Aktualna lista pralek z wymiennymi łożyskami

jakie pralki mają wymienne łożyska

Spis treści:

  Jeżeli nie wiesz, które pralki mają wymienne łożyska, to jesteś w świetnym miejscu. Stworzyłem najobszerniejszą listę pralek z rozbieralnym zespołem piorącym. Dzięki temu wymiana łożysk będzie możliwa i nie powinna za bardzo nadszarpnąć domowego budżetu. Sprawdź więc, jakie pralki automatyczne są tak skonstruowane.

  Niektórzy wymianie łożysk w pralce przypisują ogromny priorytet, uznając za sporą korzyść.

  I ja się z tym jak najbardziej zgadzam! Już mój ranking pralek pokazał sporo takich konstrukcji.

  Ale przejdźmy do rzeczy, bo interesuje Cię teraz zapewne jedno – chcesz szybko dowiedzieć się, które pralki automatyczne czołowych producentów mają wymienne łożyska. Poniżej znajdziesz na bieżąco aktualizowaną listę, a po niej kilka ciekawych informacji na temat rozbieralnych zespołów piorących.

  Które pralki mają wymienne łożyska?

  Informacje uzyskałem od przedstawicieli poszczególnych firm – zarówno z działu obsługi klienta, jak i serwisantów.

  Wnioski z listy pralek o wymiennych łożyskach

  Co do powyższych danych, mam też kilka słów wyjaśnienia. Niejako analizę sytuacji z pralkami o rozbieralnej konstrukcji:

  • Jak widać, wcale nie jest z tym tak źle. Wciąż są na rynku wielcy producenci sprzętu AGD do prania, którzy decydują się na produkcję pralek z wymiennymi łożyskami. LG, Miele, Amica – wszystkie ich pralki są tego typu, a oferty wspomnianych firm są przecież obszerne. Radę dało również Kernau, choć akurat jeżeli chodzi o pralki, to wydaje mi się, że póki co nie są zbyt rozchwytywane przez Polaków.
  • Ciekawa sytuacja dotyczy Samsunga. Teoretycznie wymiana łożysk w każdej ich pralce jest możliwa. Wiąże się jednak z wymianą tylnej obudowy bębna. Łożyska występują bowiem wyłącznie w komplecie ze wspomnianą częścią. Przedstawicielka firmy Samsung oznajmiła mi, że w przeciwnym wypadku wymiana łożysk jest w ocenie producenta “nietechnologiczna”. Szybko z tego wywnioskowałem, że cała naprawa będzie troszkę bardziej skomplikowana i kosztowna, co zresztą zostało potwierdzone przez osobę, z którą rozmawiałem.
  • Z Boschem teoretycznie nie jest najgorzej, ale jednak brakuje mi tu kilku fajnych serii. Zaliczam do nich pralki, których nazwy zaczynają się od WAW, WAB czy WAT. Szkoda, że nie należą do zacnego grona urządzeń z wymiennymi łożyskami.
  • Candy, Electrolux, AEG, Indesit, Whirlpool oraz Hoover, zapewne z jakichś czysto technicznych lub biznesowych powodów, zdołały zastosować wymienne łożyska tylko w przypadku pralek ładowanych od góry. W przypadku większości z tych marek niektóre pralki tego typu są całkiem popularne, więc dobre i to. Osoba odpowiadająca za sprzęt do prania Electrolux i AEG, dodała także, że posiadają one dwa wymienne łożyska po prawej i lewej stronie.
  • Gorzej jest z Siemensem, bo na kilkadziesiąt pralek, które cały czas są do kupienia w Polsce, wymienne łożyska oferują zaledwie cztery urządzenia. Być może z czasem ta lista się rozszerzy o kolejne modele. Nie omieszkam wtedy jej zaktualizować.
  • Mam też ciekawostkę dla tych, którzy uważają, że pralki bez wymiennych łożysk nie mają sensu. Kontaktowałem się z firmą Gorenje, których pralki są zresztą całkiem dobre, i uzyskałem informację, że starsza generacja ich urządzeń miała wymienne łożyska. Pralki, które teraz produkują, są już inaczej zbudowane, ale… producent instaluje w nich podwójne łożyska. Wyróżniają się większą wytrzymałością, a na potwierdzenie tego objęte są 5-letnią gwarancją. Złe rozwiązanie? Moim zdaniem całkiem dobre.

  Co z pralkami pozostałych firm?

  Wydaje mi się, że nikogo istotnego nie pominąłem. Ostatecznie udało mi się przepytać wszystkich producentów, których zamierzałem męczyć o udzielenie mi informacji 😉

  Już teraz, z tego co zaobserwowałem na innych portalach, moja lista jest najdokładniejsza i uwzględnia największą liczbę producentów. Nikt w zasadzie nie wspominał też o “drobnym” szczególe w przypadku pralek Samsunga, który w praktyce sporo przecież zmienia.

  A które pralki w ogóle nie mają wymiennych łożysk? BEKO, Grundig i wspomniane we wcześniejszej części Gorenje. Hoover w zasadzie również należy do tego grona, gdyż wymienne łożyska zapewnia w modelach ładowanych od góry, których aktualnie nie produkuje.

  Swoją drogą, ładowane od góry pralki z wymiennymi łożyskami występują w spisie dużo częściej niż te z załadunkiem od przodu. Szkoda, że nie jest odwrotnie, gdyż frontowy wsad jest przecież dużo popularniejszy.

  Tutaj również wszystkie informacje, rzecz jasna, są poparte kontaktem z serwisantami oraz przedstawicielami wspomnianych producentów.

  zadowolony serwisant po naprawie pralki

  Dlaczego wymienne łożyska są ważne w pralkach?

  Co oznacza dla Ciebie awaria i konieczność naprawy swojej pralki? Dla mnie jest to coś okropnego. Trzeba przygotować kasę na naprawę (jeżeli minął okres gwarancyjny), załatwić dobrego fachowca lub ogarnąć przesyłkę sprzętu do serwisu, a na końcu ponownie użerać się z podłączaniem urządzenia. No i na czas naprawy jest się bez jakże ważnego sprzętu gospodarstwa domowego.

  A to i tak optymistyczna wizja! Niektóre naprawy okazują się zupełnie nieopłacalne lub niemożliwe do wykonania i trzeba kupić nową pralkę.

  Wymienne łożyska trochę tych problemów załatwiają. Po pierwsze cała naprawa zazwyczaj nie kosztuje fortuny, a np. 150-300 zł, ponieważ zbiornik jest rozbieralny. Oprócz łożysk zazwyczaj nie wymieniasz nic więcej, a w innym przypadku cały bębno-zbiornik. Stosunkowo łatwo znaleźć fachowca, który szybko to załatwi. Niektórzy sami potrafią to ogarnąć, jeżeli posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne.

  Dodam, że łożyska nie są niestety nieśmiertelne. W końcu się wyrobią, choć sporo zależy od konkretnego modelu (i od sposobu użytkowania go, o czym też wspomnę), bo w niektórych wytrzymają spory okres czasu. W każdym razie możliwość ich wymiany jest niezwykle istotna.

  Z drugiej strony pralki składają się z masy elementów. Samej elektroniki jest multum, więc nie jest wcale powiedziane, że pierwsza usterka czy poważniejsza awaria będzie dotyczyła łożysk. Równie dobrze mogą one bezproblemowo przetrwać wiele lat i prędzej wymienisz pralkę na nowocześniejszą, niż zdążysz naprawiać dotychczasową. I tego Ci życzę – niezależnie od konstrukcji Twojego urządzenia piorącego.

  Zobacz też:

  Uszkodzone łożyska to czasem skutek, a nie przyczyna

  Rozważania o pralkach z wymiennymi łożyskami wzbogacił mi komentarz przedstawiciela firmy BEKO. Przeczytaj:

  “Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej przyczyną awarii łożysk jest dostanie się wody do komory z łożyskami, co powoduje ich korozję. Aby się to nie powtórzyło, w dobrym stanie musi być uszczelniacz i pierścień nabity na ośkę bębna.

  O ile dodatkowa wymiana uszczelniacza nie jest problemem (choć są to dodatkowe koszty), to jeżeli w mosiężnym pierścieniu wyrobiły się bruzdy, to zestaw i tak będzie nieszczelny, a wymiana samych łożysk pomoże tylko na krótki czas.

  Naprawia się wtedy skutek, nie przyczynę.

  Wymiany wymaga w takiej sytuacji również bęben, a wtedy jej koszt porównywalny jest z kosztem wymiany całego zespołu piorącego (a nawet większy ze względu na większe skomplikowanie naprawy).

  Wymiana zespołu piorącego jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie trzeba specjalistycznego wciskania łożysk czy uszczelniania zbiornika.

  W efekcie po wymianie całego zespołu piorącego mamy nową, higieniczną część, która jest podstawowym elementem pralki“.

  Tak, wiem, BEKO nie produkuje pralek z łożyskami, które można wymienić bez wymiany czegoś innego, ale i tak jest dużo prawdy w ich opinii.

  Bo uszkodzenie łożysk rzeczywiście czasem jest tylko skutkiem usterki innego elementu. I gdy trzeba wymienić w pierwszej kolejności coś jeszcze, to sprawa się komplikuje, i to nawet bardziej niż w przypadku wymiany całego zespołu piorącego. Cena za taki zabieg też idzie automatycznie w górę, więc warto mieć to na uwadze.

  Przeczytaj też: Dlaczego pralka brudzi ubrania?

  Ile kosztuje wymiana łożysk w pralce?

  Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To może być 100, 200, 300 zł lub dwa razy więcej. Czasem przed zakupem konkretnej pralki warto napisać albo zadzwonić do producenta lub jakiegoś serwisu AGD i zapytać o orientacyjny koszt takiej naprawy, podając model pralki. Bo właśnie robocizna wynosi zazwyczaj zdecydowanie więcej niż koszt nowych łożysk. Ale kwotę wołaną za części zamienne też sprawdź.

  Ogólnie biorąc, nawet korzystając z usług fachowca, nie powinno być finansowej tragedii.

  Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wraz z łożyskami trzeba wymienić coś jeszcze. Przykład? Chociażby ten omówiony przeze mnie, czyli pralki Samsung. Wspominałem, że wymiana ich łożysk wiąże się z wymianą tylnej obudowy bębna. Cały proces staje się zarówno kosztowniejszy, jak i bardziej skomplikowany.

  Czy można samodzielnie wymienić łożyska w domowych warunkach?

  Zazwyczaj tak, ale trzeba się na tym w pewnym stopniu znać. Sprawa też jest dość indywidualna, bo z jedną pralką pójdzie szybko i przyjemnie, a z inną już mniej. Złote rączki i majsterkowicze zapewne sobie poradzą.

  Od czego jest też internet? Zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach pojawiają się czasem opisy takich napraw na przykładzie konkretnej pralki. Zawsze można z nich wynieść jakąś wiedzę.

  Zastanów się jednak, czy warto kombinować samemu, nie mając w tym doświadczenia. Może wezwanie specjalisty okaże się lepszą decyzją? Źle zamontowane łożyska wywołają niezły armagedon.

  wymianę łożysk w pralce czasem lepiej zlecić specjaliście

  Jak poznać, że łożyska nadają się do wymiany?

  Przede wszystkim automatyczna pralka zaczyna pracować gorzej i dużo głośniej niż zwykle. Nie dopiera ciuchów, na każdy cykl potrzebuje więcej czasu, a do tego wszystkiego zużywa dużo więcej energii. Sprzęt może też nadmiernie wibrować. Mało optymistyczna wizja, prawda?

  A może być dużo gorzej. Zamiast czystych ubrań wyciągniesz ciuchy upaprane paskudnymi plamami o brązowo-rdzawej barwie (często zwiastują przy okazji uszkodzenie uszczelniacza, który spowodował wyciek). Albo pralka w ogóle odmówi posłuszeństwa i nagle przerwie cykl prania lub go nie rozpocznie. Wtedy wyboru już nie będzie i pojawi się konieczność wymiany zatartych i zajechanych na amen łożysk.

  Wracając do hałasu, bo to właśnie po nim najłatwiej zdiagnozować uszkodzone łożyska, jest to dość specyficzny szum lub tarcie. Jeżeli masz wątpliwości, to swobodnie kręć bębnem i nasłuchuj. Szum może nawet przechodzić w gruchotanie, co jest jeszcze gorszym znakiem – świadczy o mocno zdeformowanych kulkach.

  Przeczytaj później: Jak wybrać pralkę?

  Co zrobić, żeby łożyska dłużej działały?

  Niezależnie od tego, czy Twoja pralka ma wymienne łożyska czy nie, zapewne zależy Ci, aby jednak za szybko się nie zużyły, prawda? Jak już wiesz, ich bezawaryjna praca i dobry stan wpływa zarówno na skuteczność i kulturę prania, jak i rachunki za prąd.

  Wiesz… większość osób, gdy psuje im się sprzęt AGD, zaczyna na niego wyklinać, kopać i obwiniać producenta lub sklep. A prawda często jest taka, że zawinił… sam użytkownik. Częste dzieje się tak właśnie w przypadku pralek, co udowodnią czynniki wpływające na wyeksploatowanie łożysk.

  Co więc zrobić, żeby je ochronić i przedłużyć żywotność? Oto moje wskazówki:

  • Wypoziomuj pralkę – urządzenie zawsze musi spoczywać na równej, płaskiej i twardej powierzchni. Czasem może w tym pomóc mata antywibracyjna do pralki. W każdym razie chodzi o prawidłową pozycję zbiornika z bębnem. Nie wszyscy jednak pamiętają, żeby na samym początku wypoziomować nową pralkę. A jest to przecież takie proste! Wystarczy, że weźmiesz w łapki poziomicę i sprawdzisz, czy jest równo. Jeżeli pralka przechyla się na którąś ze stron, to wyreguluj jej nóżki. To dosłownie kilka minut roboty. W innym wypadku cała efektywność spadnie, a poszczególne komponenty (na czele z łożyskami) szybciej się zużyją lub w ogóle zepsują. Odwiedź przy okazji poradnik, jak prawidłowo podłączyć pralkę, aby cały montaż zawsze szedł sprawnie.
  • Nie przesadzaj z obrotami wirowania – łożyska mają ścisły związek ze zbiornikiem pralki i bębnem, który się w nim znajduje (tak, nie myl tych pojęć, bo oznaczają co innego). Im wyższe obroty wirowania, tym łożyska stają się intensywniej eksploatowane. Jeżeli pragniesz wyjątkowo o nie zadbać, to zmniejsz prędkość wirowania. Przy okazji prana odzież będzie mniej pognieciona, choć troszkę bardziej wilgotna.
  • Pierz z głową – to w zasadzie logiczne, bo im więcej cykli prania, tym pralka bardziej się zużywa. A nie wszystkie łożyska są niesamowicie wytrzymałe. W każdym razie chodzi mi o to, aby rozsądnie prać. Segreguj brudy i włączaj pralkę, gdy jest ich sporo, ale też nie aż tyle, żeby przeciążyć i przeładować bęben. Nie przesadzaj z detergentem, aby nie narazić się na konieczność uruchomienia dodatkowego płukania czy nawet całego cyklu. Dąż do tego, aby nie marnować żywota pralki na pranie, którego mogłoby w zasadzie nie być. Przy okazji zaoszczędzisz też energię i wodę.

  Pozornie proste i logiczne wskazówki, prawda? Mimo wszystko ludzie są czasem tak zabiegani, że nie traktują domowego sprzętu jak należy i zapominają o prawidłowej konserwacji. A potem płacz, że coś szybko się zepsuło. Wykaż się rozsądkiem i dbaj o urządzenie, na które poszła przecież kiedyś całkiem duża kasa.

  Czy rodzaj pralki ma wpływ na żywotność łożysk?

  Nie. Krążą po internecie opinie, że łożyska pralek ładowanych od góry są wytrzymalsze i mniej podatne na uszkodzenia, ale według mnie nie jest to prawdą, a raczej mitem.

  Wspomniałem o tym zresztą w pojedynku pralka ładowana od przodu czy od góry. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem, to przeczytaj podlinkowany przed chwilą artykuł.

  Podsumowanie

  Sklejony bęben, którego nie da się wyciągnąć z pralki, z pewnością nie jest udogodnieniem. Rozbieralne zespoły piorące wciąż są według mnie bardzo korzystne. A teraz już doskonale wiesz, które pralki automatyczne mają wymienne łożyska.

  Moją listę będę się starał aktualizować, zresztą jak zdecydowaną większość treści na PROrankingach.

  Jeżeli masz za sobą wymianę łożysk, to pomóż innym i daj info, ile Cię to kosztowało, jak szybko zostało załatwione i jakiego modelu dotyczyło. Być może masz też jakieś wskazówki dla osób, które chcą wziąć sprawę w swoje ręce i same zabrać się za proces wymiany łożysk w pralce.

  Zobacz inne ciekawe poradniki na temat pralek:

  Masz pytanie o wybór sprzętu? Nie ufasz sprzedawcom w elektromarketach? Dołącz do mojej grupy na FB: Porady RTV/AGD

  [Głosów: 38   Average: 4.6/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  62 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Stanisław
  Stanisław
  6 dni temu

  D.dobry,
  – a pralka Electrolux 1066 ODW (model z przed ~5-6 lat), ma wymienne łożyska, czy zintegrowane z układem piorącym ?
  – i czy taką pralkę odnowioną warto bezpiecznie kupić z Maxi Media na Olx ?

  Lesław
  Lesław
  1 miesiąc temu

  Witam, proszę aby jednak każdy z Was sam pytał o konkretną pralkę producenta jeszcze. Z całym szacunkiem Łukasz za świetny tekst ale wymaga to monitorowania praktycznie co miesiąc wszystko trzeba sprawdzić jeszcze raz.

  O mały włos a kupiłbym WAN2429GPL od Bocha, jest WAN więc wedle tekstu wymienne łożyska, w komentarzach też seria WAN była zalecana (ktoś pytał)

  Coś mnie podkusiło skorzystać z opcji czat na stronie BSH i co…

  “Dziękuję za wiadomość. W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że poniższa pralka WAN2429GPL
  posiada silnik indukcyjny EcoSilence Drive™ z 10-letnią gwarancją. Nie ma wymiennych łożysk.”

  Arste
  Arste
  2 miesięcy temu

  Dzień dobry.
  BOSCH WAN2429KPL i WAN2429GPL z 9kg prania. To jakieś nowe modele.
  Czy w tych pralkach z serii WAN jest szansa na wymienialne łożyska – tzn. bez wymiany zbiornika ?

  Zbigniew Sz.
  Zbigniew Sz.
  3 miesięcy temu

  Szkoda, że osoba pisząca nie jest wstanie podeprzeć się praktyką, nie pojawiły by się takie babole, jak konieczność wymiany połówki zbiornika w Samsungu (zresztą rodzina BSH tak samo w części modeli oferuje tylko połówki zbiornika w sprzedaży), choć nie jestem zwolennikiem Samsunga to muszę powiedzieć, łożyska można wymienić je bez tej połówki zbiornika, a ich wymiana nie wymaga kosmicznej technologi, wystarczy młotek, bolec i prawidłowe przyłożenie siły. Poza tym poziomowanie pralki nie ma znaczenia dla łożysk. Uszkodzenie pierścienia na osi bębna pod siemmeringiem to nie przyczyna, a skutek zbyt długiego prania na mocno rozwalonych łożyskach. No i jeszcze jedno, w pralkach gdzie są klejone zbiorniki łożyska też idzie wymienić, każdy szanujący się serwis ma na to sposób. Co prawda koszt jest nieco wyższy ze względu na czas takiej operacji, ale jak najbardziej jest to wykonalne.

  Pozdrowienia z serwisu

  Kris
  Kris
  4 miesięcy temu

  A czemu nie ma BEKO?

  Leszek
  Leszek
  4 miesięcy temu

  Witam serdecznie czy pralka elektrolux EW7T3272SP ma wymienne łożyska i czy bęben jest rozbieralny?
  Bo zastanawiam sie nad jej zakupem i co pan sądzi o tym modelu?

  Leszek
  Leszek
  4 miesięcy temu

  Dziękuję za szybką odpowiedź zajże zaraz do topów może coś mi wpadnie w oko a jaka inna pralke ładowaną od gory by Pan polecił w cenie do 1700 bo aktualnie tyle mam odłożone. Bardziej niezawodne są pralki z inwerterowym silnikiem czy ze zwykłym?

  Mariusz
  Mariusz
  4 miesięcy temu

  Parę lat temu (chyba 3)w moim samsungu(obecnie ma z 11-12 lat)
  Strzelil w mojej pralce programator. Przyjechał spec wymienił wziął 300zl.I powiedział że dobrze ze nie mamą bosha bo na sam programator wydałbym 1000 zł plus robota. Także same łożyska to nie wszystko.W sumie to do tej pory nie zmieniane na nawet nie stosujemy żadnych kapsułek ani odkamieniaczy do tej pory.
  Pozdrawiam

  Zbigniew Sz.
  Zbigniew Sz.
  3 miesięcy temu
  Reply to  Mariusz

  Gdyby szpec umiał się obejść z elektroniką, to moduł od Bosch naprawił by taniej niż zapłaciłeś za wymianę. Elektronika ma taką magiczną właściwość, że około 98% przypadków jej uszkodzenia idzie naprawić, nie trzeba zaraz wymieniać.

  Jfk
  Jfk
  4 miesięcy temu

  Mam pralkę Polar WA1112 od 20 lat i jedyne co w niej wymieniam to właśnie łożyska. 3 x na bębnie (plus simering) i 1 x w silniku. Dlatego uważam, że możliwość wymiany łożysk to podstawa. Ta pralka to terminator 😛

  Zbigniew Sz.
  Zbigniew Sz.
  3 miesięcy temu

  Tylko ta pralka z Polaru to ma tylko napis, to rodowita Gorenja WA, nasze polary wytrzymałe nie były.

  bodzio
  bodzio
  5 miesięcy temu

  Witam kupiłem taką pralkę Pralka WHIRLPOOL MFWL 61252WPL ale nie mam pewności czy dobrze zrobiłem i zamierzam oddać proszę o podpowiedz zostawić czy dołożyć i kupić coś lepszego z silnikiem inwerterowym ?
  z góry dzięki za opdpowiedz
  pozdrawiam

  bodzio
  bodzio
  5 miesięcy temu

  tak wiem ale chodzi mi o to łożysko nie wymienne czy nie popsuje się zaraz po gwarancji no i czy te z silnikami inwertorowymi nie są lepsze .

  bodzio
  bodzio
  5 miesięcy temu

  dzięki właśnie o taką odpowiedz mi chodziło bo i prania jest sporo.
  A jeszcze jak masz taką wiedzę czy możesz tak polecić dobrą pralkę z parą i silnikiem inwerterowym ?

  bodzio
  bodzio
  5 miesięcy temu

  Dzięki za porady , będę szukał coś na moją kieszeń ale na pewno z łożyskiem wymiennym i inwertorem .
  Co do dołączenia chętnie ale nie mam tam konta .
  Pozdrawiam i dziękuję

  Fakir
  Fakir
  7 miesięcy temu

  Pralki ładowane od góry mają łożyska może nie wytrzymalsze, ale mniej zużywające się.
  Bęben jest w nich osadzony na dwóch łożyskach, po obu stronach.
  A w pralce ładowanej od przodu łożysko jest jedno na osi – i cała waga bębna z praniem jest utrzymywana przez tę jedną oś i jedno łożysko, które w związku z tym jest narażone na większe obciążenia i szybciej się zużywa.
  A Amica to największe g*** jakie widziałem. Ma wymienne łożyska, ale nie dało się tym prać. Wytrzymałem 2 lata i sam się dziwię jak tego dokonałem, wolałem się jej pozbyć mimo iż miała jeszcze trzy lata gwarancji producenta i kupić inną pralkę.

  Zbigniew Sz.
  Zbigniew Sz.
  3 miesięcy temu
  Reply to  Fakir

  “A w pralce ładowanej od przodu łożysko jest jedno na osi – i cała waga bębna z praniem jest utrzymywana przez tę jedną oś i jedno łożysko, które w związku z tym jest narażone na większe obciążenia i szybciej się zużywa.”

  Niestety nie ma Pan tu racji, w pralce ładowanej od przodu również są dwa łożyska, z przenoszeniem sił nie ma problemu, a czas uszkodzenia łożysk jest zależny od pasowania elementów i jakosci uszczelnienia.

  Marta
  Marta
  7 miesięcy temu

  Rozważam zakup pralko suszarki WD90N644OAW i rozmawiałam z Samsungiem w sprawie wymiany łożysk.
  Okazuje się, że w tym modelu można wymienić same łożyska bez wymiany tylnej obudowy. Więc informacja w tekście jest myląca.

  Karol
  Karol
  7 miesięcy temu

  Mam awarię łożysk w modelu CANDY CLT G372DM-S. Pralka ładowana od góry. Informacje przedstawione we wpisie wskazują, że łożyska powinny być wymienialne jednak Pani na infolinii poinformowała mnie, że aby wymienić łożyska niezbędna jest wymiana całego układu piorącego. Wprowadziła mnie w błąd?

  rafał
  rafał
  8 miesięcy temu

  Bardzo ciekawe zestawienie, ale… kompletnie nie wiadomo czy bardziej opłacalne jest kupienie pralki/pralko-suszarki (w moim przypadku) z wymiennymi łożyskami (zaledwie kilka modeli w odpowiedniej wielkości) czy z niewymiennymi (tu już wybór znacznie się powiększa). Jeśli rzeczywiście wymiana łożysk najczęściej spowodowana jest nieszczelnością i konieczna jest przy okazji wymiana uszczelnienia wraz z pierścieniem, to może się okazać, że dopłata do zakupu modelu z wymiennymi łożyskami (zazwyczaj te modele są droższe nawet o kilkaset zł) nie ma sensu z uwagi na porównywalne ceny ewentualnej naprawy, pomimo wymiennych łożysk, bo tu i tu trzeba wymienić cały zestaw piorący…

  MARIUSZ
  MARIUSZ
  9 miesięcy temu

  Handlujemy pralkami Kernau i na tyle ile się sprzedało nigdy nie było żadnej reklamacji. Na dodatek mają 5 lat gwarancji. Pozdrawiam

  Tomasz
  Tomasz
  9 miesięcy temu

  Proszę mi napisać co to znaczy niewymienne łożyska? Nie da się tego zrobić czy jest to drogie/jak drogie? Brakuje takiej informacji w tekście swoja drogą kapitalnie i dokładnie napisanym.

  Tomasz
  Tomasz
  9 miesięcy temu

  Dziękuję Panu za odpowiedź. Ale to w dalszym ciągu nie daje odpowiedzi. Jaki koszt mniej więcej? Czytałem, że niektórzy odklejają elementy i tak sobie z łożyskami radzą.
  Wypoziomowanie jest bardzo ważne ale i dokręcenie nakrętki kontrującej o której się zapomina.

  Tomasz
  Tomasz
  9 miesięcy temu

  🙂 Chodziło mi o koszt wymiany nierozbieralnych bębnów. Da się to oszacować?

  Grzegorz
  Grzegorz
  9 miesięcy temu

  Witam! Posiadam INDESIT-a – kupiona używana w 2007? Łużyska były już dość mocno zajechane. Do łożysk i zabezpieczającego simeringa dobrałem się rozcinając brzeszczotem plastikową obudowę bębna na zgrzewie. Montaż obudowy na silikon i śrubki co ok. 5cm. Działa i służy po dzień dzisiejszy! W 2014 operację wymiany łożysk trzeba było powtórzyć.

  Robert
  Robert
  9 miesięcy temu

  Kolega zapomniał o pralkach Zelmer, dają 4 lata gwarancji i mają skręcane bębny,

  Smok Edzio
  Smok Edzio
  9 miesięcy temu

  Ta firma ma jednego dystrybutora swoich produktów, nie ma w ofercie top-loaderów tylko (na razie, będzie więcej) 4 produkty ładowane od frontu, produkowane przez swojego właściciela- jaka to firma- można doczytać 😉
  I są to rzeczywiście bardzo ciekawe modele, jak zauważył Robert, szczególnie biorąc pod uwagę standardową gwarancję wynoszącą 4 lata. A sama marka Zelmer ma tymi 4rema modelami większe udziały rynkowe niż jeden z omawianych przez autora producentów niezaleznych. Przed ogłaszaniem “specjalistycznych” opinii radziłbym poczytać tudzież się dowiedzieć. Pozdrawiam!

  Grzegorz
  Grzegorz
  7 miesięcy temu
  Reply to  Robert

  Pralki Zelmer to tak naprawdę pralki Bosch serii WAE produkowane w Łodzi, różnią się wyglądem zewnętrznym np. ZELMER ZEW10E20PL = BOSCH WAE2026. Niestety kosztują praktycznie tyle samo to już lepiej kupić znacznie popularniejszego Boscha WAE.

  Paweł
  Paweł
  9 miesięcy temu

  Hejka. W waszym artykule zabrakło pralek Hotpoint-Aristona. Da radę zbadać je?

  Michał
  Michał
  6 miesięcy temu

  Fajny artykuł. Rozmawiałem z Hotpoint w UK który de-facto należy do Whripool. Bęben jest sklejany i łożyska są nie wymienne. Pisałem równeż z Gorenje w Słowenii.

  “The junction drum shaft and bearing is specially designed for a long life period and sadly it cannot be replaced easily (it was not designed to be replaced) and the bearing it self is not as a spare part to replace. The life period of the bearing was also improved!
  So in case the bearing is needed to be replaced (maybe after 10 years) it is only possible to replace the complete washing group (the complete washing machine drum which have the bearing installed in it).”

  Wymienne łożyska jak i zbirnik bębna który wykonany jest ze stali nierdzewnej posiada ich blizniacza firma ASKO. Miele również nadal używa zbiornik bębna wykonany ze stali nierdzewnej.

  Marcin
  Marcin
  9 miesięcy temu
  Reply to  Paweł

  W serii aqalitis masz łożyska igiełkowe 3 cm prędzej zardzewieje obudowa niż łożyska padną

  Jakub
  Jakub
  9 miesięcy temu
  Reply to  Marcin

  Dobra wiadomość! Od 7 lat nie miałem z nią problemu i cieszę się, że jest szansa, że jeszcze posłuzy.

  pento
  pento
  9 miesięcy temu

  Oprócz wymiennych łożysk, należałoby podzielić pralki z wymiennymi programatorami od pralek z programatorem wlutowanym w płytę główną.

  pytanie
  pytanie
  9 miesięcy temu
  Reply to  pento

  Tak z ciekawości – co jest na płycie głównej pralki oprócz programatora?

  Marcin
  Marcin
  9 miesięcy temu
  Reply to  pento

  Hmm masz na myśli wiatke czy polar bio nie ma programatorów w pralkach tylko sterowniki lub modom ustawienia a te elementy są demontowane

  Grzegorz
  Grzegorz
  9 miesięcy temu

  A beko?

  Paweł
  Paweł
  9 miesięcy temu

  Bardzo dobra lista, choć jestem zaskoczony pozycją Candy. Moja Candy go145 Grando wytrzymała 8 lat zanim musiałem wymienić łożyska a eksploatowana było naprawdę intensywnie jak to przy dwójce małych dzieci. Bęben jest rozbieralny co uważam za duży plus. Ale może dlatego, że jest to już starsza generacja pralek, nowe już nie mają wymienialnych łożysk.
  Zgadzam się z przedstawicielem beko, że powód wymiany łożysk to jest skutek a nie przyczyna. I tutaj należałoby się przyjrzeć zabezpieczeniu łożysk przed rozbryzgiem wody. Pomijam takie rzeczy jak prawidłowe ustawienie/wypoziomowanie czy szybkie reagowanie na początkowe małe stuki które powstają przy zużyciu się amortyzatorów a w konsekwencji wybicie wału. Przy wymianie łożysk przyjrzałem się dokładnie zabezpieczeniu łożysk przed ewentualną wodą i niestety nic takiego nie było. Nawet zwykłego kołnierza osadzonego na wale bezpośrednio przed łożyskiem, który by siłą odśrodkową usuwał ewentualne krople wody.
  Stojąc przed wyzwaniem kupna w niedalekiej przyszłości nowej pralki, będę śledził listę
  pozdrawiam