Czy lodówki można przewozić na leżąco? Jak transportować?
Przewożenie lodówki już z samej racji ciężaru tego sprzętu bywa kłopotliwe. W jakiej jednak pozycji transportować lodówkę? Czy może leżeć? Dowiesz się tego z mojego poradnika!

Przewożenie lodówki już z samej racji ciężaru tego sprzętu bywa kłopotliwe. W jakiej jednak pozycji transportować lodówkę? Czy może leżeć? Dowiesz się tego z mojego poradnika!
Spis treści:
Jeśli nie dysponujesz dużym samochodem z zabudową kontenerową, pewnie zastanawiasz się, czy lodówki można przewozić na leżąco. Sprzęt zazwyczaj ma 200 cm wysokości, 50 – 100 cm szerokości oraz od 50 do 80 cm głębokości, więc w żaden sposób nie da się go ulokować pionowo w niewielkim aucie osobowym.
Wydaje się zatem, że odpowiedź na pytanie, czy można przewozić lodówkę na leżąco, jest oczywista. Niestety, ale zdanie producentów AGD i wszystkich specjalistów jest inne.
Transport lodówki w pozycji leżącej jest wręcz zabroniony.
Wszystko za sprawą mechanizmu agregatu odpowiadającego za pracę czynnika chłodzącego.
Jeśli urządzenie umieścisz poziomo, olej przedostanie się do instalacji chłodzącej, co w efekcie może prowadzić to całkowitego uszkodzenia sprzętu.
Nawet najlepsza lodówka może więc tego nie wytrzymać.
Wiadomo jednak, że od każdej reguły są wyjątki, dlatego przeczytaj mój artykuł do końca, a dowiesz się, jak przewozić lodówkę poziomo i to z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa!
Co prawda ułożenie sprzętu podczas transportu całkowicie na płasko nie jest dozwolone, to jednak umieszczenie lodówki na jednym z boków jest już znacznie lepszą opcją.
Na którym boku przewozić lodówkę, a może nie ma to w ogóle znaczenia?
Każdy z producentów jest zgodny i zaleca jedynie jedną stronę do ułożenia sprzętu podczas transportu. Pomocna powinna okazać się instrukcja obsługi, ponieważ na jednym z rysunków zapewne dokładnie określono, gdzie znajduje się element ssawny i tłoczny agregatu.
Element ssawny powinien być ułożony wyżej niż agregat, dlatego dokładnie zapamiętaj, po której stronie umieszczono go w Twojej lodówce, aby cały transport przebiegł prawidłowo. Odpowiednie ułożenie sprzętu pozwoli Ci na uniknięcie wielu uszkodzeń.
Możesz również skorzystać z pomocy fachowej firmy przewozowej. Co prawda koszt takiej usługi nie zawsze jest niski, ale niekiedy naprawa uszkodzonej w transporcie lodówki wyniesie znacznie więcej.
Jak transportować lodówkę, aby uniknąć uszkodzeń i poważnych awarii? Najwłaściwszy sposób przewożenia to ułożenie sprzętu w pozycji pionowej, zalecanej przez wszystkich producentów. Takim sposobem olej nie przedostanie się do instalacji i tym samym nie spowoduje problemów w dalszym użytkowaniu lodówki.
Ważne jest również przenoszenie urządzenia z kuchni do samochodu. Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy masz do pokonania schody. Trzymaj się wówczas konkretnych zasad podczas chwytania lodówki.
Jeśli nie korzystasz z usług profesjonalnej firmy, poproś kogoś innego o pomoc. Z przenoszeniem sprzętu poradzą sobie już dwie osoby (zależnie od wagi lodówki… i siły owych osób). Odpowiednia współpraca sprawi, że nawet kilkudrzwiowe modele nie będą stanowiły problemu w trakcie transportu.
Drugi pomocnik musi tak chwycić za lodówkę, aby znajdowała się ona praktycznie w pozycji pionowej. Przestrzeganie tej zasady sprawi, że urządzenie w trakcie przenoszenia nie będzie się przechylało, co tym samym uchroni je przed uszkodzeniami.
Pamiętaj, aby nie łapać za żadne wystające elementy, ponieważ możesz tym spowodować spore awarie. Na dole lodówki znajduje się specjalna część z kółkami ułatwiająca jej przenoszenie, dlatego też druga osoba powinna ją wykorzystać, aby bez dużego wysiłku umożliwić bezpieczny transport sprzętu.
Poznanie zewnętrznych elementów konstrukcyjnych jest więc bardzo istotne. Inaczej są zbudowane modele wolnostojące, a inaczej lodówki do zabudowy. Nie wspominając o lodówkach do obudowania tylko po bokach.
Jak przewieźć lodówkę, aby jej nie uszkodzić oraz umożliwić późniejsze prawidłowe funkcjonowanie i użytkowanie sprzętu? To pytanie zadasz sobie pewnie w momencie przeprowadzki. Jak się okazuje, nieznajomość niektórych zasad przewożenia może sprawić, że uszkodzisz sprzęt.
Poznaj najważniejsze wskazówki:
Do przewozu lodówki w pozycji pionowej konieczne będzie auto mające ok. 2,30 m wysokości. Oprócz wielkości samego urządzenia weź pod uwagę również opakowanie, w jakim znajduje się sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnej firmy przewozowej dysponującej odpowiednim pojazdem, co pozwoli na uniknięcie wielu uszkodzeń.
Lodówka przed transportem powinna być dokładnie opróżniona i umyta, o czym wspomniałem już wcześniej. Na kilka godzin wcześniej, a najlepiej na całą dobę, trzeba odłączyć ją od zasilania.
Po przeniesieniu urządzenia do samochodu konieczne jest jego zabezpieczenie za pomocą specjalnych lin i pasów. Uchroni to je przed samodzielnym przemieszczaniem się podczas transportu oraz obijaniem się o ściany pojazdu.
Po transporcie urządzenia w pozycji poziomej na jednym z boków koniecznie odczekaj kilka godzin, aby krążący po wnętrzu lodówki olej wrócił na swoje miejsce. Producenci zalecają, aby z ponownym podłączeniem poczekać nawet 24 godziny.
Początkowo zapełnij wnętrze wyjętymi półkami oraz szufladami, a dopiero po podłączeniu sprzętu do zasilania i odczekaniu kilku godzin włóż do niego wszystkie produkty spożywcze.
Przewożenie lodówki na leżąco nie jest ogólnie dobrym pomysłem. Jeżeli nie masz innej możliwości, ustaw sprzęt na boku; tym, gdzie znajduje się agregat, bo to on musi być niżej niż element ssawny na drugim boku. Zlokalizujesz to za pomocą instrukcji lub informacji od producenta.
Przy okazji pamiętaj o poradach dotyczących przewożenia lodówki, które Ci przekazałem. Dzięki nim nie narazisz chłodziarko-zamrażarki na uszkodzenie i awarię.
Przeczytaj też: