W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czajnik plastikowy czy metalowy? Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jakość wykonania czajnika to jedna z jego głównych cech. Taki sprzęt musi być szczelny, bezpieczny w użytkowaniu i niczego nie komplikować swoją budową. W tym artykule porównam dwa popularne rodzaje czajników elektrycznych, patrząc na materiał wykonania. Będzie to plastik/tworzywo sztuczne i stal nierdzewna.

czy czajnik metalowy jest lepszy od plastikowego?

Spis treści:

  Lepszy jest czajnik plastikowy czy metalowy? Za chwilę krok po kroku wszystko przeanalizuję, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji!

  Czajnik plastikowy czy metalowy - Zalety - Infografika

  Trwałość

  Zdecydowany plus dla stali nierdzewnej. Nie straszna jej korozja i wysoka temperatura. Taki czajnik trudniej też jakkolwiek uszkodzić.

  A tworzywa sztuczne? Dużo częściej tracą swoją szczelność, a w skrajnych przypadkach niektóre elementy mogą się nawet stopić.

  Pamiętaj jednak, że sporo zależy od klasy sprzętu. W rankingu czajników elektrycznych znajduje się przecież sporo czajników wykonanych w większości z plastiku, które wytrzymają długi okres eksploatacji.

  Ranking czajników elektrycznych – zwycięzca

  SMEG KLF04WHEU

  Ryzyko nieprzyjemnego posmaku

  Bardzo ważna cecha każdego czajnika, którą trudno sprawdzić przed zakupem. Istnieje mylne przekonanie, że tylko plastikowe czajniki niosą za sobą ryzyko nieprzyjemnego posmaku.

  To mit, bo nawet czajnik wykonany ze złota miałbym w sobie plastikowe elementy. Dlatego też takie ryzyko istnieje w przypadku każdego rodzaju.

  Mimo to trochę lepiej wypadają stalowe czajniki, bo siłą rzeczy mają w sobie mniej tworzyw sztucznych. Uważam, że bardziej miarodajnym wyznacznikiem jest po prostu cena urządzenia. Te najtańsze dużo częściej zaburzają neutralny posmak gotowanej wody.

  Pozostając przy tym temacie, spotkałem się z jeszcze jednym mitem – że czajników metalowych nie trzeba wyparzać (kilkoma przegotowaniami wody) przed pierwszym normalnym użyciem.

  Polecam jednak to zrobić, bo inaczej sprzęt może powodować nieprzyjemny posmak. Jeżeli nawet nie będzie plastikowy, to może być metaliczny.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Waga i komfort obsługi

  Elektryczny czajnik bezprzewodowy powinien być lekki i poręczny, prawda? Plastikowe modele świetnie spełniają to założenie, bo zazwyczaj niewiele ważą.

  Gorzej wygląda sytuacja z metalowymi czajnikami. Ze względu na swój materiał wykonania są cięższe, szczególnie wypełnione wodą pod kreskę oznaczającą maksymalną pojemność. O ile dla młodej osoby nie będzie to jakiś wielki problem, tak niektórzy seniorzy mogą już na to narzekać. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcesz komuś podarować w prezencie nowy czajnik.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Właściwości termoizolacyjne

  Zagotowana w metalowym czajniku woda dłużej pozostanie ciepła. Jeżeli w Twoim domostwie często bywa tak, że ktoś robi sobie herbatę lub kawę np. pół godziny po kimś innym, to krócej będzie czekał na wrzątek. Czajnik zużyje przy tym mniej energii. W plastikowych modelach woda dużo szybciej stygnie.

  Ale uwaga – jest też druga strona medalu. W czajnikach wykonanych ze stali często nagrzewa się obudowa po zewnętrznej stronie, przez co łatwiej się przypadkowo oparzyć. Modele plastikowe, o ile nie są ekstremalnie tandetne, nie mają z tym takiego problemu.

  Wygląd zewnętrzny

  Niby kwestia gustu, ale w mojej ocenie metalowe czajniki są ładniejsze. Dużo lepiej pasują do nowoczesnych i minimalistycznych kuchni.

  Warto jednak pamiętać, że rynek tych urządzeń jest ogromny, a design również przyciąga klientów. Jeżeli czajnik swoje kosztuje, to nawet gdy jest plastikowy, powinien wyglądać atrakcyjnie.

  Ceny

  Metalowe czajniki są droższe, co nie może dziwić, bo i koszty produkcji są większe. Jak pokazały Ci poprzednie punkty, czasem warto jednak dopłacić, więc nie uznaję wyższych cen za minus.

  Czajnik plastikowy czy metalowy – ostateczny werdykt

  Metalowe czajniki mają zwykle więcej zalet. Trwałe, eleganckie, dłużej utrzymują temperaturę wody i zazwyczaj niosą za sobą mniejsze ryzyko dziwnego posmaku wody. Przewagą modeli plastikowych jest głównie mniejsza waga, choć ich obudowy nie wykazują też takiej tendencji do nagrzewania się.

  Zauważ jednak, że sporo cech i pozornych zalet może dotyczyć obu rodzajów. Niektóre metalowe czajniki bezprzewodowe mają podwójne ścianki, dzięki czemu obudowa nie nagrzewa się po zewnętrznej stronie. Plastikowe modele równie dobrze mogą być bardzo stylowe i wcale nie sprawiać, że woda ma nieprzyjemny posmak i zapach.

  Wniosek jest taki, aby nie brać pod uwagę jedynie materiału wykonania. Znajdzie się masa dobrych czajników wykonanych z tworzyw sztucznych. Mimo to osobiście wolę bardziej stalowe. Zwłaszcza że to właśnie ten typ (i ewentualnie szklany) przejawia wiele dobrych czajników z regulacją temperatury.

  Skoro pojedynek już sobie omówiliśmy, to zapraszam Cię do poradnika zakupowego jaki czajnik elektryczny kupić. Opisałem tam wszystkie najważniejsze cechy tych urządzeń. Po takiej lekturze sam staniesz się ekspertem z tej kategorii i kupisz rozsądnie!

  Oceń publikację
  [Głosy: 16 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments