W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ciśnieniomierz to dla wielu osób bardzo ważne urządzenie. Jego obsługa musi być wygodna, a pomiary wiarygodne. Duży wpływ na to ma rodzaj sprzętu. Dlatego też warto wiedzieć, co jest lepsze: ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny? Czytając poniższy poradnik, prędko się tego dowiesz.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny? Który lepszy?

Spis treści:

  Ciśnieniomierz nadgarstkowy a naramienny- Czym się różnią?

  Każde z urządzeń służy do pomiaru ciśnienia. To chyba najważniejsza wspólna cecha łącząca ciśnieniomierz nadgarstkowy i naramienny.

  Niemniej istnieją pewne różnice, które często bywają kluczowe i decydujące podczas ostatecznego wyboru. Znając je, łatwiej podejmiesz decyzję i dokonasz rozsądnego zakupu.

  Ogólnie biorąc, ciśnieniomierz naramienny jest większy od nadgarstkowego, ale dokonując pomiaru na tętnicy ramiennej, to precyzyjniejszy rodzaj.

  Poznaj szczegóły, które omówiłem poniżej.

  Budowa

  Ciśnieniomierz naramienny jest większy. Trudniej będzie go spakować do walizki i zabrać w podróż. Składa się z mankietu i specjalnego wężyka służącego do odprowadzania powietrza.

  Znajdziesz w nim również zintegrowaną pompkę, ale przede wszystkim mikrokomputer. To ta część odpowiada za pompowanie rękawa i jego rozluźnienie.

  Wiele modeli oferuje nowoczesne panele elektroniczne wraz z wyświetlaczem. Pokazuje to szczególnie ranking ciśnieniomierzy naramiennych. To bardzo praktyczna i wygodna opcja, dzięki której szybciej i prościej sprawdzisz swoje ciśnienie.

  Ciśnieniomierz nadgarstkowy wygląda trochę inaczej. Także ma mikrokomputer z wyświetlaczem, ale jest przytwierdzony do mankietu. Całość zakładasz na nadgarstek.

  Ze względu na niewielką konstrukcję idealnie sprawdzi się u osób, które często podróżują i chcą mieć pod stałą kontrolą swoje zdrowie.

  Sposób mierzenia ciśnienia

  Pewnie już wiesz, o czym chcę napisać. W dużym stopniu ta różnica łączy się z poprzednią. Sprawdzając ciśnienie przy użyciu modelu naramiennego, mankiet zakładasz oczywiście na ramię.

  W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego rękaw umieszczasz nieco niżej, na przegubie. Następnie wciskasz przycisk i dokonujesz pomiaru.

  Pierwszy wymieniony sprzęt sprawdza ciśnienie na tętnicy ramiennej, a drugi na promieniowej, czyli tej w okolicach nadgarstka.

  Wiarygodność pomiarów

  Znam wiele osób, które uważają, że dokładniejsze pomiary zapewnia ciśnieniomierz naramienny. Wiąże się to z miejscem sprawdzania ciśnienia.

  Nie chodzi mi o konkretną część ręki, ale bardziej o to, co znajduje się w środku, czyli tętnice. Okazuje się, że tętno jest bardziej wyczuwalne na tętnicy ramiennej niż na promieniowej. Do tego ciśnieniomierzowi naramiennemu bliżej do serca, gdy dokonujesz pomiaru.

  Z tego względu sprawdzając ciśnienie w tych dwóch różnych miejscach, wyniki mogą się nieznacznie od siebie różnić. Większą wiarygodność zazwyczaj daje ciśnieniomierz naramienny, więc sporo osób bardziej ufa tego rodzaju urządzeniom.

  Mimo to ranking ciśnieniomierzy nadgarstkowych także pokaże Ci wiarygodne aparaty. Zwłaszcza że sporo z nich szczyci się stosownymi certyfikatami, a nawet testami klinicznymi.

  Przeznaczenie

  Każdy z ciśnieniomierzy służy do tego samego celu. Niemniej biorąc pod uwagę to, co napisałem wyżej, nasuwają się dodatkowe wnioski.

  Skoro ciśnienie jest bardziej wyczuwalne na tętnicy ramiennej, to pozostaje do omówienia pewna kwestia. Kto powinien korzystać z modelu naramiennego, a kto z nadgarstkowego?

  Na myśli mam zwłaszcza osoby chore i starsze. W przypadku seniorów o wiele prościej będzie zmierzyć ciśnienie na nadgarstku. Taki model zdecydowanie szybciej (oraz łatwiej) się zakłada.

  Ciśnieniomierz naramienny ze względu na miejsce pomiaru bardziej zaleca się dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Urządzenie lepiej wyczuje puls, dzięki czemu poda bardziej wiarygodny wynik.

  Trudności w mierzeniu ciśnienia tego rodzaju urządzeniem mogą napotkać osoby z nadwagą. Wiele mankietów nie ma wystarczającej długości, by objąć szerokie ramię. Stąd w ich przypadku także poleca się modele nadgarstkowe.

  Ranking ciśnieniomierzy naramiennych – zwycięzca

  Braun ExactFit 5 BUA6350

  Przewagi ciśnieniomierza naramiennego

  1. Wysoka wiarygodność pomiarumierząc ciśnienie, zawsze otrzymasz dokładny wynik. Jeśli prawidłowo korzystasz z urządzenia, nie masz co obawiać się nawet najmniejszego błędu. Jeśli nawet zdarzą się jakieś nieścisłości, to i tak mieszczą się w ogólnie przyjętych normach. Modele nagarstkowe też w tym nie zawodzą, lecz finalnie przegrywają z naramiennymi.
  2. Doskonały wybór do regularnych pomiarów – na ten model mogą postawić osoby, które mają zdiagnozowane ciśnienie tętnicze i co kilka lub kilkanaście godzin muszą sprawdzać najważniejsze parametry życiowe. Otrzymają wiarygodne wyniki, które potem przedstawią lekarzowi.
  3. Dobry wybór dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi – wiele schorzeń, jak np. miażdżyca, zaburza pracę naczyń. W takich sytuacjach możesz mieć problem z prawidłowym zmierzeniem ciśnienia. Jedynie model naramienny poda miarodajny wynik i nie zaburzy prawidłowego odczytu.
  4. Lepsza czytelność wyników – nie jest to może reguła, ale zazwyczaj ciśnieniomierze tego typu mają większe wyświetlacze. Co za tym idzie, łatwiej odczytać z nich wynik. Swoją drogą warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując ciśnieniomierz. Duże znaczenie ma nie tylko rodzaj, ale i poszczególne cechy oraz funkcje.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi ciśnieniomierza nadgarstkowego

  1. Możliwość przeprowadzenia pomiaru u otyłych osób – ciśnienie sprawdzasz na nadgarstku, więc nie martwisz się wielkością mankietu.
  2. Łatwe zakładanie rękawaz tą czynnością nie będą mieć problemu nawet osoby starsze i z ograniczoną sprawnością ruchową. Ogólna obsługa jest wyraźnie prostsza niż w przypadku modelu naramiennego.
  3. Kompaktowe wymiarydocenisz je, szczególnie kiedy często podróżujesz. Taki ciśnieniomierz nie zajmuje za wiele miejsca w walizce, ale też na półce.
  4. Nie powoduje dyskomfortu – podczas mierzenia ciśnienia nie odczujesz dyskomfortu i nieprzyjemnego ściągania skóry.
  5. Niższa cena – zazwyczaj cena ciśnieniomierza tego typu jest niższa niż modelu naramiennego.

  Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy? Ostateczny werdykt

  Ciśnieniomierz naramienny to lepszy wybór dla osoby, która musi regularnie mierzyć ciśnienie. Jeśli masz szczupłe ramię i chcesz mieć zdrowie pod stałą kontrolą, nie zawiedziesz się. Model nadgarstkowy to polecane urządzenie dla tych, którzy nie lubią charakterystycznego uczucia ściskania ramienia i cenią sobie kompaktowe wymiary.

  Dla tych, którzy nadal nie potrafią się zdecydować, mam coś jeszcze. Poniżej opisałem, kiedy i w jakich okolicznościach wybrać jeden lub drugi sprzęt.

  Na ciśnieniomierz naramienny postaw, jeśli:

  • Leczysz się na serce albo choroby układu krążeniowego.
  • Zależy Ci na miarodajnych wynikach.
  • Nie odczuwasz dyskomfortu przy mierzeniu ciśnienia i nie przeszkadza Ci niewielki ucisk ramienia.
  • Masz proporcjonalną budowę ciała i nie planujesz nadmiernie zwiększyć przyrostu masy mięśniowej w okolicach ramion.

  Wybierz ciśnieniomierz nadgarstkowy, kiedy:

  • Masz masywne ramię i ciężko Ci dopiąć mankiet.
  • Szukasz wygodnego w obsłudze sprzętu dla starszej osoby.
  • Chcesz sporadycznie kontrolować swoje ciśnienie.
  • Dużo podróżujesz i zależy Ci na kompaktowym urządzeniu.
  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments