W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralki z wymiennymi łożyskami – Lista 2024

Łukasz Proszek
Komentarze:  186

Jeżeli nie wiesz, które pralki mają wymienne łożyska, to jesteś w świetnym miejscu. Stworzyłem najobszerniejszą listę pralek z rozbieralnym zespołem piorącym. Dzięki temu wymiana łożysk będzie możliwa i nie powinna za bardzo nadszarpnąć domowego budżetu. Sprawdź więc, jakie pralki automatyczne są tak skonstruowane.

jakie pralki mają wymienne łożyska

Spis treści:

  Niektórzy wymianie łożysk w pralce przypisują ogromny priorytet, uznając za sporą korzyść.

  I ja się z tym jak najbardziej zgadzam! Mój ranking pralek pokazał sporo takich konstrukcji.

  Poniżej znajdziesz na bieżąco aktualizowaną listę pralek z wymiennymi łożyskami, a po niej kilka ciekawych informacji na temat rozbieralnych zespołów piorących.

  Które pralki mają wymienne łożyska?

  Informacje uzyskałem od przedstawicieli poszczególnych firm – zarówno z działu obsługi klienta, jak i serwisantów.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Wnioski z listy pralek o wymiennych łożyskach

  Co do powyższych danych, mam też kilka słów wyjaśnienia. Niejako analizę sytuacji z pralkami o rozbieralnej konstrukcji.

  Poznaj ją:

  • Wciąż na rynku są bardzo popularni producenci sprzętu AGD do prania, którzy decydują się na produkcję pralek z wymiennymi łożyskami, a więc rozbieralnymi zbiornikiem. LG, Miele, Samsung, Amica, HAIER, Sharp – wszystkie ich pralki są tego typu, a oferty wspomnianych firm są zwykle obszerne. Często obejmują również płytsze modele, które przedstawia ranking pralek slim.
  • Z pralkami Bosch sytuacja wygląda dużo gorzej niż kiedyś. Poprzednie serie, a mianowicie WAE, WLK, WLL, WLT i WLG, miały wymienne łożyska, lecz nie są już produkowane. Aktualnie tylko 2 nowe serie (i to jeszcze jedna z nich nie w pełni) oferują rozbierane systemy piorące. Co ciekawe, to głównie pralki Bosch polskiej produkcji mają wymienne łożyska.
  • Podobna sytuacja dotyczy pralek z tej samej grupy co Bosch, a więc tych ze stajni Siemens. Kiedyś było więcej urządzeń z łożyskami możliwymi do wymiany, bo… 4 modele. Teraz jest tylko jeden.
  • Candy, Electrolux, AEG, Indesit oraz Hoover, zapewne z jakichś czysto technicznych lub biznesowych powodów, zdołały zastosować wymienne łożyska tylko w przypadku pralek ładowanych od góry (które zresztą często gości ranking pralek ładowanych od góry). Dobre i to. Osoba odpowiadająca za sprzęt do prania Electrolux i AEG dodała także, że mają one dwa wymienne łożyska po prawej i lewej stronie.
  • Mam też ciekawostkę dla tych, którzy uważają, że pralki bez wymiennych łożysk nie mają sensu. Kontaktowałem się z firmą Gorenje i uzyskałem informację, że starsza generacja ich urządzeń miała wymienne łożyska. Pralki, które teraz produkują, są już inaczej zbudowane, ale… producent instaluje w nich podwójne łożyska. Wyróżniają się większą wytrzymałością, a na potwierdzenie tego objęte są 5-letnią gwarancją. Złe rozwiązanie? Moim zdaniem całkiem dobre.

  Co z pralkami pozostałych firm?

  A które pralki w ogóle nie mają wymiennych łożysk?

  BEKO, Grundig, Hotpoint-Ariston i wspomniane we wcześniejszej części Gorenje.

  Tutaj również wszystkie informacje, rzecz jasna, są poparte kontaktem z serwisantami oraz przedstawicielami wspomnianych producentów.

  zadowolony serwisant po naprawie pralki

  Dlaczego wymienne łożyska są ważne w pralkach?

  Co oznacza dla Ciebie awaria i konieczność naprawy swojej pralki? Dla mnie jest to coś okropnego. Trzeba przygotować kasę na naprawę (jeżeli minął okres gwarancyjny) i załatwić dobrego fachowca. No i na czas naprawy jest się bez jakże ważnego sprzętu gospodarstwa domowego.

  A to i tak optymistyczna wizja!

  Niektóre naprawy okazują się zupełnie nieopłacalne lub niemożliwe do wykonania i trzeba kupić nową pralkę.

  Wymienne łożyska trochę tych problemów załatwiają. Wymiana zazwyczaj nie kosztuje fortuny, a np. 150 – 300 zł, ponieważ zbiornik jest rozbieralny. Oprócz łożysk zazwyczaj nie wymieniasz nic więcej, a w innym przypadku cały bębno-zbiornik.

  Stosunkowo łatwo znaleźć fachowca, który szybko to załatwi. Niektórzy sami potrafią to zrobić, jeżeli posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne.

  Dodam, że łożyska nie są niestety nieśmiertelne. W końcu się wyrobią, choć sporo zależy od konkretnego modelu (i od sposobu użytkowania go, o czym też wspomnę), bo w niektórych wytrzymają spory okres czasu. W każdym razie możliwość ich wymiany jest niezwykle istotna.

  Z drugiej strony pralki składają się z masy elementów. Samej elektroniki jest multum, więc nie jest wcale powiedziane, że pierwsza usterka czy poważniejsza awaria będzie dotyczyła łożysk. Nawet cena pralki nie zawsze ma związek z niezawodnością.

  Równie dobrze łożyska mogą więc bezproblemowo przetrwać wiele lat i prędzej wymienisz pralkę na nowocześniejszą, niż zdążysz naprawiać dotychczasową. I tego Ci życzę – niezależnie od konstrukcji Twojego urządzenia piorącego.

  Zobacz też:

  Uszkodzone łożyska to czasem skutek, a nie przyczyna!

  Rozważania o pralkach z wymiennymi łożyskami wzbogacił mi komentarz przedstawiciela firmy BEKO. Przeczytaj:

  „Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej przyczyną awarii łożysk jest dostanie się wody do komory z łożyskami, co powoduje ich korozję. Aby się to nie powtórzyło, w dobrym stanie musi być uszczelniacz i pierścień nabity na ośkę bębna.

  O ile dodatkowa wymiana uszczelniacza nie jest problemem (choć są to dodatkowe koszty), to jeżeli w mosiężnym pierścieniu wyrobiły się bruzdy, to zestaw i tak będzie nieszczelny, a wymiana samych łożysk pomoże tylko na krótki czas.

  Naprawia się wtedy skutek, nie przyczynę.

  Wymiany wymaga w takiej sytuacji również bęben, a wtedy jej koszt porównywalny jest z kosztem wymiany całego zespołu piorącego (a nawet większy ze względu na większe skomplikowanie naprawy).

  Wymiana zespołu piorącego jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie trzeba specjalistycznego wciskania łożysk czy uszczelniania zbiornika.

  W efekcie po wymianie całego zespołu piorącego mamy nową, higieniczną część, która jest podstawowym elementem pralki„.

  Tak, wiem, BEKO nie produkuje pralek z łożyskami, które można wymienić bez wymiany czegoś innego, ale i tak jest dużo prawdy w ich opinii.

  Bo uszkodzenie łożysk rzeczywiście czasem jest tylko skutkiem usterki innego elementu. I gdy trzeba wymienić w pierwszej kolejności coś jeszcze, to sprawa się komplikuje i to nawet bardziej niż w przypadku wymiany całego zespołu piorącego. Cena za taki zabieg też idzie automatycznie w górę, więc warto mieć to na uwadze.

  Przeczytaj też: Dlaczego pralka brudzi ubrania?

  Ile kosztuje wymiana łożysk w pralce?

  Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To może być 100, 200, 300 zł lub dwa razy więcej. Czasem przed zakupem konkretnej pralki warto napisać albo zadzwonić do producenta lub jakiegoś serwisu AGD i zapytać o orientacyjny koszt takiej naprawy, podając model pralki.

  Bo właśnie robocizna wynosi zazwyczaj zdecydowanie więcej niż koszt nowych łożysk. Ale kwotę wołaną za części zamienne też sprawdź.

  Ogólnie biorąc, nawet korzystając z usług fachowca, nie powinno być finansowej tragedii.

  Czy można samodzielnie wymienić łożyska w domowych warunkach?

  Zazwyczaj tak, ale trzeba się na tym w pewnym stopniu znać. Sprawa też jest dość indywidualna, bo z jedną pralką pójdzie szybko i przyjemnie, a z inną już mniej. Złote rączki i majsterkowicze zapewne sobie poradzą.

  Od czego jest też internet? Zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach pojawiają się czasem opisy takich napraw na przykładzie konkretnej pralki. Zawsze można z nich wynieść jakąś wiedzę.

  Zastanów się jednak, czy warto kombinować samemu, nie mając w tym doświadczenia. Może wezwanie specjalisty okaże się lepszą decyzją? Źle zamontowane łożyska wywołają niezły armagedon.

  wymianę łożysk w pralce czasem lepiej zlecić specjaliście

  Jak poznać, że łożyska nadają się do wymiany?

  Przede wszystkim automatyczna pralka zaczyna pracować gorzej i dużo głośniej niż zwykle. Nie dopiera ciuchów, na każdy cykl potrzebuje więcej czasu, a do tego wszystkiego zużywa dużo więcej energii. Innym znakiem jest skakanie pralki przy wirowaniu.

  A może być dużo gorzej.

  Zamiast czystych ubrań wyciągniesz ciuchy upaprane paskudnymi plamami o brązowo-rdzawej barwie (często zwiastują przy okazji uszkodzenie uszczelniacza, który spowodował wyciek). Albo pralka w ogóle odmówi posłuszeństwa i nagle przerwie cykl prania lub go nie rozpocznie. Wtedy wyboru już nie będzie i pojawi się konieczność wymiany zatartych i zajechanych na amen łożysk.

  Wracając do hałasu, bo to właśnie po nim najłatwiej zdiagnozować uszkodzone łożyska, jest to dość specyficzny szum lub tarcie. Jeżeli masz wątpliwości, to swobodnie kręć bębnem i nasłuchuj. Szum może nawet przechodzić w gruchotanie, co jest jeszcze gorszym znakiem – świadczy o mocno zdeformowanych kulkach.

  Przeczytaj później: Jak wybrać pralkę?

  Co zrobić, żeby łożyska dłużej działały?

  Niezależnie od tego, czy Twoja pralka ma wymienne łożyska, czy nie, zapewne zależy Ci, aby jednak za szybko się nie zużyły, prawda?

  Jak już wiesz, ich bezawaryjna praca i dobry stan wpływa zarówno na skuteczność i kulturę prania, jak i rachunki za prąd.

  Wiesz… większość osób, gdy psuje im się sprzęt AGD, zaczyna na niego wyklinać, kopać i obwiniać producenta lub sklep. A prawda często jest taka, że zawinił… sam użytkownik. Częste dzieje się tak właśnie w przypadku pralek, co udowodnią czynniki wpływające na wyeksploatowanie łożysk.

  Co więc zrobić, żeby je ochronić i przedłużyć żywotność?

  Zobacz moje wskazówki:

  • Wypoziomuj pralkę – urządzenie zawsze musi spoczywać na równej, płaskiej i twardej powierzchni. Czasem pomoże mata antywibracyjna do pralki. W każdym razie chodzi o prawidłową pozycję zbiornika z bębnem. Nie wszyscy jednak pamiętają, żeby na samym początku wypoziomować nową pralkę. A jest to przecież takie proste! Wystarczy, że weźmiesz w łapki poziomicę i sprawdzisz, czy jest równo. Jeżeli pralka przechyla się na którąś ze stron, to wyreguluj jej nóżki. To dosłownie kilka minut roboty. W innym wypadku cała efektywność spadnie, a poszczególne komponenty (na czele z łożyskami) szybciej się zużyją lub w ogóle zepsują.
  • Nie przesadzaj z obrotami wirowania – łożyska mają ścisły związek ze zbiornikiem pralki i bębnem, który się w nim znajduje (tak, nie myl tych pojęć, bo oznaczają co innego). Im wyższe obroty wirowania, tym łożyska stają się intensywniej eksploatowane. Jeżeli pragniesz wyjątkowo o nie zadbać, to zmniejsz prędkość wirowania. Przy okazji prana odzież będzie mniej pognieciona, choć troszkę bardziej wilgotna.
  • Pierz z głową – to w zasadzie logiczne, bo im więcej cykli prania, tym pralka bardziej się zużywa. A nie wszystkie łożyska są niesamowicie wytrzymałe. W każdym razie chodzi mi o to, aby rozsądnie prać. Segreguj brudy i włączaj pralkę, gdy jest ich sporo, ale też nie aż tyle, żeby przeciążyć i przeładować bęben. Nie przesadzaj z detergentem, aby nie narazić się na konieczność uruchomienia dodatkowego płukania czy nawet całego cyklu. Dąż do tego, aby nie marnować żywota pralki na pranie, którego mogłoby nie być. Przy okazji zaoszczędzisz też energię i wodę.

  Pozornie proste i logiczne wskazówki, prawda? Mimo wszystko ludzie są czasem tak zabiegani, że nie traktują domowego sprzętu jak należy i zapominają o prawidłowej konserwacji. A potem płacz, że coś szybko się zepsuło. Wykaż się rozsądkiem i dbaj o urządzenie, na które poszła przecież kiedyś całkiem duża kasa.

  Czy rodzaj pralki ma wpływ na żywotność łożysk?

  Nie. Krążą po internecie opinie, że łożyska pralek ładowanych od góry są wytrzymalsze i mniej podatne na uszkodzenia, ale według mnie nie jest to prawdą, a raczej mitem.

  Działanie pralki jest tu w gruncie rzeczy podobne i łożyska obu typów urządzeń są praktycznie tak samo obciążone.

  Podsumowanie

  Sklejony bęben, którego nie da się wyciągnąć z pralki, z pewnością nie jest udogodnieniem. Rozbieralne zespoły piorące wciąż są według mnie bardzo korzystne. A teraz już doskonale wiesz, które pralki automatyczne mają wymienne łożyska.

  Moją listę będę aktualizował, zresztą jak zdecydowaną większość treści na PROrankingach.

  Jeżeli masz za sobą wymianę łożysk, to pomóż innym i daj info, ile Cię to kosztowało, jak szybko zostało załatwione i jakiego modelu dotyczyło. Być może masz też jakieś wskazówki dla osób, które chcą wziąć sprawę w swoje ręce i same zabrać się za proces wymiany łożysk w pralce.

  Masz pytanie o wybór sprzętu? Nie ufasz sprzedawcom w elektromarketach? Dołącz do mojej grupy na FB: Porady RTV/AGD

  Oceń publikację
  [Głosy: 115 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  186 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ela
  1 miesiąc temu

  Witam. Proszę o pomoc. Szukam pralki w budżecie do 2500 tys.
  Byłam zdecydowana na LG ale czytając opinie na różnych forach o tym jakie są głośnie i jak potrafią walić bębnem to zrezygnowałam. Szukam pralki w miarę cichej bo przeważnie piorę wieczorami.
  Oczywiście z wymiennymi łożyskami.
  Wczoraj w jednym ze sklepów powiedziano mi, że nie wszystkie pralki od Samsunga mają wymienne łożyska a upatrzyłem sobie pralkę Pralka SAMSUNG WW80T554DAT AddWash AI Control 8kg 1400 obr
  Czy mógłby mi Pan pomóc w tej kwestii? Czy ma wymienne łożyska i czy w ogóle warto ją kupić?
  Mogą być ewentualnie pralki od Amici choć opinie też krążą różne
  Proszę o pomoc i pozdrawiam ☺️

  Małgorzata
  1 miesiąc temu

  Witam, czy pralka Amica model EAWSB814BIS ma wymienne łożyska. Pan pisze że wszystkie modela Amici maja wymienne. Już wyczytałam że są jakieś z nie wymiennymi łożyskami. Dzwoniłam do AGD RTV i tam nie umiał mi Pan odp. czy model który podałam ma wymienne łożyska. Jeśli Pan się orientuje to poproszę o odp. Z góry bardzo dziękuję.

  Justyna
  1 miesiąc temu

  Mam pytanie Jaką mogę pralkę wybrać Bosch WAN 2425EPL,WAN2415GPL, WAN2425SPL albo WAN2822EPL

  moni
  2 miesięcy temu

  czy ta pralka ma wymienne łożyska Pralka Candy Smart Inverter CS4 127TXME/1-S Slim 7kg 1200obr/min

  Ala
  3 miesięcy temu

  Czy pralka Pralka Electrolux EW7F249PSP PerfectCare 700 UniversalDose ma wymienne łożyska?
  Zastanawiam się nad wyborem tej pralki Pralka Bosch WAU28RHEPL Serie 6 – 9kg . Czy coś Pan podpowie?
  Elktrolux do tej pralki zwróci 200zł, a sklep dodatkowe 300zł na karcie, od Bosh zwrot 300zł plus 10lat gwarancji na silnik

  Anna
  4 miesięcy temu

  Proszę o odpowiedź czy pralka Whirlpool FFB 6238 W PL ma wymienne łożyska. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Paweł
  7 miesięcy temu

  Witam Panie Łukaszu.
  Bardzo przydatny artykuł i kompendium wiedzy.

  Szukam nieco płytszej pralki do małej łazienki w bloku i chciałem zapytać, czy 9 kilogramową wersja 1 miejsca do 3000zł – czyli Haier I-PRO 7 HW90-B14979 ocenia pan równie dobrze jak jej 12-kilogramową wersję?

  Pozdrawiam
  Paweł

  PAULA
  9 miesięcy temu

  Witam, chciałam zapytać czy pralka whirlpool WRSB 7238 BB BU ma wymienne łożysko czy lepsza bedzie samsung WW60A3120WE?

  Krystyna
  9 miesięcy temu

  Witam potrzebuje kupić pralkę 8-9 kg 1200 najlepiej 1400 wirowania koniecznie z wymiennymi łożyskami funkcja dodaj w trakcie trwania krótki program i najważniejsze będzie na niej stała suszarka Electrolux która już posiadam bardzo proszę o pomoc ciekawi mnie funkcje Smart oraz samodzielnie ale nie miałam nigdy i nie wiem czy to są przydatne funkcje budżet najlepiej do 2000 ale jak dobry produkt rozważę wyższą. Cenę

  Robert
  8 miesięcy temu

  Dziękuje za odpowiedz, miłego dnia
  Pozdrawiam

  Jurek
  9 miesięcy temu

  Dzień dobry. Czy pralka Whirpool TDLRB6252BS EU/N posiada wymienne łożyska?

  Robert
  9 miesięcy temu

  Witam zwracam się z wielką Prośba do Pana o pomoc przy zakupie nowej pralki dla trzy osobowej rodziny , zależy mi na niskiej awaryjności i łatwą naprawą w razie czego jak by się coś działo z przydatnymi sprawdzony dodatkowymi funkcjami jak np. i-DOS, budżet ok 3-4 tyś.
  Bardzo Dziękuje za wszelka okazaną pomoc w tym temacie, Pozdrawiam

  Robert
  8 miesięcy temu

  Dziękuje za odpowiedz, miłego dnia Pozdrawiam

  Piotr
  9 miesięcy temu

  Dzień dobry czy pralka Samsung wf70f5e1w2w ma wymienne łożyska?

  Wojtek
  9 miesięcy temu

  witam; czy da sie jakos monitorowac uszczelniacz i pierscien na osce bebna by ewentualnie wymienic usczelke (pralka Bosh Wan 2829epl

  Pawel
  10 miesięcy temu

  Panie Łukaszu co wybrać? Jest nie wielka różnica w tych modelach Amica i ta i ta ma głębokość 40 cm ,tylko różnica jest 6 i 7 kg no i nie wielka różnica w ilości zużycia wody.

  Amica WA1 S610CLISH 6 kg

  Amica WA1 S712CLISD 7 kg

  Jest któraś z nich młodszym modelem, mniej awaryjna?

  Natalia
  11 miesięcy temu

  Hej czy pralka Pralka HAIER I-Pro 5 HW80-B14959S8U1S ma wymienne łożyska i czy ogólnie warto ją kupić pod względem awaryjności. Czy lepiej Elektrolux.

  joanna
  1 rok temu

  czy dane podane w artykule sa aktualizowane? Chodzi mi o to czy na dzien dzisiejszy tj. 2023 rok są aktualne

  Maciej
  1 rok temu

  Witam,

  Czy można i opłaca się wymienić łożysko w 11 letniej Indesit IWSD 4105 PL?

  Z góry dziekuje za odpowiedz

  Maciej

  Sebastian
  1 rok temu

  seria WAT24340PL/34 jest wymienna czy pralka po 3 latach na śmietnik ?

  Przemysław
  1 rok temu

  Witam Panie Łukaszu! Jestem w trakcie szukania nowej pralki bo moja poprzednia Electrolux, EWF1276GDW po ośmiu latach bezusterkowości zaczęła wykazywać objawy uszkodzenia łożysk. I ma bęben klejony/zgrzewany. Noszę się z zamiarem zakupu pralki LG F4WV509S2A, która wg miłej pani z infolinii LG ma wymienne łożyska. Natomiast poinformowała mnie, że pojawił się w ich ofercie pierwszy model LG F2WT208S0E, który nie ma wymiennych łożysk. Ponoć jest dostępny w Media Markt. Info dla Pana do weryfikacji. Pozdrawiam.

  Jacek
  1 rok temu

  Dzień dobry,
  Czy orientuje się Pan w których pralkach z powyższej listy bęben jest skręcany, a w których trzeba ciąć plastik zbiornika. Rozumiem że możliwość wymiany łożysk w danym modelu nie jest tożsama z możliwością rozkręcenia zbiornika?

  Krzysztof
  1 rok temu

  Dzień dobry szukam dobrej pralki typu slim, kwestia głębokość im mniejsza tym lepsza jaką pralkę wybrać. Druga sprawa jeśli podniósłbym limit głębokość do max 45cm to czy wtedy inny model byłby tym bardziej optymalnym? Dziękuję za pomoc

  KRZYSZTOF
  1 rok temu

  Witam . Czy w bosch WLF 2006 TYP WNM11 WYMIENNE SĄ ŁÓOŻYSKA ?

  Dorota
  1 rok temu

  Witam, Czy w pralce Elektrolux EWt1062IFW są wymienialne łożyska?
  Pralka ( 2,5 roku) hałasuje ,stuka . Mozna to naprawić czy wymienić na nową na nową?

  Marzena
  1 rok temu

  Witam.Zauważyłam,że w pralce beco zaczynają szwankować łożyska, czy da się z tym coś zrobić, czy lepiej kupić nową

  Arek
  1 rok temu

  A pomoze ktoś z wyborem pralko suszarki. Wiem że najlepsze rozwiazanie to pralka i suszarka osobno. Wiem tez ze najlepsza suszarka to jednak z pompą ciepła. Niestety w moim mieszkaniu nie mam miejsca na oddzielne rozwiazanie. Zastanawiam sie nad pralko suszarka z nastawieniem ze suszarka bedzie uruchamiana tylko w zimie i t9 sporadycznie. Jednak mam doczynienia z oddzielna suszarka i obiecalem s9bie ze gdy padnie moj Elektrolux to nastepna pralka bedzie z funkcja suszenia.oj budzet raczej skromny do 2200. W tej cenie jest Whirlpool, Samsung, Lg. Jest tez Beko i Candy ale nie jestem pewien tych form. Czy w pralko suszrkach tez jest mozliwosc wymiany łożysk? Tzn beben jest skrecany a nie klejony. Pozdrawiam serdecznie i liczę na podpowiedź.

  Dawid
  1 rok temu

  Chciałbym zapytać, czy jest jakaś różnica miedzy waj a wan, w pralkach bocsh, i na co zwrócić uwagę i którą będzie lepiej wybrać

  Przemysław
  1 rok temu

  Sharpy też mają rozbieralny bęben. ( VESTEL je produkuje a oni nie robią klejonek jak narazie)

  Michał
  1 rok temu

  Pytam o mocowanie kamieni w Samsungu, poniewaz zamierzam kupić teraz pralkę tej marki. Obecnie mam hotpointa aristona

  Michał
  1 rok temu

  Witam. A jak wyglada sprawa w pralkach Samsunga jezeli chodzi o mocowanie kamieni?? Naszarpałem się z tymi sprężynami bardziej niż z rozcinaniem bebna i samą wymianą łożysk. Czy kamienie w Samsungach sa przykrecane na śruby tak jak np. w Amice??

  Pawel
  1 rok temu

  A jak wygląda to w pralkach Beko? Nie są uwzględnione,a jako jedyne maja zaznaczony szybki program na programatorze.Niestety w sklepach nie chcą włączać i pokazywać czasów ,a w instrukcjach są nie uwzględnione,a jak są to te w trybie Eco Czy pralki Beko, maja wymienne łożyska i nie maja klejonych bębnów? We wcześniejszym wpisie o Samsungu, chyba pomyliłem klejenie bębna z wymiana łożysk.Przepraszam i pozdrawiam.

  Ania
  1 rok temu

  Czy pralka Siemens WXL 1140 ma rozbieralny bęben czy klejony ?

  Tadeusz
  1 rok temu

  Czy pralki IKEA mają wymienne łożyska?

  Marcin
  1 rok temu

  Jesli zbiornik nie jest rozbieralny to mozna wymienic łożyska. Kilks razy temat przerabiałem. Rozcinamy zbiornik flexa a pozniej sklejamy silikonem. Po takiej naprawie pralki jeszcze kilka lat biegają

  Basia
  1 rok temu

  Mam pytanko mam pralkę Aego w przeciągu roku miałam wymieniane dwa razy łożyska.. czy to nirmalne

  Dariusz
  1 rok temu
  Reply to  Basia

  Nie, ponieważ łóżyska w różnych markach i modelach pralek tego typu z wymiennymi łożyskami nie powinny sie aż tak szybko zużywać , jak i za równo w modelu Pani pralki również nie bo po wymianie takich łożysk na nowe przy odpowiedniej dalszej eksploatacji pralki powinny wytrzymać do kilku lat a przynajmniej do okresu gwarancji na nie wystawionej. Czyli w mojej opini niestety nie fachowca znającego siena tych sprawach, ale już miałem do czynienia z samodzielną wymianą łożysk w Mojej pralce wiec troche wiem co pisze :), myśle że przyczyna nie leży po stronie samych łożysk a raczej obstawiał bym na wyrobiony krzyż bebna lub jeszcze jakąś inną przyczyne która niszczy te łożyska w tak krótkim czasie. Jeśli w jakiś sposób pomogłem Pani Moją opinią na ten temat to bardzo mi miło.

  Dorota
  1 rok temu

  Pralka AMICA WA1C714BLISH 7kg 1400 obr czy pralka ma wymienny bęben?

  Adam
  1 rok temu

  Witam,mam pytanie czy Pralka Samsung WW60A3120WE ma wymienne łożyska na bębnie,wiem,że w tekście jest napisane że wszystkie modele,ale muszę być pewien na 100

  Karol
  1 rok temu

  Czy pralka Beko MWUE6536CW 6 kg czy łożyska w tej pralce są wymienne?

  Małgorzata
  2 lat temu

  Witam zakupiłam pralkę Bosch wan2826epl 9 kg czy to dobry wybór?

  Monika
  2 lat temu

  Hej, pralka od jakiegoś czasu mocno skacze przy wirowaniu, jakby coś „tłucze”. Dziś po takim wirowaniu nie chciała wrócić na poprawny tryb, kilka razy próbowała zaskoczyć w program. Pranie wyciągam jakby tylko wypłukane a nie wyprane. Myślisz, że to może być właśnie łożysko?

  Patrycja
  2 lat temu

  Polecana jest pralka LG ale z innym oznaczeniem. Czy Pralka LG VIVACE F2WN4S6S1 również ma wymienne łożyska i jest warta polecenia ?

  Pinio
  2 lat temu

  Proszę o informację czy pralka siemens iq700 WM14S40L ma wymienne łożyska – rozbierany bęben?

  Michał
  2 lat temu

  Proszę o informację czy pralka Bosch WAN282EEPL Serie 4 ma wymienialne łożyska? Wiem, że w komentarzach jest info, że wszystkie pralki model WAN oprócz 9kg mają taką możliwość. Natomiast w komentarzach na stronie sklepu padło takie pytanie i padła odpowiedź od prawcownika, że nie ma możliwości naprawy łożysk. Czy w związku z tym, że jest to nowy model, to może być faktycznie wyposażona w łożyska nienaprawialne? Będę wdzięczny za podpowiedź.

  Marek
  2 lat temu

  Czy poleca pan pralki Haier hw70-bp1439n-pl, hw80-bp1439n 8 kg, hw90-bp1439n-pl 9 kg czy mają wymienne łożyska i czy są na pasku

  B4rt3k
  2 lat temu

  Witam, czy pralki marki TCL posiadają wymienne łożyska?

  Tim
  2 lat temu

  Witam. Byłem w salonie Gorenje i dowiedziałem się, że pralka Gorenje WHP62ES posiada wymienne łożyska. Jednak autor tego artykułu napisał, że Gorenje nie produkuje pralek z wymiennymi łożyskami. Czy w salonie zostałem oszukany?

  Maria
  2 lat temu

  Pralka Hotpoint Ariston FMD923XREU.C. czy ma wymienne łożyska?

  JACEK
  2 lat temu

  Witam, szukam taniej pralki o głębokości do 45/50cm ,z wymiennymi łożyskami ( padł po 4 latach electrolux na łożyska )i wpadły mi w oko pralki Sharp z serii ES – HFA ,HFB, NFA 6102 (WD,W3) .Sharp sam produkuje pralki czy tylko nakleja etykietę ? Cena jednakowa którą Pan poleca

  Rafał
  2 lat temu

  Witam proszę o informację jaką pralkę kupić do 1500zł o głębokości do 40 cm. Zależało by mi aby miała wymienne łożyska, obecna pralka IWUD takowych nie posiada, łożyska padły kołnierz drzwiczek też pękł więc koszt naprawy zbyt wysoki aby inwestować.

  Bartek
  1 rok temu
  Reply to  Rafał

  trochę późno,ale może komuś innemu się przyda – ja bym spojrzał w kierunku Electrolux/AEG ale ładowane od góry. Bardzo łatwo wymienia się łożyska, można to zrobić samemu.

  Marico
  2 lat temu

  Hotpoint Ariston WMD 823 B EU. Zbiornk klejony. W środku tanie Łożyska i taki simmering.
  Zakładam markowe łozyska SKF (6207 + 6206), do tego markowy simmering. Zbiornik spawam lub sklejam. Główna przyczyna awarii łożysk to uszkodzenie simmeringu, który przepuści wodę do łożysk. Pierwsze objawy głośnej pracy pralki (wirowanie) mogą taką pralkę uratować. Później niekoniecznie.

  Renata
  3 lat temu

  Witam, nie wspomina pan o marce Beco. Co z nimi?

  Maniek
  3 lat temu

  Pralka BOSCH WAN2429FPL 9kg 1200 obr prawdopodobnie wyprodukowana w Turcji czy ma wymienne łożyska? Czy lepiej poszukać WAN’a 8kg bo te to chyba produkowane są u nas i mają wymienne łożyska.

  Mietek
  2 lat temu
  Reply to  Maniek

  9 kg produkowany w Turcji. W porównaniu do klasycznych WANów 7-8 kg ma inną kadź, bęben (zabieraki asymetryczne, z tworzywa) oraz panel sterowania. Porządne pralki.
  Oczywiście jeśli świętym Grałem mają być wymienne łożyska to zostają pralki produkowane w Polsce (TYLKO seria WAN 7-8 kg oraz cała seria WAJ)

  Krzysztof
  3 lat temu

  Brakuje listy pralek w których jest możliwość wyjęcia bębna (bo uszkodziła się piasta _ krzyżak)ze zbiornika

  wisznu
  3 lat temu

  Ta lista jest nadal aktualna?

  Bo sama lista wygląda na sprzeczną z komentarzem tekstowym do niej. I nie wiem teraz czy Amica produkuje pralki z wymiennymi łożyskami.
  Tak samo – czy AEG produkuje wymienne z łożyskami ładowane od góry, czy już w ogóle nie.

  wisznu
  3 lat temu

  W zasadzie połowa listy jest niezrozumiała – zestawię listę z komentarzem spod niej: Które pralki mają wymienne łożyska? Pralki LG – [brak informacji; komentarz: „z wymiennymi łożyskami. LG, Miele, Amica – wszystkie ich pralki są tego typu”] Pralki Miele – [brak informacji; komentarz: „z wymiennymi łożyskami. LG, Miele, Amica – wszystkie ich pralki są tego typu”] Pralki Amica – [brak informacji; komentarz: „z wymiennymi łożyskami. LG, Miele, Amica – wszystkie ich pralki są tego typu”] Pralki Sharp – [brak informacji; brak tez komentarza. Czy to oznacza, ze tak jak powyżej – wszystkie pralki są z wymiennymi łozyskami?] Pralki Kernau – Wszystkie [skoro wszystkie, tak jak LG, Miele i Amica, to czemu powyżej tak samo nie jest opisane?] Pralki Samsung – [tu chyba był jakiś tekst, gdyż informacja zaczyna się od przecinka] , ale wymiana łożysk oznacza też wymianę tylnej obudowy bębna Pralki Bosch – serie , WAE, WLK, WLL, i… Czytaj więcej »

  wisznu
  3 lat temu

  Dziekuje za szybką odpowiedź i przepraszam za zwłokę 😉
  Życie w outernecie nie daje mi spokoju 😉

  U mnie ta lista wygląda zupełnie inaczej – pola po myślnikach przy LG, Miele, Amica, Sharp, AEG i Whirlpool są puste. NIe ma nawet śladu, że coś być powinno. Przy Samsungu Wygląda tak:
  „Pralki Samsung – , ale wymiana łożysk oznacza też wymianę tylnej obudowy bębna”
  i podobnie przy Siemensie:
  „Pralki Siemens – Modele , , WM14N06EPL i”.

  wisznu
  3 lat temu
  Reply to  wisznu

  PS. Zapomniałem dopisać – używam dwóch przeglądarek, Chrome i SRW Iron i w obu jest tak samo.

  wisznu
  3 lat temu

  Dzięki za wyjaśnienie – rzeczywiście – po wyłączeniu ublocka widać nazwy modeli 🙂

  Julia
  3 lat temu

  Dzień dobry,zamierzamy kupić pralkę Miele V1 active.Chciałam wiedzieć czy to dobry wybór.Pan w media expert powiedział że w tej samej cenie możemy kupić innej firmy z lepszymi funkcjami.My chcemy niezawodności pralki miele.Jest to jednak najtańsza pralka miele.Zaznaczam ,że funkcje rej pralki w zupełności nam wystarczają.Czy najtańsza pralka tej firmy(2.460 zł.)w media expert może służyć lata?

  Jacek
  3 lat temu

  Dzień dobry, zamierzam kupić pralkę Toshiba czy to dobry wybór?

  ŁUKASZ
  3 lat temu

  witam bardzo prosze o informacje czy pralka elektrolux pefect care 600 mode EW6F328SP ma wymienne łozyska po niespełna 2 latach użytkowania zaczeła bardzo głosno wirowac i strzela podczas prania czy to sa łożyska i czy sa wymienne

  Arek
  3 lat temu
  Reply to  ŁUKASZ

  Ale można wymienić w specjalizowanym serwisie. Koszt koło 210 zł rozcinają obudowę bębna a po wymianie spawają. Gwarancja rok na szczelność zespołu piorącego i 2 na łożyska. Albo odwrotnie musiał bym zajrzeć w papiery. Większym problemem w takiej np. Amice jest jakość okablowania, ciągła walka z zamkiem drzwi i palace się sterowniki bo tego tanio nie naprawimy. Mam elektroluxa i Amice. Jakość prania z elektroluxa subiektywnie jest lepsza.

  Last edited 3 lat temu by Arek
  Krzysztof
  3 lat temu

  Witam
  Mastercook PFD 1277 czy ma wymienne łożyska i czy bęben ewentualnie jest rozbieralny aby wymienić łożyska.
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  FRANCISZEK
  3 lat temu

  czy pralka bomann 5721 ma wymienne lożyska

  Janusz
  3 lat temu

  Witam
  Proszę o pomoc w doborze modelu pralki z dużym wsadem dla dużej rodziny, która będzie intensywnie używana. Warunek wymienne łożyska.
  Pozdrawiam

  Andrzej
  3 lat temu

  Od około osiemnastu lat używam pralkę AEG OKO Lavamat 62600-W zaczyna lekko szumieć, może Pan wie czy ta pralka ma wymienne łożyska i simering, czy bęben jest rozbieralny?

  Krzysztof
  3 lat temu

  Mastercook PFD 1277 czy ma wymienne łożyska i czy bęben ewentualnie jest rozbieralny aby wymienić łożyska. Czy ewentualnie jest łatwo wymienić samemu łożyska i czy oprócz łożysk przy okazji jeszcze coś się wymienia. Czy jest dostępny film instruktażowy na wymianę łożysk w/w modelu.

  Paweł
  3 lat temu

  Miele PW 6065 ma wymienne łożyska ?

  ula
  3 lat temu

  BOSCH WAN2007KPL czy ten model pralki ma wymienne łożyska?

  Kamil
  3 lat temu

  Kupiłem electroluxa ew6s426bpi czy dobry wybór??
  Pewnie 3 lata i łożyska do wymiany
  Pozdrawiam

  Lucyna
  3 lat temu

  Czy pralka elektrolux mew 6s306x z drzwiczkami frontowymi ma wymienne łożyska

  Stanisław
  3 lat temu

  D.dobry,
  – a pralka Electrolux 1066 ODW (model z przed ~5-6 lat), ma wymienne łożyska, czy zintegrowane z układem piorącym ?
  – i czy taką pralkę odnowioną warto bezpiecznie kupić z Maxi Media na Olx ?

  Lesław
  3 lat temu

  Witam, proszę aby jednak każdy z Was sam pytał o konkretną pralkę producenta jeszcze. Z całym szacunkiem Łukasz za świetny tekst ale wymaga to monitorowania praktycznie co miesiąc wszystko trzeba sprawdzić jeszcze raz.

  O mały włos a kupiłbym WAN2429GPL od Bocha, jest WAN więc wedle tekstu wymienne łożyska, w komentarzach też seria WAN była zalecana (ktoś pytał)

  Coś mnie podkusiło skorzystać z opcji czat na stronie BSH i co…

  „Dziękuję za wiadomość. W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że poniższa pralka WAN2429GPL
  posiada silnik indukcyjny EcoSilence Drive™ z 10-letnią gwarancją. Nie ma wymiennych łożysk.”

  Arste
  3 lat temu

  Dzień dobry.
  BOSCH WAN2429KPL i WAN2429GPL z 9kg prania. To jakieś nowe modele.
  Czy w tych pralkach z serii WAN jest szansa na wymienialne łożyska – tzn. bez wymiany zbiornika ?

  Zbigniew Sz.
  3 lat temu

  Szkoda, że osoba pisząca nie jest wstanie podeprzeć się praktyką, nie pojawiły by się takie babole, jak konieczność wymiany połówki zbiornika w Samsungu (zresztą rodzina BSH tak samo w części modeli oferuje tylko połówki zbiornika w sprzedaży), choć nie jestem zwolennikiem Samsunga to muszę powiedzieć, łożyska można wymienić je bez tej połówki zbiornika, a ich wymiana nie wymaga kosmicznej technologi, wystarczy młotek, bolec i prawidłowe przyłożenie siły. Poza tym poziomowanie pralki nie ma znaczenia dla łożysk. Uszkodzenie pierścienia na osi bębna pod siemmeringiem to nie przyczyna, a skutek zbyt długiego prania na mocno rozwalonych łożyskach. No i jeszcze jedno, w pralkach gdzie są klejone zbiorniki łożyska też idzie wymienić, każdy szanujący się serwis ma na to sposób. Co prawda koszt jest nieco wyższy ze względu na czas takiej operacji, ale jak najbardziej jest to wykonalne.

  Pozdrowienia z serwisu

  Kris
  3 lat temu

  A czemu nie ma BEKO?

  Leszek
  3 lat temu

  Witam serdecznie czy pralka elektrolux EW7T3272SP ma wymienne łożyska i czy bęben jest rozbieralny?
  Bo zastanawiam sie nad jej zakupem i co pan sądzi o tym modelu?

  Leszek
  3 lat temu

  Dziękuję za szybką odpowiedź zajże zaraz do topów może coś mi wpadnie w oko a jaka inna pralke ładowaną od gory by Pan polecił w cenie do 1700 bo aktualnie tyle mam odłożone. Bardziej niezawodne są pralki z inwerterowym silnikiem czy ze zwykłym?

  Mariusz
  3 lat temu

  Parę lat temu (chyba 3)w moim samsungu(obecnie ma z 11-12 lat)
  Strzelil w mojej pralce programator. Przyjechał spec wymienił wziął 300zl.I powiedział że dobrze ze nie mamą bosha bo na sam programator wydałbym 1000 zł plus robota. Także same łożyska to nie wszystko.W sumie to do tej pory nie zmieniane na nawet nie stosujemy żadnych kapsułek ani odkamieniaczy do tej pory.
  Pozdrawiam

  Zbigniew Sz.
  3 lat temu
  Reply to  Mariusz

  Gdyby szpec umiał się obejść z elektroniką, to moduł od Bosch naprawił by taniej niż zapłaciłeś za wymianę. Elektronika ma taką magiczną właściwość, że około 98% przypadków jej uszkodzenia idzie naprawić, nie trzeba zaraz wymieniać.

  Jfk
  3 lat temu

  Mam pralkę Polar WA1112 od 20 lat i jedyne co w niej wymieniam to właśnie łożyska. 3 x na bębnie (plus simering) i 1 x w silniku. Dlatego uważam, że możliwość wymiany łożysk to podstawa. Ta pralka to terminator 😛

  Zbigniew Sz.
  3 lat temu

  Tylko ta pralka z Polaru to ma tylko napis, to rodowita Gorenja WA, nasze polary wytrzymałe nie były.

  bodzio
  3 lat temu

  Witam kupiłem taką pralkę Pralka WHIRLPOOL MFWL 61252WPL ale nie mam pewności czy dobrze zrobiłem i zamierzam oddać proszę o podpowiedz zostawić czy dołożyć i kupić coś lepszego z silnikiem inwerterowym ?
  z góry dzięki za opdpowiedz
  pozdrawiam

  bodzio
  3 lat temu

  tak wiem ale chodzi mi o to łożysko nie wymienne czy nie popsuje się zaraz po gwarancji no i czy te z silnikami inwertorowymi nie są lepsze .

  bodzio
  3 lat temu

  dzięki właśnie o taką odpowiedz mi chodziło bo i prania jest sporo.
  A jeszcze jak masz taką wiedzę czy możesz tak polecić dobrą pralkę z parą i silnikiem inwerterowym ?

  bodzio
  3 lat temu

  Dzięki za porady , będę szukał coś na moją kieszeń ale na pewno z łożyskiem wymiennym i inwertorem .
  Co do dołączenia chętnie ale nie mam tam konta .
  Pozdrawiam i dziękuję

  Fakir
  4 lat temu

  Pralki ładowane od góry mają łożyska może nie wytrzymalsze, ale mniej zużywające się.
  Bęben jest w nich osadzony na dwóch łożyskach, po obu stronach.
  A w pralce ładowanej od przodu łożysko jest jedno na osi – i cała waga bębna z praniem jest utrzymywana przez tę jedną oś i jedno łożysko, które w związku z tym jest narażone na większe obciążenia i szybciej się zużywa.
  A Amica to największe g*** jakie widziałem. Ma wymienne łożyska, ale nie dało się tym prać. Wytrzymałem 2 lata i sam się dziwię jak tego dokonałem, wolałem się jej pozbyć mimo iż miała jeszcze trzy lata gwarancji producenta i kupić inną pralkę.

  Zbigniew Sz.
  3 lat temu
  Reply to  Fakir

  „A w pralce ładowanej od przodu łożysko jest jedno na osi – i cała waga bębna z praniem jest utrzymywana przez tę jedną oś i jedno łożysko, które w związku z tym jest narażone na większe obciążenia i szybciej się zużywa.”

  Niestety nie ma Pan tu racji, w pralce ładowanej od przodu również są dwa łożyska, z przenoszeniem sił nie ma problemu, a czas uszkodzenia łożysk jest zależny od pasowania elementów i jakosci uszczelnienia.

  Marta
  4 lat temu

  Rozważam zakup pralko suszarki WD90N644OAW i rozmawiałam z Samsungiem w sprawie wymiany łożysk.
  Okazuje się, że w tym modelu można wymienić same łożyska bez wymiany tylnej obudowy. Więc informacja w tekście jest myląca.

  Karol
  4 lat temu

  Mam awarię łożysk w modelu CANDY CLT G372DM-S. Pralka ładowana od góry. Informacje przedstawione we wpisie wskazują, że łożyska powinny być wymienialne jednak Pani na infolinii poinformowała mnie, że aby wymienić łożyska niezbędna jest wymiana całego układu piorącego. Wprowadziła mnie w błąd?

  rafał
  4 lat temu

  Bardzo ciekawe zestawienie, ale… kompletnie nie wiadomo czy bardziej opłacalne jest kupienie pralki/pralko-suszarki (w moim przypadku) z wymiennymi łożyskami (zaledwie kilka modeli w odpowiedniej wielkości) czy z niewymiennymi (tu już wybór znacznie się powiększa). Jeśli rzeczywiście wymiana łożysk najczęściej spowodowana jest nieszczelnością i konieczna jest przy okazji wymiana uszczelnienia wraz z pierścieniem, to może się okazać, że dopłata do zakupu modelu z wymiennymi łożyskami (zazwyczaj te modele są droższe nawet o kilkaset zł) nie ma sensu z uwagi na porównywalne ceny ewentualnej naprawy, pomimo wymiennych łożysk, bo tu i tu trzeba wymienić cały zestaw piorący…

  MARIUSZ
  4 lat temu

  Handlujemy pralkami Kernau i na tyle ile się sprzedało nigdy nie było żadnej reklamacji. Na dodatek mają 5 lat gwarancji. Pozdrawiam

  Tomasz
  4 lat temu

  Proszę mi napisać co to znaczy niewymienne łożyska? Nie da się tego zrobić czy jest to drogie/jak drogie? Brakuje takiej informacji w tekście swoja drogą kapitalnie i dokładnie napisanym.

  Tomasz
  4 lat temu

  Dziękuję Panu za odpowiedź. Ale to w dalszym ciągu nie daje odpowiedzi. Jaki koszt mniej więcej? Czytałem, że niektórzy odklejają elementy i tak sobie z łożyskami radzą.
  Wypoziomowanie jest bardzo ważne ale i dokręcenie nakrętki kontrującej o której się zapomina.

  Tomasz
  4 lat temu

  🙂 Chodziło mi o koszt wymiany nierozbieralnych bębnów. Da się to oszacować?

  Grzegorz
  4 lat temu

  Witam! Posiadam INDESIT-a – kupiona używana w 2007? Łużyska były już dość mocno zajechane. Do łożysk i zabezpieczającego simeringa dobrałem się rozcinając brzeszczotem plastikową obudowę bębna na zgrzewie. Montaż obudowy na silikon i śrubki co ok. 5cm. Działa i służy po dzień dzisiejszy! W 2014 operację wymiany łożysk trzeba było powtórzyć.

  Robert
  4 lat temu

  Kolega zapomniał o pralkach Zelmer, dają 4 lata gwarancji i mają skręcane bębny,

  Smok Edzio
  4 lat temu

  Ta firma ma jednego dystrybutora swoich produktów, nie ma w ofercie top-loaderów tylko (na razie, będzie więcej) 4 produkty ładowane od frontu, produkowane przez swojego właściciela- jaka to firma- można doczytać 😉
  I są to rzeczywiście bardzo ciekawe modele, jak zauważył Robert, szczególnie biorąc pod uwagę standardową gwarancję wynoszącą 4 lata. A sama marka Zelmer ma tymi 4rema modelami większe udziały rynkowe niż jeden z omawianych przez autora producentów niezaleznych. Przed ogłaszaniem „specjalistycznych” opinii radziłbym poczytać tudzież się dowiedzieć. Pozdrawiam!

  Grzegorz
  4 lat temu
  Reply to  Robert

  Pralki Zelmer to tak naprawdę pralki Bosch serii WAE produkowane w Łodzi, różnią się wyglądem zewnętrznym np. ZELMER ZEW10E20PL = BOSCH WAE2026. Niestety kosztują praktycznie tyle samo to już lepiej kupić znacznie popularniejszego Boscha WAE.

  Paweł
  4 lat temu

  Hejka. W waszym artykule zabrakło pralek Hotpoint-Aristona. Da radę zbadać je?

  Michał
  4 lat temu

  Fajny artykuł. Rozmawiałem z Hotpoint w UK który de-facto należy do Whripool. Bęben jest sklejany i łożyska są nie wymienne. Pisałem równeż z Gorenje w Słowenii.

  „The junction drum shaft and bearing is specially designed for a long life period and sadly it cannot be replaced easily (it was not designed to be replaced) and the bearing it self is not as a spare part to replace. The life period of the bearing was also improved!
  So in case the bearing is needed to be replaced (maybe after 10 years) it is only possible to replace the complete washing group (the complete washing machine drum which have the bearing installed in it).”

  Wymienne łożyska jak i zbirnik bębna który wykonany jest ze stali nierdzewnej posiada ich blizniacza firma ASKO. Miele również nadal używa zbiornik bębna wykonany ze stali nierdzewnej.

  Marcin
  4 lat temu
  Reply to  Paweł

  W serii aqalitis masz łożyska igiełkowe 3 cm prędzej zardzewieje obudowa niż łożyska padną

  Jakub
  4 lat temu
  Reply to  Marcin

  Dobra wiadomość! Od 7 lat nie miałem z nią problemu i cieszę się, że jest szansa, że jeszcze posłuzy.

  pento
  4 lat temu

  Oprócz wymiennych łożysk, należałoby podzielić pralki z wymiennymi programatorami od pralek z programatorem wlutowanym w płytę główną.

  pytanie
  4 lat temu
  Reply to  pento

  Tak z ciekawości – co jest na płycie głównej pralki oprócz programatora?

  Marcin
  4 lat temu
  Reply to  pento

  Hmm masz na myśli wiatke czy polar bio nie ma programatorów w pralkach tylko sterowniki lub modom ustawienia a te elementy są demontowane

  Grzegorz
  4 lat temu

  A beko?

  Paweł
  4 lat temu

  Bardzo dobra lista, choć jestem zaskoczony pozycją Candy. Moja Candy go145 Grando wytrzymała 8 lat zanim musiałem wymienić łożyska a eksploatowana było naprawdę intensywnie jak to przy dwójce małych dzieci. Bęben jest rozbieralny co uważam za duży plus. Ale może dlatego, że jest to już starsza generacja pralek, nowe już nie mają wymienialnych łożysk.
  Zgadzam się z przedstawicielem beko, że powód wymiany łożysk to jest skutek a nie przyczyna. I tutaj należałoby się przyjrzeć zabezpieczeniu łożysk przed rozbryzgiem wody. Pomijam takie rzeczy jak prawidłowe ustawienie/wypoziomowanie czy szybkie reagowanie na początkowe małe stuki które powstają przy zużyciu się amortyzatorów a w konsekwencji wybicie wału. Przy wymianie łożysk przyjrzałem się dokładnie zabezpieczeniu łożysk przed ewentualną wodą i niestety nic takiego nie było. Nawet zwykłego kołnierza osadzonego na wale bezpośrednio przed łożyskiem, który by siłą odśrodkową usuwał ewentualne krople wody.
  Stojąc przed wyzwaniem kupna w niedalekiej przyszłości nowej pralki, będę śledził listę
  pozdrawiam