Co to znaczy suszarka kondensacyjna?

Suszarka kondensacyjna – co to znaczy? Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. W prosty i zwięzły sposób wytłumaczę Ci, na czym polega praca tych urządzeń i dlaczego wyparły z rynku innych rodzaj, czyli suszarki wywiewowe.

co to znaczy suszarka kondensacyjna?

Spis treści:

  Kiedyś ludzie zadawali sobie pytanie, czy lepsza jest suszarka kondensacyjna, czy może wywiewowa. Dziś nie ma tego dylematu, bo suszarki kondensacyjne, szczególnie z pompą ciepła, sprawiły, że drugi rodzaj zniknął z elektromarketów. Potwierdza to zresztą mój ranking suszarek do prania z opiniami.

  Ale jak to zwykle bywa – jedno pytanie zastępuje inne. Teraz ludzie pytają, czym jest ta suszarka kondensacyjna, co znaczy jej nazwa i do czego jej potrzebna pompa ciepła. Sprawdźmy to wspólnie!

  Czym jest suszarka kondensacyjna?

  To główny rodzaj dostępnych aktualnie suszarek do prania. Gorące powietrze, które suszy wilgotne ubrania, po wykorzystaniu zmienia stan skupienia w wodę. Stąd też nazwa, bo kondensacja oznacza zjawisko zmiany stanu skupienia z fazy gazowej w fazę ciekłą.

  I właśnie w ten sposób suszarka tego typu pozbywa się gorącego powietrza, które jakoś musi z niej ujść.

  Nie trzeba jej podłączać do systemu wentylacji, jak to było z suszarkami wywiewowymi (nazywanymi również ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi). Ciecz powstała z pary trafia bowiem do wbudowanego zbiornika. A co dzieje się dalej z wodą? Są 2 opcje, więc przejdźmy do omówienia ich.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Jak suszarka kondensacyjna usuwa wodę powstałą po cyklu suszenia?

  Wydaje się, że skoro dawny podział zniknął i możemy kupić wyłącznie suszarki kondensacyjne, to różnic w systemie ich pracy nie ma.

  Pozostaje jednak sprawa tego, jak gorące powietrze zamieniane w wodę jest ostatecznie usuwane z takiego sprzętu.

  Możliwości są obecnie dwie:

  1. Suszarka jest podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej i w ten sposób pozbywa się wody. Mowa więc o bezobsługowym sposobie.
  2. Suszarka ma zbiornik, w którym gromadzona jest woda, ale jest on opróżniany przez użytkownika. Sprzęt nie wymaga za to podłączenia do odpływu wody.

  Która opcja jest lepsza? To zależy od wymagań. Manualnie opróżniany zbiornik sprawia, że suszarka robi się bardziej mobilna, tzn. nie trzeba zbyt długo rozmyślać nad jej ulokowaniem. Ma minimalne wymagania montażowe. Z drugiej strony to użytkownik musi dbać o opróżnianie zbiornika.

  Oba rozwiązania mają więc swoich zwolenników. Jakie jest moje zdanie? Wolę podłączyć suszarkę do odpływu i nie przejmować się własnoręcznym opróżnianiem zbiornika. Według mnie jest to na dłuższą metę wygodniejsze.

  Dlaczego suszarki kondensacyjne tak łatwo wyparły wywiewowe?

  Ponieważ są mniej wymagające przy montażu. Wymóg podłączenia suszarek starszego typu do instalacji wentylacyjnej nie każdemu pasował. W wielu przypadkach było to niemożliwe. Producenci poszli więc w stronę uproszczenia zasady działania, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

  Druga sprawa, że skuteczność suszenia również się poprawiła. Ma to jednak związek z postępem technologicznym na tym rynku. Czujniki wilgotności, wszelkie funkcje dbające o odzienie czy unowocześnione pompy ciepła skutecznie skracają i ulepszają proces suszenia. Nie boisz się tak o to, czy suszarka niszczy ubrania.

  Jest jednak pewien aspekt, w którym suszarki ewakuacyjne były lepsze. Chodzi o łatwość w zapewnieniu odzieży świeżości. Dlaczego miały w tym łatwiej? Dzięki temu, że na bieżąco odprowadzały parę wodną. Suszarki kondensacyjne przez obieg ciepła zamykają ją w bębnie na czas suszenia, a po skropleniu odprowadzają do zbiornika bądź kanalizacji.

  Czołowi producenci potrafią mimo wszystko wdrożyć takie technologie, aby odzienie po suszeniu zachwycało świeżością. Druga sprawa, że niejednokrotnie trzeba na to wydać sporo kasy.

  Zobacz też pojedynek: Suszarka i pralka czy pralko-suszarka?

  Zobacz tanie i dobre sprzęty z popularnego marketu!

  Co daje pompa ciepła suszarce kondensacyjnej?

  Bardzo dużo! Pompa ciepła zapewnia tzw. recykling energii, czyli zamknięty obwód. Gorące powietrze zostaje w takim procesie schładzane, aby zostać ponownie wykorzystane. Znacznie zmniejsza się pobór prądu, a to nie wszystko.

  Dzięki pompie ciepła suszarka kondensacyjna potrafi szybko i skutecznie suszyć w niższych temperaturach niż model bez pompy. Wyraźnie niższych, bo np. w 50°C. Ma to pozytywny wpływ na jakość tkanin i zwiększa zastosowanie sprzętu.

  Suszarki tego typu są u nas zdecydowanie najczęściej spotykane. Właściwie trudno już naciąć się na model bez pompy ciepła. Przy okazji prześledź resztę porad dotyczących tego, jaką suszarkę do ubrań wybrać. Oprócz obecności pompy istnieje sporo innych ważnych cech.

  Podsumowanie

  Już doskonale wiesz, co znaczy, że suszarka jest kondensacyjna, i co daje jej obecność pompy ciepła.

  Jeżeli na poważnie myślisz o nabyciu takiego sprzętu, to zajrzyj do zestawienia, które podrzuciłem na początku artykułu. Chyba że chcesz jeszcze poznać zalety, jak i pewne mankamenty tych urządzeń. Wtedy odwiedź poradnik o tym, czy warto kupić suszarkę do prania.

  Jedno jest pewne – dzięki PROrankingom podejmiesz rozsądną decyzję zakupową!

  Przeczytaj też: Silnik inwerterowy w suszarce – Co to znaczy? Czy warto?

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  10 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Elżbieta
  3 miesięcy temu

  Chce kupić suszarkę ale przede wszystkim ważne aby nie miała podłączenia do odpływów . Tylko do prądu. Muszę ją postawić w miejscu gdzie nie ma odpływu. Kupię przez internet więc nie mam możliwości sprawdzić czy jest do postawienia gdzie kolejek. Jak odróżnić? Ma jakieś symbole czy coś co w 100% podpowie że podłącze ja tylko do prądu

  Agnieszka
  1 rok temu

  Hej mam pytanie . Posiadam suszarke kondensacyjna beko od niedawna i zastanawia mnie ten wiatrak na dole z przodu ponieważ czasami sie kreci a czasami caly program suszenia się nawet nie ruszy. O co w tym chodzi i po co on w takim razie jest? Pozdrawiam

  Damian
  1 rok temu

  Cześć. Mam pytanie, zakupiliśmy z żoną suszarkę firmy Beco DE8535RX0. Co uważasz o tym modelu?

  Paweł
  1 rok temu

  “ogarnianiem” zbiornika? Czy opróżnianiem? Naprawdę uważaj co piszesz. A może taka suszarka jest “epicka”? a tamta wywiewowa “słaba”?

  Ala
  1 rok temu

  Czy są na rynku obecnie pralko-suszarki z pompą ciepła które jednocześnie nie są wielkie? Chodzi mi głównie o głębokość, do 50 cm

  Aleksandra
  1 rok temu

  Nie mam tyle miejsca, żeby podłączyć osobno pralkę i suszarkę.
  Rozglądam się za pralko – suszarką, ale z pompą ciepła.
  Różnice w działaniu już poznałam, tylko rozpiętość cenowa jest ogromna.
  W jaki sposób, przeglądając sklepy internetowe mogę rozpoznać czy pralko- suszarka ma pompę ciepła?