W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej? Jak często?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Żywotność końcówek do szczoteczek jest ograniczona, choć stosowany nylon wytrzymuje bardzo intensywną pracę. Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej? Czy są sytuacje, w których należy zrobić to wcześniej niż zalecenia producenta? Czytając mój poradnik, szybko poznasz trafne odpowiedzi!

Co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej

Spis treści:

  Wymiana końcówki szczoteczki elektrycznej

  Wymieniaj końcówkę swojej szczoteczki elektrycznej co 3 miesiące. Taki okres żywotności głowicy wskazują dentyści, stomatolodzy, jak i producenci szczoteczek. Zalecana częstość wymiany zapewni Ci skuteczne oczyszczanie zębów i dziąseł z płytki nazębnej. Będą one cały czas chronione przed bakteriami powodującymi choroby przyzębia.

  Nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie będzie dobrze spełniać swojego zadania przy zużytej końcówce. Dlatego też to tak ważna kwestia.

  Pamiętaj, że wymiana końcówki co 3 miesiące dotyczy standardowego użytkowania: 2 szczotkowania dziennie po 2 minuty. Jeżeli częściej sięgasz po szczoteczkę lub wolisz myć zęby dłużej, włókna włosia głowicy szybciej się zużyją.

  A co ze specjalnymi końcówkami?

  Ranking szczoteczek sonicznych do zębów przedstawia wiele modeli z różnymi programami pracy. Na przykład z trybem wybielania zębów, masowania dziąseł, czyszczenia języka czy dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów (bądź przechodzących stan zapalny dziąseł).

  Wspominam o tym dlatego, że z tego typu trybami pracy wiążą się dedykowane końcówki. Niektóre modele mają nawet 4 różne głowice. Na rynku modeli rotacyjnych powszechne są też końcówki do aparatów ortodontycznych.

  Czy czas ich eksploatacji jest inny niż standardowej głowicy szczotkującej?

  Zazwyczaj nie i również wynosi 3 miesiące. Ogólnie biorąc, wytrzymalsze okazują się zwykle końcówki bez włosia, czyli np. do czyszczenia języka. Mimo tego ich producenci także sugerują wymianę co 3 miesiące (ze względów higienicznych). Z drugiej strony, końcówki wykorzystywane przez osoby noszące aparaty korekcyjne mogą szybciej się zużyć.

  Ranking szczoteczek elektrycznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Wymiana końcówki wcześniej niż 3 miesiące – Kiedy jest konieczna?

  Wymień końcówkę swojej szczoteczki wcześniej niż przed upływem 3 miesięcy od jej pierwszego użycia, gdy jest bardzo zużyta. Inną okolicznością wcześniejszej wymiany jest przebyta choroba. Po zażegnaniu jej zastąp głowicę nową sztuką. Uzyskasz pewność, że nie wprowadzasz do jamy ustnej szkodliwych drobnoustrojów, które już wyrządziły Ci szkodę.

  Wracając do poziomu zużycia końcówki – jak rozpoznać, że jest za bardzo wyeksploatowana?

  Chodzi o powystrzępiane i przerzedzone włókna włosia końcówki. W skrajnym przypadku niektóre są naderwane (lub w ogóle połamane), a te w bocznych częściach głowicy za bardzo wygięte (rozchodzą się na boki).

  bardzo zużyta końcówka z wygiętych, rozchodzącym się włosiem

  Głowica szczotkująca w takim stanie nie spełni swego zadania. Wyjściowo ma polerować szkliwo, rozbijać płytkę nazębną oraz łańcuchy bakterii; w efekcie zapobiegać próchnicy i stanom zapalnym. Jeżeli włókna są wystrzępione, skuteczność szczotkowania bardzo spadnie.

  Samo włosie to nie wszystko. Zwróć uwagę na plastik pokrywający głowicę. Musi być w dobrym stanie. Jeżeli w jakimś miejscu pęknie, od razu wyrzuć końcówkę do kosza.

  Niektóre głowice mają metalowe elementy. A one niosą z kolei ryzyko pojawienia się rdzy. Wtedy również musisz wymienić końcówkę na nową.

  Ważne jest więc to, aby nie sugerować się wyłącznie zaleceniami z instrukcji, a samemu monitorować stan zużycia końcówki.

  Wiem, że kupowanie ich stanowi dodatkowy wydatek, ale po to masz szczoteczkę elektryczną, aby zapewnić sobie zdrowy oraz piękny uśmiech. Zużytą końcówką nie osiągniesz tego.

  Co zrobić, aby końcówka była w dobrym stanie i służyła przez pełne 3 miesiące?

  Wiele osób myśli, że zależy to głównie od twardości i ogólnej jakości włosia. Że to producenci szczoteczek i końcówek do nich muszą się postarać.

  Prawda jest zupełnie inna. To od Ciebie zależy tu najwięcej!

  Wystarczy, że weźmiesz sobie do serca 2 porady:

  1. Nie dociskaj zbyt mocno włosia końcówki do szkliwa podczas szczotkowania. To najbardziej niszczy końcówkę, która zaczyna się ślizgać po szkliwie i nadmiernie wyginać. Druga sprawa, że to Twój najmniejszy problem. Gdy wywierasz zbyt duży nacisk na głowicę szczotkującą, bardziej ścierasz swoje szkliwo. Przyczyniasz się także do zadzierania dziąseł. To prosta droga to podrażnień i nabawienia się wrażliwych zębów oraz dziąseł. Skuteczność mycia zębów również spadnie. Nie oczyścisz dobrze zakamarków jamy ustnej. Teraz już widzisz, dlaczego wypada pamiętać o delikatnym szczotkowaniu, wręcz muskaniu zębów końcówką włosia, a nie szorowaniu z mocnym dociskaniem.
  2. Dbaj o konserwacją głowicy szczotkującej, aby nie było na niej zarazków. Dowiedz się przede wszystkim, jak przechowywać końcówki do szczoteczki elektrycznej. W podrzuconym poradniku wskazałem też ogólne rady dotyczące prawidłowego traktowania głowic z włosiem. Sporo się dowiesz na ten temat.

  Pamiętając o powyższych zaleceniach, 3-miesięczny okres eksploatacji końcówki zapewni Ci prawidłową skuteczność. Usuniesz ze swoich zębów płytkę próchniczą i zyskasz wiele innych korzyści.

  3 miesiące upłynęły, a końcówka wygląda dobrze – Wymienić czy nie?

  Wymienić. To, że włosie wygląda na pierwszy rzut oka dobrze (czyli jest jednolite i skierowane w prawidłowym kierunku), nie oznacza, że włókna nie mają jakichkolwiek śladów użycia. Nie wszystko jesteś w stanie zobaczyć gołym okiem.

  Wymiana końcówki na nową rzadziej niż 3 miesiące staje się mało higieniczna.

  Włókna przy każdym szczotkowaniu wycierają się. Z czasem stają się nawet nieco krótsze (zależnie od długości, twardości czy gęstości osadzenia). W powstałych mikrouszkodzeniach mogą się kryć bakterie. Do tego włosie traci swoje właściwości, staje się np. mniej elastyczne.

  Niektórym wpadnie pewnie do głowy pomysł wyparzania końcówki, ale ja wciąż podtrzymuję zdanie, że po 3 miesiącach lepiej ją zastąpić nowym egzemplarzem, a nie kombinować. Zresztą niektóre głowice jeszcze bardziej się zniszczą pod wpływem wrzątku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak monitorować czas wymiany końcówki?

  Teoretycznie jest to proste: wymieniasz końcówkę na nową, zapisujesz datę w kalendarzu i tyle.

  Sęk w tym, że każdy z nas ma ważniejsze sprawy na głowie niż wymiana końcówki szczoteczki co do dnia. Może się zdarzyć tak, że wymienisz głowicę i nigdzie tego nie zapiszesz, a potem zapomnisz, kiedy miało to miejsce.

  Na szczęście producenci szczoteczek elektrycznych również w tym wychodzą nam naprzeciw.

  Jest kilka udogodnień, dzięki którym zawsze wiesz, kiedy wymienić końcówkę:

  • Włosie niektórych głowic (szczególnie do szczoteczek rotacyjnych) traci intensywność koloru wraz ze stopniem zużycia. Pęczki włosia stają się bledsze. Wystarczy szybki rzut oka na barwę włókien, aby mniej więcej wiedzieć, jak długo posłuży jeszcze końcówka. Nawet dobre szczoteczki soniczne dla dzieci mogą oferować to udogodnienie.
  • Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest aplikacja na smartfona. Bezprzewodowo (przez Bluetooth) współpracuje ze szczoteczką. Na bieżąco monitoruje czas eksploatacji używanej końcówki. Po upływie 3 miesięcy puszcza powiadomienie, aby wymienić głowicę na nową sztukę. Zresztą nie tylko tak może działać. Niektóre dokładniej kontrolują sposób używania końcówki. Analizują siłę dociskania, częstotliwość i czas mycia. Na tej podstawie wyliczają i powiadamiają Cię o konieczności wymiany końcówki. Sprytne, prawda?

  Aplikacja i bezprzewodowa komunikacja ze szczoteczką w ogóle niosą za sobą wiele fajnych funkcji.

  W ten sposób apka współpracuje z czujnikami, np. ścierania i nacisku. Dzięki temu wyrobisz odpowiednią technikę, aby nie dociskać zbyt mocno włosia końcówki. A z mojego poradnika już wiesz, że nie jest to wskazane, gdyż wpływa na szybsze zużycie głowicy szczotkującej.

  Podsumowanie

  Wymieniaj końcówkę szczoteczki elektrycznej co 3 miesiące przy szczotkowaniu 2 razy dziennie po 2 minuty. Pamiętaj, aby nie dociskać włosia zbyt mocno i zadbać o konserwację głowicy szczotkującej. Gdy zauważysz wyraźniejsze ślady zużycia (połamane, wygięte lub wystrzępione włosie), od razu wymień końcówkę na nową. Tak samo po przebytej chorobie.

  Przy końcówce w dobrym stanie ruchy wymiatająco-pulsacyjne lub obrotowe/oscylacyjne będą najskuteczniejsze. Oczyszczą każdy ząb, wypłuczą resztki pokarmu, usuną przebarwienia, nalot i przede wszystkim rozbiją płytkę nazębną i łańcuchy bakterii. A o to w stosowaniu tego sprzętu chodzi.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie, zapraszam do sekcji komentarzy pod artykułem.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments