Aktualna lista pralek z wymiennymi łożyskami

jakie pralki mają wymienne łożyska

Spis treści:

  Jeżeli nie wiesz, które pralki mają wymienne łożyska, to jesteś w świetnym miejscu. Stworzyłem najobszerniejszą listę pralek z rozbieralnym zespołem piorącym. Dzięki temu wymiana łożysk będzie możliwa i nie powinna za bardzo nadszarpnąć domowego budżetu. Sprawdź więc, jakie pralki automatyczne są tak skonstruowane.

  Niektórzy wymianie łożysk w pralce przypisują ogromny priorytet, uznając za sporą korzyść.

  I ja się z tym jak najbardziej zgadzam!

  Już mój ranking pralek pokazał sporo takich konstrukcji. W części poradnikowej nie omieszkałem wspomnieć o tym atucie.

  Ale przejdźmy do rzeczy, bo interesuje Cię teraz zapewne jedno – chcesz szybko dowiedzieć się, które pralki automatyczne czołowych producentów mają wymienne łożyska. Poniżej znajdziesz na bieżąco aktualizowaną listę, a po niej kilka ciekawych informacji na temat rozbieralnych zespołów piorących.

  Które pralki mają wymienne łożyska?

  Informacje uzyskałem od przedstawicieli poszczególnych firm – zarówno z działu obsługi klienta, jak i serwisantów.

  Wnioski z listy pralek o wymiennych łożyskach

  Co do powyższych danych, mam też kilka słów wyjaśnienia. Niejako analizę sytuacji z pralkami o rozbieralnej konstrukcji:

  • Jak widać, wcale nie jest z tym tak źle. Wciąż są na rynku wielcy producenci sprzętu AGD do prania, którzy decydują się na produkcję pralek z wymiennymi łożyskami. LG, Miele, Amica – wszystkie ich pralki są tego typu, a oferty wspomnianych firm są przecież obszerne. Radę dało również Kernau, choć akurat jeżeli chodzi o pralki, to wydaje mi się, że póki co nie są zbyt rozchwytywane przez Polaków.
  • Ciekawa sytuacja dotyczy Samsunga. Teoretycznie wymiana łożysk w każdej ich pralce jest możliwa. Wiąże się jednak z wymianą tylnej obudowy bębna. Łożyska występują bowiem wyłącznie w komplecie ze wspomnianą częścią. Przedstawicielka firmy Samsung oznajmiła mi, że w przeciwnym wypadku wymiana łożysk jest w ocenie producenta “nietechnologiczna”. Szybko z tego wywnioskowałem, że cała naprawa będzie troszkę bardziej skomplikowana i kosztowna, co zresztą zostało potwierdzone przez osobę, z którą rozmawiałem.
  • Z Boschem teoretycznie nie jest najgorzej, ale jednak brakuje mi tu kilku fajnych serii. Zaliczam do nich pralki, których nazwy zaczynają się od WAW, WAB czy WAT. Szkoda, że nie należą do zacnego grona urządzeń z wymiennymi łożyskami.
  • Candy, Electrolux, AEG, Indesit, Whirlpool oraz Hoover, zapewne z jakichś czysto technicznych lub biznesowych powodów, zdołały zastosować wymienne łożyska tylko w przypadku pralek ładowanych od góry. W przypadku większości z tych marek niektóre pralki tego typu są całkiem popularne, więc dobre i to. Osoba odpowiadająca za sprzęt do prania Electrolux i AEG, dodała także, że posiadają one dwa wymienne łożyska po prawej i lewej stronie.
  • Gorzej jest z Siemensem, bo na kilkadziesiąt pralek, które cały czas są do kupienia w Polsce, wymienne łożyska oferują zaledwie cztery urządzenia. Być może z czasem ta lista się rozszerzy o kolejne modele. Nie omieszkam wtedy jej zaktualizować.
  • Mam też ciekawostkę dla tych, którzy uważają, że pralki bez wymiennych łożysk nie mają sensu. Kontaktowałem się z firmą Gorenje, których pralki są zresztą całkiem dobre, i uzyskałem informację, że starsza generacja ich urządzeń miała wymienne łożyska. Pralki, które teraz produkują, są już inaczej zbudowane, ale… producent instaluje w nich podwójne łożyska. Wyróżniają się większą wytrzymałością, a na potwierdzenie tego objęte są 5-letnią gwarancją. Złe rozwiązanie? Moim zdaniem całkiem dobre.

  Co z pralkami pozostałych firm?

  Wydaje mi się, że nikogo istotnego nie pominąłem. Ostatecznie udało mi się przepytać wszystkich producentów, których zamierzałem męczyć o udzielenie mi informacji 😉

  Już teraz, z tego co zaobserwowałem na innych portalach, moja lista jest najdokładniejsza i uwzględnia największą liczbę producentów. Nikt w zasadzie nie wspominał też o “drobnym” szczególe w przypadku pralek Samsunga, który w praktyce sporo przecież zmienia.

  A które pralki nie mają wymiennych łożysk? Sharp, BEKO, Grundig i wspomniane we wcześniejszej części Gorenje. Hoover w zasadzie również należy do tego grona, gdyż wymienne łożyska zapewnia w modelach ładowanych od góry, których aktualnie nie produkuje.

  Swoją drogą, ładowane od góry pralki z wymiennymi łożyskami występują w spisie dużo częściej niż te z załadunkiem od przodu. Szkoda, że nie jest odwrotnie, gdyż frontowy wsad jest przecież dużo popularniejszy.

  Tutaj również wszystkie informacje, rzecz jasna, są poparte kontaktem z serwisantami oraz przedstawicielami wspomnianych producentów.

  zadowolony serwisant po naprawie pralki

  Dlaczego wymienne łożyska są ważne w pralkach?

  Co oznacza dla Ciebie awaria i konieczność naprawy swojej pralki? Dla mnie jest to coś okropnego. Trzeba przygotować kasę na naprawę (jeżeli minął okres gwarancyjny), załatwić dobrego fachowca lub ogarnąć przesyłkę sprzętu do serwisu, a na końcu ponownie użerać się z podłączaniem urządzenia. No i na czas naprawy jest się bez jakże ważnego sprzętu gospodarstwa domowego.

  A to i tak optymistyczna wizja! Niektóre naprawy okazują się zupełnie nieopłacalne lub niemożliwe do wykonania i trzeba kupić nową pralkę.

  Wymienne łożyska trochę tych problemów załatwiają. Po pierwsze cała naprawa zazwyczaj nie kosztuje fortuny, a np. 150-300 zł, ponieważ zbiornik jest rozbieralny. Oprócz łożysk zazwyczaj nie wymieniasz nic więcej, a w innym przypadku cały bębno-zbiornik. Stosunkowo łatwo znaleźć fachowca, który szybko to załatwi. Niektórzy sami potrafią to ogarnąć, jeżeli posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne.

  Dodam, że łożyska nie są niestety nieśmiertelne. W końcu się wyrobią, choć sporo zależy od konkretnego modelu (i od sposobu użytkowania go, o czym też wspomnę), bo w niektórych wytrzymają spory okres czasu. W każdym razie możliwość ich wymiany jest niezwykle istotna.

  Z drugiej strony pralki składają się z masy elementów. Samej elektroniki jest multum, więc nie jest wcale powiedziane, że pierwsza usterka czy poważniejsza awaria będzie dotyczyła łożysk. Równie dobrze mogą one bezproblemowo przetrwać wiele lat i prędzej wymienisz pralkę na nowocześniejszą, niż zdążysz naprawiać dotychczasową. I tego Ci życzę – niezależnie od konstrukcji Twojego urządzenia piorącego.

  Zobacz też: Budowa pralek

  Uszkodzone łożyska to czasem skutek, a nie przyczyna

  Rozważania o pralkach z wymiennymi łożyskami wzbogacił mi komentarz przedstawiciela firmy BEKO. Przeczytaj:

  “Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej przyczyną awarii łożysk jest dostanie się wody do komory z łożyskami, co powoduje ich korozję. Aby się to nie powtórzyło, w dobrym stanie musi być uszczelniacz i pierścień nabity na ośkę bębna.

  O ile dodatkowa wymiana uszczelniacza nie jest problemem (choć są to dodatkowe koszty), to jeżeli w mosiężnym pierścieniu wyrobiły się bruzdy, to zestaw i tak będzie nieszczelny, a wymiana samych łożysk pomoże tylko na krótki czas.

  Naprawia się wtedy skutek, nie przyczynę.

  Wymiany wymaga w takiej sytuacji również bęben, a wtedy jej koszt porównywalny jest z kosztem wymiany całego zespołu piorącego (a nawet większy ze względu na większe skomplikowanie naprawy).

  Wymiana zespołu piorącego jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie trzeba specjalistycznego wciskania łożysk czy uszczelniania zbiornika.

  W efekcie po wymianie całego zespołu piorącego mamy nową, higieniczną część, która jest podstawowym elementem pralki“.

  Tak, wiem, BEKO nie produkuje pralek z łożyskami, które można wymienić bez wymiany czegoś innego, ale i tak jest dużo prawdy w ich opinii.

  Bo uszkodzenie łożysk rzeczywiście czasem jest tylko skutkiem usterki innego elementu. I gdy trzeba wymienić w pierwszej kolejności coś jeszcze, to sprawa się komplikuje, i to nawet bardziej niż w przypadku wymiany całego zespołu piorącego. Cena za taki zabieg też idzie automatycznie w górę, więc warto mieć to na uwadze.

  Ile kosztuje wymiana łożysk w pralce?

  Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To może być 100, 200, 300 zł lub dwa razy więcej. Czasem przed zakupem konkretnej pralki warto napisać albo zadzwonić do producenta lub jakiegoś serwisu AGD i zapytać o orientacyjny koszt takiej naprawy, podając model pralki. Bo właśnie robocizna wynosi zazwyczaj zdecydowanie więcej niż koszt nowych łożysk. Ale kwotę wołaną za części zamienne też sprawdź.

  Ogólnie biorąc, nawet korzystając z usług fachowca, nie powinno być finansowej tragedii.

  Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wraz z łożyskami trzeba wymienić coś jeszcze. Przykład? Chociażby ten omówiony przeze mnie, czyli pralki Samsung. Wspominałem, że wymiana ich łożysk wiąże się z wymianą tylnej obudowy bębna. Cały proces staje się zarówno kosztowniejszy, jak i bardziej skomplikowany.

  Czy można samodzielnie wymienić łożyska w domowych warunkach?

  Zazwyczaj tak, ale trzeba się na tym w pewnym stopniu znać. Sprawa też jest dość indywidualna, bo z jedną pralką pójdzie szybko i przyjemnie, a z inną już mniej. Złote rączki i majsterkowicze zapewne sobie poradzą.

  Od czego jest też internet? Zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach pojawiają się czasem opisy takich napraw na przykładzie konkretnej pralki. Zawsze można z nich wynieść jakąś wiedzę.

  Zastanów się jednak, czy warto kombinować samemu, nie mając w tym doświadczenia. Może wezwanie specjalisty okaże się lepszą decyzją? Źle zamontowane łożyska wywołają niezły armagedon.

  wymianę łożysk w pralce czasem lepiej zlecić specjaliście

  Jak poznać, że łożyska nadają się do wymiany?

  Przede wszystkim automatyczna pralka zaczyna pracować gorzej i dużo głośniej niż zwykle. Nie dopiera ciuchów, na każdy cykl potrzebuje więcej czasu, a do tego wszystkiego zużywa dużo więcej energii. Sprzęt może też nadmiernie wibrować. Mało optymistyczna wizja, prawda?

  A może być dużo gorzej. Zamiast czystych ubrań wyciągniesz ciuchy upaprane paskudnymi plamami o brązowo-rdzawej barwie (często zwiastują przy okazji uszkodzenie uszczelniacza, który spowodował wyciek). Albo pralka w ogóle odmówi posłuszeństwa i nagle przerwie cykl prania lub go nie rozpocznie. Wtedy wyboru już nie będzie i pojawi się konieczność wymiany zatartych i zajechanych na amen łożysk.

  Wracając do hałasu, bo to właśnie po nim najłatwiej zdiagnozować uszkodzone łożyska, jest to dość specyficzny szum lub tarcie. Jeżeli masz wątpliwości, to swobodnie kręć bębnem i nasłuchuj. Szum może nawet przechodzić w gruchotanie, co jest jeszcze gorszym znakiem – świadczy o mocno zdeformowanych kulkach.

  Przeczytaj później: Jak wybrać pralkę?

  Co zrobić, żeby łożyska dłużej działały?

  Niezależnie od tego, czy Twoja pralka ma wymienne łożyska czy nie, zapewne zależy Ci, aby jednak za szybko się nie zużyły, prawda? Jak już wiesz, ich bezawaryjna praca i dobry stan wpływa zarówno na skuteczność i kulturę prania, jak i rachunki za prąd.

  Wiesz… większość osób, gdy psuje im się sprzęt AGD, zaczyna na niego wyklinać, kopać i obwiniać producenta lub sklep. A prawda często jest taka, że zawinił… sam użytkownik. Częste dzieje się tak właśnie w przypadku pralek, co udowodnią czynniki wpływające na wyeksploatowanie łożysk.

  Co więc zrobić, żeby je ochronić i przedłużyć żywotność? Oto moje wskazówki:

  • Wypoziomuj pralkę – urządzenie zawsze musi spoczywać na równej, płaskiej i twardej powierzchni. Chodzi o prawidłową pozycję zbiornika z bębnem. Nie wszyscy jednak pamiętają, żeby na samym początku wypoziomować nową pralkę. A jest to przecież takie proste! Wystarczy, że weźmiesz w łapki poziomicę i sprawdzisz, czy jest równo. Jeżeli pralka przechyla się na którąś ze stron, to wyreguluj jej nóżki. To dosłownie kilka minut roboty. W innym wypadku cała efektywność spadnie, a poszczególne komponenty (na czele z łożyskami) szybciej się zużyją lub w ogóle zepsują. Odwiedź przy okazji poradnik, jak prawidłowo podłączyć pralkę, aby cały montaż zawsze szedł sprawnie.
  • Nie przesadzaj z obrotami wirowania – łożyska mają ścisły związek ze zbiornikiem pralki i bębnem, który się w nim znajduje (tak, nie myl tych pojęć, bo oznaczają co innego). Im wyższe obroty wirowania, tym łożyska stają się intensywniej eksploatowane. Jeżeli pragniesz wyjątkowo o nie zadbać, to zmniejsz prędkość wirowania. Przy okazji prana odzież będzie mniej pognieciona, choć troszkę bardziej wilgotna.
  • Pierz z głową – to w zasadzie logiczne, bo im więcej cykli prania, tym pralka bardziej się zużywa. A nie wszystkie łożyska są niesamowicie wytrzymałe. W każdym razie chodzi mi o to, aby rozsądnie prać. Segreguj brudy i włączaj pralkę, gdy jest ich sporo, ale też nie aż tyle, żeby przeciążyć i przeładować bęben. Nie przesadzaj z detergentem, aby nie narazić się na konieczność uruchomienia dodatkowego płukania czy nawet całego cyklu. Dąż do tego, aby nie marnować żywota pralki na pranie, którego mogłoby w zasadzie nie być. Przy okazji zaoszczędzisz też energię i wodę.

  Pozornie proste i logiczne wskazówki, prawda? Mimo wszystko ludzie są czasem tak zabiegani, że nie traktują domowego sprzętu jak należy i zapominają o prawidłowej konserwacji. A potem płacz, że coś szybko się zepsuło. Wykaż się rozsądkiem i dbaj o urządzenie, na które poszła przecież kiedyś całkiem duża kasa.

  Czy rodzaj pralki ma wpływ na żywotność łożysk?

  Nie. Krążą po internecie opinie, że łożyska pralek ładowanych od góry są wytrzymalsze i mniej podatne na uszkodzenia, ale według mnie nie jest to prawdą, a raczej mitem.

  Wspomniałem o tym zresztą w pojedynku pralka ładowana od przodu czy od góry. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem, to przeczytaj podlinkowany przed chwilą artykuł.

  Podsumowanie

  Sklejony bęben, którego nie da się wyciągnąć z pralki, z pewnością nie jest udogodnieniem. Rozbieralne zespoły piorące wciąż są według mnie bardzo korzystne. A teraz już doskonale wiesz, które pralki automatyczne mają wymienne łożyska.

  Moją listę będę się starał aktualizować, zresztą jak zdecydowaną większość treści na PROrankingach.

  Jeżeli masz za sobą wymianę łożysk, to pomóż innym i daj info, ile Cię to kosztowało, jak szybko zostało załatwione i jakiego modelu dotyczyło. Być może masz też jakieś wskazówki dla osób, które chcą wziąć sprawę w swoje ręce i same zabrać się za proces wymiany łożysk w pralce.

  Zobacz inne ciekawe poradniki na temat pralek:

  [Głosów:20    Średnia:4.8/5]

  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  avatar
    Subscribe  
  Powiadom o