W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy bieżnia odchudza brzuch?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli myślisz o nabyciu bieżni elektrycznej, to zapewne zastanawiasz się nad ewentualnymi korzyściami z biegania na niej. Spalanie kalorii jest tu podstawą, ale co z brzuchem, który często stanowi przyczynę kompleksów? Czy bieganie na bieżni szybko go odchudzi, a może w ogóle? Zapraszam do artykułu na ten temat!

Czy bieżnia odchudza brzuch

Spis treści:

  Walka z tłuszczem na brzuchu bywa długa i męcząca, ale piękna sylwetka nie przychodzi sama. Bieżnia elektryczna, bo ona jest głównych bohaterem tego artykułu, pomoże Ci zrzucić zbędne sadełko, odkładające się w tkankach tłuszczowych na brzuchu.

  Masz więc odpowiedź na pytanie postawione w tytule, lecz to nie koniec. Znam techniki biegania na bieżni, które jeszcze bardziej przyspieszą cały proces. No i kilka rzeczy warto też sobie uzmysłowić, więc przejdźmy do konkretów.

  Tempo odchudzania brzucha a bieganie na bieżni

  Nikt nie jest w stanie powiedzieć, za ile zniknie Ci z brzucha oponka, której zapewne nie chcesz mieć. Jest to zależne od wielu czynników.

  Kluczowa jest oczywiście częstotliwość, jak i intensywność biegania. Drugi czynnik stanowi Twoje menu. Jeżeli po bieganiu sięgasz po piwo i kebsa, to nie licz na szybkie efekty. Tylko zdrowo się odżywiając, zwiększasz swoje szanse na efektywne spalanie kalorii.

  I tutaj przychodzi trzeci czynnik, którym jest w zasadzie uwarunkowanie genetyczne. Nie chodzi mi wcale o samo tempo zrzucania zbędnych kilogramów (zależne w dużej mierze od metabolizmu), a o równomierność spalania tłuszczu z różnych części ciała.

  Istnieje szansa, że szybko się pozbędziesz tłuszczu z ramion, ud, pośladków, a ten na brzuchu dalej będzie wisiał. Niemniej wytrwałość w treningach biegowych i zdrowe jedzonko powinny znacznie przyspieszyć osiągnięcie zadowalających efektów i to na całym ciele.

  To jeszcze nie wszystko, bo sprawdźmy te magiczne techniki biegania, które tak walczą z tłuszczem na brzuchu.

  bieganie po pasie biegowym bieżni

  Ranking bieżni domowych – zwycięzca

  Horizon Fitness Paragon X

  Podbiegi, czyli szybsze odchudzanie brzucha na bieżni

  Czym są podbiegi? Najprościej to ujmując, chodzi o bieganie pod górkę, czyli na mocniej nachylonym terenie (np. o 7 – 8 procent; wielu biegaczy poleca zakres 5 – 10 procent).

  Tak, łatwo więc nie jest. Osobiście nie cierpię biegać pod górkę (a czasem nawet chodzić). Niesamowicie męczące… ale jakie zdrowe!

  Nawiązując do wcześniejszego punktu artykułu, tempo odchudzania brzucha zależy również od zaangażowania jego mięśni. A bieżnie nie są w tym akurat rewelacyjne, tracąc w porównaniu do najlepszych orbitreków. Łydki, uda, pośladki: to właśnie te partie ciała najbardziej pracują. Z brzuchem jest gorzej… chyba że w swój plan treningowy włączysz właśnie podbiegi!

  W każdym razie wykonywanie podbiegów na trenażerze jest bardzo łatwe. Spójrz na ranking bieżni elektrycznych. Praktycznie wszystkie mają regulację kąta nachylenia. Odbywa się to na dwa sposoby, zależnie od danego modelu: albo manualnie (jakieś pokrętło, prosty mechanizm), albo elektronicznie (naciśnięcie przycisku i ustalenie kąta nachylenia).

  Znakomita sprawa, bo biegając w terenie trzeba specjalnie szukać górek, a na bieżni z powodzeniem zastosujesz różne programy interwałowe z tą techniką. Zaliczyłem to jako plus, pisząc o tym, czy warto kupić bieżnię elektryczną.

  A jeżeli na myśl o podbiegach na Twojej twarzy pojawia się grymas niezadowolenia, to wiedz, że mają one inne korzyści.

  Podbiegi szybciej zwiększą Twoją wytrzymałość, wzmocnią ścięgna, zaangażują inne włókna mięśniowe, wyrobią optymalną koordynację ruchową w trakcie biegania, a także wydłużą kadencję kroku biegowego (co też bardziej zaangażuje Twoje mięśnie brzucha!). Jak najbardziej warto spróbować, lecz może nie na samym początku przygody z bieżnią.

  nowoczesne bieżnie elektryczne w klubie fitness

  Sprint sposobem na sadło

  Dlaczego sprint tak dobrze działa na brzuch? Tak jak podbiegi, bardziej angażuje jego mięśnie. I robi to w taki sposób, że nie tylko dobrze wpływa na odchudzanie brzucha, ale także rzeźbienie go.

  Kroki stają się wyraźnie dłuższe; udo musi być bardziej „ciągnięte” do przodu przez mięśnie brzucha. Praktycznie każdy krok jest jak zrobienie brzuszka, więc przy np. 10 wykonanych sprintach na 100 metrów dasz niezły wycisk nie tylko nogom, ale także brzuchowi, przyspieszając odchudzanie.

  Pamiętaj, że sprint musi być na bieżni bezpieczny dla biegacza, czyli Ciebie. A wpływa na to chociażby sam pas biegowy i jego wymiary. Jakie wymiary pasa polecam? Pisałem o tym w poradniku zakupowym jak wybrać bieżnię elektryczną. Znajdziesz w nim sporo cennych rad.

  Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w swoim treningu biegowym na trenażerze połączyć podbiegi i sprint.

  Przeczytaj koniecznie: Orbitrek czy bieżnia – Co lepsze?

  Podsumowanie

  Czy bieżnia odchudza brzuch? Tak, jak najbardziej, bo biegając na niej, spalasz kalorie. Przy ujemnym bilansie kalorycznym (dziennie więcej spalasz, niż wchłaniasz) w końcu pozbędziesz się tłuszczu z brzucha. Cały proces przyspieszą podbiegi lub sprint, gdyż bardziej angażują mięśnie brzucha. Swój wpływ ma także uwarunkowanie genetyczne.

  Jeśli zamierzasz podjąć wyzwanie, to przeczytaj jeszcze poradnik o tym, jak biegać na bieżni elektrycznej. Wymieniłem tam trochę zasad, których sam się staram przestrzegać. Tak, ja również walczę z tłuszczem na brzuchu za pomocą bieżni na prąd 🙂

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments