W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to jest orbitrek? Jak działa?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ciekawi Cię, co to jest orbitrek, bo obiło Ci się o uszy, że można dzięki niemu zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę? Wiedza o tym, czym jest ten sprzęt i jak działa, będzie przydatna, jeżeli przymierzasz się do zakupu!

co to jest orbitrek i jak działa

Spis treści:

  Na pierwszy rzut oka orbitrek wygląda nieco tajemniczo. Ani to rowerek, ani stepper, choć coś trochę podobnego. W tym artykule dokładnie wyjaśnię Ci, co to jest orbitrek i jak działa.

  Czym jest orbitrek?

  Orbitrek, zwany także eliptycznym trenażerem, eliptykiem lub crosstrainerem, to stacjonarna maszyna treningowa, która symuluje ruchy narciarza biegowego. Zapewnia płynny i eliptyczny ruch. Zależnie od klasy sprzętu – może być zakupiony zarówno do domowego użytku, jak i zastosowania komercyjnego (klub fitness, siłownia itp.).

  Orbitrek minimalizuje ryzyko urazów i kontuzji, ponieważ nie obciąża w większym stopniu stawów oraz ścięgien. Co nie oznacza, że w ogóle ich nie obciąża, o czym należy pamiętać. Mimo wszystko wiele osób wracających po kontuzji odbudowuje formę właśnie na orbitreku.

  Siłą orbitreka jest to, że angażuje wiele partii ciała i mięśni – zarówno dolnych, jak i górnych. Ta treningowa maszyna poprawia kondycję użytkownika, pozwalając mu schudnąć i wyrzeźbić ciało. Ogólnorozwojowy trening w dobrym wydaniu!

  Orbitrek nie wymaga skomplikowanego planu treningowego i sprzyja interwałom. Jest także bardzo intuicyjny w obsłudze i jak na stacjonarny sprzęt nie zajmuje dużo miejsca (choć zazwyczaj nie da się go złożyć).

  Pierwszym komercyjnym orbitrekiem był model Elliptical Fitness Crosstrainer (EFX) firmy Precor. Został wprowadzony na rynek w 1995 roku. Sprzęt łączył tylne koło zamachowe z przednim pedałem, dając możliwość płynnego i eliptycznego ruchu na maszynie. Szybko zyskał popularność i zaczął rywalizować ze sprzętem treningowym innego typu.

  Przeczytaj też: Orbitrek czy bieżnia – Co lepsze?

  Ranking orbitreków do domu – zwycięzca

  Horizon Fitness Andes 3

  Zasada działania orbitreka

  Mechanizm działania orbitreka nie jest skomplikowany. Sprzęt do pracy zazwyczaj potrzebuje energii elektrycznej. Wyjątkiem są modele magnetyczne z manualną regulacją oporu (pokrętło) i bez niektórych funkcjonalności (np. programów treningowych).

  Napęd z kołem zamachowym reaguje na przesunięcia pozycji ciała użytkownika, zapewniając eliptyczny ruch. Mechanizm hamowania spoczywa albo na elektromagnesach oddziałujących na koło, albo na magnesach umieszczonych na ruchomym ramieniu, które oddalają lub przybliżają się do koła (zgodnie z ustawionym oporem). Zależy to od rodzaju orbitreka.

  A o co konkretnie chodzi z tym specyficznym ruchem na takim trenażerze?

  Osoba trenująca naciska platformy stopami, kierując je na ścieżkę o eliptycznym kształcie. Przesuwane są po niej tam i z powrotem. Jednocześnie na zmianę odpycha i przyciąga ruchome rączki. Stosunkowo łatwo jest się do tego przyzwyczaić. Powiedziałbym nawet, że to takie połączenie pedałowania z nordic walking. Brzmi ciekawie, prawda?

  Właśnie dzięki takiemu systemowi działania angażowane jest praktycznie całe ciało. Dodam, że napęd może być przedni, tylny, a nawet centralny, choć zawsze liczy się efekt końcowy – a mianowicie komfort treningu i płynność eliptycznego ruchu.

  Funkcjonalne modele z rankingu orbitreków oferują przy tym wszystkim szeroki zakres regulacji oporu (dostosujesz sobie poziom trudności), a czasem nawet regulację długości kroku.

  To bardzo ważna cecha, ponieważ trzeba wiedzieć, jak dobrać orbitrek do wzrostu. Regulacja w tym elemencie rozwiązuje dylemat. Pozwala na bezproblemowe użytkowanie jednego modelu przez osoby o zupełnie odmiennej posturze.

  Większość eliptycznych maszyn treningowych jest wyposażona w programy treningowe i elektroniczne sterowanie. Może to ułatwić niektórym rozpoczęcie przygody z treningiem na takiej maszynie. Dodatkowo na konsoli zobaczysz najważniejsze informacje, czyli np. spalone kalorie, czas treningu czy liczbę wykonanych obrotów.

  No i tak mniej więcej działa orbitrek. Łatwy w przyswojeniu, praktyczny i szalenie skuteczny, jeżeli komuś zależy zarówno na treningu cardio, jak i modelowaniu ciała.

  Dowiedz się: Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Który lepszy?

  Podsumowanie

  Doskonale już wiesz, co to jest orbitrek i jak działa. Krótka lektura i znasz podstawy o tym sprzęcie. Bardzo rozsądnie, że zaczynasz właśnie od nich, bo wypada zrozumieć mechanizm działania oraz poznać dokładną definicję.

  Teraz spójrz jeszcze raz na poprzednie akapity i inne materiały, które w nich podlinkowałem – w tym obszerne oraz aktualizowane zestawienie takiego sprzętu. Jeżeli czujesz, że orbitrek jest dla Ciebie, to koniecznie tam zajrzyj!

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments