Mikrofalówki kojarzą się głównie ze sprzętem kuchennym do podgrzewania, odgrzewania czy opcjonalnie do rozmrażania żywności. Mają jednak sporo nietypowych zastosowań, które zaskakują. Postanowiłem je dla Ciebie omówić, bo być może nie były Ci dotąd znane.
Dla niektórych osób nietypowym przeznaczeniem kuchenki mikrofalowej będzie pomoc z niektórymi produktami spożywczymi. Podgrzanie ich może bowiem ułatwić życie i kuchenne prace. Cytrusy będą się łatwiej wyciskać, pomidory czy orzechy włoskie lepiej obierać ze skórki, brązowy cukier zbity w bryłę stanie się sypki, masło wyjęte wcześniej z lodówki zmieni swoją konsystencję, a zioła będziesz mógł szybko wysuszyć.
Ranking dobrych mikrofalówek zawiera też kilka bardzo funkcjonalnych propozycji, które potrafią nawet pomóc w przygotowaniu domowych ciast czy jogurtów (funkcja fermentacji). Grillowanie to w zasadzie standard, a natkniesz się również na funkcję gotowania na parze w tych urządzeniach.
Są jednak jeszcze bardziej nietypowe zastosowania mikrofalówek, które wcale nie muszą ściśle dotyczyć produktów spożywczych. Trzeba jednak przy nich uważać, bo wszystko polega przecież na podgrzewaniu wody (jej cząsteczek), która znajduje się w żywności. Jeżeli tej wody nie ma, to stracisz kontrolę nad ograniczaniem gorąca.
Radzę więc podchodzić do poniższych punktów z dystansem, traktować je bardziej jako ciekawostki o mikrofalówkach, choć niektóre z nich nie wydają się ryzykowne, a czasem mogą się przydać. Ocenę użyteczności pozostawiam Tobie.
Drugie życie dla gąbki do zmywania
Koło mojego zlewozmywaka wciąż poniewierają się stare gąbki kuchenne, które uważam za skupiska bakterii. Bardzo często je więc wyrzucam, szczególnie po zmywaniu tłustej patelni. Jeżeli struktura gąbki nie jest jeszcze tragiczna, ale obawiasz się właśnie wszelkich mikroorganizmów na niej, to mikrofalówka pomoże. Kilka minut (2 – 3) podgrzewania przy maksymalnej mocy wyeliminuje praktycznie do zera bakterie i zarazki z gąbki.
Odradzam Ci jednak korzystanie z tego sposobu. Dlaczego? Możesz po prostu zaśmierdzieć swoją mikrofalę. Druga sprawa, że gąbki zaliczają się do produktów z materiałów celulozowych, w przypadku których łatwiej o nadmierne nagrzanie się, a w skrajnym przypadku spalenie we wnętrzu mocnej mikrofali.
Gąbki nie są raczej kosztowne, więc nie ma co po nich płakać. Punkt typowo jako ciekawostka.
Ranking mikrofalówek wolnostojących – zwycięzca
Odświeżanie deski do krojenia
W mojej kuchni mam też inny problem podczas zmywania. Ciężko czasem wyeliminować zapach zabrudzonej deski do krojenia. Na jej powierzchni jest już trochę rys, które sprzyjają osiedlaniu się bakterii czy trzymaniu zapachu krojonych składników. Radzę w takich przypadkach przetrzeć powierzchnię deski cytryną i umieścić w mikrofalówce na minutę. Podgrzanie jej sprawi, że nieprzyjemny zapach np. po rybie czy czosnku powinien się… ulotnić.
Jedyny problem dotyczy tutaj samych wymiarów tego akcesorium kuchennego. Deski są przecież zwykle dość duże. Ja mam w domu trzy w różnych wielkościach i największa z nich zdecydowanie nie zmieści się w komorze mikrofalówki.
Rozwiązaniem mogą być jedynie jakiej większe modele, np. te, które zawiera mój ranking mikrofalówek do zabudowy.
Okład na ciepło
Okłady z olejkami eterycznymi potrafią sprawić sporo ulgę, jeżeli akurat bolą Cię mięśnie. Kilkadziesiąt sekund podgrzewania gazy czy kompresu sprawi, że stanie się on ciepły i jeszcze bardziej aromatyczny. Całkiem przydatne, a jednocześnie nietypowe zastosowanie mikrofalówek. Stawiam mu mocny plus, a Ty?
Rozpuszczanie wosku
Z woskiem jest tak, że mrożenie wzmacnia jego wytrzymałość i pozwala dłużej się palić, a podgrzewanie roztapia. Wosk musi znajdować się w misce czy specjalnej foremce/pojemniku. Przyda się na andrzejki.
Przeczytaj później: Jak wyczyścić mikrofalę? Skuteczne sposoby na mycie mikrofalówki!
Rozpuszczanie mydła
Czytając o tworzeniu mydełek ozdobnych lub zapachowych domowej roboty, zawsze przychodzi etap rozpuszczania ich startych kawałków czy wiór. Foremki lub pojemniki z nimi z powodzeniem podgrzejesz w mikrofalówce.
Odklejanie znaczków pocztowych
Ciut wody na znaczek pocztowy przyklejony na kopercie czy gdziekolwiek indziej i pół minuty w mikrofali – taki zabieg powinien Ci znacząco ułatwić odklejenie znaczka pocztowego.
Suszenie dokumentów czy banknotów
Kilka króciutkich cykli podgrzewania mokrych banknotów lub dokumentów sprawi, że będą one suchsze. W ten sposób uratujesz je właściwie przed zniszczeniem. Oczywiście zawsze można do tego użyć też suszarki do włosów, co jest nawet nieco bezpieczniejsze dla ich trwałości, ale mikrofala też da radę.
Dodatkowe lustro w kuchni
Często kontrolujesz swój wygląd? Kuchenne zadania idą pełną parą i nawet nie masz czasu wejść do łazienki przeglądnąć się w lustrze, bo zaraz zjawią się Twoi goście?
Na rynku kuchenek mikrofalowych wolnostojących – jak i tych do zabudowy – są urządzenia ze szklanym i lustrzanym frontem. Mogą one służyć jako kuchenne lustro, choć z drugiej strony łatwo zbierają rysy i nie dają zbyt dobrego podglądu na podgrzewane jedzenie.
Dodatkowa przestrzeń na żywność
Mikrofale zajmują trochę miejsca na kuchennym blacie, prawda? Czasem mogą się jednak przydać przy przechowywaniu żywności, która niekoniecznie potrzebuje niskiej temperatury, żeby zachować swoją świeżość. Znam osoby, które z mikrofalówki robią sobie właściwie drugi chlebak. Zdarza mi się samemu czasem chować coś w kuchence mikrofalowej, bo gdzie indziej brakuje już miejsca.
Podsumowanie oryginalnego przeznaczenia mikrofalówek
Już przy różnego rodzaju żywności mikrofalówki pokazują swoją przydatność. Dzieje się tak w przypadku zmieniania konsystencji czy ułatwiania sobie późniejszego przygotowywania różnych przekąsek lub składników dań. Trzeba jedynie przy tym wiedzieć, jakiej żywności nie można podgrzewać w mikrofalówce, gdyż czasem łatwo o tragedię.
Nietypowe zastosowanie, pomijające bezpośrednią styczność z jedzeniem, też jest całkiem szerokie, choć większość punktów stanowi wyłącznie ciekawostkę.
Jeżeli masz jakieś swoje sposoby na oryginalne przeznaczenie tego sprzętu z drobnego AGD, to daj znać w poniższej sekcji komentarzy.