Czy nosząc aparat ortodontyczny można używać szczoteczki elektrycznej? Czy musi być wtedy specjalnie zaprojektowana, aby nie uszkodzić aparatu ani zębów? O czym jeszcze wypada pamiętać? Na wszystkie te pytania odpowiem Ci w poniższym poradniku!

Czy nosząc aparat ortodontyczny można używać szczoteczki elektrycznej? Czy musi być wtedy specjalnie zaprojektowana, aby nie uszkodzić aparatu ani zębów? O czym jeszcze wypada pamiętać? Na wszystkie te pytania odpowiem Ci w poniższym poradniku!
Spis treści:
Noszenie aparatu ortodontycznego nieco komplikuje mycie zębów. Przybywa powierzchni do oczyszczenia z bakterii i resztek pokarmu. Pojawiają się nowe zakamarki w jamie ustnej, w których lubi się gromadzić osad i zarazki. Ryzyko powstania kamienia nazębnego, próchnicy czy miejscowego odwapnienia jest większe.
Nic dziwnego, że sporo osób zastanawia się, czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie. Tego typu sprzęt oferuje wysoką wydajność szczotkowania. Ale czy jest dostosowany do aparatów prostujących zęby? Przekonajmy się!
Najlepsze szczoteczki elektryczne – zarówno rotacyjne, jak i soniczne – są świetnie przystosowane do aparatów ortodontycznych. Ich włosie pod wpływem ruchów rotacyjnych/oscylacyjnych bądź wymiatająco-pulsacyjnych dobrze sobie radzi z uzębieniem, na którym jest aparat. Rozbija płytkę nazębną i łańcuchy bakterii. Eliminuje nalot, rozjaśniając szkliwo.
Włosie głowicy szczotkującej nie zawsze musi być specjalnie zaprojektowane pod aparaty ortodontyczne. Końcówki szczoteczek elektrycznych są już wyjściowo bardzo uniwersalne (choć sporo zależy od konkretnego modelu). Dobrze oczyszczają wsporniki, łuki, zamki, klamry i inne elementy aparatów.
Oczywiście niektórzy producenci mają w ofercie opcjonalne końcówki, które wywierają jeszcze mniejszy nacisk na aparat (poprzez inną strukturą pęczków włosia). Zdarzają się także głowice do punktowego czyszczenia (wymiatają pozostałości jedzenia i wszelki osad z wąskich szczelin przy aparacie). Dodam, że są to dodatki występujące głównie w parze z modelami rotacyjnymi. Soniczne raczej ich nie potrzebują, aby oferować wysoką uniwersalność.
Jak widzisz, można, a wręcz trzeba używać lepszej szczoteczki elektrycznej, nosząc aparat ortodontyczny.
Nie jest jednak tak, że ten sprzęt wszystko za Ciebie załatwi. To, jak działa szczoteczka soniczna, dużo upraszcza, wzmacnia efekt szczotkowania zębów z aparatem, lecz kilka rzeczy musisz jeszcze wiedzieć. Przejdźmy do nich!
Od dowiedzenia się wszystkiego, co musisz wiedzieć, nosząc aparat ortodontyczny i pragnąć używać szczoteczki elektrycznej, dzieli Cię kilka porad.
Oto one:
Pamiętając o powyższych punktach i odwiedzając moje inne poradniki uzupełniające wiedzę o szczoteczkach elektrycznych, wszystko pójdzie dobrze. Obecność aparatu korygującego wady zgryzu nie zrobi większej różnicy. W takim samym stopniu wyczyścisz szkliwo koron zębów i zakamarki przy aparacie.
W efekcie szybko usuniesz płytkę nazębną i bakterie, zapobiegając kamieniowi, próchnicy, chorobom przyzębia czy stanom zapalnym. No i nie nabawisz się także nadwrażliwości zębów lub dziąseł. Czegóż chcieć więcej?
Przeczytaj też:
Szczoteczki elektryczne jak najbardziej są dostosowane, a nawet wyjątkowo zalecane przez dentystów i stomatologów do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym. Ich sposób pracy niczego nie utrudnia, a wręcz ułatwia. Finalnie dużo lepiej zadbasz o stan uzębienia i prawidłową higienę jamy ustnej.
Po zdjęciu aparatu ortodontycznego ujrzysz jasne, zadbane no i proste zęby z prawidłowym zgryzem.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy. Z chęcią pomogę, jak i poznam Twoje zdanie na ten temat.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.