W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy można wsypać kawę mieloną do ekspresu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pytanie o to, czy można wsypać kawę mieloną do ekspresu (zwłaszcza automatycznego), ma duże znaczenie. Jeżeli bowiem dany sprzęt jej nie obsługuje, a Ty mimo to ją wsypiesz… będzie spory problem. Poniżej dokładnie opisałem warunki, które pozwalają na użycie kawy mielonej w ekspresie (nawet automatycznym).

Czy można wsypać kawę mieloną do ekspresu?

Spis treści:

  Jakie rodzaje ekspresów obsługują kawę ziarnistą?

  Do kawy mielonej przystosowane są przede wszystkim ekspresy kolbowe, a dużo rzadziej automatyczne. Te drugie nierzadko oferują wbudowany młynek do mielenia ziaren, jak i np. system mleczny.

  W przypadku wymienionych sprzętów kupujesz dobrą kawę ziarnistą i mielisz odpowiednią ilość bezpośrednio przed zaparzeniem (lub używasz już zmielonej mieszanki).

  To wygodne rozwiązanie. Jak podkreślają smakosze i specjaliści, ziarna zmielone tuż przed zaparzeniem zapewniają najlepszy smak i aromat.


  Nie masz jeszcze dobrej maszyny do robienia kawy w domu? Sprawdź moje klasyfikacje:


  Czy kawa mielona nadaje się do automatycznego ekspresu?

  Najczęściej kawa mielona nie nadaje się do automatycznego ekspresu, choć zdarzają się wyjątki. Będąc właścicielem takiego urządzenia, używasz kawy ziarnistej. Koniec końców zostaje zmielona, ale przez samo urządzenie, a konkretniej wbudowany młynek.

  Nie wsypuj mielonej kawy do takiego typu ekspresu, jeżeli jej nie obsługuje. Nie eksperymentuj i nie umieszczaj jej w młynku przystosowanym do mielenia kawowych ziaren. To samo dotyczy zresztą kawy rozpuszczalnej (brzmi to zabawnie, ale są osoby, które wpadają na takie pomysły).

  Nawet najlepsza kawa mielona nie nadaje się do automatycznego ekspresu z dwóch powodów. Po pierwsze, jej smak nie przypadnie Ci do gustu. Będzie zbyt płytki, pozbawiony aromatu i charakteru.

  Po drugie, drobinki kawy mogą przyczynić się do awarii urządzenia. Wyjątkiem są te sprzęty, które zostały przystosowane do parzenia napoju w ten sposób. Niektórzy producenci mają w swoim asortymencie ekspresy automatyczne, które pozwalają na używanie zarówno kawy ziarnistej, jak i mielonej.

  Które ekspresy automatyczne obsługują kawę mieloną?

  Jeden z najciekawszych ekspresów tego typu to Melitta LatteSelect F63/0-201. Producent wyposażył go w stalowy młynek, który efektywnie mieli kawowe ziarna. Niemniej w razie potrzeby zaparzysz napój także z już zmielonej kawy. Aby to zrobić, wystarczy wsypać jedną miarkę do przeznaczonego do tego pojemnika.

  Pamiętaj przy tym, że nie należy używać kaw aromatyzowanych ani instant. Dotyczy to większości ekspresów automatycznych (także tych przeznaczonych wyłącznie do kaw ziarnistych).

  Poza LatteSelect od Mellita proponuje kilka innych modeli do kawy mielonej:

  Kawę mieloną obsługują też wybrane modele marki DeLonhgi. Należą do nich:

  Tego typu sprzęt znajdziesz ponadto w ofercie Philips, chodzi o model Series 3200 EP3241/50.

  Również Siemens wprowadził takie na rynek:

  Chodzi Ci po głowie dobry ekspres do zabudowy? Nie martw się, wśród nich też znajdziesz takie przystosowane do używania obu rodzajów kawy.

  Przykłady:

  Jak widzisz, na rynku znajdą się wielozadaniowe automaty do kawy obsługujące kawę mieloną.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czym grozi wsypanie kawy mielonej do ekspresu, który jej nie obsługuje?

  To prosta droga do zepsucia sprzętu. Mielona kawa zapcha ekspres i nie będzie działał prawidłowo. Nie eksperymentuj więc z urządzeniem, które nie jest przystosowane do takiego sposobu użycia.

  Zauważ jednocześnie, że nawet ekspresy przeznaczone do kawy mielonej wymagają właściwej obsługi. Zmielonych ziaren nie wsypujesz do młynka, tylko osobnego pojemnika. Popełnienie błędu w tym przypadku też może skończyć się awarią.

  Zawsze zwracaj uwagę, gdzie wsypujesz wybrany rodzaj kawy. Naprawienie pomyłki czasami bywa problematyczne.

  Dobrze więc wiedzieć, jak zrobić kawę mieloną w ekspresie automatycznym. Nie jest to trudny proces, lecz dotyczy go kilka podstawowych zasad.

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments