W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co wlać do irygatora do zębów – Płyn do płukania czy wodę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Płyn do płukania ust, płukanka, a może zwykła woda z kranu – co najlepiej wlać do irygatora do zębów? Przygotowałem artykuł na ten temat. Omówię w nim wszelkie opcje, wskazując najlepszą!

Co wlać do irygatora do zębów - Płyn do płukania czy wodę

Spis treści:

  Irygatory stomatologiczne wydają się być dość prostym sprzętem. Jest tak tylko pozornie. Jeżeli chcesz korzystać z urządzenia do irygacji w sposób optymalny, to musisz dowiedzieć się kilku istotnych informacji.

  Ranking irygatorów do zębów pokaże Ci dość mocne zróżnicowanie na ich rynku, ale jedna cecha jest zawsze wspólna – główne przeznaczenie. Przez dyszę wydobywa się bowiem ciecz, która ma jak najdokładniej wypłukiwać bakterie, płytkę nazębną i resztki pokarmu. Sprawdźmy wspólnie, czym najlepiej płukać usta.

  Płyn do płukania – przereklamowany?

  Właściwa higiena jamy ustnej opiera się głównie na możliwościach danego urządzenia. Nie będę więc owijał w bawełnę. Każda z wymienionych opcji (jeżeli chodzi o wlewaną ciecz) nie różni się od siebie pod względem dokładności czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Najistotniejsze jest ciśnienie wody i inne kluczowe parametry samego urządzenia, które służy do irygacji.

  Wpływ może mieć też to, czy wiesz, jak prawidłowo używać irygatora do zębów. Jeżeli jeszcze nie, to koniecznie zajrzyj pod podlinkowany przed chwilą artykuł.

  Zwróć również uwagę na jeden fakt. Płyny do ust nie są reklamowane jako produkty dedykowane tylko do irygatorów. Ba, one mają być ich konkurentami! Uważam jednak, że nie mają szans w takim starciu.

  Płukanki zawierają różne dodatki w swoim składzie, które w teorii mają wybielać Twoje zęby, zapobiegać chorobom przyzębia, a także zwiększać świeżość oddechu. Śmiem twierdzić, że tylko w ostatnim przypadku efekty są bardziej widoczne, a raczej wyczuwalne.

  Druga strona medalu jest z kolei taka, że nie wszystkie substancje zawarte w płukankach są takie korzystne dla Twojego uzębienia. Nawet mój dentysta wspominał mi o ryzyku występowania przebarwień na szkliwie. Niezbyt przyjemna wizja, prawda?

  Zdecydowanie polecam Ci zestaw elektryczna szczoteczka + irygator do zębów. Wszelkie płyny i płukanki odłóż na bok. Są zupełnie nieopłacalne.

  Ranking irygatorów do zębów – zwycięzca

  Waterpik WP-660

  Płyn do płukania czy woda – ekonomia

  Skoro wspomniałem o opłacalności… Mój stacjonarny irygator ma pojemność zbiornika wynoszącą 650 ml. Czasem wystarcza to na jeden zabieg, a czasem nie. Jaka jest pojemność płynów, które Cię interesują? Wystarczy szybko to przeliczyć, a okaże się, że płyn do płukania będzie trzeba ciągle kupować.

  Woda praktycznie nic Cię nie kosztuje, jeżeli chodzi o jej zużycie na irygację. Możesz ją swobodnie dolewać w trakcie porannej toalety i nie bać się, że jej zabraknie. Głównie z tego powodu większość osób zupełnie nie widzi sensu zastąpienia wody płukanką. Nie dziwi mnie to zresztą.

  Chcesz wiedzieć więcej o irygatorach? Zacznij od podstaw: Jak działa irygator do zębów? Czym właściwie jest?

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Płukanki jednak nie zawsze złe

  Od każdej reguły jest wyjątek, choć tutaj sprawa i tak może być nieco dyskusyjna. Chodzi bowiem o przypadki, w których jesteśmy wręcz zmuszeni do zakupu specyficznego preparatu do płukania ust.

  W zwykłym stosowaniu profilaktycznym nie ma to moim zdaniem sensu, o czym już wspomniałem. Są jednak na rynku specjalistyczne płyny.

  Te dla diabetyków wzbogacone zostają o substancje łagodzące, przez co wszelkie rany w jamie ustnej szybciej się goją. Inne stosuje się przed i po zabiegach stomatologicznych, np. po wszczepieniu implantów. Znajdą się też preparaty zwalczające suchość jamy ustnej, czyli nawilżające.

  Przy poważniejszych stanach zapalnych czy nadmiernie krwawiących dziąsłach polecam medyczny płynu do płukania. Najkorzystniej, gdy nie posiada on w swoim składzie alkoholu, nie podrażnia, a ma za to udowodnioną skuteczność kliniczną. Takie produkty są niestety mało pojemne (np. 250 – 300 ml), a kilkadziesiąt złotych kosztują. Dedykowane są wyłącznie do irygatora. Na pocieszenie dodam, że niektóre z nich można rozcieńczać z wodą, więc nie znikną w mgnieniu oka.

  Podsumowując główny pojedynek, czyli płyn kontra woda, do irygatora zdecydowanie polecam wlewać wodę. Stosowanie profilaktyczne nie wymaga dodatkowego wydatku na płyn. Wyjątkiem są jedynie medyczne i specjalistyczne płukanki do konkretnych przypadków, które przed chwilą wymieniłem.

  Woda wodzie nierówna

  Wiesz już, że poczciwe H2O jest lepsze. To jednak nie koniec tego tematu, bo woda wodzie nierówna.

  O co chodzi?

  Wszędzie słyszymy, że woda lecąca z naszych kranów jest czyściutka i zdrowa. Niektórzy nawet swobodnie ją piją, twierdząc, że nie ma po co przepłacać za sklepową. Fakt jest jednak taki, że w niektórych lokalizacjach jest ona dość twarda.

  Twarda woda znacząco obniża wydajność i czasem żywotność sprzętu. Gromadzi się w nim osad i kamień. Zawsze warto więc wiedzieć, jak odkamienić irygator do zębów. W podlinkowanym przed chwilą artykule wspominałem zresztą o przefiltrowanej wodzie.

  Zamiast wydawać niepotrzebnie pieniądze na przereklamowane płyny do płukania, kup chociażby zmiękczacz wody lub dzbanek filtrujący. Zadbasz wtedy o siebie, swój irygator, a także o sporo innych urządzeń domowych.

  Podsumowanie

  Przefiltrowana woda w stosowaniu profilaktycznym jest najlepszą opcją. Wlana w irygator wysokiej klasy dokładnie wypłucze płytkę nazębną i resztki pokarmu.

  Płukanki sprawdzają się wyłącznie jako preparaty medyczne oraz specjalistyczne. Ich reklam jednak raczej nie zobaczysz w telewizji. Zamiast tego promowane są płyny niskiej jakości, które swoje też kosztują, a nie dają żadnego efektu, czasem nawet nam szkodząc.

  Oceń publikację
  [Głosy: 18 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments