W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Polina Goch
Komentarze:  1

Zdania na temat keratynowego prostowania są podzielone. Wiele osób twierdzi, że zabieg ten jest świetnym sposobem na wygładzenie włosów i pozbycie się efektu puszenia. Inni zaś uważają, że keratynowe prostowanie negatywnie wpływa na włosy. Jak jest naprawdę? W moim artykule odpowiem Ci, czy keratynowe prostowanie niszczy włosy!

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Poradnik

Spis treści:

  Keratynowe prostowanie – co to jest?

  Keratynowe prostowanie to jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonywane są w salonach fryzjerskich. Jego głównym celem jest rekonstrukcja i odżywienie zniszczonych pasm.

  Keratyna, czyli białko włókienkowe, stanowi naturalny budulec naszego włosa. Obecna jest w jego rdzeniu, włóknach kory, a także w łuskach.

  Dzięki keratynowej kuracji prostującej możesz uzupełnić niedobory białka w strukturze pasm. Dochodzi do tego poprzez wprasowanie we włosy specjalnego preparatu, który nie tylko otula pasma, ale także wnika w ich głąb, wypełniając keratynowe ubytki.

  Co daje keratynowe prostowanie włosów? Jakie są efekty? Infografika

  Efektem ubocznym keratynowego prostowania są proste włosy. Warto podkreślić, że jest to jedynie drugorzędny skutek tego zabiegu! Wobec tego nigdy nie daje on stuprocentowej gwarancji idealnego wyprostu pasm.

  Istnieje błędne przekonanie, że keratynowe prostowanie jest zabiegiem typowo prostującym włosy. Niestety tak nie jest.

  Jeśli więc jesteś posiadaczką sprężystych loczków, możesz się nim rozczarować. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że po wykonaniu zabiegu Twoje kosmyki nie będą „proste jak druty”.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Keratynowe prostowanie – czy jest bezpieczne dla włosów?

  Co zwiększa bezpieczeństwo włosów podczas keratynowego prostowania? Infografika

  Zabieg keratynowego prostowania wykonuje się przy użyciu dobrej prostownicy do włosów, a co za tym idzie, ciepła. Działanie bardzo wysokich temperatur sprawia, że łuski włosów otwierają się, dzięki czemu keratyna z łatwością przenika do ich struktury.

  Aby dokładnie wprowadzić preparat do wnętrza włosów, należy wykonać nawet od kilku do kilkunastu przeciągnięć rozgrzaną prostownicą po każdym paśmie.

  Kluczem do bezpiecznie przeprowadzonego zabiegu jest dobór odpowiedniej temperatury urządzenia prostującego!

  Fryzjer powinien wiedzieć, jaki stopień rozgrzania płytek zastosować do konkretnego typu pasm. Jest to niezwykle istotne, ponieważ włosy każdej z nas są inne, wobec czego wymagają indywidualnego ustawienia temperatury.

  I właśnie tutaj pojawia się największy problem.

  Często styliści przeprowadzający zabieg wygładzenia keratynowego nie potrafią określić, jaki stopień rozgrzania płytek nie uszkodzi włosów. Nierzadko przyjmują oni jedną stałą temperaturę dla wszystkich klientek: 230 stopni Celsjusza.

  To niewybaczalny błąd wynikający z niewiedzy. Rozjaśniane i mocno uwrażliwione kosmyki należy prostować w zdecydowanie niższej temperaturze niż zdrowe czy kręcone pasma, które są w dobrej kondycji.

  Używając zbyt wysokiej temperatury, narażają Cię na ryzyko, że Twoje włosy po wypłukaniu się keratyny będą w złym stanie.

  A zatem czy zabieg keratynowego prostowania może zniszczyć włosy? Tak, pod warunkiem że będzie wykonany w sposób nieprawidłowy.

  To samo można jednak powiedzieć o każdym innym zabiegu fryzjerskim. Również o tym, czy prostownica może zniszczyć włosy. Przecież nawet zwykła koloryzacja czy kręcenie włosów lokówką mogą doprowadzić np. do ich spalenia.

  Moja rada: zanim zdecydujesz się skorzystać z usług konkretnego stylisty, zweryfikuj dokładnie jego kompetencje.

  Dodatkowo keratynowe prostowanie włosów może przynieść niepożądane skutki, jeśli:

  • Fryzjer użyje złej jakości preparatu bądź nałoży go w zbyt dużej/małej ilości.
  • Przystąpi do prostowania włosów, które nie są całkowicie wysuszone.
  • Zabieg wykonasz samodzielnie, na własną rękę (bez żadnej wiedzy i odpowiedniego przygotowania).
  • Po zabiegu nie zastosujesz się do zaleceń fryzjera lub wdrożysz nieprawidłową pielęgnację domową.
  • Fryzjer nie wykona przed zabiegiem próby uczuleniowej. Pamiętaj, by zawsze o nią poprosić! Unikniesz wówczas ryzyka wystąpienia nieoczekiwanej reakcji alergicznej, która może skończyć się dla Ciebie niezbyt przyjemnym finałem.

  Odpowiadając na tytułowe pytanie: keratynowe prostowanie samo w sobie nie niszczy włosów – wręcz przeciwnie.

  Preparaty, przy pomocy których wykonuje się omawiany rodzaj kuracji pielęgnacyjnej, zawierają płynną keratynę oraz kompleks drogocennych witamin i składników odżywczych. Dzięki tym substancjom pasma stają się odżywione i zregenerowane.

  Keratynowe prostowanie nierzadko okazuje się zbawieniem w walce o piękne i zdrowe włosy, o czym przekonałam się sama. Do tego jednak dojdę za chwilę.

  Keratynowe prostowanie – wady i zalety

  Mimo że keratynowa technika regeneracji gwarantuje spektakularne i długotrwałe efekty, ma także kilka drobnych minusów.

  Przygotowałam dla Ciebie zestawienie wszystkich zalet i wad keratynowego prostowania włosów.

  Zalety i wady keratynowego prostowania włosów - Infografika

  Zalety:

  • Zyskasz idealnie wygładzone, lśniące i proste włosy przez kilka miesięcy.
  • Pożegnasz się z prostownicą na bardzo długi czas, wobec czego Twoje kosmyki nie będą się kruszyć i łamać.
  • Pasma staną się odżywione i zregenerowane, a co za tym idzie, odzyskają zdrowy i witalny wygląd. Keratyna zdecydowanie sprzyja odbudowie struktury włosów.
  • Włosy przestaną się puszyć i źle reagować na wilgoć. Nie straszne będą im deszcz i niesprzyjające warunki pogodowe.
  • Każdą fryzurę wymodelujesz z niebywałą łatwością, gdyż jedwabiście gładkie pasma układa się bezproblemowo i zręcznie.
  • Zaoszczędzisz swój czas! Jeśli na co dzień poświęcasz zbyt dużo uwagi prostownicy, ten zabieg będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

  Wady:

  • Minusem tego zabiegu jest wysoka cena. Keratynowe prostowanie kosztuje kilkaset złotych. Im włosy są dłuższe i gęstsze, tym usługa będzie droższa.
  • Domowa pielęgnacja pozabiegowa wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, które spowalniają proces wypłukiwania się keratyny. Musisz więc wyeliminować z codziennego użytku mocne szampony i odżywki, które w swoim składzie zawierają m.in. „złe alkohole”, silne detergenty typu SLS, SLES czy sole. Najlepiej, abyś zaopatrzyła się w profesjonalne produkty myjące, które kupisz np. w sklepach fryzjerskich. Ich cena bywa spora, ale to dzięki nim przedłużysz efekt działania keratyny.
  • Do wad zaliczam również długi czas zabiegu. Przygotuj się na kilka godzin spędzonych w salonie fryzjerskim.
  • Brak możliwości umycia włosów przez 48 – 72 h od wykonania prostowania keratynowego. Ale nie zawsze! Na rynku istnieją różne rodzaje preparatów, jednak część z nich zmyjesz dopiero po upływie 2 – 3 dni. Jeśli masz w planach ważne wyjście, lepiej upewnij się, po jakim czasie włosy będą mogły odzyskać świeżość.
  • Oprócz tego po zabiegu zabronione jest zakładanie kosmyków za ucho oraz wiązanie włosów gumką. Oczywiście do momentu pierwszego mycia.
  • Niektóre preparaty mogą rozjaśnić kolor włosów… nawet o kilka tonów. Z tego względu powinnaś wstrzymać się z farbowaniem pasm tuż przed zabiegiem. Z drugiej strony, po wykonaniu prostującej kuracji zaleca się odczekać 2 tygodnie z koloryzacją.
  • Przywykłaś suszyć włosy głową w dół? Niestety będziesz zmuszona zaprzestać tej praktyki. Dla lepszego efektu kosmyki należy suszyć w pozycji wyprostowanej, przeczesując je od góry do dołu.
  • No i na koniec… Znaczna większość preparatów do keratynowej odnowy ma w składzie formaldehyd lub jego zamienniki. Substancja ta wydziela ostry, silnie gryzący i bardzo nieprzyjemny zapach, który z całą pewnością poczujesz w momencie nakładania i wprasowywania preparatu we włosy. Zacznie on wtedy parować. Dodatkowo podczas zabiegu może się zdarzyć, że podrażni on Twoje drogi oddechowe lub że będą Ci łzawiły oczy. Z tego powodu keratynowe prostowanie powinno przeprowadzać się w maseczce ochronnej, która minimalizuje dyskomfort.

  Keratynowe prostowanie – przeciwwskazania

  Technika keratynowego prostowania jest przeznaczona dla osób, których włosy mają tendencję do kręcenia się, puszenia i elektryzowania. To także doskonała kuracja dla posiadaczek matowych, wysokoporowatych i pozbawionych blasku pasm.

  Jednak nie każda z pań może skorzystać z tej formy pielęgnacji.

  Kto nie może skorzystać z keratynowego prostowania? Przeciwwskazania - Infografika

  • Pierwszy wyjątek stanowią kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dlaczego? Ponieważ większość preparatów wykorzystywanych do keratynowego prostowania zawiera w składzie wspomniany już formaldehyd bądź jego pochodne. Ten środek chemiczny został uznany za substancję niebezpieczną dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że przyszłe i obecne mamy nie mogą pozwolić sobie na proste i gładkie włosy. Bezpieczną alternatywą jest zabieg nanoplastii, który skutecznie prostuje pasma w oparciu działanie kwasów organicznych.
  • Drugim wyjątkiem są osoby o bardzo cienkich i ekstremalnie zniszczonych pasmach. Zabieg wymaga użycia wysokich temperatur, więc jeśli fryzjer uzna, że Twoje włosy nie wytrzymają ich działania, nie miej mu tego za złe. Dramatycznie osłabione kosmyki są przeciwwskazaniem do wykonania kuracji prostującej.

  Keratynowe prostowanie – moje doświadczenia

  Prostowanie keratynowe to zabieg, którego osobiście jestem ogromną fanką.

  Ten rodzaj pielęgnacji wykonuję co pół roku, od około 6 lat, i jak dotąd nie zauważyłam, aby zniszczył moje włosy.

  Przeciwnie. Bardzo wiele mu zawdzięczam.

  Gdy zaczynałam swoją przygodę z zbiegiem keratynowym, miałam średniej długości, postrzępione i potwornie spalone włosy. Doprowadziłam je do tragicznego stanu przez codzienne korzystanie ze sprzętu prostującego. I to kilka razy w ciągu dnia…

  Do tego mogę doliczyć nieumiejętną koloryzację agresywnymi farbami i dziesiątki popełnionych błędów w domowej pielęgnacji.

  Efekt? Matowe, łamliwe i kruszące się włosy. Ponadto szorstkie i sztywne w dotyku. Wciąż jednak nie przestawałam ich prostować, a błędne koło zataczało coraz większe kręgi.

  Wtedy zdecydowałam się skorzystać z usługi keratynowego prostowania, którą poleciła mi koleżanka. Na szczęście fryzjerka zakwalifikowała moje pasma do zabiegu. Ten krok uchronił je przed drastycznym ścięciem.

  Keratynowe prostowanie - efekt przed i po zabiegu

  Włosy tuż po zabiegu keratynowego prostowania

  A to nie koniec plusów. Na dobre pozbyłam się prostownicy, od której tak bardzo się uzależniłam. W końcu nie była mi już potrzebna.

  Co więcej, po kilku latach uczęszczania na zabieg, udało mi się zapuścić włosy aż do pasa!

  Jestem pewna, że to zasługa właśnie keratynowego prostowania, które skutecznie wzmocniło i zregenerowało moje przesuszone kosmyki.

  Przeczytaj też: Jak wyprostować włosy bez prostownicy?

  Podsumowanie

  Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że prawidłowo przeprowadzony zabieg keratynowego prostowania nie niszczy włosów.

  Pamiętaj – zanim usiądziesz na fotel fryzjerski, powinnaś mieć stuprocentową pewność, że osoba wykonująca zabieg ma odpowiednie kwalifikacje.

  W przeciwnym razie istnieje ryzyko pogorszenia się stanu Twoich pasm.

  Dodatkowo musisz mieć świadomość, że domowa pielęgnacja po zabiegu także ma fundamentalne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa włosów.

  Jeżeli będziesz dbała o nie zgodnie z zaleceniami fryzjera, struktura kosmyków po wypłukaniu keratyny nie pogorszy się.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  justyna
  1 rok temu

  super