W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czego nie suszyć w suszarce bębnowej?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Aby w pełni cieszyć się z suszarki do prania, musisz także wiedzieć, co można w niej suszyć, a czego nie. Obie listy szybko poznasz dzięki mojemu poradnikowi.

Czego nie wolno suszyć w suszarce bębnowej? Symbole

Spis treści:

  Symbol oznaczający możliwość lub zakaz suszenia w suszarce

  Na metkach z ubraniami znajdziesz informację nie tylko na temat prania w pralce czy prasowania, ale i suszenia. Nie ignoruj tych znaczków; wtedy unikniesz zniszczenia odzieży.

  Symbole suszenia w automatycznej suszarce bębnowej do prania

  Symbol suszenia w suszarce to okrąg wpisany w kwadrat. Ubrania z takim oznaczeniem bez obaw umieścisz w bębnie.

  Na metce widzisz okrąg wpisany w kwadrat, który jest przekreślony znakiem „X”? Niezależnie od tego, czy jest to koszula, bluzka czy coś innego, nie wysuszysz tego w suszarce.

  Możesz zaryzykować, ale prawdopodobnie ubrania po wyjęciu nie będą w dobrym stanie.

  Pamiętaj, że w przypadku suszenia spotkasz się też z kilkoma innymi symbolami na metce:

  • Okrąg wpisany w kwadrat z jedną kropką oznacza, że ubranie wysuszysz w suszarce, ale w niskiej temperaturze.
  • Dwie lub trzy kropki w okręgu to znak, że możesz zwiększyć temperaturę suszenia, bo tkanina jest bardziej wytrzymała.

  Jeśli na metce widzisz symbol pokazujący kwadrat z półkolem, Twoje ubranie jest przeznaczone do suszenia na sznurku.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Czego nie suszyć w suszarce?

  Wiesz już, jak wygląda znak „nie suszyć w suszarce”. Domyślasz się, że nie znalazł się na metce przypadkowo.

  Przygotowałem listę rzeczy, których absolutnie nie należy suszyć w suszarce:

  • Biustonosze – są za delikatne, na skutek wysokiej temperatury zdeformują się.
  • Rajstopy – już po kilku minutach w suszarce splączą się, a nawet podrą.
  • Strój kąpielowy – straci elastyczność i prawdopodobnie więcej już go nie założysz.
  • Kożuch – na skutek kontaktu z wyższą temperaturą skurczy się i będzie za mały.
  • Ubrania z cekinami i kryształkami – nie wkładaj ich do suszarki, jeśli nie chcesz, żeby błyszczące elementy się oderwały lub stopiły.
  • Firanki – podobnie jak biustonosze są bardzo delikatne.
  • Dżinsy – to materiał, którego nie powinno się nawet prać, wysoka temperatura ma na niego negatywny wpływ. Niektóre suszarki bębnowe mają jednak specjalny program do dżinsów.
  • Ubrania z elastanu – stracą swoją elastyczność i nie będą się rozciągać.
  • Skóra naturalna – uszyte z niej ubrania po wyjęciu z suszarki stracą kształt, skurczą się lub popękają.
  • Ubrania i bielizna z koronką – gdy zahaczą o bęben, naciągną się i rozerwą.

  Bardzo często pojawia się pytanie: czy swetry można suszyć w suszarce? Nie znalazły się one na powyższej liście, bo większość można bez obaw włożyć do bębna.

  W suszarce bezpiecznie wysuszysz nawet swetry z delikatniejszych tkanin, jeśli masz do dyspozycji odpowiedni program, np. wełna. W przypadku tego typu ubrań dobrze sprawdzają się sprzęty z pompą ciepła, bo suszą odzież skutecznie, ale w niższej temperaturze. Znajdziesz je w materiale: ranking suszarek do ubrań. Również niejedna suszarka slim ma to udogodnienie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zakaz suszenia w suszarce – na to trzeba uważać

  Czasami na metce nie znajdziesz symbolu „zakaz suszenia w suszarce”, ale mimo to nie wkładaj pewnych ubrań do bębna. Brzmi tajemniczo? Już wszystko wyjaśniam.

  Nie susz w suszarce zabrudzonych ubrań. To niby logiczne, ale nie zawsze. Wyobraź sobie, że wracasz ze spaceru, podczas którego zaskoczył Cię deszcz.

  Co robisz z przemoczoną odzieżą?

  Pod żadnym pozorem nie wkładaj jej do suszarki. Do bębna powinny trafić jedynie czyste, wyprane ubrania. To podstawowa zasada prawidłowego użytkowania urządzenia.

  Do suszenia nie nadają się rzeczy spryskane lakierami i czyszczone łatwopalnymi substancjami. Uważaj też na ubrania z jedwabiu.

  Pamiętaj o segregacji odzieży. Nie mieszaj ze sobą delikatniejszych tkanin z ubraniami np. z metalowymi klamrami. Nieprzyjemne niespodzianki po wyjęciu wsadu z bębna gwarantowane. To zresztą jedna z głównych zasad tego, jak używać suszarki do prania.

  Oczywiście suszarka służy nie tylko do suszenia tego, co masz na sobie. Możesz do niej wrzucić też wiele innych rzeczy, np. ręczniki.

  Pamiętaj, że do suszenia w suszarce nie nadają się gumowe maty łazienkowe. Materiał może się rozsypać, a nawet doprowadzić do awarii sprzętu lub pożaru.

  Staraj się też nie wkładać do bębna rzeczy o różnym stopniu wilgotności. Te bardzo mokre najpierw wykręć lub odwiruj w pralce. Inaczej suszarka będzie pracować dłużej i zużyje więcej energii.

  Co można suszyć w suszarce?

  Lista rzeczy nieprzystosowanych do suszenia w suszarce nie jest krótka. Na szczęście podobnie jest z tą z ubraniami, które możesz bez obaw włożyć do bębna.

  W suszarce swobodnie wysuszysz:

  • Ręczniki.
  • Pościel.
  • Ubrania sportowe.
  • Koszule.
  • Sukienki i spódnice.
  • Poduszki i kołdry wypełnione pierzem.
  • T-shirty i bluzki.

  Aby nadać powyższym częściom garderoby przyjemną woń po suszeniu, możesz także rozważyć włożenie do bębna chusteczek do suszarki.

  Solidne buty, np. tenisówki, też szybko wysuszysz. Pamiętaj o tym, żeby do bębna wrzucić coś jeszcze, mogą to być ręczniki. Skrócisz czas pracy urządzenia.

  Suszenie w suszarce będzie bardziej efektywne również dzięki starannemu przygotowaniu do tego ubrań. Rzeczy wkładaj pojedynczo. Upewniaj się przy tym, że suwaki są zasunięte, guziki zapięte, a kieszenie puste.

  W ten sposób nie tylko przyspieszysz suszenie, ale i ograniczysz powstawanie zagnieceń. Poza tym lepiej zadbasz o suszarkę, więc dłużej Ci posłuży.

  Rynek bębnowych suszarek idzie tak do przodu, że spotkasz wiele wymyślnych programów suszenia. Obejmują np.: kurtki, firany, koce, denim, odzież elegancką, damską bieliznę, odzież puchową, a nawet kombinezony narciarskie.

  Dużo zależy więc nie tylko od odzieży, ale i od urządzenia. Działanie suszarki do prania samo w sobie bardzo dba o jakość dzianiny, ale zawsze spójrz też na symbol suszenia na metce ubrania.

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments