Co to jest robot planetarny? Jak działa i do czego służy?

Działanie robota planetarnego skutkuje szerokim zastosowaniem i możliwości. Co konkretnie zrobisz za jego pomocą? Jak ułatwi Ci kuchenne prace? Szybko się tego dowiesz, czytając poniższy artykuł!

Co to jest robot planetarny? Jak działa i do czego służy?

Spis treści:

  Co to znaczy robot planetarny?

  Pomimo stosunkowo niejednoznacznej nazwy każdy z nas miał styczność z robotem planetarnym. To funkcjonalny sprzęt, który znajdziesz w niejednej kuchni. Wyposażony jest w obrotową miskę służącą do przygotowywania potraw.

  Urządzenie wyróżnia się dużą mocą oraz możliwością rozbudowy. Wykorzystasz wiele jego przydatnych funkcji podczas pieczenia oraz gotowania. W tym celu zastosujesz specjalne końcówki oraz dodatkowe elementy wchodzące w skład zestawu.

  Jak działa robot planetarny?

  Podstawowym elementem jest silnik. Odpowiada za napędzanie mieszadła oraz ostrzy. Moc najlepszych robotów planetarnych wynosi ponad 1100 W. Są w stanie wykonywać bardziej wymagające zadania, takie jak zagniatanie ciasta na pizzę.

  Prędkość obrotów swobodnie regulujesz, dlatego z łatwością dostosujesz ją do przygotowania każdej potrawy, nawet delikatnego biszkoptu czy do ubicia białek, z których upieczesz bezę.

  W standardowych modelach robot wyposażony jest w mieszadło. Wprawione w ruch porusza się wokół środka misy roboczej. Podwójny ruch końcówki daje pewność, że masa znajdująca się wewnątrz naczynia zostanie dokładnie wymieszana.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Co robi i do czego służy robot planetarny?

  Według powszechnie panujących opinii roboty planetarne są na tyle dobre, że potrafią wyręczyć kucharza w niemalże każdej czynności. Mocny silnik oraz wyposażenie zawierające wszechstronne i praktyczne końcówki sprawiają, że sprzęt zastępuje cały szereg innych urządzeń AGD.

  Mikser planetarny często oferuje takie funkcje jak:

  • Miksowanie.
  • Mieszanie.
  • Rozdrabnianie.
  • Siekanie.
  • Ubijanie piany.
  • Mielenie mięsa.
  • Wyciskanie soku.
  • Krojenie na frytki.
  • Tarcie na wiórki.
  • Cięcie w kostkę.
  • Zagniatanie ciasta.
  • Tarcie ziemniaków.
  • Krojenie na plastry.

  Taka wielofunkcyjność sprawia, że wiele osób nie ma dylematu, czy warto kupić robot planetarny.

  Robot planetarny a zwykły – różnice, co lepsze?

  Roboty planetarne znajdują zastosowanie w codziennej pracy w kuchni. Taki sprzęt wykorzystasz do wielu różnych prac, cechuje go wielofunkcyjność. Ze względu na wielozadaniowość za jego pomocą przyrządzisz nie tylko ciasta i desery, ale też obiad dla rodziny.

  Tradycyjny, zwykły robot kuchenny swobodnie schowasz do szafki kuchennej czy spiżarni i szybko wyjmiesz w momencie, kiedy będzie potrzebny. Te planetarne są większe i cięższe, dlatego zazwyczaj trzeba dla nich wydzielić specjalne miejsce na blacie kuchennym, na którym będą stały przez cały czas.

  Z tego względu urządzenia planetarne sprawdzą się dla osób, które lubią piec, gotować i każdego dnia spędzają dużo czasu w kuchni. Do sporadycznego gotowania częściej polecane są zwykłe sprzęty kuchenne, które da się swobodnie przenosić i przechowywać w zamkniętych szafkach. Są znacznie tańsze, ale przez to mniej funkcjonalne i sprawdzają się głównie do wykonywania kilku podstawowych czynności, takich jak mieszanie czy ubijanie.

  Zobacz tanie i dobre sprzęty z popularnego marketu!

  Budowa robotów planetarnych

  Główną częścią robota jest podstawa z ramieniem. Wewnątrz znajduje się silnik oraz odpowiadające za poprawne działanie układy. W zestawie znajdziesz końcówki do mieszania, ubijania oraz wyrabiania ciasta. Często do kompletu dodawanych jest wiele innych kompatybilnych akcesoriów, jednak ich dostępność zależna jest od producenta.

  Pod ramieniem montujesz miskę o sporej pojemności (zwykle od 3 l do 7 l). W komplecie do robota planetarnego często dostajesz pokrywę, która zapobiega rozpryskiwaniu się produktów spożywczych podczas pracy.

  W porównaniu do klasycznych robotów kuchennych modele planetarne wyróżniają się bardziej skomplikowaną budową. Wynika to z tego, że to masywniejsze oraz zaawansowane technologicznie urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments