W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy nosząc aparat ortodontyczny można używać szczoteczki elektrycznej? Czy musi być wtedy specjalnie zaprojektowana, aby nie uszkodzić aparatu ani zębów? O czym jeszcze wypada pamiętać? Na wszystkie te pytania odpowiem Ci w poniższym poradniku!

Czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie?

Spis treści:

  Noszenie aparatu ortodontycznego nieco komplikuje mycie zębów. Przybywa powierzchni do oczyszczenia z bakterii i resztek pokarmu. Pojawiają się nowe zakamarki w jamie ustnej, w których lubi się gromadzić osad i zarazki. Ryzyko powstania kamienia nazębnego, próchnicy czy miejscowego odwapnienia jest większe.

  Nic dziwnego, że sporo osób zastanawia się, czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie. Tego typu sprzęt oferuje wysoką wydajność szczotkowania. Ale czy jest dostosowany do aparatów prostujących zęby? Przekonajmy się!

  Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontyczny

  Najlepsze szczoteczki elektryczne – zarówno rotacyjne, jak i soniczne – są świetnie przystosowane do aparatów ortodontycznych. Ich włosie pod wpływem ruchów rotacyjnych/oscylacyjnych bądź wymiatająco-pulsacyjnych dobrze sobie radzi z uzębieniem, na którym jest aparat. Rozbija płytkę nazębną i łańcuchy bakterii. Eliminuje nalot, rozjaśniając szkliwo.

  • Modele rotacyjne dzięki okrągłej głowicy szczotkującej dobrze otaczają każdy ząb. Docierają do trudno dostępnych miejsc, a obecność aparatu wcale nie utrudnia im zadania. Zautomatyzowane szczotkowanie swoją skutecznością przebija używanie manualnej szczoteczki.
  • Modele soniczne są w tym jeszcze lepsze. Z pasty do zębów, śliny i wodą tworzą mikrobąbelki (tzw. dynamiczny przepływ cieczy), które wypłukują trudno dostępne miejsca w jamie ustnej (w tym okolice aparatu korekcyjnego). Generowane fale dźwiękowe usuwają zarazki, a zasięg ich działania sięga dalej niż końcówka włosia. Za skutecznością tego rodzaju sprzętu przemawia także wydajność w postaci wysokiej prędkości drgań. Najlepsze elektryczne szczoteczki soniczne do zębów przekraczają nawet 60000 drgań… w każdej minucie pracy!

  Włosie głowicy szczotkującej nie zawsze musi być specjalnie zaprojektowane pod aparaty ortodontyczne. Końcówki szczoteczek elektrycznych są już wyjściowo bardzo uniwersalne (choć sporo zależy od konkretnego modelu). Dobrze oczyszczają wsporniki, łuki, zamki, klamry i inne elementy aparatów.

  Oczywiście niektórzy producenci mają w ofercie opcjonalne końcówki, które wywierają jeszcze mniejszy nacisk na aparat (poprzez inną strukturą pęczków włosia). Zdarzają się także głowice do punktowego czyszczenia (wymiatają pozostałości jedzenia i wszelki osad z wąskich szczelin przy aparacie). Dodam, że są to dodatki występujące głównie w parze z modelami rotacyjnymi. Soniczne raczej ich nie potrzebują, aby oferować wysoką uniwersalność.

  Jak widzisz, można, a wręcz trzeba używać lepszej szczoteczki elektrycznej, nosząc aparat ortodontyczny.

  Nie jest jednak tak, że ten sprzęt wszystko za Ciebie załatwi. To, jak działa szczoteczka soniczna, dużo upraszcza, wzmacnia efekt szczotkowania zębów z aparatem, lecz kilka rzeczy musisz jeszcze wiedzieć. Przejdźmy do nich!

  Ranking szczoteczek elektrycznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  O czym pamiętać, używając szczoteczki elektrycznej przy aparacie ortodontycznym

  Od dowiedzenia się wszystkiego, co musisz wiedzieć, nosząc aparat ortodontyczny i pragnąć używać szczoteczki elektrycznej, dzieli Cię kilka porad.

  Oto one:

  • Sposób mycia zębów przy aparacie ortodontycznym – wbrew pozorom praktycznie nie różni się od sytuacji, w której aparatu nie ma. Wypada więc wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką soniczną. W podrzuconym materiale zdradzam dokładny sposób szczotkowania, aby było ono skuteczne i bezpieczne. Obowiązkowa lektura, jeżeli poważnie myślisz o zakupie takiego urządzenia.
  • Częstość szczotkowania – w poradniku o tym, ile razy dziennie myć zęby, wspomniałem o osobach noszących aparat ortodontyczny. Niestety, sprzyja on zatrzymywaniu większej ilości resztek pokarmu i różnego nalotu. Dlatego też zamiast standardowych 2 szczotkowań (rano i wieczorem) myj zęby nawet po każdym posiłku. Wtedy uzyskasz pewność, że i szkliwo, i sam aparat korekcyjny są cały czas wolne od zanieczyszczeń.
  • Długość szczotkowania – zazwyczaj standardowe 2 minuty wystarczają, o ile Twoja technika jest poprawna. Nic jednak się nie stanie, gdy poświęcisz temu 3 minuty. Chodzi o precyzję szczotkowania. Temat długości szczotkowania omówiłem bardzo dokładnie w artykule o tym, jak długo myć zęby.
  • Nitkowanie lub irygacja – rutynowa higiena jamy ustnej (i nosząc aparat ortodontyczny, i bez niego) to nie tylko samo mycie zębów. Owszem, modele soniczne nieźle penetrują przestrzenie międzyzębowe, ale nie zastąpią w pełni nici dentystycznej, a tym bardziej sprzętu, który pokazuje mój ranking irygatorów do zębów. Ten drugi sprzęt ma nawet często końcówki ortodontyczne – do aparatów stałych, koron, mostków, implantów, protez itp. Znakomicie oczyszcza okolice aparatu i szczeliny między zębami, wypłukując zanieczyszczenia. Dopełniając temat kompleksowej higieny jamy ustnej, jeżeli Twoja szczoteczka elektryczna ma tryb masażu dziąseł, to także z tego korzystaj (podobnie jak z czyszczenia języka dla uzyskania świeższego oddechu).
  • Stan końcówki – aspekt, który zawsze ma duże znaczenie – niezależnie od rodzaju sprzętu do szczotkowania czy obecności aparatu stałego. Przy aparatach ma jeszcze większą wagę. Jeżeli włosie głowicy jest naderwane, wystrzępione, rozchodzi się na boki, wykazuje duże zużycie, to nie wyczyści dobrze zębów i okolic aparatu stałego. Dowiedz się już teraz, co ile miesięcy wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej. Oprócz suchej teorii zawarłem tam wiele praktycznych porad.
  • Technologie szczoteczek elektrycznych – niejednokrotnie pomagają osobom noszącym aparat. Czujnik ścierania/nacisku ostrzeże Cię przed nadmiernym dociskaniem włosia do szkliwa oraz aparatu korekcyjnego (jak i dziąseł, które przy noszeniu aparatu są bardziej narażone na podrażnienia). Czasomierz da Ci kontrolę nad równomiernym czyszczeniem całego uzębienia. Technologia adaptacyjna dopasuje wychylenie i strukturę włosia do Twoich potrzeb. Nawet prosty tryb przedłużonego szczotkowania (z 2 do 3 minut) ułatwia sprawę, jeżeli potrzebujesz więcej czasu na mycie zębów z aparatem stałym. Sporo tego typu udogodnień pojawia się w szczoteczkach elektrycznych, szczególnie sonicznych.

  Pamiętając o powyższych punktach i odwiedzając moje inne poradniki uzupełniające wiedzę o szczoteczkach elektrycznych, wszystko pójdzie dobrze. Obecność aparatu korygującego wady zgryzu nie zrobi większej różnicy. W takim samym stopniu wyczyścisz szkliwo koron zębów i zakamarki przy aparacie.

  W efekcie szybko usuniesz płytkę nazębną i bakterie, zapobiegając kamieniowi, próchnicy, chorobom przyzębia czy stanom zapalnym. No i nie nabawisz się także nadwrażliwości zębów lub dziąseł. Czegóż chcieć więcej?

  Przeczytaj też:

  Podsumowanie

  Szczoteczki elektryczne jak najbardziej są dostosowane, a nawet wyjątkowo zalecane przez dentystów i stomatologów do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym. Ich sposób pracy niczego nie utrudnia, a wręcz ułatwia. Finalnie dużo lepiej zadbasz o stan uzębienia i prawidłową higienę jamy ustnej.

  Po zdjęciu aparatu ortodontycznego ujrzysz jasne, zadbane no i proste zęby z prawidłowym zgryzem.

  W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy. Z chęcią pomogę, jak i poznam Twoje zdanie na ten temat.

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments