Jeżeli z Twojej pralki brzydko pachnie, a wręcz śmierdzi, to wiedz, że zaraz równie źle będą pachnieć Twoje ubrania po cyklu prania. Jak najszybciej poznaj najlepsze sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z pralki! Wszystkie zawarłem w poniższym poradniku.
Proszek do pieczenia i sok z cytryny
Brzydki zapach z pralki najlepiej usunąć za pomocą bezpiecznych sposobów. Nie od dziś wiadomo, że najczęściej należą do nich te domowe.
Pierwszym, jaki Ci teraz zaproponuję, jest zastosowanie proszku do pieczenia oraz soku z cytryny. Taka mieszanka skutecznie usuwa smród stęchlizny.
- Do naczynia wlej litr gorącej wody. Następnie dodaj sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Całość dokładnie wymieszaj.
- Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem.
- Dokładnie spryskaj preparatem wnętrze uszczelki (otacza otwór wsadowy), a później pozbądź się z niego wszelkich zanieczyszczeń. Na końcu całość jeszcze raz przemyj ściereczką zamoczoną w domowym roztworze.
- Do szuflady na detergenty wsyp jedno opakowanie proszku do pieczenia. Umieść go w miejscu przeznaczonym na środek do prania.
- Uruchom pralkę, wybierając program z możliwie wysoką temperaturą lub opcję służącą do czyszczenia bębna.
- Po zakończeniu pustego prania otwórz drzwi pralki oraz podajnik detergentów. Problem śmierdzącej pralki masz już z głowy!
Domestos
Nieprzyjemny zapach z pralki usuniesz popularnym preparatem do czyszczenia toalet. Ten sposób może Ci się wydać mało zachęcający, ale jednak jest jednym ze skuteczniejszych.
Proces z wykorzystaniem płynu możesz wykonać na dwa sposoby. Każdy z nich dokładnie opisałem poniżej.
I sposób
- W celach ochronnych ubierz na dłonie gumowe rękawiczki.
- Zamocz miękką ściereczkę w niewielkiej ilości środka chemicznego. Pamiętaj jednak, aby zachować przy tym szczególną ostrożność.
- Szmatką bardzo dokładnie przetrzyj wnętrze gumowej uszczelki oraz przegródki w szufladzie na środki piorące.
- Uruchom program z wysoką temperaturą wody.
- Po zakończonej pracy otwórz drzwi oraz podajnik detergentów.
II sposób
- Co zrobić, gdy z pralki brzydko pachnie? Do bębna wlej około jednej szklanki Domestosu.
- Uruchom opcję czyszczenia bębna lub wybierz program, który w trakcie prania wykorzystuje wysoką temperaturę wody.
- Po zakończeniu prania otwórz drzwi.
- Jeśli nadal wyczuwasz nieprzyjemny zapach Domestosu, ponownie uruchom puste pranie. Tym razem do pralki dodaj odrobinę płynu do prania.
Profesjonalne środki do czyszczenia pralek
Jak zlikwidować brzydki zapach z pralki? Jeśli obawiasz się z pewnych powodów stosowania np. preparatu do czyszczenia toalet, wybierz bezpieczniejszą opcję. Jest nią zakup profesjonalnych roztworów do czyszczenia.
Występują one w postaci tabletek, płynów lub żeli. Ich stosowanie ściśle określa producent, dlatego po zakupie zapoznaj się ze wskazówkami na opakowaniu. Niektóre środki dodaje się do szufladki na detergenty, z kolei inne bezpośrednio do bębna.
Każdy z dostępnych preparatów bez problemu znajdziesz w sklepach z AGD. Środki te mają działanie przeciwgrzybicze, usuwają wszelkie zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy. Będą zatem doskonałym wyborem, jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć pralkę i pozbyć się z niej nieprzyjemnej woni.
Niektóre z nich, jak np. te marki Dr. Beckmann, mają w swoim składzie aktywny węgiel. Ta substancja sama w sobie znakomicie pochłania wszelkie zapachy.
Wybielacz
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Sięgnij po tradycyjny wybielacz do tkanin. Możesz zdecydować się na użycie mocnego ACE lub nieco łagodniejszego środka, jak na przykład Vanish. Wybór preparatu zależy przede wszystkim od intensywności zanieczyszczeń i nieprzyjemnej woni.
Bez względu na to, na który środek się zdecydujesz, sposób dezynfekcji urządzenia jest podobny.
- Do wysokiego naczynia wlej wodę oraz wybielacz. Pamiętaj o wcześniejszym założeniu rękawic ochronnych oraz zastosowaniu proporcji 1:1.
- Namoczoną w roztworze szmatką przetrzyj wnętrze kołnierza otaczającego bęben.
- Dla uzyskania lepszych efektów w końcowym etapie uruchom puste pranie z temperaturą powyżej 60 stopni Celsjusza. Jeśli obawiasz się, że zapach wybielacza będzie wyczuwalny w późniejszych praniach, do pralki dodaj odrobinę płynu do prania. Alternatywę do płynu stanowi dobra kapsułka do prania, gdyż taki środek ma zwykle przyjemny zapach.
- Aby prawidłowo osuszyć i wywietrzyć pralkę, uchyl drzwi i wysuń szufladki po zakończonym praniu.
Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:
- Ranking pralek
- Ranking pralek ładowanych od góry
- Pralka slim ranking
- Ranking suszarek do prania
- Suszarka slim ranking
- Ranking pralko-suszarek
- Ranking pralko-suszarek slim
- Pralko-suszarka z pompą ciepła
Kwasek cytrynowy
Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie wiesz, jak uciążliwy może być nieprzyjemny zapach z pralki, np. stęchlizny. Domowe sposoby są jednymi z najtańszych metod, które potrafią zwalczyć gromadzącą się w urządzeniu woń.
Zastosuj kwasek cytrynowy, a zauważysz, jakim zaskoczeniem mogą być późniejsze rezultaty.
- Do podajnika na proszek do prania wsyp ¼ szklanki kwasku cytrynowego.
- Uruchom specjalny program do czyszczenia bębna lub ustaw wysoką temperaturę prania pustego cyklu bez wsadu.
- Po zakończeniu pracy otwórz drzwi oraz szufladę na środki piorące.
Dlaczego z pralki brzydko pachnie?
Wiesz już, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki. Pora zastanowić się nad tym, skąd się on bierze. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest nieumiejętne czyszczenie urządzenia lub zupełne pomijanie tego.
Dokładne czyszczenie pralki jest zalecane chociaż raz na kilka tygodni. Tylko regularna higiena pozwala zachować sprzęt w należytym stanie. Pamiętaj, że do bębna trafiają brudne ubrania, a zanieczyszczenia z nich często pozostają we wnętrzu urządzenia. Osadzają się one m.in. na uszczelce czy filtrze.
Ten drugi element zatrzymuje chociażby nitki, włosy, sierść zwierząt czy kurz. Trudno się dziwić, że nieczyszczony w końcu wypuści brzydki zapach nieczystości do bębna pralki.
Zdarza Ci się pozostawiać w bębnie na dłuższy czas świeżo wypraną odzież? Może to stanowić źródło problemu. Działając w ten sposób, pozwalasz na gromadzenie się we wnętrzu wilgoci. To prosta droga do zapachu stęchlizny z pralki. Podobnie sytuacja ma się, kiedy po wyjęciu ubrań od razu zamykasz drzwi i nie pozwalasz na dokładne osuszenie bębna.
Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki jest stosowanie zbyt dużej ilości detergentów. Urządzenie nie jest w stanie dokładnie wypłukać proszku do prania lub płynu, przez co ich nadmiar osadza się np. w uszczelce, finalnie tworząc pleśń.
W późniejszym czasie powoduje to powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Ty zastanawiasz się, jak usunąć smród z pralki i szukasz skutecznych środków do czyszczenia, podczas gdy wystarczy nieco zmienić swoje nawyki, aby nie mieć tego problemu.
Nowocześniejsze pralki nie potrzebują długich godzin i wysokich temperatur do wyprania zabrudzonej odzieży. O ile stanowi to sporą zaletę dla użytkowników (oszczędność czasu), tak dla samych urządzeń już niekoniecznie (większe ryzyko powstawania zabrudzeń).
Raz na jakiś czas uruchom program wykorzystujący znacznie wyższą temperaturę niż zazwyczaj. Jeśli chcesz, włóż do bębna pościel, koce lub ręczniki. Pozbędziesz się w ten sposób nie tylko roztoczy, ale dodatkowo wyparzysz i zdezynfekujesz całe urządzenie.
Będąc jeszcze przy samych pralkach, być może wina leży właśnie po stronie urządzenia. Jeżeli jest już mocno leciwe, istnieje ryzyko, że ma przestarzałą budowę, która sprzyja osiadaniu brudu w bębnie, szufladzie i fartuchu.
Niemniej obstawiam, że główne powody smrodu z pralki najczęściej dotyczą braku konserwacji.
Jak zapobiegać powstawaniu w pralce brzydkiego zapachu?
Nie tylko wiedza na temat tego, jak pozbyć się zapachu z pralki jest ważna. Istotna jest też świadomość, jak zapobiegać takim problemom. To pozwoli Ci na długie i komfortowe użytkowanie sprzętu.
Nie dodawaj za dużej ilości detergentu do prania oraz regularnie przeprowadzaj dokładne czyszczenie całego urządzenia. Po każdym praniu wycieraj do sucha uszczelkę, a co dwa tygodnie umyj filtr, syfon oraz szufladkę na detergenty.
Skuteczną profilaktyką jest również uruchomienie co jakiś czas funkcji czyszczenia bębna. Opcja ta nie wymaga stosowania żadnych detergentów, a co najważniejsze, umożliwia efektywne pozbycie się zabrudzeń z wnętrza sprzętu.
Dowiedz się też:
- Jak odkamienić pralkę?
- Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania?
- Szare plamy po praniu – Jak usunąć?
Po stosowaniu kilku metod i wizytach „fachowców” smród szamba z szuflady pralki LG podczas pobierania wody pozostał. Wziąłem się sam do roboty i znalazłem przyczynę. Potrzeba troszkę zdolności manualnych ale domowa „złota rączka” z pewnością da radę. Demontujemy górną pokrywę pralki, wyjmujemy szufladę, odczepiamy węże wodne i odpowietrznik od kasety w którą wchodzi szuflada. Odkręcamy tę kasetę i unosimy do góry. Pod spodem jest gumowy syfon którym płynie woda z proszkem do pralki. To śmierdzi i to trzeba umyć. Warto też odkiamienić kasetę od szuflady. Opcja dla mniej utalentowanych lub leniwych to wlać z 200ml bielinki do szuflady i NIE uruchamiać pralki przez 15 min. Potem włączyć porządny program na pusto by wypłukać pralkę.
Cześć, dzięki za poradę.