W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czajnik na indukcję czy elektryczny? Który lepszy?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Masz indukcję i rozważasz zakup czajnika na nią, lecz kusi Cię także osobny model elektryczny? Przeczytaj poniższy poradnik, a prędko ustalisz, co sprawdzi się lepiej: czajnik na indukcję czy elektryczny?

Czajnik na indukcję czy elektryczny? Który lepszy?

Spis treści:

  Właściwości czajnika na indukcję

  Zapewne się domyślasz, że tego typu czajnik jest przeznaczony do użytku na płycie indukcyjnej. To oznacza, że jego dno ma średnicę dopasowaną do pola grzewczego, a do tego właściwości ferromagnetyczne.

  Przeglądając modele na indukcję, szybko zauważysz, że nie ma wśród nich takich wykonanych ze szkła czy ceramiki. Te czajniki produkuje się z metalu, czyli żelaza lub stali. Wszystko po to, aby prawidłowo działały na kuchence.

  Podobnie jak czajniki na gaz, te przeznaczone na indukcję oferują gwizdek. To element informujący Cię o zagotowaniu wody.

  Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby udało Ci się znaleźć model, który pod względem średnicy będzie dopasowany do pola grzewczego. Inaczej indukcja nie zadziała.

  Na szczęście nie jest to trudne. Ranking płyt indukcyjnych przedstawia modele, których średnie czy nawet mniejsze pola spokojnie zmieszczą czajnik.

  Czajnik na indukcję – zalety

  1. Nie musi stać na blacie – docenisz to, jeśli wciąż narzekasz na brak wolnej przestrzeni w kuchni. W przeciwieństwie do czajnika na prąd ten na indukcję nie musi cały czas znajdować się na blacie. Wystarczy, że odstawisz go np. na sąsiednie pole grzewcze. Nie będzie Ci wtedy przeszkadzać.
  2. Dwa rodzaje gwizdków – do wyboru masz czajniki na indukcję z gwizdkiem zdejmowanym oraz na zawiasach, którego nie musisz bezpośrednio dotykać dłonią. Samodzielnie decydujesz, która opcja bardziej Ci odpowiada.
  3. Szeroki wybór kolorów – nie musisz się obawiać, że czajnik nie będzie pasować do wystroju kuchni. Obecnie oferta jest na tyle różnorodna, że z pewnością coś dla siebie wybierzesz. Producenci są świadomi, że poza pojemnością czy solidnością liczy się też design. Stąd znajdziesz nawet modele retro oraz vintage.
  4. Solidność – jak już wiesz, czajniki na indukcję są wykonywane głównie z żelaza lub stali, ewentualnie pokrywa się je emalią. To sprawia, że wykazują odporność na uszkodzenia. Modele na indukcję cechuje trwałość, więc nie martwisz się, że szybko się zniszczą.
  5. Nieskomplikowane użytkowanie – aby zagotować wodę, musisz jedynie napełnić czajnik wodą i ustawić go na wybranym polu grzewczym. Potem czekasz do momentu, aż usłyszysz gwizdek. Nie ma tu ryzyka, że rączka się spali w wyniku kontaktu z płomieniem (indukcje go nie generują). Ponadto nie masz wątpliwości, czy czajnik dobrze stoi, bo jeśli nie, indukcja się nie włączy.
  6. Bezproblemowe czyszczenie – utrzymanie modelu indukcyjnego w czystości nie sprawi Ci kłopotu. Nic się nie przypala, nie walczysz też z zakopconą obudową (co często zdarza się w przypadku kuchenek gazowych).

  Czajnik na indukcję – wady

  1. Używanie głównie na kuchence indukcyjnej – czajnika na indukcję raczej nie zabierzesz ze sobą np. na kemping. Działa wyłącznie na nowoczesnej płycie indukcyjnej, ewentualnie na gazowej. To trochę ogranicza możliwości jego wykorzystania.
  2. Słaby wybór pojemności – przeważnie modele z tej grupy oferują pojemność minimum 1 l. Jeśli chcesz znaleźć bardziej kompaktowy czajnik na indukcję (np. dla jednej osoby), prawdopodobnie się rozczarujesz.
  3. Głośność gwizdka – na to narzekają zarówno posiadacze sprzętów indukcyjnych, jak i gazowych. Gwizdek przeważnie jest głośny, bo musisz szybko usłyszeć, że woda zaczęła się gotować. Niemniej ten dźwięk bywa irytujący. W dodatku istnieje ryzyko obudzenia małych dzieci czy śpiących jeszcze domowników.
  4. Dłuższy czas gotowania wody – gotując wodę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Trwa to nieco dłużej w porównaniu do czajnika elektrycznego. Dlatego jeśli masz taką możliwość, zacznij przygotowywać ciepłe napoje nieco wcześniej (np. kilka minut przed przyjściem gości).
  5. Brak nowoczesnych udogodnień – podobnie jak tradycyjny czajnik na gaz, model indukcyjny nie zaoferuje Ci udogodnień poprawiających komfort użytkowania. Mowa tu choćby o regulowaniu temperatury, do jakiej zostanie zagotowana woda. Oczywiście nie masz też możliwości obsługiwania czajnika za pomocą telefonu.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Właściwości czajnika elektrycznego

  Podstawową cechą czajnika elektrycznego jest konieczność podłączenia do prądu. Tyle Ci wystarczy, żeby zagotować wodę na kawę bądź herbatę.

  Uściślając, do gniazdka podłączasz bazę (nazywa się ją obrotową, bo zwykle pozycja odstawienia na nią sprzętu nie ma znaczenia). Sam czajnik podczas nalewania wrzącej już wody pozostaje bezprzewodowy. Spora mobilność, co stanowi plus w pojedynku czajnik na indukcję czy elektryczny.

  Takie urządzenia są różnorodne zarówno pod względem designu, jak i pojemności oraz mocy. To daje Ci pewność, że znajdziesz sprzęt dostosowany do indywidualnych preferencji.

  Pamiętaj też, że w czajnikach elektrycznych stosuje się różne rodzaje grzałek. Największą popularnością cieszą się te płytowe, często nazywane zakrytymi. Nie widzisz wspomnianego elementu po otworzeniu urządzenia.

  Są też grzałki spiralne, które mają bezpośredni kontakt z gotującą się wodą. Niemniej producenci odchodzą od takiego rozwiązania m.in. z uwagi na szybkie pokrywanie się kamieniem.

  Czajnik elektryczny – zalety

  1. Szeroki wybór pojemności – wśród sprzętów elektrycznych bez trudu znajdziesz model odpowiedni dla 1 – 2 osób, jak również dla większej rodziny. Pod względem pojemności masz zupełną swobodę. Na rynku spotkasz zarówno bardzo duże, jak i niewielkie czajniki idealne do zabrania w podróż.
  2. Możliwość stosowania w wielu miejscach – pozostańmy jeszcze chwilę przy wyjazdach. Urządzenie elektryczne zadziała wszędzie tam, gdzie masz dostęp do prądu. Nie musi to być jedynie dom. Są czajniki przystosowane nawet do użytku w samochodzie, więc niemal wszędzie przygotujesz coś ciepłego do picia.
  3. Szybkie działanie – nie czekasz długo na zagotowanie wody, nawet jeśli czajnik jest pełny. Efektywnością działania wyróżniają się zwłaszcza sprzęty o większej mocy (np. ok 2000 W). To dobra opcja dla osób niecierpliwych, ale też zabieganych, dla których cenna jest każda minuta.
  4. Różnorodne materiały wykonania – w porównaniu do czajników na indukcję te elektryczne produkowane są z bardziej różnorodnych materiałów. Wybierasz wśród urządzeń z obudową z plastiku, ceramiki, metalu, a nawet szkła podświetlanego diodami LED. Wiele ciekawych propozycji zawsze zawiera mój ranking czajników elektrycznych.
  5. Funkcjonalność – nowoczesny czajnik na prąd pozytywnie zaskoczy Cię liczbą dostępnych funkcji. Coraz częściej masz możliwość samodzielnego ustawiania temperatury wody (pokazuje to ranking czajników z regulacją temperatury), co ułatwia zaparzenie różnych rodzajów herbaty. Ponadto swobodnie włączasz i wyłączasz urządzenie poprzez aplikację (gdy obsługuje bezprzewodowe połączenie z telefonem).
  6. Praktyczne filtry – sprzęty elektryczne oferują przede wszystkim filtr przy dzióbku, który zatrzymuje kamień. Nie martwisz się, że drobinki wpadną do Twojego kubka.
  7. Wygoda użytkowania – zagotowanie wody w czajniku na prąd to prosta sprawa. Wlewasz do środka wodę, zamykasz klapkę i wciskasz przycisk. Zwykle nie musisz patrzeć na to, czy prawidłowo stawiasz sprzęt na podstawce, gdyż w większości przypadków jest obrotowa.

  Czajnik elektryczny – wady

  1. Musi stać na blacie (lub stole kuchennym) – decydując się na czajnik elektryczny, przemyśl, w którym miejscu go ulokujesz. Musi znajdować się na blacie kuchennym, najlepiej tuż przy gniazdku. Jeśli nie masz dużo miejsca, szybko zaczniesz narzekać, że sprzęt Ci przeszkadza.
  2. Konieczność zachowania ostrożności – dotyczy przede wszystkim urządzeń z plastikową obudową. Takie czajniki nagrzewają się pod wpływem wysokiej temperatury wody. Podczas przygotowywania kawy lub herbaty uważaj, żeby przypadkowo nie poparzyć dłoni.
  3. Irytujący kabel zasilający – niektórzy narzekają, że umieszczony przy sprzęcie kabel zasilający przeszkadza, a nawet się plącze. Oczywiście zwykle masz możliwość nawinięcia go na spód podstawy. Niemniej czasami trudno to zrobić w taki sposób, aby czajnik stał blisko gniazdka, a jednocześnie przewód nie zahaczał o inne urządzenia czy akcesoria na blacie.
  4. Hałaśliwość – odgłos towarzyszący gotującej się wodzie nie jest tak irytujący jak dźwięk gwizdka, ale i tak nie należy do cichych. Hałaśliwe są zarówno tańsze, jak i droższe czajniki na prąd. Ciekawe jest to, że lepiej pod tym kątem wypadają modele z grzałką starszego typu, czyli spiralną. Te z ukrytą pracują nieco głośniej.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Co się bardziej opłaca: czajnik na indukcję czy elektryczny?

  Jeżeli chodzi o koszt zakupu, czajnik na indukcję równie dobrze może kosztować tyle samo co elektryczny. Tu i tu możesz wydać zarówno kilka dych, jak i kilkaset złotych. A co z kosztem eksploatacji? W praktyce też wypada podobnie.

  Istnieje zresztą dużo zmiennych: moc czajnika na prąd, moc pola pod czajnikiem na indukcję, a co za tymi cechami idzie, czas gotowania wody.

  Niemniej pobór prądu w obu przypadkach nie odbiega znacząco od siebie. Nawet jak porównasz bardzo mocny czajnik elektryczny ze słabszym polem indukcji, to ten pierwszy przypadek szybciej zagotuje wodę (czym obniży koszt tego procesu).

  Finalnie cena tych produktów oraz to, ile trzeba wydawać na użytkowanie ich, nie przechodzi na plus dla konkretnego typu.

  Czajnik na indukcję czy elektryczny? Ostateczny werdykt

  Czajnik elektryczny jest lepszy pod względem zróżnicowania (pojemność, design, materiał wykonania), szybkości działania i funkcjonalności. Czajnik na indukcję nie zajmuje z kolei miejsca na blacie, ciszej pracuje (pomijając gwizdanie na końcu) i jest bardzo trwały.

  Wiele zależy oczywiście od Twoich indywidualnych preferencji. Czasem dobrze mieć nawet oba rodzaje urządzeń w swoim domu.

  Jeżeli chcesz zakupić tylko jedno z nich, to zobacz jeszcze, komu bardziej się przyda dany czajnik.

  Nie rozczarujesz się, kupując czajnik na indukcję, jeśli zgadzasz się z tymi punktami:

  • Chcesz mieć więcej wolnej przestrzeni na blacie.
  • Nie planujesz zabierać sprzętu np. w podróże, bo zamierzasz używać go jedynie w swojej kuchni i na indukcji.
  • Nie przeszkadza Ci stosunkowo duża pojemność czajnika.
  • Głośny gwizdek czy odrobinę dłuższy czas gotowania wody to dla Ciebie mniej istotne kwestie.

  Uważasz, że to czajnik elektryczny okaże się strzałem w dziesiątkę? Nie zawiedziesz się, jeżeli:

  • Bardzo zależy Ci na szybkim gotowaniu wody, bo często nie masz dużo czasu na picie herbaty bądź kawy.
  • Cenisz sobie praktyczność i chcesz mieć możliwość korzystania z urządzenia także poza domem.
  • Lubisz nowoczesne funkcje i uważasz, że poprawiają komfort użytkowania czajnika.
  • Szukasz oryginalnie wyglądającego sprzętu i nie chcesz ograniczać się wyłącznie do metalowej obudowy.

  Przeczytaj też: Czajnik elektryczny czy gazowy? Jaki czajnik lepszy?

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kamil
  1 rok temu

  no dobra a jak z prądem ? który jest bardziej ekonomiczny ?