W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to jest smartband i do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli smartband Cię zainteresował, ale nie wiesz do końca, czym właściwie jest i co daje, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej opisuję to, co to jest smartband, do czego służy, jakie ma funkcje, a nawet jak go nosić. Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz o tych urządzeniach!

Co to jest smartband i do czego służy?

Spis treści:

  Czym jest smartband?

  Co to znaczy smartband? Słowo swój odpowiednik ma także w języku angielskim, smart bracelet lub talk band. Tłumacząc dosłownie, powstaje mądra opaska. W języku polskim przyjęło się nazwę opaski monitorującej aktywność. Za sprawą wyposażenia w kilka funkcji i technologii zyskała miano inteligentnego urządzenia przeznaczonego głównie dla sportowców i osób aktywnych.

  Budowę smartbanda stanowi pasek silikonowy oraz niewielki wyświetlacz. W pewnym sensie przypomina tradycyjny zegarek, ale z pewną różnicą. Otóż opaska fitness informuje nie tylko o aktualnej godzinie, a o czymś znacznie więcej.

  Producenci oferują dużą ilość dobrych smartbandów (przedstawia je mój ranking smartbandów), dlatego łatwo wybierzesz model spełniający swoje oczekiwania. Na rynku spotkasz opaski, które wyglądem przypominają tradycyjny pulsometr.

  Zakładany na nadgarstek gadżet nie sprawia dyskomfortu i nadaje się do ciągłego noszenia. Wszystko za sprawą niewielkiego ciężaru oraz wielkości. Zanim zdecydujesz się na zakup tego inteligentnego urządzenia, sprawdź, do czego służy i jakie ma funkcje.

  Ranking smartbandów – zwycięzca

  Xiaomi Smart Band 7 NFC

  Do czego służy smartband?

  Inteligentna opaska to pomocne urządzenie, którego duży potencjał zauważysz nie tylko podczas treningu, ale również w ciągu dnia. Smartband pełni głównie rolę monitora aktywności fizycznej, choć nie tylko.

  Wykorzystasz go również, jeśli miewasz problemy ze snem. Wszystko to umożliwiają specjalne czujniki oraz moduły znajdujące się we wnętrzu obudowy. Po zakończonych analizach sprzęt zebrane dane przesyła bezpośrednio do smartfona. Dzięki temu łatwo sprawdzisz przebieg snu i dokładnie go przeanalizujesz.

  To dlatego smartband przeznaczony jest głównie dla osób lubiących spędzać aktywnie czas, ale też i takich, które cenią sobie zdrowy tryb życia. W każdej chwili opaskę wykorzystasz do sprawdzenia swojego stanu zdrowia oraz wykonania najpotrzebniejszych pomiarów.

  Chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i sprawdzić wszystkie funkcje urządzenia? Sprawdź dalszą część artykułu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jakie funkcje ma smartband?

  Wiesz już, co to jest opaska sportowa, dlatego teraz wspomnę nieco o jej możliwościach. Oferuje ich sporo, więc potencjał tego urządzenia powinien Cię mile zaskoczyć.

  1. Monitorowanie aktywności – główna funkcja smartbanda, dzięki której dowiesz się o ilości spalonych kalorii, pokonanym dystansie, liczbie kroków czy czasie treningu. Opaska bardzo dobrze sprawdzi się też do kontrolowania snu. Przeanalizuje poszczególne fazy, a wszystkie wyniki zapisze w smartfonie, w specjalnej aplikacji.
  2. Budzik i stoper – podstawowe możliwości, w jakie wyposaża się wszystkie smartbandy. Dzięki opasce nie zaśpisz do pracy lub na ważne spotkanie. Dowiesz się również, w jakim czasie udało Ci się wykonać konkretną czynność. Ponadto do dyspozycji masz praktyczny minutnik.
  3. Plan treningowy – to z tego względu urządzenie sprawdzi się szczególnie w przypadku sportowców. Dzięki niemu szybko i łatwo określisz swój cel. Smartband to idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów i nie tylko. Po treningu zapisze wszystkie osiągnięte wyniki, a w przypadku niepowodzenia zaproponuje dalszy plan działania.
  4. Monitorowanie zdrowia – opaska to dobry wybór, kiedy chcesz mieć wszystko pod kontrolą. Kiedy tylko chcesz, wykona pomiar tętna, ciśnienia, a także sprawdzi ilość tlenu we krwi czy poziom odczuwanego stresu. Wiele modeli przeprowadza także badanie EKG, dlatego smartband to również dobry wybór dla osób z chorobami serca.
  5. Dostęp do aplikacjiinteligentna opaska wymaga połączenia ze smartfonem. W ten sposób zyskujesz dostęp do specjalnej aplikacji, za sprawą której dowiesz się o swoich wynikach. W razie konieczności wszystko dokładnie przeanalizujesz i spróbujesz np. wprowadzić nowe nawyki.
  6. Otrzymywanie powiadomień – po sparowaniu ze swoim telefonem komórkowym opaska poinformuje Cię o połączeniach przychodzących, SMS-ach oraz e-mailach. W ten sposób otrzymasz także najnowsze informacje z portali społecznościowych. To urządzenie oferuje coś jeszcze! W przypadku dłuższej bezczynności poinformuje Cię o tym i zachęci do treningu.
  7. Funkcja Bluetooth i moduł GPS – pierwsza umożliwia połączenie ze smartfonem. Z tego względu w całości wykorzystasz cały potencjał urządzenia. GPS z kolei zadba o Twój komfort podczas treningu i podróży. Ustawi całą trasę i szybko poprowadzi Cię do celu.
  8. Możliwość bezgotówkowej płatnościtę funkcję umożliwiają droższe modele z NFC. Na zakupy lub do restauracji nie musisz zabierać karty albo gotówki. Wszystko uregulujesz za pomocą opaski.
  9. Opcje dodatkowe – w tym miejscu należy wymienić słuchanie muzyki oraz możliwość sterowania aparatem znajdującym się w telefonie komórkowym. Funkcje dodatkowe spotkasz wyłącznie w nowszych sprzętach.

  Ile kosztuje smartband?

  To zależy, jakie masz oczekiwania w stosunku do tego rodzaju urządzenia. Podstawowe modele kupisz już za niecałe 100 zł. Mają one ograniczone funkcje, dlatego w wielu przypadkach się nie sprawdzą.

  Najtańsze sprzęty mimo wszystko oferują monitorowanie snu, wbudowany budzik oraz stoper. Działają oczywiście za pomocą Bluetooth.

  Zdecydowanie większe możliwości zapewniają smartbandy ze średniej półki cenowej. Koszt ich zakupu waha się między 200 a 500 zł. W tym budżecie otrzymasz już urządzenie pochodzące od popularnego producenta.

  Inteligentna opaska zakupiona w tym przedziale cenowym umożliwia m.in. odtwarzanie muzyki oraz sterownie aparatem telefonicznym. Ponadto daje dostęp do większej liczby trybów treningowych.

  W sklepach znajdziesz także droższe modele. Zazwyczaj kosztują ok. 600 zł lub jeszcze więcej. Takie smartbadny wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Oferują również szersze możliwości dotyczące łączności ze smartfonami czy płatności zbliżeniowych.

  Jak nosić smartband?

  Przyjęło się, że zegarki, także te inteligentne, nosi się na lewej ręce. Nie ma na to mimo wszystko konkretnej reguły. Nikt nie powiedział, że zakładanie tego rodzaju urządzenia na prawej dłoni jest niepoprawne.

  To, na który nadgarstek założysz smartband, zależy od Ciebie.

  Ważne, żeby zrobić to prawidłowo. Musi się znaleźć bezpośrednio w miejscu, w którym mierzy się puls. W innym przypadku wykonywanie pomiarów będzie niemożliwe lub nieprawidłowe.

  Bardzo ważny jest również komfort podczas użytkowania i noszenia opaski. Dlatego nigdy nie ściskaj za bardzo paska, bo szybko odczujesz ból lub zauważysz otarcia na skórze. Żeby poprawnie założyć smartband, przełóż gumową część przez sprzączkę i zapnij, dopasowując wszystko do obwodu nadgarstka.

  Niektóre modele oferują zagiętą końcówkę paska. Nie obawiaj się o urazy, ponieważ to celowe działanie. Dzięki temu nie odczujesz dyskomfortu podczas noszenia.

  Czy warto kupić smartband?

  W wielu przypadkach tak. Szczególnie kiedy zależy Ci na śledzeniu swoich postępów treningowych. Opaska przyda się także do monitorowania stanu zdrowia, dzięki niej wykonasz kilka ważnych pomiarów.

  Dlaczego jeszcze warto zainwestować w to urządzenie? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

  1. Z powodzeniem zastąpi tradycyjny zegarek – oprócz sprawdzania godziny przyda Ci się także do innych celów. Jednym urządzeniem zastąpisz kilka naraz.
  2. Dokładne monitorowanie aktywności – tę kwestię opisałem już wyżej i skoro robię to kolejny raz, to sprawa jest oczywista. Nie wolno przejść koło tej funkcji obojętnie. Jest kluczowa w przypadku tego rodzaju urządzeń. Oprócz planu treningowego dzięki opasce sprawdzisz także swój puls, zmierzysz ciśnienie lub wykonasz EKG.
  3. Pomoc podczas kłopotów ze snem – to kolejny powód, dla którego warto zainwestować w ten sprzęt. Prześledzi wszystkie fazy odpoczynku oraz jego długość.
  4. Bardzo dobry motywator – smartband to doskonałe rozwiązanie, kiedy chcesz osiągnąć swój cel treningowy i zrzucić parę kilo. Motywuje do pracy nad sobą.
  5. Tania alternatywa dla smartwatcha – rozbudowane modele przypominają nieco inteligentne zegarki. Wszystko za sprawą wbudowanych funkcji, z tą różnicą, że opaski nie są aż tak bardzo drogie. Dokładnie omówiłem ten temat w pojedynku smartwatch czy smartband.
  6. Długa żywotność baterii – bardzo ważna kwestia, o której nie wolno zapomnieć. Szybko docenisz zakup inteligentnej opaski, kiedy zauważysz, że na jednym naładowaniu potrafi wytrzymać bardzo długo. Wiele modeli pracuje nawet do 14 – 21 dni po odłączeniu od ładowarki. To duży komfort.

  Zobacz też zestawienia smart zegarków:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments