Działanie robota planetarnego skutkuje szerokim zastosowaniem i możliwości. Co konkretnie zrobisz za jego pomocą? Jak ułatwi Ci kuchenne prace? Szybko się tego dowiesz, czytając poniższy artykuł!
Co to znaczy robot planetarny?
Robot planetarny to zaawansowany sprzęt kuchenny małego AGD. Tego typu robot ma mieszadła obracające się wokół własnej osi, stąd jego nazwa. Mieszanie czy zagniatanie masy przebiega w nim szybko i skutecznie. To zazwyczaj mocne oraz pojemne sprzęty.
Robot planetarny posiada również odchylane ramię, aby łatwo wyjąć misę ze składnikami. Bardzo rzadko się z kolei zdarza, aby robot planetarny miał obrotową misę. Nie potrzebuje jej, ponieważ to mieszadła się obracają, wszędzie docierając.
W efekcie robot planetarny nie ma problemu z martwymi strefami w misie, mimo że ta w ogóle się nie obraca! Dokładnie zagniata ciężkie ciasta na chleb czy pizzę, tworząc z nich równomierną masę.
Urządzenie wyróżnia się ponadto wysoką mocą (zazwyczaj ponad 1000 W) oraz możliwością rozbudowy (sporo końcówek i przystawek). Wykorzystasz wiele jego przydatnych funkcji podczas pieczenia oraz gotowania. W tym celu zastosujesz specjalne końcówki oraz dodatkowe elementy wchodzące w skład zestawu.
Jeżeli chodzi o nazewnictwo, wiele osób nazywa je również mikserami planetarnymi, co jest jak najbardziej zgodne z prawdą. Jednocześnie każdy robot planetarny to robot kuchenny, lecz nie każdy robot kuchenny jest planetarnym.
Jak działa robot planetarny?
Podstawowym elementem jest silnik. Odpowiada za napędzanie mieszadła, ostrzy czy innych końcówek. Moc najlepszych robotów planetarnych wynosi ponad 1000 W, czasem osiągając nawet 1500 W! Takie maszyny bez trudu wykonują bardziej wymagające zadania, takie jak zagniatanie ciasta na pizzę.
Prędkość obrotów swobodnie wyregulujesz, dlatego z łatwością dostosujesz ją do przygotowania każdej potrawy, nawet delikatnego biszkoptu czy do ubicia białek, z których upieczesz bezę.
Większość robotów planetarnych oferuje co najmniej 6-stopniową regulację prędkości (za pomocą pokrętła). Oprócz niej skorzystasz z trybu pracy pulsacyjnej. Jak wtedy działa robot planetarny? Zwalnia i przyspiesza na przemian, co przydaje się podczas obróbki gęstych ciast.
Wolisz cały czas obrabiać masę na najwyższych możliwych obrotach? Znajdziesz w tej kategorii modele z bardzo mocnym trybem Turbo. Kolejna opcja ułatwiająca kuchenne prace, zwłaszcza te bardziej wymagające.
Co więcej, niektóre z nowoczesnych robotów planetarnych działają w oparciu o czujnik ciasta. Wtedy samodzielnie regulują pracę silnika, dostosowując obroty do gęstości ciasta. Sprytne, prawda?
W standardowych modelach robot wyposażony jest w mieszadło. Wprawione w ruch porusza się wokół środka misy roboczej. Podwójny ruch końcówki daje pewność, że masa znajdująca się wewnątrz naczynia zostanie dokładnie wymieszana.
Czy robot planetarny nadaje się do ciężkich ciast?
Tak, robot planetarny to sprzęt wręcz stworzony do zagniatania ciężkich, bardzo gęstych ciast. Wysoka moc, planetarny sposób działania, tryb pulsacyjny, solidne haki i mieszadła – to właśnie te cechy za tym przemawiają.
Jednocześnie takie urządzenie sprawdzi się przy wielu prostszych zadaniach. Masz w końcu do dyspozycji regulację prędkości. Co więcej, niektórzy producenci dodają w zestawie 2 misy – dużą i małą. To też pewne udogodnienie pod różne zastosowania.
Pamiętaj przy tym, że duże znaczenie ma cena robota planetarnego. Im droższy, tym zazwyczaj lepiej przygotowany do zagniatania ciężkich ciast.
Co robi i do czego służy robot planetarny?
Według powszechnie panujących opinii roboty planetarne są na tyle dobre, że potrafią wyręczyć kucharza w niemalże każdej czynności. Mocny silnik oraz wyposażenie zawierające wszechstronne i praktyczne końcówki sprawiają, że sprzęt zastępuje cały szereg innych urządzeń AGD.
Podstawowym zastosowaniem robota planetarnego jest efektywne mieszanie i zagniatanie ciasta, również tego chlebowego. To jednak dopiero wstęp do zastosowania tych przydatnych urządzeń kuchennych.
Mikser planetarny często oferuje takie funkcje jak:
- Miksowanie.
- Mieszanie.
- Rozdrabnianie.
- Siekanie.
- Szatkowanie.
- Ubijanie piany.
- Mielenie mięsa.
- Wyciskanie soku.
- Krojenie na frytki.
- Tarcie na wiórki.
- Cięcie w kostkę.
- Cięcie makaronu.
- Wałkowanie.
- Tarcie ziemniaków.
- Krojenie na plastry.
Taka wielofunkcyjność sprawia, że wiele osób nie ma dylematu, czy warto kupić robot planetarny. Posłuży Ci do robienia domowych wypieków, słodkich deserów, przekąsek, past, musów, farszu, zapiekanek czy pełnoprawnych dań.
Zapytasz pewnie, jak to możliwe, że robot planetarny może wycisnąć sok czy zmielić mięso? To zasługa przystawek, swego rodzaju modułów. Aktualnie nie może dziwić obecność robotów planetarnych z maszynką do mięsa, szatkownicą, wyciskarką, blenderem czy tarczami do ziemniaków.
Niektóre sprostają efektywnemu mieleniu ziaren kawy czy wyrabianiu makaronu. Jak widzisz, zastosowanie jest ogromne.
Mało tego! Na rynku pojawiają się już roboty planetarne z funkcją gotowania indukcyjnego. Wtedy w misie rozdrobnisz bądź wymieszasz składniki i od razu obrobisz je termicznie. Nie używasz osobno płyty bądź piekarnika, oszczędzając czas.
Przy okazji rozszerza to zastosowanie na gotowanie (również na parze), smażenie czy duszenie. Taki robot perfekcyjnie sprawdzi się w przygotowaniu gulaszu, zupy, leczo bądź risotto. Olbrzymia swoboda użytkowania!
Rozważając, co robi robot planetarny, warto jeszcze wspomnieć o pewnej ciekawej funkcji. Chodzi o ważenie produktów bezpośrednio w misie. Znacząco ułatwia realizowanie wymagających przepisów kulinarnych. Nie każdy model oferuje misę z wagą, lecz coraz łatwiej o to w tej kategorii.
Robot planetarny a zwykły – różnice, co lepsze?
Działanie zwykłych robotów kuchennych opiera się na obrotowej misie. To jej ruchy odpowiadają w największej mierze za obróbkę masy. W robotach planetarnych to ramię z mieszadłem niweluje martwe strefy, aby nic nie zostawało na brzegach nieruchomej misy.
W mojej ocenie drugie rozwiązanie lepiej się sprawdza. Skuteczniej radzi sobie z bardziej wymagającymi ciastami, zapewniając bardzo równomierną obróbkę.
Roboty planetarne znajdują zastosowanie w codziennej pracy w kuchni. Taki sprzęt wykorzystasz do wielu różnych prac, cechuje go wielofunkcyjność. Ze względu na wielozadaniowość za jego pomocą przyrządzisz nie tylko ciasta i desery, ale też obiad dla rodziny.
Tradycyjny, zwykły robot kuchenny swobodnie schowasz do szafki kuchennej czy spiżarni i szybko wyjmiesz w momencie, kiedy będzie potrzebny. Te planetarne są większe i cięższe, dlatego zazwyczaj trzeba dla nich wydzielić specjalne miejsce na blacie kuchennym, na którym będą stały przez cały czas.
Z tego względu urządzenia planetarne sprawdzą się dla osób, które lubią piec, gotować i każdego dnia spędzają dużo czasu w kuchni. To jednocześnie najlepszy wybór do obróbki gęstych, ciężkich ciast chlebowych.
Do sporadycznego gotowania częściej polecane są zwykłe sprzęty kuchenne, które da się swobodnie przenosić i przechowywać w zamkniętych szafkach. Są na ogół wyraźnie tańsze, ale przez to mniej funkcjonalne. Sprawdzają się głównie do wykonywania kilku podstawowych czynności, takich jak mieszanie lżejszych mas czy ubijanie.
Budowa robotów planetarnych
Główną częścią robota planetarnego jest podstawa z ramieniem. Wewnątrz korpusu znajduje się silnik oraz odpowiadające za poprawne działanie układy. Po zewnętrznej stronie natkniesz się na pokrętło regulacji obrotów. Niektóre z robotów klasy premium oferują już nawet wyświetlacze LCD (głównie te z funkcją gotowania; czasem zawiera je ranking robotów kuchennych).
W zestawie znajdziesz końcówki do mieszania, ubijania oraz wyrabiania ciasta. Tę podstawową stanowi planetarne mieszadło ze stali. Dużą rolę odgrywają także haki do zagniatania, mieszadło typu K oraz trzepaczka do ubijania. To jedne z najpowszechniejszych końcówek robotów planetarnych.
Tego typu akcesoria montujesz do odchylanego ramienia. Często do kompletu dodawanych jest wiele innych kompatybilnych akcesoriów, jednak ich dostępność zależna jest od producenta.
Pod ramieniem montujesz miskę o sporej pojemności (zwykle od 3 l do 7 l; producenci najczęściej wykonują je ze stali). W komplecie do robota planetarnego często dostajesz pokrywę, która zapobiega rozpryskiwaniu się produktów spożywczych podczas pracy.
Zauważ, że większość demontowanych akcesoriów spokojnie umyjesz w zmywarce. Przydatna cecha, która oszczędzi Twój czas i siły.
W porównaniu do klasycznych robotów kuchennych modele planetarne wyróżniają się bardziej skomplikowaną budową. Wynika to z tego, że to masywniejsze oraz zaawansowane technologicznie urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu.