W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Black Friday 2019 – Co to jest? Kiedy wypada?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Black Friday, czyli po naszemu po prostu Czarny Piątek, to dobra okazja na zakupy. Ale przed tym warto wiedzieć, czym jest w ogóle Black Friday i kiedy w tym roku wypada. W poniższym artykule to wyjaśnię, a także podam inne przydatne informacje.

co to jest black friday i kiedy jest

Spis treści:

  Co to jest Black Friday?

  Black Friday, czyli Czarny Piątek to dzień wielkich obniżek cen w sklepach. Black Friday zawsze odbywa się w piątek po czwartym czwartku listopada (czyli Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych).

  Rozpoczyna sezon przedświątecznych promocji, ponieważ wielu sprzedawców kontynuuje swoje promocje aż do Świąt Bożego Narodzenia.

  Obniżki cen dotyczą zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Kulminacyjnym momentem zawsze jest Black Friday, gdyż najatrakcyjniejsze okazje i zniżki są jednodniowe, a często jeszcze krótsze (ograniczona liczba towaru w promocyjnych cenach). Ale nawet w kolejnych dniach często można znaleźć sprzęt w niższych cenach.

  Kiedy jest Black Friday 2019?

  29 listopada. Wtedy jest bowiem piątek po czwartym czwartku listopada. Tuż po północy w sklepach pojawią się przecenione produkty.

  Gdzie szukać promocji na Black Friday 2019?

  Właściwie to wszędzie. Wystarczy wziąć na celownik kilka ulubionych sklepów i obserwować ich komunikaty, np. na stronie internetowej czy Social Mediach. Mnóstwo znanych sklepów z wielu branż co roku obniża ceny na swój asortyment. Często dochodzi do wielkich wyprzedaży.

  Oprócz tego bardzo pomocne są artykuły agregujące najciekawsze promocje. Szczególnie takie bardziej subiektywne, które nie wpychają nic na siłę.

  podstawowe informacje o black friday

  Dlaczego Black Friday? Skąd wzięła się nazwa?

  Trudno to ustalić, bo występuje kilka odwołań do pewnych wydarzeń z przeszłości. Najciekawsze jest to, że nie wszystkie związane są z zakupami. Niektóre są też bardzo niechlubne. Oto najważniejsze wzmianki historyczne:

  • Sporo osób utożsamia początek Black Friday z rokiem 1966, przynajmniej jeżeli chodzi o nazewnictwo. To właśnie wtedy w gazecie The American Philatelist pojawiła się ta nazwa. Do czego nawiązywała? Do zakupowego szału z Filadelfii. Co ciekawe, we wspomnianym mieście już od 1950 roku w okresie po Dniu Dziękczynienia dochodziło do szturmów sklepów w centrum miasta. Nagłośnienie tego zjawiska najprawdopodobniej rozpowszechniło zainteresowanie zakupami po czwartym czwartku listopada.
  • Cofnijmy się jeszcze bardziej w czasie. W 1864 roku dwóch finansistów, a konkretniej Jay Gould i James Fisk, postanowiło wykupić duże ilości złota. Po co? Żeby manipulować jego ceną. Efekt był bardzo szybki. Złoto drastycznie podrożało, a ludzie ciągle je kupowali. Ale takie sytuacje przeważnie kończą się tak samo, czyli wielkim krachem. Po interwencji władz cena wróciła do normy, a wielu ludzi grających na Wall Street poszło z torbami. Jak się pewnie domyślasz, stało się to w piątek, a konkretniej 24 września 1864 roku.
  • Kolejna historia jest jeszcze brutalniejsza, a Amerykanie bardzo nie chcą, aby o niej pamiętać i jakkolwiek utożsamiać z określeniem Black Friday. Chodzi o masakrę Indian z plemienia Wampanoag, do której doszło w 1621 roku. Kolonizatorzy z Nowej Anglii urządzili ucztę i zaprosili na nią Indian. Oczywiście był to podstęp, aby w łatwy sposób wybić ich w pień. Do dzisiejszego dnia Indianie nazwę Black Friday utożsamiają z Dniem Żałoby, bo uczta-podstęp odbyła się rzecz jasna w piątek.
  • Black Friday kojarzone wyłącznie z wielkimi zakupami to przede wszystkim lata 80. ubiegłego wieku. W USA po Dniu Dziękczynienia co roku odbywały się wielkie wyprzedaże asortymentu, a także parady. Ten dzień stawał się więc coraz bardziej komercyjny, ale też potrzebny zarówno sprzedawcom, jak i kupującym.

  Nie ulega wątpliwości, że Black Friday narodził się w Stanach Zjednoczonych, choć nie wszystkie wydarzenia historyczne związane z tym określeniem są tak radosne.

  Kto bierze udział w Black Friday?

  Każdy kto chce. Nie ma tu z góry przypisanych zasad i warunków uczestnictwa. Każdy sklep może wprowadzić obniżki cen z okazji Black Friday. Niektóre sklepy stacjonarne są nawet otwarte przez całą dobę.

  Podsumowanie

  Bez wątpienia warto zainteresować się Czarnym Piątkiem 2019. To wymarzony dzień dla osób, które pragną zakupić sporo sprzętu w niższych cenach.

  Ale z drugiej strony warto też rozsądnie do tego podejść, np. monitorując ceny wybranych produktów.

  Niestety nie wszystkie promocje na Black Friday zawsze są realne. Niektóre tylko udają obniżki, gdyż towar kilka tygodni wcześniej był w takich samych cenach, aby krótko przed BF podrożeć.

  Dlatego też podsunąłem Wam wcześniej link do artykułu, który zbiera najlepsze okazje i nad którym sam co roku czuwam.

  A jeżeli macie jakieś swoje rady, jak najlepiej wyjść na Black Friday, to podzielcie się nimi w sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments