W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralki z wymiennymi łożyskami – Lista 2024

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  190

Jeżeli nie wiesz, które pralki mają wymienne łożyska, to jesteś w świetnym miejscu. Stworzyłem najobszerniejszą listę pralek z rozbieralnym zespołem piorącym. Dzięki temu wymiana łożysk będzie możliwa i nie powinna za bardzo nadszarpnąć domowego budżetu. Sprawdź więc, jakie pralki automatyczne są tak skonstruowane.

jakie pralki mają wymienne łożyska

Spis treści:

  Niektórzy wymianie łożysk w pralce przypisują ogromny priorytet, uznając za sporą korzyść.

  I ja się z tym jak najbardziej zgadzam! Mój ranking pralek pokazał sporo takich konstrukcji.

  Poniżej znajdziesz na bieżąco aktualizowaną listę pralek z wymiennymi łożyskami, a po niej kilka ciekawych informacji na temat rozbieralnych zespołów piorących.

  Które pralki mają wymienne łożyska?

  Informacje uzyskałem od przedstawicieli poszczególnych firm – zarówno z działu obsługi klienta, jak i serwisantów.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Wnioski z listy pralek o wymiennych łożyskach

  Co do powyższych danych, mam też kilka słów wyjaśnienia. Niejako analizę sytuacji z pralkami o rozbieralnej konstrukcji.

  Poznaj ją:

  • Wciąż na rynku są bardzo popularni producenci sprzętu AGD do prania, którzy decydują się na produkcję pralek z wymiennymi łożyskami, a więc rozbieralnymi zbiornikiem. LG, Miele, Samsung, HAIER, Sharp – wszystkie ich pralki są tego typu, a oferty wspomnianych firm są zwykle obszerne. Często obejmują również płytsze modele, które przedstawia ranking pralek slim.
  • Z pralkami Bosch sytuacja wygląda dużo gorzej niż kiedyś. Poprzednie serie, a mianowicie WAE, WLK, WLL, WLT i WLG, miały wymienne łożyska, lecz nie są już produkowane. Aktualnie tylko 2 nowe serie (i to jeszcze jedna z nich nie w pełni) oferują rozbierane systemy piorące. Co ciekawe, to głównie pralki Bosch polskiej produkcji mają wymienne łożyska.
  • Podobna sytuacja dotyczy pralek z tej samej grupy co Bosch, a więc tych ze stajni Siemens. Kiedyś było więcej urządzeń z łożyskami możliwymi do wymiany, bo… 4 modele. Teraz jest tylko jeden.
  • Candy, Electrolux, AEG, Indesit oraz Hoover, zapewne z jakichś czysto technicznych lub biznesowych powodów, zdołały zastosować wymienne łożyska tylko w przypadku pralek ładowanych od góry (które zresztą często gości ranking pralek ładowanych od góry). Dobre i to. Osoba odpowiadająca za sprzęt do prania Electrolux i AEG dodała także, że mają one dwa wymienne łożyska po prawej i lewej stronie.
  • Mam też ciekawostkę dla tych, którzy uważają, że pralki bez wymiennych łożysk nie mają sensu. Kontaktowałem się z firmą Gorenje i uzyskałem informację, że starsza generacja ich urządzeń miała wymienne łożyska. Pralki, które teraz produkują, są już inaczej zbudowane, ale… producent instaluje w nich podwójne łożyska. Wyróżniają się większą wytrzymałością, a na potwierdzenie tego objęte są 5-letnią gwarancją. Złe rozwiązanie? Moim zdaniem całkiem dobre.

  Co z pralkami pozostałych firm?

  A które pralki w ogóle nie mają wymiennych łożysk?

  Amica (która w pewnym momencie zrezygnowała ze stosowania wymiennych łożysk), BEKO, Grundig, Hotpoint-Ariston, Zelmer, Siemens i wspomniane we wcześniejszej części Gorenje.

  Tutaj również wszystkie informacje, rzecz jasna, są poparte kontaktem z serwisantami oraz przedstawicielami wspomnianych producentów.

  zadowolony serwisant po naprawie pralki

  Dlaczego wymienne łożyska są ważne w pralkach?

  Co oznacza dla Ciebie awaria i konieczność naprawy swojej pralki? Dla mnie jest to coś okropnego. Trzeba przygotować kasę na naprawę (jeżeli minął okres gwarancyjny) i załatwić dobrego fachowca. No i na czas naprawy jest się bez jakże ważnego sprzętu gospodarstwa domowego.

  A to i tak optymistyczna wizja!

  Niektóre naprawy okazują się zupełnie nieopłacalne lub niemożliwe do wykonania i trzeba kupić nową pralkę.

  Wymienne łożyska trochę tych problemów załatwiają. Wymiana zazwyczaj nie kosztuje fortuny, a np. 150 – 300 zł, ponieważ zbiornik jest rozbieralny. Oprócz łożysk zazwyczaj nie wymieniasz nic więcej, a w innym przypadku cały bębno-zbiornik.

  Stosunkowo łatwo znaleźć fachowca, który szybko to załatwi. Niektórzy sami potrafią to zrobić, jeżeli posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne.

  Dodam, że łożyska nie są niestety nieśmiertelne. W końcu się wyrobią, choć sporo zależy od konkretnego modelu (i od sposobu użytkowania go, o czym też wspomnę), bo w niektórych wytrzymają spory okres czasu. W każdym razie możliwość ich wymiany jest niezwykle istotna.

  Z drugiej strony pralki składają się z masy elementów. Samej elektroniki jest multum, więc nie jest wcale powiedziane, że pierwsza usterka czy poważniejsza awaria będzie dotyczyła łożysk. Nawet cena pralki nie zawsze ma związek z niezawodnością.

  Równie dobrze łożyska mogą więc bezproblemowo przetrwać wiele lat i prędzej wymienisz pralkę na nowocześniejszą, niż zdążysz naprawiać dotychczasową. I tego Ci życzę – niezależnie od konstrukcji Twojego urządzenia piorącego.

  Zobacz też:

  Uszkodzone łożyska to czasem skutek, a nie przyczyna!

  Rozważania o pralkach z wymiennymi łożyskami wzbogacił mi komentarz przedstawiciela firmy BEKO. Przeczytaj:

  „Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej przyczyną awarii łożysk jest dostanie się wody do komory z łożyskami, co powoduje ich korozję. Aby się to nie powtórzyło, w dobrym stanie musi być uszczelniacz i pierścień nabity na ośkę bębna.

  O ile dodatkowa wymiana uszczelniacza nie jest problemem (choć są to dodatkowe koszty), to jeżeli w mosiężnym pierścieniu wyrobiły się bruzdy, to zestaw i tak będzie nieszczelny, a wymiana samych łożysk pomoże tylko na krótki czas.

  Naprawia się wtedy skutek, nie przyczynę.

  Wymiany wymaga w takiej sytuacji również bęben, a wtedy jej koszt porównywalny jest z kosztem wymiany całego zespołu piorącego (a nawet większy ze względu na większe skomplikowanie naprawy).

  Wymiana zespołu piorącego jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie trzeba specjalistycznego wciskania łożysk czy uszczelniania zbiornika.

  W efekcie po wymianie całego zespołu piorącego mamy nową, higieniczną część, która jest podstawowym elementem pralki„.

  Tak, wiem, BEKO nie produkuje pralek z łożyskami, które można wymienić bez wymiany czegoś innego, ale i tak jest dużo prawdy w ich opinii.

  Bo uszkodzenie łożysk rzeczywiście czasem jest tylko skutkiem usterki innego elementu. I gdy trzeba wymienić w pierwszej kolejności coś jeszcze, to sprawa się komplikuje i to nawet bardziej niż w przypadku wymiany całego zespołu piorącego. Cena za taki zabieg też idzie automatycznie w górę, więc warto mieć to na uwadze.

  Przeczytaj też: Dlaczego pralka brudzi ubrania?

  Ile kosztuje wymiana łożysk w pralce?

  Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To może być 100, 200, 300 zł lub dwa razy więcej. Czasem przed zakupem konkretnej pralki warto napisać albo zadzwonić do producenta lub jakiegoś serwisu AGD i zapytać o orientacyjny koszt takiej naprawy, podając model pralki.

  Bo właśnie robocizna wynosi zazwyczaj zdecydowanie więcej niż koszt nowych łożysk. Ale kwotę wołaną za części zamienne też sprawdź.

  Ogólnie biorąc, nawet korzystając z usług fachowca, nie powinno być finansowej tragedii.

  Czy można samodzielnie wymienić łożyska w domowych warunkach?

  Zazwyczaj tak, ale trzeba się na tym w pewnym stopniu znać. Sprawa też jest dość indywidualna, bo z jedną pralką pójdzie szybko i przyjemnie, a z inną już mniej. Złote rączki i majsterkowicze zapewne sobie poradzą.

  Od czego jest też internet? Zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach pojawiają się czasem opisy takich napraw na przykładzie konkretnej pralki. Zawsze można z nich wynieść jakąś wiedzę.

  Zastanów się jednak, czy warto kombinować samemu, nie mając w tym doświadczenia. Może wezwanie specjalisty okaże się lepszą decyzją? Źle zamontowane łożyska wywołają niezły armagedon.

  wymianę łożysk w pralce czasem lepiej zlecić specjaliście

  Jak poznać, że łożyska nadają się do wymiany?

  Przede wszystkim automatyczna pralka zaczyna pracować gorzej i dużo głośniej niż zwykle. Nie dopiera ciuchów, na każdy cykl potrzebuje więcej czasu, a do tego wszystkiego zużywa dużo więcej energii. Innym znakiem jest skakanie pralki przy wirowaniu.

  A może być dużo gorzej.

  Zamiast czystych ubrań wyciągniesz ciuchy upaprane paskudnymi plamami o brązowo-rdzawej barwie (często zwiastują przy okazji uszkodzenie uszczelniacza, który spowodował wyciek). Albo pralka w ogóle odmówi posłuszeństwa i nagle przerwie cykl prania lub go nie rozpocznie. Wtedy wyboru już nie będzie i pojawi się konieczność wymiany zatartych i zajechanych na amen łożysk.

  Wracając do hałasu, bo to właśnie po nim najłatwiej zdiagnozować uszkodzone łożyska, jest to dość specyficzny szum lub tarcie. Jeżeli masz wątpliwości, to swobodnie kręć bębnem i nasłuchuj. Szum może nawet przechodzić w gruchotanie, co jest jeszcze gorszym znakiem – świadczy o mocno zdeformowanych kulkach.

  Przeczytaj później: Jak wybrać pralkę?

  Co zrobić, żeby łożyska dłużej działały?

  Niezależnie od tego, czy Twoja pralka ma wymienne łożyska, czy nie, zapewne zależy Ci, aby jednak za szybko się nie zużyły, prawda?

  Jak już wiesz, ich bezawaryjna praca i dobry stan wpływa zarówno na skuteczność i kulturę prania, jak i rachunki za prąd.

  Wiesz… większość osób, gdy psuje im się sprzęt AGD, zaczyna na niego wyklinać, kopać i obwiniać producenta lub sklep. A prawda często jest taka, że zawinił… sam użytkownik. Częste dzieje się tak właśnie w przypadku pralek, co udowodnią czynniki wpływające na wyeksploatowanie łożysk.

  Co więc zrobić, żeby je ochronić i przedłużyć żywotność?

  Zobacz moje wskazówki:

  • Wypoziomuj pralkę – urządzenie zawsze musi spoczywać na równej, płaskiej i twardej powierzchni. Czasem pomoże mata antywibracyjna do pralki. W każdym razie chodzi o prawidłową pozycję zbiornika z bębnem. Nie wszyscy jednak pamiętają, żeby na samym początku wypoziomować nową pralkę. A jest to przecież takie proste! Wystarczy, że weźmiesz w łapki poziomicę i sprawdzisz, czy jest równo. Jeżeli pralka przechyla się na którąś ze stron, to wyreguluj jej nóżki. To dosłownie kilka minut roboty. W innym wypadku cała efektywność spadnie, a poszczególne komponenty (na czele z łożyskami) szybciej się zużyją lub w ogóle zepsują.
  • Nie przesadzaj z obrotami wirowania – łożyska mają ścisły związek ze zbiornikiem pralki i bębnem, który się w nim znajduje (tak, nie myl tych pojęć, bo oznaczają co innego). Im wyższe obroty wirowania, tym łożyska stają się intensywniej eksploatowane. Jeżeli pragniesz wyjątkowo o nie zadbać, to zmniejsz prędkość wirowania. Przy okazji prana odzież będzie mniej pognieciona, choć troszkę bardziej wilgotna.
  • Pierz z głową – to w zasadzie logiczne, bo im więcej cykli prania, tym pralka bardziej się zużywa. A nie wszystkie łożyska są niesamowicie wytrzymałe. W każdym razie chodzi mi o to, aby rozsądnie prać. Segreguj brudy i włączaj pralkę, gdy jest ich sporo, ale też nie aż tyle, żeby przeciążyć i przeładować bęben. Nie przesadzaj z detergentem, aby nie narazić się na konieczność uruchomienia dodatkowego płukania czy nawet całego cyklu. Dąż do tego, aby nie marnować żywota pralki na pranie, którego mogłoby nie być. Przy okazji zaoszczędzisz też energię i wodę.

  Pozornie proste i logiczne wskazówki, prawda? Mimo wszystko ludzie są czasem tak zabiegani, że nie traktują domowego sprzętu jak należy i zapominają o prawidłowej konserwacji. A potem płacz, że coś szybko się zepsuło. Wykaż się rozsądkiem i dbaj o urządzenie, na które poszła przecież kiedyś całkiem duża kasa.

  Czy rodzaj pralki ma wpływ na żywotność łożysk?

  Nie. Krążą po internecie opinie, że łożyska pralek ładowanych od góry są wytrzymalsze i mniej podatne na uszkodzenia, ale według mnie nie jest to prawdą, a raczej mitem.

  Działanie pralki jest tu w gruncie rzeczy podobne i łożyska obu typów urządzeń są praktycznie tak samo obciążone.

  Podsumowanie

  Sklejony bęben, którego nie da się wyciągnąć z pralki, z pewnością nie jest udogodnieniem. Rozbieralne zespoły piorące wciąż są według mnie bardzo korzystne. A teraz już doskonale wiesz, które pralki automatyczne mają wymienne łożyska.

  Moją listę będę aktualizował, zresztą jak zdecydowaną większość treści na PROrankingach.

  Jeżeli masz za sobą wymianę łożysk, to pomóż innym i daj info, ile Cię to kosztowało, jak szybko zostało załatwione i jakiego modelu dotyczyło. Być może masz też jakieś wskazówki dla osób, które chcą wziąć sprawę w swoje ręce i same zabrać się za proces wymiany łożysk w pralce.

  Masz pytanie o wybór sprzętu? Nie ufasz sprzedawcom w elektromarketach? Dołącz do mojej grupy na FB: Porady RTV/AGD

  Oceń publikację
  [Głosy: 120 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  190 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  krzysztof
  3 miesięcy temu

  czy pralka Pralka Amica WA2C914BKiSJD ma wymiene łożyska

  Monika
  3 miesięcy temu

  Witam, na innej stronie pisze Pan „Do tego Electrolux oferuje urządzenia zróżnicowane cenowo i gabarytowo (jeżeli chodzi o głębokość). Do pełni szczęścia zabrakło mi wymiennych łożysk” zaś tutaj wymienia Pan electrolux wśród pralek z wymiennymi. To jak to jest?

  Ela
  5 miesięcy temu

  Witam. Proszę o pomoc. Szukam pralki w budżecie do 2500 tys.
  Byłam zdecydowana na LG ale czytając opinie na różnych forach o tym jakie są głośnie i jak potrafią walić bębnem to zrezygnowałam. Szukam pralki w miarę cichej bo przeważnie piorę wieczorami.
  Oczywiście z wymiennymi łożyskami.
  Wczoraj w jednym ze sklepów powiedziano mi, że nie wszystkie pralki od Samsunga mają wymienne łożyska a upatrzyłem sobie pralkę Pralka SAMSUNG WW80T554DAT AddWash AI Control 8kg 1400 obr
  Czy mógłby mi Pan pomóc w tej kwestii? Czy ma wymienne łożyska i czy w ogóle warto ją kupić?
  Mogą być ewentualnie pralki od Amici choć opinie też krążą różne
  Proszę o pomoc i pozdrawiam ☺️

  Małgorzata
  5 miesięcy temu

  Witam, czy pralka Amica model EAWSB814BIS ma wymienne łożyska. Pan pisze że wszystkie modela Amici maja wymienne. Już wyczytałam że są jakieś z nie wymiennymi łożyskami. Dzwoniłam do AGD RTV i tam nie umiał mi Pan odp. czy model który podałam ma wymienne łożyska. Jeśli Pan się orientuje to poproszę o odp. Z góry bardzo dziękuję.

  Justyna
  5 miesięcy temu

  Mam pytanie Jaką mogę pralkę wybrać Bosch WAN 2425EPL,WAN2415GPL, WAN2425SPL albo WAN2822EPL

  moni
  7 miesięcy temu

  czy ta pralka ma wymienne łożyska Pralka Candy Smart Inverter CS4 127TXME/1-S Slim 7kg 1200obr/min

  Ala
  8 miesięcy temu

  Czy pralka Pralka Electrolux EW7F249PSP PerfectCare 700 UniversalDose ma wymienne łożyska?
  Zastanawiam się nad wyborem tej pralki Pralka Bosch WAU28RHEPL Serie 6 – 9kg . Czy coś Pan podpowie?
  Elktrolux do tej pralki zwróci 200zł, a sklep dodatkowe 300zł na karcie, od Bosh zwrot 300zł plus 10lat gwarancji na silnik

  Anna
  8 miesięcy temu

  Proszę o odpowiedź czy pralka Whirlpool FFB 6238 W PL ma wymienne łożyska. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Paweł
  1 rok temu

  Witam Panie Łukaszu.
  Bardzo przydatny artykuł i kompendium wiedzy.

  Szukam nieco płytszej pralki do małej łazienki w bloku i chciałem zapytać, czy 9 kilogramową wersja 1 miejsca do 3000zł – czyli Haier I-PRO 7 HW90-B14979 ocenia pan równie dobrze jak jej 12-kilogramową wersję?

  Pozdrawiam
  Paweł

  PAULA
  1 rok temu

  Witam, chciałam zapytać czy pralka whirlpool WRSB 7238 BB BU ma wymienne łożysko czy lepsza bedzie samsung WW60A3120WE?