W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to znaczy suszarka kondensacyjna?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  12

Suszarka kondensacyjna – co to znaczy? Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. W prosty i zwięzły sposób wytłumaczę Ci, na czym polega praca tych urządzeń i dlaczego wyparły z rynku innych rodzaj, czyli suszarki wywiewowe.

co to znaczy suszarka kondensacyjna?

Spis treści:

  Kiedyś ludzie zadawali sobie pytanie, czy lepsza jest suszarka kondensacyjna, czy może wywiewowa. Dziś nie ma tego dylematu, bo suszarki kondensacyjne, szczególnie z pompą ciepła, sprawiły, że drugi rodzaj zniknął z elektromarketów. Potwierdza to zresztą mój ranking suszarek do prania z opiniami.

  Ale jak to zwykle bywa – jedno pytanie zastępuje inne. Teraz ludzie pytają, co to jest suszarka kondensacyjna, co znaczy jej nazwa i do czego jej potrzebna pompa ciepła. Sprawdźmy to wspólnie!

  Czym jest suszarka kondensacyjna?

  Suszarka kondensacyjna suszy ubrania gorącym powietrzem, które po wykorzystaniu zmienia stan skupienia w wodę (i trafia do odpływu lub zbiornika). Stąd też nazwa, bo kondensacja oznacza zjawisko zmiany stanu skupienia z fazy gazowej w fazę ciekłą.

  Suszarki kondensacyjnej nie trzeba podłączać do systemu wentylacji, jak to było z suszarkami wywiewowymi (nazywanymi również ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi).

  Również dlatego suszarki kondensacyjne do prania to w zasadzie jedyny dostępny w sklepach rodzaj tego sprzętu. Pracują w bardzo prosty, mało angażujący użytkownika sposób, nie niosąc za sobą jakichś większych wad.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Jak suszarka kondensacyjna usuwa wodę powstałą po cyklu suszenia?

  Wydaje się, że skoro dawny podział zniknął i możemy kupić wyłącznie suszarki kondensacyjne, to różnic w systemie ich pracy nie ma.

  Pozostaje jednak sprawa tego, jak gorące powietrze zamieniane w wodę jest ostatecznie usuwane z takiego sprzętu.

  Możliwości są obecnie dwie:

  1. Suszarka jest podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej i w ten sposób pozbywa się wody. Mowa więc o bezobsługowym sposobie. Wiele osób preferuje właśnie podłączenie suszarki kondensacyjnej do odpływu.
  2. Suszarka ma zbiornik, w którym gromadzona jest woda, ale jest on opróżniany przez użytkownika. Sprzęt nie wymaga za to podłączenia do odpływu wody. Jego montaż bywa więc jeszcze łatwiejszy.

  Która opcja jest lepsza? To zależy od wymagań.

  Manualnie opróżniany zbiornik sprawia, że suszarka robi się bardziej mobilna, tzn. nie trzeba zbyt długo rozmyślać nad jej ulokowaniem. Ma minimalne wymagania montażowe. Z drugiej strony, to użytkownik musi dbać o opróżnianie zbiornika.

  Oba rozwiązania mają więc swoich zwolenników. Jakie jest moje zdanie? Wolę podłączyć suszarkę do odpływu i nie przejmować się własnoręcznym opróżnianiem zbiornika. Według mnie jest to na dłuższą metę wygodniejsze.

  A jak to jest z dostępnością tych rozwiązań? Otóż większość suszarek kondensacyjnych umożliwia oba sposoby odprowadzania wody. Kolejny plus tego rodzaju urządzeń.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Dlaczego suszarki kondensacyjne tak łatwo wyparły wywiewowe?

  Ponieważ są mniej wymagające przy montażu. Wymóg podłączenia suszarek starszego typu do instalacji wentylacyjnej nie każdemu pasował. W wielu wypadkach było to niemożliwe. Producenci poszli więc w stronę uproszczenia zasady działania, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

  Druga sprawa, że skuteczność suszenia również się poprawiła. Ma to jednak związek z postępem technologicznym na tym rynku. Czujniki wilgotności, wszelkie funkcje dbające o odzienie czy unowocześnione pompy ciepła skutecznie skracają i ulepszają proces suszenia. Nie boisz się tak o to, czy suszarka niszczy ubrania.

  Jest jednak pewien aspekt, w którym suszarki ewakuacyjne były lepsze.

  Chodzi o łatwość w zapewnieniu odzieży świeżości. Dlaczego miały w tym łatwiej? Dzięki temu, że na bieżąco odprowadzały parę wodną. Suszarki kondensacyjne przez obieg ciepła zamykają ją w bębnie na czas suszenia, a po skropleniu odprowadzają do zbiornika bądź kanalizacji.

  Czołowi producenci potrafią mimo wszystko wdrożyć takie technologie, aby odzienie po suszeniu zachwycało świeżością. Druga sprawa, że niejednokrotnie trzeba na to wydać sporo kasy.

  Zobacz też pojedynek: Suszarka i pralka czy pralko-suszarka?

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Co daje pompa ciepła suszarce kondensacyjnej?

  Bardzo dużo! Pompa ciepła zapewnia suszarce kondensacyjnej tzw. recykling energii, czyli zamknięty obwód. Gorące powietrze zostaje w takim procesie schładzane, aby zostać ponownie wykorzystane. Znacznie zmniejsza się pobór prądu, a to nie wszystko.

  Dzięki pompie ciepła suszarka kondensacyjna potrafi szybko i skutecznie suszyć w niższych temperaturach niż model bez pompy. Wyraźnie niższych, bo np. w 50°C. Ma to pozytywny wpływ na jakość tkanin i zwiększa zastosowanie sprzętu.

  A za zastosowaniem idą liczne programy suszenia. Bez trudu dopasujesz dany cykl do rodzaju odzienia, które pragniesz szybko i skutecznie wysuszyć. W grę wchodzi nawet suszenie wełny (w specjalnym koszu), kaszmiru bądź jedwabiu. Trudno się więc dziwić, jakie było rozstrzygnięcie pojedynku suszarka z pompą ciepła czy bez.

  Suszarki tego typu są u nas zdecydowanie najczęściej spotykane. Właściwie trudno już się naciąć na model bez pompy ciepła. Finalnie suszarka kondensacyjna nie stanowi jakiegoś przeciwnika suszarki z pompą ciepła.

  I sposób działania oparty na kondensacji, i obecność pompy ciepła mogą (a nawet powinny!) iść ze sobą w parze. Dlatego też pytanie suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła nie ma za bardzo sensu, gdyż warto jednocześnie iść w oba rozwiązania.

  Jestem przekonany, że stawiając na taki sprzęt, uzyskasz satysfakcję zakupu. Przynajmniej tak było u mnie.

  Przy okazji prześledź resztę porad dotyczących tego, jaką suszarkę do ubrań wybrać. Oprócz obecności pompy istnieje sporo innych ważnych cech.

  Podsumowanie

  Już doskonale wiesz, co znaczy, że suszarka jest kondensacyjna, i co daje jej obecność pompy ciepła.

  Jeżeli na poważnie myślisz o nabyciu takiego sprzętu, to zajrzyj do zestawienia, które podrzuciłem na początku artykułu. Chyba że chcesz jeszcze poznać zalety, jak i pewne mankamenty tych urządzeń. Wtedy odwiedź poradnik o tym, czy warto kupić suszarkę do prania.

  Jedno jest pewne – dzięki PROrankingom podejmiesz rozsądną decyzję zakupową!

  Przeczytaj też: Silnik inwerterowy w suszarce – Co to znaczy? Czy warto?

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  12 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Patrycja
  1 rok temu

  Witam proszę o opinię na temat suszarki wirpool W7D94WBPL.warta? Jestem przed zakupem.

  Elżbieta
  2 lat temu

  Chce kupić suszarkę ale przede wszystkim ważne aby nie miała podłączenia do odpływów . Tylko do prądu. Muszę ją postawić w miejscu gdzie nie ma odpływu. Kupię przez internet więc nie mam możliwości sprawdzić czy jest do postawienia gdzie kolejek. Jak odróżnić? Ma jakieś symbole czy coś co w 100% podpowie że podłącze ja tylko do prądu

  Agnieszka
  3 lat temu

  Hej mam pytanie . Posiadam suszarke kondensacyjna beko od niedawna i zastanawia mnie ten wiatrak na dole z przodu ponieważ czasami sie kreci a czasami caly program suszenia się nawet nie ruszy. O co w tym chodzi i po co on w takim razie jest? Pozdrawiam

  Damian
  3 lat temu

  Cześć. Mam pytanie, zakupiliśmy z żoną suszarkę firmy Beco DE8535RX0. Co uważasz o tym modelu?

  Paweł
  3 lat temu

  „ogarnianiem” zbiornika? Czy opróżnianiem? Naprawdę uważaj co piszesz. A może taka suszarka jest „epicka”? a tamta wywiewowa „słaba”?

  Ala
  3 lat temu

  Czy są na rynku obecnie pralko-suszarki z pompą ciepła które jednocześnie nie są wielkie? Chodzi mi głównie o głębokość, do 50 cm

  Aleksandra
  3 lat temu

  Nie mam tyle miejsca, żeby podłączyć osobno pralkę i suszarkę.
  Rozglądam się za pralko – suszarką, ale z pompą ciepła.
  Różnice w działaniu już poznałam, tylko rozpiętość cenowa jest ogromna.
  W jaki sposób, przeglądając sklepy internetowe mogę rozpoznać czy pralko- suszarka ma pompę ciepła?