W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy mopem parowym można myć panele?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy mop parowy jest bezpieczny do paneli, np. woskowanych, olejowanych, laminowanych czy winylowych? Prześledzę wszystkie te rodzaje podłóg i to, jak wpływa na nie para woda! Dzięki temu dowiesz się, co można mopować w ten sposób.

Czy mopem parowym można myć panele?

Spis treści:

  Panele a para wodna

  Większość osób ma w domu panele, ale nie każdy wie, że taki rodzaj podłogi nie lubi wilgoci. Nawet w niewielkiej ilości.

  Niezależnie, czy myjesz panele wilgotną ściereczką, czy chcesz użyć do tego dobrego mopa parowego, najpierw zastanów się, czy Twoja podłoga to wytrzyma. Nadmiar wody bardzo łatwo wsiąka w podłoże. W efekcie nieodpowiedni panel w niektórych miejscach puchnie, niszczy się i cała podłoga nadaje się do wymiany.

  Czy to znaczy, że paneli w ogólnie nie można myć? Można, ale rzadziej i delikatniej. Jak to jest w takim razie z mopem parowym, czy użycie go całkowicie odpada? Przekonaj się poniżej.

  Ranking mopów parowych – zwycięzca

  Vileda Steam Plus XXL 168935

  Podłogi woskowane i olejowane

  Mopa parowego (jak i zresztą zwykłych mopów oraz mokrych szmatek) nie zaleca się używać na podłogach, które pokryte są woskiem lub olejem. Na pewno nie powinno się ich myć często. Takie drewniane podłogi najszybciej ulegają zniszczeniu pod wpływem wody.

  Para wodna w niektórych przypadkach jest w stanie rozpuścić wosk i źle wpłynąć na właściwości oleju. W efekcie niszczy ona zabezpieczenie drewna, co z kolei prowadzi do jego większej wrażliwości na uszkodzenia.

  Drewniane podłogi olejowane i woskowane czyść więc na sucho, raz na jakiś czas przecierając je wilgotną ściereczką.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Panele laminowane

  Odpowiedź na pytanie, czy mop parowy nadaje się do paneli, nie do końca jest jednoznaczna. Czasem się sprawdza, a czasem nie. Co to dokładnie oznacza?

  W przypadku paneli laminowanych wilgoć nie stanowi aż tak dużego zagrożenia jak w przypadku niezabezpieczonego drewna czy desek pokrytych woskiem lub olejem.

  Aby jednak mieć pewność, że panele wytrzymają mycie mopem parowym, wybieraj taką podłogę, która oznaczona jest jako wodoodporna. Dlatego przed zakupem upewnij się, czy producent zabezpieczył w ten sposób swój produkt.

  Panele winylowe

  Czy panele winylowe można myć mopem parowym? W tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna – tak.

  Panele winylowe są bowiem dobrze przystosowane do mycia na mokro. Są wodoodporne i dość trwałe. Dla pewności jednak przed zakupem sprawdź, czy wybrane przez Ciebie panele są odpowiednio zabezpieczone.

  Choć panele winylowe można myć mopem parowym, to jak w przypadku każdej innej drewnianej podłogi, rób to uważnie, delikatnie i rzadko. Nadmiar wody od razu ścieraj suchą szmatką, żeby nie wnikał w powierzchnię podłogi. To jedna z zasad tego, jak używać mopa parowego.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Inne rodzaje drewna

  Wiesz już, czy mopem parowym można myć panele, ale pewnie zastanawiają Cię też inne rodzaje drewna. Dlatego krótko wyjaśnię, które deski można myć na mokro.

  W zasadzie tylko te zabezpieczone lakierem (pamiętaj – nie olejem ani woskiem). Sprawdzi się każdy rodzaj preparatu, czyli półmatowy, matowy czy błyszczący. Lakier tworzy wodoodporną powłokę, dzięki czemu wilgoć nie wsiąka w drewno.

  Niezabezpieczonych desek drewnianych nigdy nie myj dużą ilością wody, a zwłaszcza nie mopem parowym, bo łatwo doprowadzisz do uszkodzenia podłoża.

  Podsumowanie

  Mopem parowym myj wyłącznie wodoodporne (zaimpregnowane) panele. Dopytaj się też o to ich producenta. Na ogół możesz spokojnie umyć np. panele winylowe oraz laminowane. Odpadają z kolei panele woskowane i olejowane. Utracą swoje właściwości.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments