W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Jak transportować?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Przewożenie lodówki już z samej racji ciężaru tego sprzętu bywa kłopotliwe. W jakiej jednak pozycji transportować lodówkę? Czy może leżeć? Dowiesz się tego z mojego poradnika!

Czy lodówki można przewozić na leżąco? Jak transportować?

Spis treści:

  Przewożenie lodówki na leżąco – co trzeba wiedzieć?

  Jeśli nie dysponujesz dużym samochodem z zabudową kontenerową, pewnie zastanawiasz się, czy lodówki można przewozić na leżąco. Sprzęt zazwyczaj ma 200 cm wysokości, 50 – 100 cm szerokości oraz od 50 do 80 cm głębokości, więc w żaden sposób nie da się go ulokować pionowo w niewielkim aucie osobowym.

  Wydaje się zatem, że odpowiedź na pytanie, czy można przewozić lodówkę na leżąco, jest oczywista. Niestety, ale zdanie producentów AGD i wszystkich specjalistów jest inne.

  Transport lodówki w pozycji leżącej jest wręcz zabroniony. Dotyczy to przewożenia jej na płasko tyłem lub przodem.

  Wszystko za sprawą mechanizmu agregatu odpowiadającego za pracę czynnika chłodzącego.

  Jeśli urządzenie umieścisz poziomo, olej przedostanie się do instalacji chłodzącej, co w efekcie może prowadzić to całkowitego uszkodzenia sprzętu.

  Nawet najlepsza lodówka może więc tego nie wytrzymać, nie nadając się już do niczego po takiej podróży.

  Wiadomo jednak, że od każdej reguły są wyjątki, dlatego przeczytaj mój artykuł do końca, a dowiesz się, jak przewozić lodówkę poziomo i to z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa!

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Prawidłowe przewożenie lodówki w pozycji poziomej

  Co prawda ułożenie sprzętu podczas transportu całkowicie na płasko (jej tyłem lub przodem) nie jest dozwolone, to jednak umieszczenie lodówki na jednym z boków jest już znacznie lepszą opcją.

  Na którym boku przewozić lodówkę, a może nie ma to w ogóle znaczenia?

  Każdy z producentów jest zgodny i zaleca jedynie jedną stronę do ułożenia sprzętu podczas transportu. Pomocna powinna okazać się instrukcja obsługi, ponieważ na jednym z rysunków zapewne dokładnie określono, gdzie znajduje się element ssawny i tłoczny agregatu.

  Element ssawny powinien być ułożony wyżej niż agregat, dlatego dokładnie zapamiętaj, po której stronie umieszczono go w Twojej lodówce, aby cały transport przebiegł prawidłowo. Odpowiednie ułożenie sprzętu pozwoli Ci na uniknięcie wielu uszkodzeń.

  Możesz również skorzystać z pomocy fachowej firmy przewozowej. Co prawda koszt takiej usługi nie zawsze jest niski, ale niekiedy naprawa uszkodzonej w transporcie lodówki wyniesie znacznie więcej.

  Pamiętaj, że nawet przy poziomym przewożeniu chłodziarko-zamrażarki nadal warto ją ustabilizować pasami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przenoszenie i przewożenie lodówki w pozycji pionowej

  Jak transportować lodówkę, aby uniknąć uszkodzeń i poważnych awarii?

  Najwłaściwszy sposób przewożenia to ułożenie lodówki w pozycji pionowej, zalecanej przez wszystkich producentów. Takim sposobem olej nie przedostanie się do instalacji i tym samym nie spowoduje problemów w dalszym użytkowaniu lodówki.

  Ważne jest również przenoszenie urządzenia z kuchni do samochodu. Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy masz do pokonania schody. Trzymaj się wówczas konkretnych zasad podczas chwytania lodówki.

  Jeśli nie korzystasz z usług profesjonalnej firmy, poproś kogoś innego o pomoc. Z przenoszeniem sprzętu poradzą sobie już dwie osoby (zależnie od wagi lodówki… i siły owych osób). Odpowiednia współpraca sprawi, że nawet kilkudrzwiowe modele nie będą stanowiły problemu w trakcie transportu.

  Drugi pomocnik musi tak chwycić za lodówkę, aby znajdowała się ona praktycznie w pozycji pionowej (opcjonalnie przy kącie nachylenia nie mniejszym niż 75 stopni). Przestrzeganie tej zasady sprawi, że urządzenie w trakcie przenoszenia nie będzie się przechylało, co tym samym uchroni je przed uszkodzeniami.

  Drzwi chłodziarko-zamrażarki powinny być z przodu, a skraplacz z tyłu.

  Pamiętaj, aby nie łapać za żadne wystające elementy, ponieważ możesz tym spowodować spore awarie. Na dole lodówki znajduje się specjalna część z kółkami ułatwiająca jej przenoszenie, dlatego też druga osoba powinna ją wykorzystać, aby bez dużego wysiłku umożliwić bezpieczny transport sprzętu.

  Poznanie zewnętrznych elementów konstrukcyjnych jest więc bardzo istotne. Inaczej są zbudowane modele wolnostojące, a inaczej lodówki do zabudowy. Nie wspominając o lodówkach do obudowania tylko po bokach.

  Jak przygotować lodówkę do transportu?

  Jak przewieźć lodówkę, aby jej nie uszkodzić oraz umożliwić późniejsze prawidłowe funkcjonowanie i użytkowanie sprzętu? To pytanie zadasz sobie pewnie w momencie przeprowadzki. Jak się okazuje, nieznajomość niektórych zasad przewożenia może sprawić, że uszkodzisz sprzęt.

  Poznaj najważniejsze wskazówki:

  • Zanim umieścisz urządzenie w pojeździe, kluczowe jest jego odpowiednie przygotowanie do transportu. Jedną z pierwszych zasad jest stopniowe opróżnianie lodówki z produktów spożywczych, jakie się w niej znajdują.
  • Pamiętaj, aby jakieś 2 godziny przed transportem lodówki odłączyć ją od prądu. Jeżeli to możliwe, odłącz ją nawet na całą dobę poprzedzającą przewóz.
  • Całkowite opróżnienie to nie tylko wyjęcie artykułów spożywczych, ale również półek, szuflad oraz ruchomych elementów. W czasie jazdy mogą się one przemieszczać, hałasować, a nawet uszkodzić. Dlatego aby bezpiecznie wszystko dowieźć na miejsce, dokładnie opróżnij cały sprzęt. Pamiętaj jednak, aby każdy pojemnik oraz przegródkę odpowiednio zabezpieczyć i najlepiej zapakować osobno.
  • Zanim dowiesz się, jak przewozić lodówkę, pamiętaj, aby dzień lub dwa przed jej transportem dokładnie ją rozmrozić, umyć i osuszyć. Czynność ta jest niezbędna w przypadku transportu AGD. Wyjątek stanowią modele marki np. Samsung z funkcją No Frost lub inne wyposażone w technologię automatycznego odmrażania.
  • Kolejny krok to zabezpieczenie drzwi przed otwieraniem się, do czego wykorzystaj specjalne taśmy, które bez problemu kupisz np. w sklepie budowlanym. Nie zapomnij również o rogach, obłóż je styropianem. Nie polecam z kolei użycia szarej taśmy, gdyż może zostawić po sobie nieestetyczne pozostałości.
  • Z uwagi na wagę sprzętu zorganizuj sobie kogoś do pomocy, jeśli nie korzystasz z profesjonalnej firmy transportowej. Pamiętaj także, aby nie przenosić lodówki za wystające elementy.
  • Jeśli urządzenie ma kostkarkę lodu i dystrybutor wody, odłącz wszystkie przewody, co pozwoli uniknąć cieknącej wody w trakcie przewożenia. Tymi dodatkami wyróżniają się głównie lodówki side by side, ale też French Door oraz Multidoor.
  • Dla większego bezpieczeństwa owiń sprzęt folią bąbelkową lub dużym kocem.

  Bezpieczny transport lodówki w pozycji pionowej

  Do przewozu lodówki w pozycji pionowej konieczne będzie auto mające ok. 2,30 m wysokości. Chyba że Twoja lodówka należy do tych niższych, ale ogólnie im więcej miejsca na sprzęt, tym bezpieczniejszy transport. Oprócz wielkości samego urządzenia weź pod uwagę również opakowanie, w jakim się znajduje.

  Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnej firmy przewozowej dysponującej odpowiednim pojazdem, co pozwoli na uniknięcie wielu uszkodzeń.

  Lodówka przed transportem powinna być dokładnie opróżniona i umyta, o czym wspomniałem już wcześniej. Na kilka godzin wcześniej, a najlepiej na całą dobę, trzeba odłączyć ją od zasilania.

  Cały czas pamiętaj, że pozycja pionowa dotyczy nie tylko przewożenia lodówki w samochodzie, ale i jego przenoszenia do pojazdu. Staraj się minimalizować ryzyko jakiegokolwiek przechylania sprzętu.

  Po przeniesieniu urządzenia do samochodu konieczne jest jego zabezpieczenie za pomocą specjalnych lin i pasów. Uchroni to je przed samodzielnym przemieszczaniem się podczas transportu oraz obijaniem się o ściany pojazdu.

  A jakie miejsce w aucie jest najlepsze na przewożoną lodówkę?

  Ogólnie panują tu 2 główne zasady:

  1. Chłodziarko-zamrażarkę dobrze ustawić w rogu samochodowego kontenera.
  2. Obstawiam, że oprócz urządzenia przewozisz też inne rzeczy. Zwróć uwagę, czy znajdują się w bezpiecznej odległości od lodówki. Nic nie może przypadkowo na nią spaść podczas transportu lub chociażby stykać się z nią.

  Rzecz jasna sama podróż z lodówką z punktu A do punku B powinna być spokojna, czyli bez szalonej prędkości i gwałtownych ruchów.

  Po ilu godzinach od transportu można ponownie uruchomić lodówkę?

  Po transporcie urządzenia w pozycji poziomej na jednym z boków koniecznie odczekaj kilka godzin, aby krążący po wnętrzu lodówki olej wrócił na swoje miejsce. Producenci zalecają, aby z ponownym podłączeniem poczekać nawet 24 godziny.

  Początkowo zapełnij wnętrze wyjętymi półkami oraz szufladami, a dopiero po podłączeniu sprzętu do zasilania i odczekaniu kilku godzin włóż do niego wszystkie produkty spożywcze.

  Oczywiście nie zapomnij przy tym o podstawach. Musisz przede wszystkim wiedzieć, jak wypoziomować lodówkę w nowym dla niej miejscu. Jeżeli tego nie zrobisz, sprzęt zacznie głośniej i gorzej pracować, zużywając także więcej energii. Zapewne tego nie chcesz, prawda?

  Warto sobie też przypomnieć inne warunki montażowe, np. odstęp do ścian oraz najbliższych obiektów. Być może do tej pory Twoja lodówka wcale nie miała optymalnych warunków do działania. Dobrze wykrzesać z niej maksimum potencjału.

  Podsumowanie

  Przewożenie lodówki na leżąco nie jest ogólnie dobrym pomysłem. Jeżeli nie masz innej możliwości, ustaw sprzęt na boku; tym, gdzie znajduje się agregat, bo to on musi być niżej niż element ssawny na drugim boku. Zlokalizujesz to za pomocą instrukcji lub informacji od producenta.

  Jeżeli przetransportujesz lodówkę na płasko jej drzwiami lub tyłem, to na bank ją uszkodzisz. Nie rób więc tego. W poziomie w grę wchodzi wyłącznie ustawienie sprzętu na boku, gdzie strona z agregatem ma być niżej. To najważniejsza zasada.

  Przy okazji pamiętaj o poradach dotyczących przewożenia lodówki, które Ci przekazałem. Dzięki nim nie narazisz chłodziarko-zamrażarki na uszkodzenie i awarię.

  Przed transportem: odłącz ją od prądu (najlepiej dobę przed przewożeniem), dokładnie opróżnij (również z półek, szuflad, balkoników itp.), usuń lód i zabrudzenia, zabezpiecz taśmą i opcjonalnie owiń folią.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 16 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments