W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to jest powerbank – Jak działa, do czego służy, ile kosztuje?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Powerbank to proste urządzenie mobilne do… ładowania innych urządzeń mobilnych. To tak w skrócie, ale jeśli chcesz dokładnie poznać przeznaczenie i sposób działania tego pomocnego gadżetu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Jak ładować powerbank? Kiedy wiadomo, że jest naładowany?

Spis treści:

  Co to jest powerbank?

  Powerbank to inaczej przenośna ładowarka nadająca się do szybkiego uzupełnienia stanu akumulatora w sprzętach elektronicznych. Powerbank, nazywany inaczej bankiem energii, przenośnym magazynem energii lub baterią zewnętrzną, nie wymaga podłączenia do zasilania.

  Sprzęt pomimo niewielkich wymiarów bardzo dobrze nada się do naładowania tabletu, smartwatcha, telefonu komórkowego, a nawet laptopa. Wykorzystasz go również do aparatu czy słuchawek i to bez konieczności podłączania do gniazda elektrycznego.

  Producenci oferują modele o różnej pojemności i wielkości, funkcjach dodatkowych oraz ilości złączy. Ze względu na kompaktowe wymiary powerbanki są przystosowane do zabrania w podróż. Sprawdzą się też w ciągu dnia, np. w domu, pracy lub w samochodzie.

  Powerbank wymaga jedynie wcześniejszego napełnienia energią, którą później przekazuje do innych urządzeń mobilnych. To przede wszystkim pomocne i wygodne źródło energii służące do ładowania gadżetów tam, gdzie nie masz możliwości podłączenia ich do zasilania w sposób tradycyjny.

  Ranking powerbanków – zwycięzca

  Baseus Ambilight 30000 mAh (PPLG-A01)

  Jak działa powerbank?

  Jego celem jest dostarczenie energii do podpiętych urządzeń przenośnych. Wbrew pozorom mechanizm działania nie jest skomplikowany.

  Polega on przede wszystkim na podłączeniu np. telefonu do przenośnej baterii za pomocą portu USB oraz końcówki micro USB pasującej do urządzenia. Żeby proces ładowania przebiegł prawidłowo, konieczne jest wcześniejsze uzupełnienie zapasu energii w samym powerbanku.

  Czynność ta również nie sprawi Ci najmniejszego kłopotu. Wystarczy, że bank energii podłączysz do gniazda elektrycznego, podobnie jak tradycyjną ładowarkę. Są też inne sposoby. Wszystkie opisałem w artykule o tym, jak ładować powerbank.

  Wiedz, że w przypadku tego rodzaju sprzętów prąd płynie w obu kierunkach jako:

  1. Prąd wejściowy – to energia dostarczana z tradycyjnego gniazda elektrycznego do przenośnej ładowarki, czyli powerbanku.
  2. Prąd wyjściowy – prąd, jaki powerbank dostarcza do podłączonych za pomocą USB urządzeń mobilnych.

  Producenci oferują również tzw. modele solarne ładowane przez specjalny panel. To pewnego rodzaju alternatywa dla standardowego ładowania, wykorzystującego gniazdo elektryczne.

  Po osiągnięciu maksymalnej mocy, o czym poinformuje Cię lampka kontrolna lub wyświetlacz, powerbank zabierzesz w podróż, a co najważniejsze, w razie konieczności szybko podłączysz do niego smartfon, tablet lub zegarek. To wszystko niezależnie od miejsca, w jakim obecnie przebywasz.

  Teraz pewnie się zastanawiasz, czy powerbank pasuje do każdego telefonu i innego urządzenia mobilnego. Na szczęście obecne modele, a zwłaszcza najlepsze powerbanki, są już kompatybilne z większością sprzętów elektronicznych.

  Mimo wszystko pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić rodzaj portów USB. Do ładowania telefonu, ale też innych sprzętów bardzo dobrze sprawdzi się wersja wyposażona w 2 wejścia: typu A oraz C.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Do czego służy powerbank?

  Przede wszystkim do ładowania. Wiedz, że jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do telefonu. Urządzenie doskonale sprawdzi się również do innych przenośnych gadżetów elektronicznych.

  Powerbank wykorzystasz chociażby do uzupełnienia energii w smartwatchu, smartbandzie, tablecie, a nawet aparacie cyfrowym. To także świetne rozwiązanie do łatwego naładowania przenośnej konsoli, np. Nintendo Switch, oraz laptopa.

  Jak się okazuje, do takiej ładowarki podłączysz większość mobilnych sprzętów ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Mało tego! Powerbank zabierzesz w podróż, gdzie bezpiecznie uzupełnisz baterię w nawigacji samochodowej. Za jego pomocą naładujesz odtwarzacz MP3, MP4, a nawet głośniki i kamery sportowe.

  Ten niewielki akumulator z powodzeniem zabierzesz na dłuższe wycieczki, gdzie często nie masz możliwości podłączenia telefonu do zasilania. Dzięki niemu naładujesz smartwatcha lub smartfona nawet w najbardziej awaryjnej sytuacji, jak np. w chwili zgubienia się w górach.

  Jak jest zbudowany powerbank?

  Tego rodzaju urządzenia składają się z kilku ogniw, najczęściej litowo-jonowych. Powerbank musi także być wyposażony w specjalne systemy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest między innymi dbanie o płynność w trakcie ładowania samego akumulatora, jak i podłączonych do niego urządzeń mobilnych.

  Oprócz tego powerbank składa się z:

  • Obudowy – używa się do niej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Dzięki temu powerbank nadaje się do długiego użytku. Ty zyskujesz większą pewność, że w trakcie niespodziewanego upadku sprzęt nie zarysuje się ani nie uszkodzi. Wiedz, że trwałość obudowy wiąże się z dłuższą żywotnością baterii.
  • Portów zasilania – w standardowych wersjach spotkasz się z dwoma typowymi wejściami, to micro USB oraz tradycyjne USB. Pierwsze służy do ładowania samego powerbanku. Z kolei port USB, za sprawą kompatybilnego złącza, odpowiada za zwiększenie poziomu energii większości urządzeń przenośnych. Producenci oferują również nieco bardziej urozmaicone modele wyposażone w dodatkowe funkcje. Przykładem jest powerbank solarny zawierający specjalny panel słoneczny.
  • Wyświetlacza – niektóre powerbanki oferują niewielkie ekrany, dzięki którym odczytasz pewne informacje, jak np. poziom naładowania baterii. Wyświetlacze przeznaczone są głównie dla nieco bardziej urozmaiconych sprzętów. Tradycyjne gadżety zamiast nich oferują lampki kontrolne.

  Zadaniem powerbanku jest duża funkcjonalność, dlatego jego waga oraz rozmiar muszą być niewielkie. Tego rodzaju baterie wyróżniają się również prostym kształtem. Sprzęt bez problemu przechowasz w torebce czy plecaku i zabierzesz w podróż.

  Ile kosztuje powerbank?

  Wszystko zależy od konkretnego modelu, jego cech dodatkowych, a także marki. Najbardziej podstawowe urządzenia o minimalnej pojemności kupisz już za ok. 50 zł.

  Nieco bardziej rozbudowane wersje, oferujące większą liczbę złączy i dostępnych ustawień, dostaniesz za ponad 100 zł. Takie powerbanki wyróżniają się znacznie większą pojemnością, wynoszącą więcej niż 10000 mAh.

  Mając sprzęt ze średniej półki cenowej, szybko i wygodnie naładujesz swój smartfon. Kiedy przenośnej ładowarki zamierzasz używać do laptopa, przygotuj się na znacznie wyższy koszt zakupu.

  Takie modele oferują znani i cenieni producenci, dlatego nie ukrywam, że w tym przypadku płacisz także za markę. Droższe wersje dostaniesz za 200 zł lub nawet dużo więcej.

  W tej cenie kupisz trwalsze powerbanki nadające się do ładowania większości urządzeń przenośnych, nierzadko wszystkich w tym samym czasie.

  Mówiąc o cenie tego rodzaju sprzętu, weź pod uwagę także jego cechy dodatkowe. W najnowocześniejszych modelach dostaniesz wiele przydatnych funkcji, do jakich należy np. kompas lub zegarek.

  Powerbank a podróż samolotem

  Na szczęście większość przewoźników nie robi problemów i pozwala zabrać powerbank na pokład samolotu. Żeby to zrobić, musisz spełnić określone warunki. Mają one na celu zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa podczas lotu.

  Modele wyposażone w baterie litowo-jonowe trzeba przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym. Zadbaj też o odpowiednie opakowanie. Do tego celu doskonale sprawdzi się oryginalne pudełko lub woreczek ze szczelnym zamknięciem.

  Dlaczego to aż tak ważne?

  Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jeśli zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie powerbanku, do jego środka nie przedostanie się tlen, a znajdująca się tam bateria nie zapali się i nie spowoduje pożaru.

  To dlatego przenośnej ładowarki nie możesz umieszczać w bagażu głównym. W przypadku nagłej awarii nie dostaniesz się do swojej walizki, przez co łatwiej o katastrofę.

  Pamiętaj też, żeby nie korzystać z urządzenia podczas startu i lądowania samolotu. Nie ma przeszkód, aby tego nie robić już w trakcie lotu, oczywiście pod warunkiem, że podróż przebiega w stabilny sposób, bez turbulencji.

  Jak wygląda sytuacja z powerbankiem w przypadku poszczególnych linii lotniczych? Spójrz poniżej:

  • Ryanair – przewoźnik wyraźnie zaznacza, że przewożenie tego rodzaju sprzętu możliwe jest wyłącznie w bagażu podręcznym. Podczas startu oraz lądowania pasażer nie może korzystać z urządzenia. Nie ma przeciwwskazań, żeby nie robić tego już w trakcie stabilnego lotu. Linie Ryanair wymagają również dokładnego zabezpieczenia i odizolowania od siebie baterii. Niemniej nigdzie nie pojawiają się dane dotyczące ilości zabieranych na pokład powerbanków.
  • LOT – w przypadku polskiego przewoźnika wszystko zostało dokładnie powiedziane. Przed wejściem na pokład powerbanki należy dokładnie zabezpieczyć w szczelnym opakowaniu i umieścić w bagażu podręcznym. Nie ma mowy o przechowaniu sprzętu w walizce rejestrowanej. LOT podaje także dokładne informacje dotyczące liczby urządzeń. Powerbanki o mocy między 100 a 160 Wh mogą być przewożone wyłącznie w ograniczonej ilości. Na pokład zabierzesz jedynie dwie sztuki takiej baterii.
  • Wizz Air – sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku powyższych przewoźników. Różnica dotyczy jedynie konieczności otrzymania zgody przewoźnika na zabranie ze sobą powerbanków. Maksymalnie zabierzesz ze sobą dwa sprzęty o pojemności między 100 a 160 Wh.

  Czy warto kupić powerbank?

  Warto. Taki zakup na pewno okaże się bardzo przydatny, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę funkcjonalność oraz cenę urządzenia.

  Powerbank pozwoli Ci na naładowanie smartfona w wielu miejscach i to bez konieczności używania gniazda elektrycznego. Z racji niewielkiego rozmiaru łatwo zabierzesz go w podróż, do pracy lub na wycieczkę.

  Tego rodzaju sprzęt przyda Ci się do napełnienia baterii w aparacie, słuchawkach, zegarku, nawigacji czy też tablecie. Wiele modeli wykorzystasz także w przypadku laptopa oraz głośników. Zastosowanie jest ogromne.

  Ostatnimi czasy powerbanki zyskały tak bardzo na popularności, że wielu użytkowników nie wyobraża sobie bez nich codziennego funkcjonowania. I nie ma czemu się dziwić, ponieważ urządzenie sprawdzi się nawet w trakcie lotu samolotem.

  Okazuje się, że niektórzy przewoźnicy poważnie myślą nad możliwością udostępnienia pasażerom tego rodzaju urządzeń. Pomysł nie wydaje się wcale nie na miejscu, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę liczbę gniazdek przeznaczonych do ładowania znajdujących się na pokładach samolotów.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments