W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co zrobić, żeby ubrania się nie mechaciły?

Łukasz Proszek
Komentarze:  5

Wkurzają Cię zmechacenia, kłaczki, pętelki, kulki czy supełki, które czasem pojawiają się na powierzchni ubrań? Mnie tak samo. Są jednak pewne sposoby, żeby temu zaradzić i skutecznie zapobiegać. Co więc zrobić, żeby odzież się nie mechaciła? Szczegóły w poniższym artykule!

co zrobić żeby ubrania się nie mechaciły

Spis treści:

    Strój wyjściowy, a przede wszystkim ten bardziej elegancki/formalny, musi być w idealnej kondycji. Nie szata zdobi ponoć człowieka, ale idąc do pracy, szkoły, restauracji, na rozmowę kwalifikacyjną, spotkanie biznesowe czy randkę, musisz jak najlepiej się prezentować.

    Duży wpływ na to ma Twój ubiór. Podstawą jest oczywiście jego czystość i świeżość, ale również brak zmechaceń. Co jednak zrobić, żeby nie pojawiały się one na poszczególnych częściach garderoby? Jest kilka skutecznych sposobów, które przed Tobą odkrywam. Czy wszystkie były Ci do tej pory znane? Sprawdź i oceń!

    Jak najszybciej usuń zmechacenia

    Jeżeli tylko zauważysz choćby najmniejszą niteczkę, kołtun, kulkę czy inną niedoskonałość na swetrze, dresie, bluzce, sukience, spódnicy czy czymkolwiek innym, to musisz ją szybko usunąć. Inaczej materiał zaciągnie się i jeszcze bardziej pogorszy swój stan.

    Sporo zależy także od jakości ubrania. Te gorsze jakościowo mogą mieć tendencję do mechacenia się, choć i markowe ciuchy czasem rozczarowują w tej kwestii.

    Jak najlepiej pozbyć się zmechaceń? Proponuję zakupić elektroniczną maszynkę do usuwania kłaczków, gdyż sam takiej używam. Ranking golarek do ubrań to najprecyzyjniejsze źródło wiedzy o tej kategorii z segmentu drobnego AGD do domu. Dzięki niemu szybko poznasz czołowe modele.

    Wszystkie zalety tych domowych gadżetów wymieniłem w analizie tego, czy warto kupić golarkę do ubrań. Znalazło się sporo korzyści, np. niskie ceny i brak lepszej alternatywy. Ale zawsze wypada też wiedzieć, jak wybrać golarkę do ubrań, aby rzeczywiście się przydała.

    nasadka goląca zmechacenia ubrań

    Sporo osób poleca też rolki z taśmą, ale moim zdaniem są one dobre do usuwania sierści, włosów, drobnych paprochów, ale nie większych zmechaceń. Polecam oczywiście takie odświeżanie swojej garderoby, więc najlepiej zaopatrzyć się zarówno w golarkę do ubrań, jak i rolkę z taśmą.

    Ranking golarek do ubrań – zwycięzca

    Philips GC026/80

    Wrzucaj do pralki ubrania przewinięte na lewą stronę

    Wolisz zapobiegać powstawaniu zmechaceń? Bardzo rozsądnie, bo gdy nagle się namnożą, to uśmiech zniknie Ci z twarzy, a odzież straci swój blask.

    Najbardziej standardową radą jest tutaj pranie odzieży, którą wcześniej przewiniesz na lewą stronę. Wierzchnia strona ubrania nie będzie się o siebie ocierać. Wszelkie niedoskonałości jak już się pojawią, to najpewniej od wewnątrz. Je oczywiście też polecam usunąć za pomocą poręcznej golarki do ubrań.

    Pierz mądrze

    Kolejny krok do tego, żeby Twoje ubrania wreszcie się nie mechaciły. Opisując sprzęt domowy dużego AGD, często poruszam aspekt rozsądnego planowania prania lub suszenia.

    Chodzi o to, aby nie mieszać w bębnie materiałów i tkanin mocno się od siebie różniących. Nie ma raczej sensu wrzucać odzieży roboczej z delikatnym swetrem (je w ogóle polecam prać osobno) lub czymś jeszcze wrażliwszym (jedwab, kaszmir).

    Taka sama zasada tyczy się twardszych elementów odzieży (większe klamry, łańcuchy od spodni), które mogą podczas wirowania uszkodzić inne części garderoby. Zamki błyskawiczne (np. od bluz) powinny być zasunięte, a rzepy zamknięte.

    Wracając jeszcze do najdelikatniejszych tkanin, sporo osób pierze je w specjalnych siatkach ochronnych lub bawełnianych woreczkach. Też jest to rozsądny krok, który pozwoli Ci lepiej zadbać o ubrania najbardziej narażone na uszkodzenia.

    Nigdy nie przekraczaj też ładowności bębna i nie upychaj rzeczy na siłę, bo bardziej się będą o siebie ocierały.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Nie przesadzaj z programami prania

    Najlepsze pralki automatyczne często oferują masę różnych programów. Wiele z nich jest przyspieszonych, ale jednocześnie mało delikatnych. Temperatura jest wyższa, tak samo jak obroty podczas wirowania. Nawet jak Ci się spieszy, to lepiej jednak użyj programu nieco spokojniejszego, który bardziej zadba o jakość ubrań.

    niebieski i gruby sweter bez zmechaceń

    Pierz ręcznie

    Pranie ręczne w XXI wieku?! Toż to kpina! Pewnie tak myślisz po przeczytaniu powyższego nagłówka, prawda?

    Prawda jest jednak taka, że kosztowniejsze i delikatniejsze ubrania warto delikatnie wyprać ręcznie. To właśnie wtedy uzyskujesz największą kontrolę nad procesem czyszczenia i odnawiania dzianiny. Zawsze można też zdecydować się na usługi profesjonalnej pralni (pranie chemiczne).

    Z niektórymi rzeczami (np. suknia ślubna, garnitur) i tak nie wymyślisz nic innego, a ryzyko uszkodzenia struktury włókien materiału jest w tym przypadku podwyższone.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Susz bez ciepła

    To akurat nie tak do końca prawda. Znam bowiem najlepsze suszarki bębnowe, które mają zaawansowane funkcjonalności w postaci dedykowanych programów do wrażliwych tkanin. Potrafią też używać stosunkowo niskich temperatur suszenia, które nie naruszą struktury włókien.

    Druga strona medalu jest jednak taka, że ryzyko pojawienia się zmechaceń stanie się mniejsze, jeżeli będziesz suszyć ubrania w temperaturze pokojowej. Ważniejsze dla Ciebie ciuchy powinny szerokim łukiem omijać źródła ciepła (np. kaloryfer czy grzejnik).

    Co więc zostaje? Suszarka balkonowa, łazienkowa (byle z dala od grzejnika) czy sznurki na balkonie lub tarasie (w okresie letnim). Dodatkowo swetry powinno suszyć się na płasko – rozłożone, a nie wiszące.

    Wsadź sweter do zamrażarki

    Brzmi nieco abstrakcyjnie, ale rzeczywiście działa! Niska temperatura bardzo korzystnie wpływa przede wszystkim na swetry. Po kilku godzinach w zamrażarce bądź zamrażalniku zwiększa się ich trwałość.

    Jest to jednocześnie sposób na rozciągnięcie go, gdy po praniu nieoczekiwanie się skurczył. Nie polecam Ci oczywiście wrzucenia go luzem do mrożącej komory. Ubranie trzeba wcześniej włożyć chociażby do plastikowej torby.

    Nie trzyj plam z uporem maniaka

    Zapranie nowo powstałych plam powinno być jak najszybsze. Czasem nie chcą one jednak tak łatwo zejść. Nie trzyj ich z dużą siłą, bo na miejscu plamy pojawi się obraz zniszczonych włókienek materiału, a tego nie chcesz, prawda?

    Tarcie plamy powinno być subtelne, więc pamiętaj w takich sytuacjach o jakości odzieży. Ten punkt tyczy się zresztą prania ręcznego. Są pewne techniki, które nie polegają na tarciu materiału, a bardziej na jego wgniataniu, oczywiście bardzo delikatnym. Zastępuje to również wykręcanie ciuchów po praniu.

    sweter wełniany bez zmechaceń

    Zamień proszek na płyn

    W większości przypadków dużo lepszym preparatem do prania będzie płyn do delikatnych tkanin niż nawet najlepszy proszek do prania, przez który szybciej pojawią się zmechacenia i kulki na odzieniu.

    Zalecam Ci też zwracanie uwagi, ile detergentu w ogóle wlać do urządzenia, bo nie możesz robić tego intuicyjnie. Zajrzyj do instrukcji obsługi, w której powinny być zawarte informacje na ten temat. Korzystne jest też stosowanie środków do zmiękczania wody.

    Jeżeli znasz godne zaufania detergenty, po których nagle odzież przestała się mechacić, to podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy. Pomożesz w ten sposób innym 😉

    Zwróć uwagę na ubrania wierzchnie

    Powyższe porady powinny rozwiązać Twoje problemy ze zmechaconymi kulkami i pęczkami materiału.

    Jest jednak jeszcze coś.

    Czasem zmechacenia na bluzkach czy swetrach powstają przez okrycie wierzchnie, czyli chociażby kurtkę lub płaszcz. Jeżeli więc zauważysz, że zmechacenia pojawiają się głównie w okresie jesienno-zimowym, to najprawdopodobniej jest to wina wspomnianych części garderoby.

    To akurat problem trudny do rozwiązania, bo zostaje Ci właściwie wyłącznie zakupienie nowej kurtki lub płaszczu, a także liczenie, że nie będzie mechacił ubrania pod spodem.

    Jeżeli jeszcze bardziej intrygują Cię metody na zadbanie o swoją odzież, szczególnie wełnianą, to zajrzyj tutaj: Jak dbać o swetry, żeby się nie zniszczyły? Przygotowałem też prawdziwe kompendium wiedzy o swetrach.

    Podsumowanie

    Dlaczego ubrania się mechacą? Głównie przez nieodpowiednie pranie: brak segregacji ciuchów, brak przewinięcia odzienia na lewą stronę, źle dobrany program prania. Innym razem winowajcą jest nieprawidłowe suszenie danego materiału bądź ocieranie się tkaniny o ubranie wierzchnie.

    Z mojego artykułu już wiesz, jak temu zaradzić, a przynajmniej zminimalizować ryzyko kulkowania się ubrań. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w golarkę usuwającą zmechacenia, bo to prosty sposób, aby nie zaciągnąć materiału jeszcze bardziej.

    Oceń publikację
    [Głosy: 11 Średnia: 4.5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    5 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kamil
    2 lat temu

    Panie Łukaszu, dobra robota! Świetnie czytało się ten artykuł. Mówię to z perspektywy osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ubraniami.

    Ewa
    3 lat temu

    Prawda, za te 20 zł można coś porządnego kupić w szmaciarni.

    Jestem ciekawa czy można określić, które dodatki do płynów czy proszków do prania powodują mechacenie albo brak zmechacenia.

    Mariusz
    1 rok temu
    Reply to  Ewa

    Wiadomo że proszek bardziej niszczy ubrania niż płyn do prania

    Robert
    4 lat temu

    Do pralni oddawać,ale płacić 20zł za wypranie spodni to absurd,czy za bluzę!