W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy okap jest potrzebny? Czy warto go kupić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zakup okapu kuchennego wydaje się sensowny. To sprzęt potrzebny do szybkiego usuwania oparów wytwarzanych podczas gotowania. Warto jednak poznać wszystkie zalety, ale i wady tych urządzeń. Dlatego też przeczytaj poniższy poradnik. Prędko się dowiesz, czy okap kuchenny jest Ci potrzebny. W efekcie podejmiesz rozsądną decyzję!

Czy okap jest potrzebny? Czy warto go kupić?

Spis treści:

  Co daje okap w kuchni?

  Do głównych zadań okapu kuchennego należy usuwanie zapachów powstających podczas gotowania, smażenia i pieczenia. Oprócz tego sprzęt usuwa tłuszcz, parę wodną i pozostałe zanieczyszczenia znajdujące się w pomieszczeniu.

  Ale to nie wszystko!

  Tego rodzaju urządzenie daje coś jeszcze. Przeczytaj dalszą część artykułu, a jestem pewien, że dzięki temu dowiesz się, czy okap jest Ci potrzebny.

  Ranking okapów kominowych – zwycięzca

  Electrolux LFV616K

  Pochłanianie jako główna rola okapu kuchennego

  Wspomniałem już, że to najważniejsza funkcja, jaką pełni okap. I choć pochłania jedynie wybrane zanieczyszczenia, to funkcja ta jest najistotniejsza w całym działaniu tego sprzętu.

  Decydując się na okap, masz gwarancję, że do jego środka trafią:

  1. Zapachy powstające podczas gotowania – aromaty niektórych potraw są na tyle specyficzne i mocno wyczuwalne, że potrafią dać się we znaki. Zwłaszcza kiedy przedostaną się do wszystkich pomieszczeń w domu. Wyposażając kuchnię w okap, unikasz roznoszenia się nieprzyjemnego aromatu smażonej cebuli lub gotowanego kalafiora. A to tylko proste przykłady.
  2. Para wodna – okap, pochłaniając parę wodną, ochrania Cię nie tylko przed powstawaniem wilgoci, ale również uszkodzeniami kuchenki. W wyniku nadmiernego powstawania pary fronty płyty zaczynają brzydko puchnąć, co w efekcie prowadzi do zniszczenia sprzętu. Problem często także zauważysz w przypadku mebli oraz blatu.
  3. Cząsteczki tłuszczu – w wyniku smażenia z wielu składników wytapia się tłuszcz, którego cząsteczki przedostają się na kuchenkę, blat, meble oraz posadzkę. Łatwo też zauważysz śliską i lepką warstwę na kuchennym wyposażeniu. Dlatego tak ważne jest używanie okapu, dzięki któremu unikniesz ciągłego sprzątania. Wiedz, że zyskujesz to głównie za pomocą filtrów pochłaniających nagromadzony tłuszcz.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Oczyszczanie powietrza w kuchni

  Wiele modeli oprócz standardowego pochłaniania zapachów oferuje również oczyszczanie powietrza. Dlatego ich działanie szczególnie docenisz, kiedy przez przypadek przypalisz kotlety, warzywa lub inną potrawę.

  Nie musisz wówczas otwierać wszystkich okien, aby pozbyć się woni spalenizny i oczyścić powietrze. Wystarczy, że uruchomisz okap kuchenny na najwyższy tryb, a wszystko odbędzie się automatycznie.

  Funkcja ochronna

  Tak, to prawda, okap pełni również funkcję ochronną. Zabezpiecza Twoje meble, kuchenkę oraz inne sprzęty, a także ściany i wszelkie dekoracje przed zniszczeniem, pleśnią, wilgocią i grzybami.

  Dużą rolę w tym wszystkim odgrywają profesjonalne filtry, które oddzielają cząsteczki tłuszczu od powietrza. Gdyby nie one, to cały zgromadzony brud coraz bardziej nawarstwiałby się, dając tym samym mało estetyczny wygląd całej kuchni. Nie wspominam oczywiście o sprzątaniu, które należałoby co chwilę wykonywać. A wiedz, że zaschnięty tłuszcz nie jest niczym prostym do usunięcia.

  Kuchnia z racji częstego gotowania, w wyniku którego powstaje para wodna, szczególnie narażona jest na powstawanie pleśni i grzybów. Unikniesz tego, jeśli w trakcie przyrządzania posiłku wykorzystasz okap. Dodatkowo uchronisz się przed częstym odświeżaniem i malowaniem ścian.

  Dodatkowe oświetlenie

  W dalszym ciągu zastanawiasz się, czy okap w kuchni jest konieczny? Pomyśl o wieczornym gotowaniu, do którego trzeba wykorzystać oświetlenie.

  Decydując się na tego rodzaju urządzenie, unikasz konieczności korzystania z tradycyjnych lamp, które swoim zasięgiem obejmują całe pomieszczenie. Okapy kuchenne doświetlają jedynie miejsce, w którym znajduje się kuchenka.

  Mało tego!

  Żarówki stosowane przez producentów w takich urządzeniach nie zużywają dużej ilości prądu, są zatem energooszczędne. Korzystając z punktów świetlnych, zyskujesz przyjemną, ciepłą barwę światła oraz pełną kontrolę nad gotującą się potrawą.

  Przyjazne dla alergików

  Coraz więcej nowoczesnych urządzeń cechuje się korzystnymi rozwiązaniami dla alergików i osób borykających się z astmą.

  Pewnie zapytasz, co wspólnego tego rodzaju sprzęt może mieć z uczuleniem? Ma i to dużo!

  Oprócz pochłaniania brzydkich zapachów i cząsteczek tłuszczu okap zasysa również kurz, roztocza i pyłki. To one głównie powodują różnego rodzaju alergie wziewne.

  Tak wygodne rozwiązanie zapewniają modele wyposażone w specjalny filtr plazmowy, działający na zasadzie specjalnych wyładowań elektrostatycznych. Dzięki niemu urządzenie likwiduje zgromadzone w powietrzu zanieczyszczenia, w tym również dym papierosowy.

  Funkcja dekoracyjna

  Nierzadko zdarza się, że okap kuchenny wykorzystywany jest nie tylko do jego głównych celów, ale również jako element dekoracyjny.

  Wiele nowoczesnych urządzeń przypomina lampy wiszące, jakie umieszczasz np. nad wyspą kuchenną. Zyskujesz tym sposobem dwie funkcje w jednym, pochłanianie zapachów oraz ładny wystrój wnętrza. Świetnie prezentują się też okapy kominowe, np. skośne.

  Producenci coraz częściej oferują unowocześnione wersje okapów idealnie nadających się do różnych aranżacji. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z doborem preferowanego modelu do własnych potrzeb.

  A że rodzajów okapów kuchennych jest multum, i to często z podziałem właśnie na stylistykę, na pewno dobierzesz coś pod swoją kuchnię.

  Dyskretne ulokowanie okapu

  A może masz zupełnie inne podejście i nie chcesz eksponować okapu w kuchni?

  Żaden problem!

  W sklepach znajdziesz zarówno okapy teleskopowe, jak i okapy podszafkowe. Szczególnie te drugie stają się wręcz niewidoczne w kuchni; stanowią po prostu zewnętrzną część dna szafki nad kuchenką. Mniejszy rozmiar wcale nie odbija się na wydajności. To wciąż odpowiednio mocne sprzęty do zadymionej kuchni.

  Zalety okapu kuchennego

  1. Pomaga w likwidacji brzydkich zapachów powstających podczas gotowania i jednocześnie chroni Cię przed ich rozprzestrzenianiem się po całym domu.
  2. Za pomocą filtrów usuwa cząsteczki tłuszczu.
  3. Pozbywa się nadmiaru wilgoci i pary wodnej z pomieszczenia.
  4. Oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla, kurzu i roztoczy sprzyjających powstawaniu alergii.
  5. Dopasowując okap do wystroju kuchni, zyskasz ładny i estetyczny wygląd całego pomieszczenia.
  6. Pozbywa się zanieczyszczonego powietrza, usuwając jego nadmiar na zewnątrz. W zależności od rodzaju urządzenie może także je przefiltrować i z powrotem oddać do otoczenia.
  7. Ułatwia sprzątanie. Nagromadzony tłuszcz nie osadza się na meblach, trafia wyłącznie na powierzchnię filtra.

  Wady okapu kuchennego

  1. Sprzęt musisz dobrać do wielkości kuchni, ponieważ w innym przypadku jego wydajność będzie bardzo niewielka. Na szczęście znajdziesz w sieci pomocne wskazówki, np. w poradniku zakupowym o tym, jaki okap kuchenny wybrać.
  2. Nie zawsze zamontujesz sprzęt jako wyciąg, zwłaszcza w bloku z wentylacją grawitacyjną.
  3. Konieczność czyszczenia lub wymiany filtrów.
  4. Na obudowie najczęściej powstają ślady po palcach, przez co sprzęt wymaga regularnego mycia. W jego zakamarkach lubi gromadzić się także brud i kurz.
  5. Okapy z wkładem węglowym nie wymieniają powietrza, a jedynie je oczyszczają.

  Co zamiast okapu w kuchni?

  Przede wszystkim tradycyjny pochłaniacz, który sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia okapu do wyciągu kominowego. Takie rozwiązanie szczególnie poleca się do mieszkania w bloku, w którym dostępna jest wyłącznie zbiorcza wentylacja.

  Każdy pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że pochłonięte powietrze oczyszcza się w środku i z powrotem trafia do otoczenia.

  Do dyspozycji masz również wyciągi. Te z kolei działają w obiegu otwartym, ale wymagają podłączenia do przewodu kominowego. Zasysane powietrze trafia bezpośrednio na zewnątrz budynku, usuwając przy tym wszystkie zapachy z pomieszczenia. Decydując się na ten rodzaj sprzętu, zyskujesz jednocześnie stały poziom temperatury w kuchni, ponieważ nagromadzone ciepło zostaje automatycznie usuwane z pomieszczenia.

  Zależy Ci, żeby całkowicie pozbyć się z kuchni wiszącego elementu? W takim przypadku zdecyduj się na płytę grzewczą z wbudowanym wyciągiem. To inaczej okap blatowy zintegrowany bezpośrednio z indukcją.

  Takie modele są nie tylko stosunkowo ciche, ale też wydajne. Nie przeszkadzają w trakcie gotowania, a obsługujesz je przy użyciu profesjonalnego panelu sterowania. Okapy blatowe nie sprawiają również problemu w utrzymaniu w czystości.

  Oferują za to mniejszą moc niż tradycyjne modele. Mimo to jest wystarczająca do pochłaniania wszystkich zapachów. Dlatego też stworzyłem ranking płyt indukcyjnych z okapem. Moim zdaniem mają sens.

  Czy okap w kuchni jest potrzebny? Ostateczny werdykt

  Jak najbardziej tak i pamiętaj, że okapu nie zastąpi nawet otwieranie okna podczas gotowania. Po pierwsze, rozwiązanie to nie sprawdzi się na dłuższą metę, szczególnie zimą. Po drugie, przez okna do pomieszczenia przedostaną się zanieczyszczenia, w tym smog i kurz.

  Prawidłowo dobrany okap zlikwiduje brzydkie zapachy, ale też ochroni Twoją kuchnię przed powstawaniem wilgoci i grzybów. Uruchamiając go w trakcie gotowania, smażenia lub pieczenia, unikniesz zniszczenia mebli spowodowanego osadzaniem się na ich powierzchni tłuszczu oraz pary wodnej.

  Dzięki okapowi nie musisz również co chwilę przemywać blatu oraz podłogi, gdzie najczęściej osadzają się wszystkie zanieczyszczenia z gotowanych potraw.

  Coraz więcej modeli radzi sobie z dokładnym oczyszczaniem powietrza, co szczególne znaczenie ma w przypadku alergików. Nierzadko też sprzęty likwidują dym papierosowy, a to bardzo ważna kwestia, kiedy Ty lub ktoś z Twoich domowników jest palaczem.

  Decydując się na okap do kuchni, sporo zyskujesz. Przede wszystkim czyste pomieszczenie, przyjemne gotowanie posiłków oraz czas, który trzeba byłoby przeznaczyć na sprzątanie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments