W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym? Czy odchudza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy rower stacjonarny szybko odchudza? Jakie partie mięśni na nim wyrzeźbisz? Odpowiedzi na te oraz inne ważne pytania poznasz, czytając poniższy artykuł. Dokładnie się dowiesz, na co pomaga rowerek treningowy do domu.

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym? Czy można szybko schudnąć?

Spis treści:

  Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

  Jazda na rowerze stacjonarnym wpływa przede wszystkim na redukcję tkanki tłuszczowej. Przy okazji poprawia kondycję (ogólną wydolność organizmu), ruchomość stawów i samopoczucie. Jeżeli łączysz rowerek z treningiem siłowym, wyrzeźbisz też swoje mięśnie.

  Regularna jazda na rowerze stacjonarnym jest korzystna dla zdrowia każdego z nas, nie mam co do tego wątpliwości. Choć na pierwszy rzut oka to niepozorny sprzęt, bardzo często pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wymodelowanie sylwetki.

  Nie są to jednak wszystkie korzyści, jakie zapewnia jazda na rowerze.

  Regularne trenowanie na nim wpływa na poprawę metabolizmu i kondycji. Po kilku miesiącach lub nawet tygodniach zauważysz lepszą wydolność organizmu, płuc i serca. Co więcej, jeżdżąc na takim rowerze, poprawisz samopoczucie i rozładujesz negatywne emocje.

  To ważne cechy, które potwierdzają to, że warto kupić rower stacjonarny. Tak samo jak w ogóle możliwość jazdy na rowerze we własnym domu. Nie interesuje Cię pogoda za oknem. Nie zmagasz się też z nierównościami terenu czy spojrzeniami obcych ludzi. Co za tym idzie, nie ryzykujesz przypadkowego upadku i nie obciążasz nadmiernie stawów.

  Rower stacjonarny do domu daje nie tylko niezłe efekty (spalanie tłuszczu, poprawa kondycji, ogólnego stanu zdrowia i nastroju), ale i komfort oraz bezpieczeństwo podczas treningu cardio.

  Ranking rowerów stacjonarnych – zwycięzca

  Nautilus U628

  Czy rower stacjonarny odchudza?

  Rower stacjonarny do domu jak najbardziej odchudza. Ćwicząc na nim, spalasz w końcu sporo kalorii. Ważne, aby trening był odpowiednio długi (najlepiej powyżej 30 minut), regularny (ok. 3 razy tygodniowo) i wspomagany dietą (aby uzyskać ujemny bilans kaloryczny).

  Spełniając powyższe warunki, nie ma innej opcji: rower treningowy musi Cię odchudzić!

  Zamiana kanapy na siodełko rowerowe to dobra propozycja dla osób z nadwagą. Modyfikacja codziennych nawyków na aktywny tryb życia sprawia, że cała sylwetka wygląda lepiej. Problemy z nadmiernymi kilogramami idą w zapomnienie.

  Prowadzenie zdrowego stylu życia wzbogaconego o aktywność fizyczną pozwala na wydłużenie pozostałych lat w zdrowiu. Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najpowszechniejszych sposobów pozwalających na zadbanie o kondycję i samopoczucie.

  Wiedz, że redukcja tkanki tłuszczowej podczas jazdy rowerem jest możliwa dzięki zaangażowaniu różnych partii mięśni: zarówno kończyn dolnych, jak i mięśni brzucha. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, ten typ treningu to dobry wybór.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Czy rowerek stacjonarny odchudza brzuch?

  Jak już wspomniałem, jazda na rowerze pozwala angażować mięśnie różnych partii ciała, w tym również brzucha. Pomaga to spalić nagromadzony tłuszcz, a także wzmocnić ciało. Pamiętaj jednak o tym, że bez regularności nie masz co liczyć na spektakularne efekty odchudzania.

  Zauważ przy tym, że jazda na rowerze stacjonarnym nie jest tak bardzo wymagająca jak jazda na tradycyjnym rowerze. Brak zjazdów oraz podjazdów znacznie ułatwia trening. Nie musisz nawet wychodzić z domu, aby pojeździć, więc brzydka pogoda nie jest tu wymówką.

  Jednocześnie pamiętaj, że każdy z nas jest inny. Do czego zmierzam? Jedna osoba szybciej spali tłuszcz z nóg, a inna właśnie z brzucha. To sprawa indywidualna. Niemniej biorąc się za siebie i regularnie oraz intensywnie ćwicząc na rowerku, prędzej czy później odchudzisz również swój brzuch.

  Jakie mięśnie pracują na rowerze stacjonarnym?

  Treningi na domowym rowerze treningowym wpływają korzystnie na uda, brzuch, pośladki i nogi. Jazda na rowerze stacjonarnym aktywuje przede wszystkim dolne części ciała, głównie nogi.

  Regularny trening wprawia w ruch wiele mięśni, głównie:

  • Czworogłowy uda.
  • Dwugłowy uda.
  • Łydek.
  • Pośladków.
  • Brzucha.
  • Ramion (choć w stosunkowo małym stopniu).

  Jak widzisz, podczas jazdy na rowerze poruszasz intensywnie różnymi mięśniami.

  Z tego względu pamiętaj o każdorazowym przeprowadzeniu rozgrzewki. Jeżeli w odpowiedni sposób nie rozgrzejesz ciała i nie przygotujesz go do ćwiczeń, wtedy trening okaże się mniej efektywny, a także może skutkować pojawieniem się groźnych kontuzji (bądź większych zakwasów).

  Po jeździe na rowerku proponuję z kolei proste ćwiczenia rozciągające. Nigdy nie myl rozgrzewki z rozciąganiem! Zapamiętaj, że najpierw się rozgrzewasz, później odbywasz właściwy trening, a po nim się rozciągasz. Dotyczy to w zasadzie treningu każdego rodzaju.

  Tempo spalania kalorii na rowerze stacjonarnym

  Chyba każdy się zastanawiał, ile kalorii spala się na rowerze stacjonarnym.

  Według opracowanych statystyk przyjmuje się, że pojedynczy trening na rowerze stacjonarnym spala od 300 do 750 kcal na godzinę. Nawet przy umiarkowanym tempie spalisz w godzinę zapewne ok. 400 kcal, co stanowi niezły rezultat.

  Pamiętaj, że to statystyczny wynik. Tempo redukcji zależy od masy ciała, czasu trwania oraz intensywności treningu (i jego rodzaju, bo popularne są tzw. interwały, czyli zmienne tempo). Im wyższe są wymienione parametry, tym więcej kalorii spalisz.

  Druga sprawa, że czasem nie ma co się od razu bardzo forsować. Jeżeli dopiero zaczynasz treningi na rowerku stacjonarnym, czyń regularne postępy. Nie stawiaj sobie od razu za wysoko poprzeczki. Efekty nie przyjdą wtedy dużo szybciej, a jazda może Cię tylko zniechęcić. Podejdź do tego z głową.

  Przykładowo codzienna jazda na rowerze treningowym nie stanowi dobrego pomysłu. Organizm potrzebuje nie tylko wysiłku oraz aktywności, ale i odpoczynku i regeneracji. Co najmniej jeden w dzień tygodniu powinien być pod tym względem luźny.

  Istotną rolę odgrywa przy tym sam sprzęt. Najlepsze rowery stacjonarne oferują sporo regulacji, wysoką jakość wykonania i płynną jazdę o różnej intensywności.

  Co to ma wspólnego z tempem spalania kalorii?

  Całkiem dużo. Gdy uzyskasz wysoką wygodę na rowerku, dłuższy trening nie sprawi Ci dyskomfortu. Zobaczysz w tym urządzeniu pomocnika w odchudzaniu, a nie maszynę do tortur.

  Czy każdy może się odchudzać na rowerze stacjonarnym?

  Generalnie każdy. Na rowerkach stacjonarnych jeżdżą zarówno młode, jak i starsze osoby. Ludzie otyli, jak i już wysportowani. Szerokiemu zastosowaniu sprzyja niski próg wejścia do takiego treningu oraz niewielkie ryzyko kontuzji.

  Przeciwwskazaniem mogą być jedynie jakieś cięższe schorzenia. Takie, które w ogóle wykluczają wzmożony wysiłek. Pomijając to, każdy może rozpocząć proces odchudzania za pomocą domowego rowerka stacjonarnego.

  Jak wspomóc jazdę na rowerze stacjonarnym?

  Aby uzyskać efekty z treningów na rowerach stacjonarnych, nie wystarczy raz na jakiś czas chwilę popedałować. Ważna jest samodyscyplina. Trening powinien trwać ponad 30 minut, ponieważ dopiero po upływie tego czasu mięśnie wykorzystują zapasy glikogenu. To sprawia, że tkanka tłuszczowa ulega redukcji.

  Ważne jest także, aby ćwiczyć co najmniej 2 – 3 razy w tygodniu. Oprócz treningu zadbaj również o odpowiednią dietę, która wspomoże proces odchudzania. Jedz dużo warzyw i owoców, unikaj słodyczy i wysoko przetworzonej żywności (nie wspominając o fast foodach).

  Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby jazdę na rowerze stacjonarnym połączyć z innymi aktywnościami. Dobrze sprawdzają się nawet długie spacery, jak i trening siłowy z ciężarkami.

  Przy okazji dowiedz się, jak prawidłowo jeździć na rowerze stacjonarnym. To właśnie ta wiedzy najlepiej wpłynie na osiągane wyniki.

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments