W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy do wyciskarki trzeba obierać owoce i warzywa?

Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Wyciskać ze skórką czy bez? Co z popularnymi jabłkami, które często są w przepisach na zdrowe i naturalne soki? Jakie składniki zawsze trzeba obierać przed wyciskaniem? Na wszystkie te pytania dokładnie Ci odpowiem!

Czy do wyciskarki trzeba obierać owoce i warzywa?

Spis treści:

    Przygotowanie owoców i warzyw do wyciskania to bardzo ważny krok w kierunku uzyskania pełnowartościowego soku.

    Sęk w tym, aby wiedzieć, co wyciskać ze skórą, a co koniecznie przed tym obrać.

    W poniższym artykule rozwiążę ten problem. Poruszę też temat pestek. Dzięki temu nie zablokujesz wałka ślimakowego swojej wyciskarki i przygotujesz pyszny sok bogaty w witaminy oraz minerały!

    Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

    Wyciskać ze skórką czy bez?

    Ważne: Wyjściowo to temat dotyczący rodzaju konkretnych składników, a dokładniej ich skórki. Często największe znaczenie ma jednak co innego: pochodzenie produktów. Najlepsze są te świeże, organiczne i od lokalnych dostawców. Chodzi o to, aby nie miały na sobie żadnej chemii. Jeżeli nie jesteś pewny źródła, to obierz co się da.

    A przechodząc do tematu ściśle związanego ze skórką:

    Zasada jest teoretycznie prosta. Obieraj te składniki, które mają niejadalną i grubą skórkę, np. duże cytrusy (pomarańcza, grejpfrut), banana, ananasa, mango, melona czy arbuza. Nie musisz natomiast obierać owoców i warzyw, które można zjeść razem ze skórką. Są to m.in: jabłka, gruszki, śliwki, marchew. Nie trzeba także obierać buraków oraz ogórków.

    Znam jednak dyskusyjne przypadki: to kiwi i małe cytrusy, a więc mandarynki, limonki i cytryny.

    • Kiwi ma teoretycznie niejadalną skórkę, ale wiele osób wyciska ten owoc nieobrany. Dlaczego? Ponieważ – paradoksalnie – skórka kiwi ułatwia wyciskanie, zapobiega zapychaniu wałka ślimakowego… i jest bardzo zdrowa.
    • Podobnie ma się rzecz z małymi cytrusami. Ich skórki mają bardzo dużo przeciwutleniaczy, które obniżają poziom cholesterolu.

    Niektórzy idą jeszcze dalej – nie zalecają obierania bananów oraz arbuzów. Ja wolę jednak to robić, szczególnie że radzi tak większość instrukcji wyciskarek. A dlaczego zostawiać tym produktom skórkę? Ta od bananów poprawia nastrój (zawartość serotoniny). Skórka arbuza ma z kolei wiele wartości odżywczych, w tym minerałów i enzymów.

    Pamiętaj przy tym, że brak konieczności obierania nie zawsze wiąże się z brakiem konieczności przekrajania.

    obrane i pokrojone owoce przygotowane do wyciskania w wyciskarce

    W wielu przypadkach jest to wskazane i czasem warto podzielić dany owoc lub warzywo na mniejsze kawałki. Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa wyprodukuje więcej soku, nie zablokuje się podczas pracy (co można naprawić funkcją reverse), a Ty przy okazji sprawdzisz stan gniazd nasiennych niektórych produktów (np. jabłek czy gruszek).

    Jeżeli chcesz poznać wszystkie przydatne porady odnośnie wyciskania, to odwiedź poradnik: Jak używać wyciskarki wolnoobrotowej? Jak robić sok?

    Powyższe zalecenia są dość uniwersalne, lecz zawsze przed pierwszym wyciskaniem przejrzyj instrukcję obsługi. Producenci zawierają w niej istotne informacje, np. z jakimi produktami sprzęt sobie nie radzi (zazwyczaj chodzi o bardzo miękkie lub włókniste składniki, a więc mango, papaje, awokado, figi, banany).

    Ranking wyciskarek wolnoobrotowych – zwycięzca

    Co wypestkować przed wyciskaniem?

    Ten element przygotowywania owoców i warzyw również można sprowadzić do prostej rady: usuwaj pestki, których nie da się pogryźć.

    Ale jest jeszcze coś: ilość pestek.

    Niektóre owoce mogą mieć sporo mniejszych i twardych pestek, które w końcu zablokują pracę wyciskarki.

    Przechodząc do konkretów, nie musisz usuwać pestek z jabłek, a nawet arbuzów. Wypestkuj natomiast brzoskwinie, nektarynki, śliwki, mango, morele i wiśnie. Uważaj na winogrona i maliny, których większa ilość pestek może przeciążyć moduł wyciskający.

    Pestki arbuza nadają się do wyciskarki, bo są miękkie

    Jak jeszcze przygotować owoce i warzywa do wyciskania?

    Na koniec kilka dodatkowych porad:

    • Przygotowanie owoców i warzyw do wyciskania rozpoczyna się już w samym sklepie. Wybieraj świeże i dorodne sztuki, bez śladów pleśni czy mechanicznych uszkodzeń (obić, otarć itp.). Uważaj na produkty kupowane poza sezonem, gdyż zapewne przebyły długą drogę, aby pojawić się w polskich sklepach i na straganach. Mogą nie być do końca dojrzałe. No i w ogóle dowiedz się, jakie owoce i warzywa można wyciskać w wyciskarce. Nie wszystkie się nadają.
    • Dokładnie umyj owoce i warzywa letnią bądź chłodną wodą (ale nie bardzo zimną). Usuń z nich reszki ziemi, piasku oraz inne zanieczyszczenia.
    • W przypadku truskawek nie usuwaj im szypułek. Dosyć że jest to pracochłonne, to wcale nie polepszy wydajności (a może ją nawet obniżyć!). Szypułki dobrze się zgrywają z miękkimi truskawkami, bo są twardsze od owocu. Ułatwiają proces wyciskania.
    • Podobnie ma się sprawa z łodyżkami porzeczek. Nie musisz ich odrywać.

    A po zrobieniu pysznego soku z Twoich ulubionych surowców dowiedz się, jak przechowywać sok z wyciskarki. Poruszyłem kwestię odpowiedniego miejsca, naczynia czy czasu.

    Podsumowanie

    Teraz już wiesz, które owoce i warzywa obierać i wypestkować przed wyciskaniem w wyciskarce wolnoobrotowej.

    Jak się okazało, nie wszystkie odpowiedzi są klarowne. Kiwi czy mniejsze cytrusy równie dobrze mogą być obrane, jak i w skórce.

    Chodzi bowiem o specyfikę skórki, jej zawartość oraz pochodzenie artykułów spożywczych.

    Wyciskanie ze skórką wykluczają głównie ciężkostrawne skórki lub takie z zawartością szkodzących człowiekowi substancji. Zawsze uważaj na pochodzenie produktów. Jeżeli były pryskane jakimiś chemikaliami, to umycie wierzchniej części i tak nie wystarczy. Lepiej będzie je obrać.

    Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie, to zapraszam do sekcji komentarzy.

    Przeczytaj też:

    Oceń publikację
    [Głosy: 11 Średnia: 4.2]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    1 Komentarz
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Rafał
    2 lat temu

    „Kiwi ma teoretycznie niejadalną skórkę”

    Ja całe życie zjadam kiwi razem ze skórką, odcinam tylko te twarde końce.