzieć.

jak prawidłowo siedzieć na gamingowym fotelu kubełkowym

Spis treści:

  Sprawa nie jest taka prosta, bo fotele kubełkowe ustępują krzesłom zdrowotnym czy ergonomicznym pod względem dbałości o prawidłową pozycję przyjmowaną podczas siedzenia. Ich konstrukcja naśladuje fotele ze sportowych samochodów, które poprzez swoje skrzydełka trzymają kierowcę na zakrętach. Siedząc przy PC, PlayStation, Xboxie, nie ma to jednak żadnego znaczenia.

  Problem leży też w nawykach i niewiedzy. Większość graczy nie zna optymalnej dla siebie pozycji siedzenia lub nie zauważa pewnych nawyków, które negatywnie wpływają na kręgosłup i inne części ciała.

  Poniżej zawarłem kilka przydatnych wskazówek, które wybawią Cię od wszelkiego dyskomfortu przy użytkowaniu fotela dla gracza. Usiądziesz nie tylko wygodnie, ale też prawidłowo dla swojego ciała.

  Jak siedzieć na fotelu gamingowym – skrót porad

  Zalecam Ci oczywiście przeczytanie całego tego materiału, bo wyjaśni wszelkie zagadnienia, ale jak chcesz swego rodzaju streszczenie, to proszę bardzo.

  Uwzględnia absolutnie najważniejsze porady:

  • —>>> Ustaw wysokość fotela, żeby Twoje stopy swobodnie i płasko spoczywały na podłodze. Trik jest taki, żeby stanąć przed fotelem i ustawić jego wysokość tak, żeby przednia krawędź siedziska była tuż pod poziomem, na którym są Twoje kolana.
  • —>>> Kąt między ramieniem a przedramieniem, a także w ugiętych kolanach powinien mieścić się w zakresie 90 – 110°. Przy pozycji lekko odchylonej takie same wartości dotyczą zresztą kąta między tułowiem a siedziskiem.
  • —>>> Na fotelu kubełkowym, który wyjściowo nie podąża za naturalną krzywizną kręgosłupa, polecam się wyprostować. Oparcie musi wspierać odcinek lędźwiowy (kolokwialnie: dolną część pleców, tuż nad czterema literami). Warto zatem zaprzyjaźnić się z dodawaną często do foteli poduszką pod ten odcinek. Ustaw ją tu za nim.
  • —>>> Kilka prostych rad na koniec. Pobujaj się na fotelu w przerwach podczas e-sportowych zmagań. Rób sobie jak najczęściej przerwy, a w nich porozgrzewaj mięśnie lub idź na krótki spacer. Nie przesuwaj ciężaru ciała na jedną ze stron. Zadbaj o to, żeby ramiona i szyja były zawsze rozluźnione, gdyż napięte mięśnie spowodują dyskomfort. Jeżeli na fotelu spędzasz sporo czasu, to nie bądź skąpy i kup możliwie jak najlepszy model.

  Ranking foteli gamingowych – zwycięzca

  SPC Gear SR600F

  Wyreguluj wysokość siedziska

  Zacznę od podstawy przy prawidłowym usadowieniu swoich czterech liter. Fotele dla graczy oferują zwykle bardzo szerokie możliwości regulacji dzięki mechanizmowi TILT.

  Jak najlepiej dobrać wysokość siedziska?

  Jako dość wysoki facet (187 cm) nie miałem tu zwykle dylematów i ustawiałem maksymalną możliwą wysokość. Osoby niższe mogą natomiast stanąć przed swoim fotelem i sprawdzić pozycję przedniej krawędzi siedziska względem… kolan. Powinno ono znajdować się tuż pod nimi. W moim przypadku rzeczywiście tak jest.

  Gorzej mają osoby bardzo wysokie. Muszą szukać równie wysokich foteli kubełkowych lub nabyć podnóżek, dzięki któremu w komfortowy sposób podeprą stopy. Trzeba bowiem w takim przypadku nieco wyciągnąć nogi do przodu.

  Przeczytaj też: Czy warto kupić gamingowy fotel?

  Ustaw podłokietniki

  Podłokietniki to wbrew pozorom bardzo ważny element, który mocno wpływa na komfort wirtualnej rozgrywki, jak i ciało gracza.

  Ich wysokość powinna pokrywać się z wysokością blatu biurka, choć to nieco prosta rada. Zaobserwuj więc, czy na konkretnym pułapie Twoje ramiona są wystarczająco rozluźnione. Nie powinny bowiem za bardzo opadać lub być nienaturalnie podciągnięte do góry.

  Ważne jest także to, żeby kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem mieścił się w zakresie 90 – 110°.

  Jeżeli chodzi o kąt ustawienia podłokietników czy rozstaw na boki (lewo – prawo), to jest to już ustawienie bardziej według indywidualnych preferencji (a konkretniej zależne od szerokości Twojej obręczy barkowej), choć też czasem pomaga w rozluźnieniu ramion.

  Radzę jednak tak samo ustawić oba podłokietniki. Jeżeli jest inaczej, to znak, że za bardzo przesuwasz przeciąż swojego ciała w jedną ze stron.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wyprostuj plecy

  Nie jest wcale powiedziane, że w przypadku każdego typu fotela musisz mieć idealnie wyprostowane plecy z kątem prostym względem siedziska. W fotelach gamingowych jest to jednak wskazane. Pozycja wyprostowana powinna być trzymana przede wszystkim przez miłośników gier RTS, których klawiatura gamingowa wręcz pali się od wciskania poszczególnych kombinacji.

  Najważniejsze jest natomiast to, aby oparcie wspierało odcinek lędźwiowy. Bardziej fachowo określa się to wsparciem lardozy, które zresztą podąża za naturalną krzywizną ludzkiego kręgosłupa. Jest to kluczowa część Twoich pleców, która najbardziej cierpi podczas nieprawidłowego siedzenia.

  Większa część oparcia powinna zresztą podpierać Twoje plecy. Pozycja kolan zazwyczaj znajduje się w takim przypadku na linii z biodrami, ale może też być nieco poniżej tego poziomu. W moim przypadku tak jest i stopy leżą płasko na podłodze, więc tak, jak powinny spoczywać.

  Niestety spora część modeli z gamingowym zacięciem nie jest jakkolwiek wyprofilowana, choć w pewnym stopniu rekompensuje to możliwość regulacji kąta nachylenia.

  Ranking foteli gamingowych przedstawia oczywiście modele, które prawie zawsze oferują poduszkę pod odcinek lędźwiowy.

  Dodam, że jakiekolwiek większe podparcie dla lędźwi potrafi na początku nieco irytować. Trzeba się do tego przyzwyczaić. U mnie tak jest z dodaną w zestawie poduszką lędźwiową, której jednak nie używam. Druga sprawa, że takie poduszki często są i tak słabo zaprojektowane, dlatego nie są wcale obowiązkowym elementem.

  Zmień pozycję na lekko odchyloną

  Trudno mieć ciągle wyprostowane plecy, prawda? Lędźwie i tak mogą Cię boleć. Jeżeli zaczynasz odczuwać dyskomfort, to po prostu nieco odchyl oparcie do tyłu.

  Nie przesadzaj jednak. Kąt pomiędzy tułowiem a udami powinien przejść z 90° na maksymalnie 100 – 110°.

  90° to w ogóle taka magiczna wartość podczas prawidłowego siedzenia na fotelu, bo pojawia się już któryś raz. Nawiązując do niej, dodam jeszcze, że Twoje kolana powinny uginać się minimum pod wspomnianym kątem.

  Fotel dla graczy noblechairs epic gaming skóra naturalna

  Pobujaj się czasem

  TILT umożliwia bujanie się na fotelu kubełkowym. Używając bardziej fachowej terminologii, jest to pozycja relaksacyjna. Oczywiście nie służy Ci ona podczas samego grania, ale w jego przerwach.

  Jeżeli właśnie masz przerwę między meczami w CS-ie czy innej grze lub czekasz na dobór drużyny, to pobujaj się chwilę. Odprężysz nieco swoje ciało.

  Nie wykrzywiaj się

  Samo prawidłowe wyregulowanie fotela gamingowego to nie wszystko. Kubełkowe fotele są zwykle dość masywne i szerokie. Nie ograniczają znacząco Twoich ruchów (chyba że są bardzo zabudowane skrzydełkami), więc podczas zaciętej rozgrywki możesz nawet nie zauważyć, że siedzisz nieprawidłowo.

  Chodzi przede wszystkim o nienaturalne wykrzywianie pleców czy przenoszenie ciężaru z jednego boku na drugi.

  To jest właśnie moja największa bolączka, która odbija się na bólu barków. Pisząc teksty dla moich czytelników, zbyt bardzo przyklejam się do klawiatury, przez co ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony. Podczas grania też tak czasem robię, że wykrzywiam się na jedną ze stron. Uważaj więc na to.

  Twoje ramiona nie mogą być zgarbione, a grzbiet nie powinien być zakrzywiony. Inaczej poszczególne partie mięśni będą niepotrzebnie napięte, co spowoduje w końcu ból i dyskomfort, a tego nie chcesz, prawda?

  Zrób sobie przerwę na proste ćwiczenia

  Teoretycznie nawet co 30 minut powinieneś sobie robić krótką przerwę w graniu. Teraz pewnie parsknąłeś śmiechem, gdyż niektóre potyczki w typowo e-sportowych grach trwają przecież dłużej.

  Jako miłośnik gier rozumiem to, ale i tak zalecam Ci przerwy, gdy tylko jest to możliwe. Możesz się wtedy porozgrzewać fizycznie, a nawet wybrać na krótki spacer. Pobudzisz w ten sposób organizm i zwiększysz przepływ krwi.

  Wiedz także, że wszelki ból i dyskomfort – odczuwany podczas nieprawidłowego siedzenia na fotelu gamingowym –negatywnie wpływa na Twoje wyniki w grach. Jeżeli więc trochę olewasz swoje zdrowie, to może w ten sposób Cię przekonam?

  Ból pleców, ramion czy innych części ciała skutecznie Cię zdekoncentruje i zdenerwuje. Stres i złość nigdy nie są dobrymi pomocnikami podczas grania. Nawet wysoki skill oraz najnowszy gamingowy sprzęt nie dadzą rady, gdy jesteś wyprowadzony z równowagi przez dokuczający ból czy skurcz. Wyluzowany przeciwnik już na starcie będzie miał przewagę nad Tobą.

  Fotel dla graczy noblechairs icon gaming skora naturalna

  A jak to się ma do obowiązków zawodowych? O tym akurat napisałem osobny artykuł, bo pracodawca powinien udzielać pewnych przerw, jeżeli ktoś cały czas pracuje przy komputerze. Jeżeli tego również jesteś ciekaw, to zajrzyj tutaj: Praca przy komputerze a przerwy – Czy pracodawca Ci je zapewnia? Być może taka wiedza przyda się Tobie lub komuś, kogo znasz.

  Nie bierz przykładu z profesjonalnych graczy e-sportowych

  Oprócz samego grania lubię czasem oglądać największe imprezy e-sportowe na Twitchu, szczególnie w grze Counter-Strike: Global Offensive. Obserwuję również to, jak gracze przygotowują swoje stanowiska, aby osiągać najlepsze wyniki. Okazuje się, że zdecydowana większość z nich zupełnie nie dba przy tym o swoje zdrowie.

  Nienaturalnie wykrzywione ramiona, mocne nachylenie nad monitorem i bardzo mała odległość od niego, garbienie się, plecy odsunięte od oparcia – to tylko niektóre ze złych nawyków pro-playerów. Rozumiem, że większość z tych zabiegów jest celowa i pozwala na natychmiastowe reakcje oraz największą kontrolę nad gamingowymi peryferiami, ale zdecydowanie szkodzi samemu zdrowiu.

  Nawet oglądając wywiady po meczach, widać, że część graczy stoi wykrzywiona. Nie polecam więc małpowania tych pozycji. Nie ma co marnować swojego zdrowia.

  Podsumowanie porad o prawidłowym siedzeniu na fotelu gamingowym

  Jak sam widzisz, nie tylko fotel gamingowy odgrywa tutaj znaczenie. To Ty sam powinieneś zadbać o optymalną pozycję siedzenia na nim, jeżeli nie chcesz nabawić się nieprzyjemnych schorzeń.

  Teraz już wiesz, jak prawidłowo siedzieć na fotelu gamingowym. Jest to bardzo ważne, bo niestety sama specyfika tego rodzaju foteli nie sprzyja do końca promowaniu zdrowej pozycji siedzenia… Chyba że przy okazji przeczytasz o tym, jaki fotel gamingowy wybrać. Wtedy zwrócisz uwagę na pewne szczegóły dotyczące konstrukcji.

  Wiem, jak bywa to bolesne, gdyż przy komputerze przesiaduję 8 – 12 godzin dziennie. Nie zawsze pamiętam przy tym o wskazówkach, które Ci właśnie przekazałem, a trochę jednak ich jest. Właściwie to nawet teraz odczuwam ból barków i pleców.

  Powyższy tekst pisałem oczywiście dla graczy, którzy nie cierpią na choroby pleców czy kręgosłupa. W innych przypadkach trzeba skonsultować się z fizjoterapeutą i pewnie skończy się na wyborze fotela ergonomicznego, a nawet zdrowotnego.

  Skoro już doskonale wiesz, jak zdrowo siedzieć przy fotelu komputerowym o kubełkowej konstrukcji, to zadbaj także o sam fotel, żeby dłużej wytrzymał bez pęknięć czy przetarć. Zajrzyj tutaj: Jak dbać o fotel gamingowy? Czym go czyścić? Nie jest to wcale taka oczywista sprawa, o czym sam się przekonasz.

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments