Co zrobić, żeby czajnik nie śmierdział plastikiem?

co zrobić, żeby pozbyć się zapachu plastiku z czajnika

Spis treści:

  Jeżeli chcesz wiedzieć, jak usunąć uciążliwy zapach plastiku w nowym (i nie tylko) czajniku elektrycznym, to jesteś w dobrym miejscu. Mam dla Ciebie kilka porad, które mogą pomóc, a nie są wcale bardziej skomplikowane.

  To jest toksyczne!

  Problem zapachu, a przede wszystkim nieprzyjemnego posmaku plastiku, jest mocno wkurzający, prawda? Dopowiedzieć jednak muszę, że nie tylko cierpi na tym Twój węch czy smak…

  Chodzi bowiem o to, że czajniki elektryczne nie należą raczej do urządzeń wykonywanych z wysokiej jakości materiałów. Pełno jest w nich tworzyw sztucznych, a owe tworzywa zawierają sporo dodatków – chemicznych dodatków.

  Jednym z nich są plastyfikatory. Już sama nazwa nie wzbudza zaufania, a im dalej w las, tym gorzej. Wykorzystuje się je nawet w budownictwie, ale dużo częściej spotykamy je w przypadku plastikowych urządzeń i opakowań.

  Z jednej strony wzmacniają niejako konstrukcję urządzenia (trwałość, elastyczność), ale z drugiej źle wpływają na ludzki organizm. Zaburzają gospodarkę hormonalną, powodując nawet bezpłodność lub nowotwory.

  Nie może więc być inaczej – pierwsza moja rada dotyczy już samego wyboru czajnika na prąd.

  Postaw na pewniaka

  Problem w tym, że nawet szklane lub metalowe czajniki mają i tak plastikowe elementy. Oczywiście będą one już z góry korzystniejszą inwestycją, ale nie ma tu pewności, że jak wybierzesz przeszklony czy stalowy sprzęt, to takiego posmaku unikniesz.

  A budżet? Wiadomym jest, że im więcej wydasz, tym ryzyko cuchnącego i toksycznego plastiku będzie mniejsze. To też nie jest jednak 100-procentowa pewność. Znam przypadki czajników za 100-200 zł, które wciąż śmierdziały i nie chciały przestać.

  Wąchanie czajnika w sklepie? Brzmi głupio, ale czasem pomaga, choć również nie jest gwarancją dobrej inwestycji.

  Śmiem twierdzić, że w ostatnich latach coraz mniej takich tworów na rynku, ale warto pewnym materiałem się wspomóc. Polecam Ci zajrzeć do mojego rankingu czajników elektrycznych. Zawiera kilka przedziałów cenowych, więc nie powinno być problemu ze zbyt małym budżetem, bo nawet w tym mniejszych są szklane propozycje.

  Czajnik elektryczny Camry CR 1242

  Jeżeli kolejne rady nie pomogą, to nie pozostanie Ci właściwie nic innego, jak wywalić śmierdzący czajnik elektryczny do kosza. Trzeba będzie więc nabyć nowy model, a w mojej klasyfikacji jest cała masa bezpiecznych i sprawdzonych konstrukcji.

  Domyślam się jednak, że jeżeli tu jesteś, to zapewne właśnie borykasz się z problemem zapachu i posmaku plastiku. Czasem nie ma co panikować, bo bywa to chwilowe i występuje krótko po zakupie, choć i tak potrafi irytować. Przejdźmy zatem do konkretów.

  Zapach niczym kamień – da się go łatwo usunąć

  W tym momencie mogę przywołać mój osobny artykuł o tym, jak odkamienić czajnik elektryczny. Kilka z tych sposobów również tutaj się przyda. Uznaje je za najlepszą metodę na zniwelowanie plastikowego zapachu i posmaku w napojach.

  Polecam przede wszystkim próbę z octem, kwaskiem cytrynowym, sokiem z cytryny lub sodą oczyszczoną. Miks sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym też nie jest złym pomysłem. Nie będę powtarzał dokładnego procesu, w jakim trzeba to wykonać, bo podlinkowany przed chwilą artykuł dokładnie to opisuje. Nic tu się w zasadzie nie zmienia.

  Jest to także konieczność, jeżeli nieprzyjemny posmak nie jest wcale typowo plastikowy. Powoduje go wtedy najpewniej osad i kamień.

  Nie muszę chyba wspominać także o drobinkach, które pojawiają się w zagotowanej wodzie, prawda? W takiej sytuacji musisz zdecydowanie większą uwagę zwracać na odpowiednią konserwację, a dodatkowo sprawdzić twardość wody i ewentualnie zadbać o jej lepszą filtrację.

  Przegotuj kilka razy

  Jeszcze wcześniej, od prób np. z octem, możesz po prostu kilka razy przegotować wodę w czajniku, chociażby 3-4 razy. To przy okazji podstawowy sposób, aby przygotować nowy czajnik do użycia. Po każdym cyklu zalecam wylanie wody i wlanie nowej. Trochę to naiwne, ale w nieco łagodniejszych przypadkach, w których urządzenie śmierdzi wyłącznie „nowością”, będzie wystarczające.

  gorąca herbata w szklance na dworze

  Sprawdź wnętrze czajnika

  Też jedna z takich podstaw, ale… kto wie. Producenci czasem na grzałkach umieszczają bowiem folie zabezpieczające. Łatwo się domyślić, co się stanie, jeżeli razem z nią odpalisz czajnik.

  Wylewaj wodę i przepłucz czajnik

  To Cię nie ucieszy. Wymaga bowiem więcej czasu i pracy na tak prosty przecież sprzęt, ale jednak pomóc jak najbardziej może.

  Przed każdym zagotowaniem wody na herbatę czy kawę – wylewaj to, co zostało po poprzednim gotowaniu. Dla jeszcze lepszego efektu, przepłucz urządzenie.

  Przeczytaj później:

  Wracamy do punktu z zakupem nowego czajnika?

  To tyle? Tak. Poważnie, jeżeli te prostsze wskazówki nie pomogą, jak i próby chociażby z octem, to nie widzę już żadnej możliwości. Zawsze na każdy problem staram się serwować Wam długą listę możliwości, ale tutaj jest to ciężkie.

  Nie ma też co czekać, aż czajnik się „wyśmierdzi”. Kiedyś moja znajoma wspominała mi o zneutralizowaniu plastikowego posmaku po kilku miesiącach. Własnoręcznie wywaliłem jej czajnik i kupiłem nowy.

  Ludzie, tu chodzi też (a właściwie przede wszystkim) o Wasze zdrowie. Nie ma co czekać, aż cuchnący problem z plastikiem sam się rozwiąże. To oczywiste, że kiedyś po prostu zniknie lub też będzie mocno zredukowany, ale to wciąż nie oznacza, że Wasz czajnik elektryczny jest bezpieczny dla zdrowia.

  Urządzenia te nie należą do kosmicznie drogich. Podrzuciłem Wam wcześniej link do obszernego materiału z proponowanymi czajnikami. Macie wszystko jak na tacy. Zwiększcie swój budżet o chociażby kilka dych i nie ryzykujcie z kolejnym cuchnącym badziewiem.

  Jeżeli znacie jeszcze jakieś inne sposoby na to, żeby czajnik nie śmierdział plastikiem, to oczywiście zapraszam do sekcji komentarzy. Wydaje mi się jednak, że lepszych opcji na to po prostu nie ma.

  A przed kolejnym zakupem, oprócz samego zestawienia czajników, które wcześniej podrzucałem, przeczytaj poradnik o tym, jak wybrać czajnik elektryczny. Dzięki takiej wiedzy rozsądnie wybierzesz i unikniesz śmierdzącej tandety.

  [Głosów: 4   Average: 4.8/5]

  Dodaj komentarz