W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kurz ciągle nas otocza i nieustannie zbiera się w zakamarkach domostwa. Powstaje jednak pytanie, czy coś z tym faktem może zrobić oczyszczacz powietrza? Czy eliminuje on kurz oraz roztocza? Postanowiłem rozwiązać tę zagadkę. Poniżej poznasz wszystkie informacje!

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz i roztocza?

Spis treści:

  Oczyszczacz powietrza – Czy radzi sobie z kurzem?

  Oczyszczacz powietrza pomaga w walce z kurzem i pochłania wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Nie usuwa za to dużej ilości roztoczy oraz kłębów kurzu znajdujących się na podłodze lub meblach.

  Urządzenie co prawda pomaga w walce z zanieczyszczeniami, ale nie likwiduje ich do końca. Niemniej doskonale sprawdzi się w przypadku smogu, pyłków roślin czy też podczas neutralizacji specyficznych zapachów.

  Działanie oczyszczacza powietrza możliwe jest za sprawą wiatraka. Cechuje go wzmożona praca oraz duży przepływ powietrza. Dzięki temu wbudowany filtr znacznie szybciej pochłania wszelkie zanieczyszczenia, co jednocześnie przekłada się na jego wydajność.

  Ranking oczyszczaczy powietrza dla alergików – zwycięzca

  Philips AC3858/51

  Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz całkowicie?

  Nie i nie ma wpływu na to marka oraz cena urządzenia. Sprzęty radzą sobie jedynie z niewidocznymi gołym okiem drobinkami. Nie pochłaniają zanieczyszczeń, które bez problemu zauważysz w powietrzu czy na meblach. Są zdecydowanie za ciężkie.

  Przepływ powietrza wznieca unoszące się w całym pomieszczeniu drobinki domowego kurzu i kieruje je do wnętrza oczyszczacza. Tam całość osadza się na filtrach, zapewniając tym samym lepsze warunki do oddychania.

  Producenci oferują kilka rodzajów filtrów, jak np. wodny czy elektrostatyczny. Wiedz, że najlepszym sposobem do walki z kurzem są filtry HEPA. Wytwarza się je z gęstych włókien polimerów, dlatego odpowiednio blokują wiele zanieczyszczeń, których wielkość osiąga nawet do 0,01 mikrona.

  Oczyszczacz pochłaniający kurz

  Oznacza to, że stosowane w oczyszczaczach powietrza filtry HEPA bez problemu poradzą sobie z domowymi zanieczyszczeniami mniejszymi aż o 70 razy od ludzkiego włosa. Wiele top modeli, które przedstawia ranking oczyszczaczy powietrza, cechuje się sporą wydajnością, więc niekiedy ich skuteczność wynosi między 95 a 99,995 procent.

  Pamiętaj, że każdy sprzęt inaczej radzi sobie w walce z zanieczyszczeniami. Znacznie gorzej wygląda to w przypadku oczyszczaczy, w których główny filtr nie jest osłonięty i znajduje się na zewnętrznej obudowie.

  Wtedy też większy pył, kurz oraz roztocza nie są w stanie utrzymać się na powierzchni filtra i zwyczajnie opadają poza wnętrzem oczyszczacza.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Czy oczyszczacz powietrza może zastąpić tradycyjny odkurzacz?

  Wbrew pozorom nawet najlepszej jakości oczyszczacz powietrza nie zastąpi odkurzania podłóg tradycyjnym sposobem. Nie unikniesz także mycia mebli oraz posadzek, na których lubią zbierać się grube warstwy zanieczyszczeń.

  Nie da się ukryć, że oczyszczacz powietrza bez problemu upora się z unoszącymi się w powietrzu drobinkami pyłu, kurzu czy zwierzęcej sierści. Doskonale więc radzi sobie z zanieczyszczeniami takimi jak PM2.5 oraz formaldehyd. Zapewnia Ci to komfortowe oddychanie i świeższe powietrze w domu.

  Oczyszczacz powietrza w domu pochłania różne pyłki, a nawet sierść zwierząt

  Mimo to oczyszczacz nie wchłonie zbrylonego kurzu i większych drobinek, które lubią gromadzić się pod kanapą, za szafą i w pozostałych trudno dostępnych miejscach. Nie ma zatem mowy, aby urządzenie zastąpiło Ci tradycyjny odkurzacz. Duże ilości zanieczyszczeń są zwyczajnie za ciężkie, żeby oczyszczacz mógł je pochłonąć do środka.

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić oczyszczacz, zanim kurz osiądzie w widocznym miejscu. Jeśli zdecydujesz się na dobrej jakości model, odznaczający się sporą wydajnością, to szybko zauważysz zmniejszoną ilość kurzu osadzającego się na meblach oraz w zakamarkach. To jeden z powodów, dla których warto kupić oczyszczacz powietrza.

  Dlaczego tak się dzieje?

  Kurz czy pył najpierw powstaje z ogromnych ilości zanieczyszczeń w trakcie tzw. koagulacji. Dopiero później osadza się w widocznych miejscach. Oznacza to, że zanieczyszczenia unoszące się w pomieszczeniu wolniej nabierają swoją masę.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jaki oczyszczacz pomaga w walce z kurzem?

  Nie masz już wątpliwości, czy oczyszczacz powietrza zabiera kurz. Zanim zdecydujesz się na postawienie w swoim domu tego urządzenia, pamiętaj, aby zwrócić uwagę jego parametry. Dużą rolę ogrywa wydajność oczyszczacza powietrza. To ona decyduje o tym, ile zanieczyszczeń pochłonie sprzęt w określonym czasie.

  Żeby dokonać odpowiedniego wyboru, zwróć uwagę na współczynnik CADR. Dzięki niemu dowiesz się, jaką ilość niewidzialnego pyłu i kurzu sprzęt pochłonie w ciągu godziny. Najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergików zwykle mają bardzo wysoki CADR.

  Im wyższa wydajność oczyszczacza, tym lepiej dla Ciebie. Profesjonalne urządzenia bardzo dobrze określają CADR dla poszczególnych zanieczyszczeń.

  Urządzenia o niskiej wydajności nie poradzą sobie z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Będą potrzebowały większej ilości czasu na pochłonięcie do środka wszystkich cząsteczek. Wiele z nich i tak nie trafi do wnętrza urządzenia, przez co osiądzie na meblach i podłodze, tworząc kłęby kurzu.

  Sporą rolę w oczyszczaczach powietrza odgrywają też wbudowane filtry. Producenci stosują niekiedy jedynie 2 wkłady, a w innych przypadkach aż 7. Czy lepszym wyborem będzie druga opcja? Niestety, ale nie zawsze więcej filtrów wiąże się z większą skutecznością urządzenia. Nierzadko też eksploatacja takiego modelu jest znacznie droższa niż w standardowych przypadkach.

  Producenci najczęściej stosują 3-stopniową filtrację oczyszczaczy powietrza. Masz wtedy do czynienia z filtrem wstępnym, węglowym oraz HEPA. Pierwszy z nich odpowiada za likwidację większych drobinek zanieczyszczeń. Drugi likwiduje brzydkie zapachy oraz związki lotne. Nie odgrywa kluczowej kwestii, jeśli chodzi o usuwanie pyłków i domowego kurzu.

  Najbardziej znaczący w oczyszczaczach powietrza jest filtr HEPA. To on w największym stopniu zatrzymuje wszystkie cząsteczki zanieczyszczeń.

  Jeśli chcesz cieszyć się dobrej jakości sprzętem i jego nienagannym działaniem, wybierz model wyposażony w filtr wstępny oraz HEPA.

  Trwałość i solidność wykonania pierwszego z nich oraz wysoka klasa drugiego zapewnią odpowiednią efektywność w walce z kurzem oraz wszystkimi zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu.

  Przeczytaj też: Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza – Co i dla kogo lepsze?

  Zobacz zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments