W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czajnik elektryczny czy gazowy? Jaki czajnik lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Który czajnik jest tańszy, jeżeli chodzi o zagotowanie wody: elektryczny czy gazowy? O jakich zaletach i wadach obu rodzajów trzeba jeszcze wiedzieć? Na te oraz inne pytania szybko odpowie Ci poniższy poradnik. Bez problemu ustalisz, który czajnik będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Czajnik elektryczny czy gazowy? Jaki czajnik lepszy?

Spis treści:

  Właściwości czajnika elektrycznego

  Takie urządzenie wymaga podłączenia do prądu. Jednocześnie za jego pomocą szybko zagotujesz wodę na kawę czy herbatę. To polecane rozwiązanie dla osób niecierpliwych.

  Czajnik elektryczny z łatwością dopasujesz do wystroju kuchni. Producenci oferują różnorodne sprzęty. Niekiedy zaskakują kolorystyką, kształtem czy doborem materiałów.

  Pamiętaj, że dostępne na rynku urządzenia różnią się też podstawowymi parametrami. Musisz dobrze przemyśleć pojemność, nie zapomnij o sprawdzeniu mocy czy rodzaju grzałki.

  Czajnik elektryczny – zalety

  1. Szybkość działania – na zagotowanie wody nie czekasz zbyt długo. Zwykle trwa to ok. 3 minuty, a w przypadku sprzętów o bardzo dużej mocy nawet mniej.
  2. Ciekawy design – jeśli lubisz nietypowo wyglądające urządzenia, czajnik elektryczny to dobry wybór. W sklepach znajdziesz proste modele plastikowe, ale też bardziej nowoczesne stalowe lub szklane. Taki sprzęt to często dodatkowy element dekoracyjny. Ranking czajników elektrycznych dobrze pokazuje zróżnicowanie pod względem stylistyki.
  3. Wygoda użytkowania – obsługa elektrycznego czajnika to żaden problem. Wlewasz do środka wodę, wciskasz przycisk i czekasz, aż zacznie wrzeć. Obecnie automatyczny wyłącznik to standard, więc nie musisz pilnować sprzętu.
  4. Wskaźnik poziomu wody – oferuje go większość czajników, dotyczy to też tych z niższych półek cenowych. Nie musisz się więc zastanawiać, ile wody wlać do środka, aby nie było jej za mało czy zbyt dużo.
  5. Filtr antyosadowy – zapewne nie lubisz dodatków do gorącego napoju w postaci drobinek kamienia. Jeśli wybierzesz sprzęt elektryczny, nie przejmujesz się takimi rzeczami. Przy otworze wylotowym zauważysz specjalny filtr, który skutecznie zatrzymuje osad podczas wlewania wody do kubka. Przeważnie masz możliwość jego wyjęcia i starannego umycia.
  6. Praktyczne funkcje dodatkowe – coraz częściej producenci wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe funkcje. Przykład stanowi najlepszy czajnik z regulacją temperatury. Inne popularne funkcje to sygnał dźwiękowy po zagotowaniu wody oraz podświetlenie na różne kolory. Poza tym niektóre czajniki swobodnie obsłużysz zdalnie, za pomocą aplikacji w smartfonie.
  7. Rozmaita pojemność – nie ma znaczenia, czy potrzebujesz urządzenia dla 1 – 2 osób, czy dla większej rodziny. Wśród modeli elektrycznych szybko znajdziesz ten właściwy. W ofercie wybranych marek są nawet czajniki turystyczne dla miłośników podróżowania (niektóre łatwo złożysz, aby zajmowały mniej miejsca).
  8. Gwarancja swobody – sam czajnik nie ma kabla zasilającego, dlatego wygodnie przenosisz go z miejsca na miejsce. Jeśli zechcesz, zalejesz herbatę czy kawę bezpośrednio w salonie, a nie w kuchni.
  9. Możliwość korzystania wszędzie, gdzie jest prąd – aby podgrzać wodę w czajniku elektrycznym, potrzebujesz tylko dostępu do prądu. Nie musisz nawet przebywać w domu. Za sprawą takiego urządzenia przygotujesz ciepły napój np. na kempingu. Wystarczy tylko, że znajdziesz sprzęt z właściwym zasilaniem. W przypadku chęci gotowania wody w aucie potrzebujesz modelu 12V.
  10. Łatwe czyszczenie – z uwagi na budowę elektryczny czajnik bez problemu umyjesz. Zazwyczaj do środka z łatwością włożysz dłoń.

  Czajnik elektryczny – wady

  1. Głośna praca – wiele urządzeń hałasuje podczas gotowania wody. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko najtańszych czajników. Również te droższe oferujące nowoczesne funkcje często nie pracują zbyt cicho.
  2. Ryzyko poparzenia dłoni – musisz o tym pamiętać w szczególności, gdy Twój sprzęt wykonano z metalu. Obudowa pod wpływem temperatury wody się nagrzewa, więc staraj się chwytać czajnik jedynie za rączkę.
  3. Specyficzny zapach i posmak wody – dotyczy przede wszystkim urządzeń z plastiku, jak i mających jakieś plastikowe elementy wewnątrz. Wyjmując nowy sprzęt z pudełka i otwierając go, poczujesz charakterystyczny zapach tworzywa. Nie zawsze pozbycie się go to prosta sprawa. Niektórzy narzekają też na dziwny posmak wody, nawet po starannym umyciu wnętrza czajnika (oraz kilkukrotnym zagotowaniu wody).
  4. Spory wydatek – jeśli marzy Ci się mocny i bardzo elegancki sprzęt, który z dumą ustawisz na blacie, musisz się liczyć z dużym wydatkiem. Tańsze czajniki elektryczne nie są tak efektowne, oferują też słabszą grzałkę i brakuje w nich przydatnych funkcji.

  Ranking czajników elektrycznych – zwycięzca

  Bosch TWK7203

  Właściwości czajnika gazowego

  Jak sama nazwa wskazuje, taki czajnik napełniasz i ustawiasz na kuchence, żeby zagotować wodę. Spodoba się zwłaszcza osobom lubiącym tradycyjne rozwiązania.

  Urządzenie nie oferuje automatycznego wyłącznika. O tym, że woda zaczęła wrzeć, poinformuje Cię gwizdek. Czajnik wydaje z siebie dźwięk pod wpływem wzrostu ciśnienia pary w jego wnętrzu.

  Zauważ, że niektóre modele mają dwa otwory do wlewania i wylewania wody, a inne jeden. Nie wpływa to na efektywność ich działania, a jedynie komfort użytkowania.

  Czajnik gazowy – zalety

  1. Nie potrzebuje dostępu do prądu – nawet podczas tymczasowej przerwy w dostawie energii elektrycznej zrobisz sobie gorącą herbatę lub kawę. Potrzebujesz tylko działającej kuchenki gazowej, więc masz zapewnioną większą niezależność.
  2. Mniej plastikunajlepsze czajniki na gaz są ogólnie bardzo zdrowe. Ten typ nie wymusza tak częstego stosowania plastikowych elementów, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Spada przy tym ryzyko dziwnego posmaku.
  3. Duża pojemność – tradycyjne czajniki oferują większą pojemność niż modele elektryczne. Dotyczy to też tańszych produktów. Standard to 1,5 – 3 litry.
  4. Nie zajmuje miejsca na blacie – czajnik gazowy sprawdza się zwłaszcza w niewielkiej kuchni. Nie musi stać na blacie, więc nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Nie zastanawiasz się, jak wszystko poprzestawiać, aby mieć wystarczająco dużo wolnej przestrzeni np. do przyrządzania posiłków.
  5. Szeroki wybór – gazowe czajniki często kojarzą się z designem retro, ale wcale nie musi tak być. Producenci oferują też bardziej nowoczesne modele w wyrazistych kolorach. Na rynku znajdziesz też czajniki emaliowane z ciekawymi zdobieniami.
  6. Duża rączka – element ten pozwala Ci na bezproblemowe przenoszenie czajnika, zarówno pustego, jak i pełnego. Niekiedy znajduje się przy niej specjalny mechanizm do bezpiecznego otwierania dziubka.
  7. Długo utrzymuje ciepło – nie obawiasz się, że po zagotowaniu woda szybko ostygnie. Czajnik gazowy długo utrzymuje ciepło.
  8. Trwałość – nie ma tu elementów, które szybko uległyby zniszczeniu czy awarii. Jeśli zadbasz o swój czajnik, bardzo długo Ci posłuży.

  Czajnik gazowy – wady

  1. Irytujący gwizdek – co prawda dzięki niemu wiesz, kiedy woda się zagotowała, ale bywa uciążliwy. Ponadto nie sprawdza się dobrze przy małym dziecku. Musisz uważać też rano, aby głośny gwizdek nie obudził pozostałych domowników, którzy wciąż śpią.
  2. Konieczność częstego czyszczenia – czajnik gazowy wymaga częstszego, regularnego mycia. Tylko tak zapobiegniesz powstaniu uporczywego kamienia, którego drobinki będą przedostawać się do kubków.
  3. Dłuższy czas gotowania wody – zagotowanie wody na herbatę trwa ok. 2 – 3 razy dłuższej niż w czajniku elektrycznym. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.
  4. Brak nowoczesnych funkcji – nie oczekuj takich udogodnień jak regulacja temperatury. W czajniku gazowym po prostu gotujesz wodę na herbatę, bez żadnych nowoczesnych funkcji.
  5. Ryzyko przypalenia – zwłaszcza gdy postanowisz zrezygnować z używania głośnego gwizdka. Nic nie poinformuje Cię o gotującej wodzie. Jeśli nie zdejmiesz czajnika z palnika, może się przypalić.
  6. Kłopotliwe mycie – czyszczenie to zwykle kłopotliwa czynność. Niekiedy włożenie do czajnika dłoni nie jest możliwe, a to spore utrudnienie. Problemem bywa też staranne wypłukanie jego wnętrza.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czajnik na gaz czy elektryczny – koszty gotowania wody

  Informacje o tym, ile kosztuje zagotowanie wody w obu czajnikach, przydadzą Ci się podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Dla wielu osób to istotna kwestia, dlatego warto zwrócić na nią uwagę.

  Poniżej znajdują się obliczenia, które rozwieją sporo wątpliwości.

  Na pierwszy ogień pójdzie czajnik elektryczny. Przypuśćmy, że jego moc wynosi 2000 W, czyli 2 kW (to jedna z najpopularniejszych opcji). Czas doprowadzenia 1 l wody do wrzenia to 3 minuty, a więc będzie to 0,05 h.

  Na podstawie tych danych obliczamy pobór energii:

  • 2 kW x 0,05 h = 0,1 kWh

  Ile to kosztuje? Musisz zajrzeć do swojego rachunku za prąd, aby poznać cenę za 1 kWh. Ustalmy, że taryfa to 0,70 zł, wówczas:

  • 0,70 zł x 0,1 kWh = 0,07 zł.

  Oznacza to, że jednorazowe zagotowanie 1 litra wody w czajniku elektrycznym kosztuje Cię 7 groszy. To dużo czy mało? Zanim odpowiesz, sprawdź, jak to wygląda w przypadku czajnika gazowego.

  W nim zagotowanie 1 l wody trwa ok. 5 minut. Sprawdzając licznik, zauważysz, że kuchenka zużywa w tym czasie ok. 0,016 metrów sześciennych gazu. W przeliczeniu na kWh będzie to ok. 0,18 kWh (0,016 x 11,1, czyli współczynnik konwersji).

  Koszt zagotowania 1 l wody w czajniku gazowym wynosi:

  • 0,18 kWh x 0,30 zł (według średniej stawki) = 0,054 zł.

  Jak widzisz, wynik wskazuje na nieco ponad 5 groszy, a więc mniej niż w przypadku sprzętu elektrycznego. To oczywiście koszty w przybliżeniu i nie wyglądają źle, niezależnie od rodzaju czajnika.

  Musisz więc uwzględnić dłuższą perspektywę i to, jak często będziesz gotować wodę na kawę czy herbatę. Wtedy przeważnie okazuje się, że korzystanie z czajnika gazowego jest tańsze, choć dla niektórych jednocześnie mniej wygodne.

  Czajnik elektryczny czy gazowy – Ostateczny werdykt

  Czajnik elektryczny jest lepszy pod względem szybkości działania i funkcjonalności. Zwykle łatwiej się go czyści. Czajnik gazowy nie zajmuje za to miejsca na blacie, ciszej działa (pomijając gwizdek), ma mniej plastiku (lub w ogóle go nie ma) i jest nieco bardziej ekonomiczny (jak i ogólnie tańszy).

  Podjęcie ostatecznej decyzji to sprawa mocno indywidualna, bo liczą się Twoje oczekiwania.

  Czajnik elektryczny na pewno Ci się spodoba, jeśli:

  • Chcesz zaoszczędzić czas i szybko przygotować gorący napój.
  • Zależy Ci na praktycznych funkcjach, np. samodzielnym ustawianiu temperatury wody, aby przygotować zieloną herbatę bądź zioła.
  • Cenisz sobie komfort użytkowania i łatwość w utrzymaniu czajnika w czystości.
  • Nie przeszkadza Ci, że sprzęt musi stać na blacie, bo masz dużo wolnej przestrzeni.

  Z kolei czajnik gazowy to lepsze rozwiązanie, gdy:

  • Dłuższy czas gotowania wody to dla Ciebie mało istotna kwestia.
  • Wolisz tradycyjne rozwiązania, a nowoczesne funkcje nie są dla Ciebie niezbędne.
  • Chcesz mieć więcej miejsca na kuchennym blacie.
  • Cenisz sobie możliwość zagotowania wody nawet podczas przerwy w dostawie prądu.

  Przeczytaj też: Czajnik na indukcję czy elektryczny? Który lepszy?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments