W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy perfumy mają datę ważności? Czy mogą się zepsuć?

author avatar
Matylda Stachurska
Komentarze:  0

Tak, perfumy mają określoną datę ważności, więc mogą się przeterminować… lub jeszcze szybciej zepsuć, jeżeli o nie nie zadbasz. Nie chcesz do tego dopuścić, a przy okazji sprawdzić, przez jaki czas korzystać z perfum? Przeczytaj poniższy poradnik!

Czy perfumy mają datę ważności? Czy mogą się zepsuć?

Spis treści:

  Kiedy perfumy tracą datę ważności?

  Perfumy, które przechowujesz w złym miejscu, mogą znacznie szybciej, niż Ci się wydaje, stracić swoje właściwości. I choć prawie wszystkie produkty mają podaną na etykiecie datę ważności, tak w przypadku tego kosmetyku sprawa nie jest do końca oczywista.

  Zatem, czy perfumy mogą się przeterminować?

  Data produkcji, jaką zauważysz na etykiecie, jest jednym z czynników informujących o przydatności perfum. Wskazówek jest jednak znacznie więcej, dlatego przeczytaj mój artykuł do końca, a dowiesz się, na które z nich szczególnie musisz zwrócić uwagę.

  Po 5 latach od daty produkcji z pewnością minął termin ważności perfum. Kwestia ta odnosi się do wszystkich preparatów zapachowych nawet wtedy, kiedy nie zostały otwarte. Po upływie określonego czasu woń nie jest już tak intensywna, a zawarte w niej substancje w pewnym stopniu straciły swoje właściwości.

  Zanim dokonasz zakupu perfum, sprawdzaj zawsze datę ich produkcji, zwłaszcza kiedy robisz to z niesprawdzonego źródła.

  Często może się jednak okazać, że na opakowaniu kosmetyku widnieje jedynie pewien kod. Wpisz wówczas w wyszukiwarkę internetową frazę ‘jak sprawdzić ważność perfum’ lub zwyczajnie wyszukaj adres konkretnej strony, czyli np. checkcosmetics.net i tam podaj kod produktu. Dzięki temu uzyskasz informację dotyczącą roku produkcji perfum.

  Ranking perfum damskich – zwycięzca

  Calvin Klein Euphoria Woman

  Skrót PAO

  Jeśli zastanawiasz się, czy perfumy mają datę ważności, to w tej części artykułu odniosę się do znaczenia pewnego skrótu.

  Period After Opening – w skrócie PAO, określa termin ważności danego produktu bezpośrednio po jego otwarciu.

  Zapewne kojarzysz na kosmetykach znaczek otwartego słoiczka, na którym znajduje się konkretna cyfra. Odnosi się ona do ilości miesięcy, w ciągu których należy zużyć zawartość opakowania od momentu pierwszej aplikacji na ciało.

  Przeczytaj też: Jak psikać się perfumami?

  Dlaczego perfumy się psują?

  Czy perfumy mogą się zepsuć? To pytanie, które coraz częściej nurtuje wiele osób. Intensywność zapachu zależy od pewnych czynników. W przypadku perfum są to: temperatura, światło, wilgotność.

  Jeśli przechowujesz flakonik w nieodpowiednim miejscu, czyli np. na oknie, gdzie padają silne promienie słoneczne, lub w łazience koło zlewu, w której panuje wilgoć i zmienna temperatura, to pamiętaj, że po pewnym czasie użytkowania perfum intensywność zapachu będzie z każdym dniem malała.

  Kontakt z powietrzem sprawia, że kosmetyk wietrzeje, dlatego zawsze pamiętaj o dokładnym zakręceniu perfum po ich użyciu. Każdy flakonik zazwyczaj wyposażony jest w atomizer, który skutecznie ochrania produkt przed jego zwietrzeniem.

  Zdarzają się jednak perfumy zamykane jedynie na korek. Należy pamiętać, że wówczas takie kosmetyki wymagają podwójnej ochrony. Nie tylko zakręcaj je bardzo dokładnie po każdym użyciu, ale do ich aplikacji nie używaj palców czy nakrętki. Unikniesz tym samym przenoszenia do środka buteleczki bakterii znajdujących się na skórze.

  I koniecznie przeczytaj poradnik o tym, jak przechowywać perfumy. Dowiesz się, które miejsca są optymalne, a które narażając trwałość perfum.

  Jak sprawdzić, czy perfumy się przeterminowały?

  Jednym z najlepszych sposobów jest po prostu obserwowanie kosmetyku.

  Pierwszym czynnikiem świadczącym o zakończeniu ważności perfum jest brak intensywnego zapachu. Zdarza się, że nie jest on już taki sam jak w pierwszych miesiącach użytkowania produktu lub zmianie ulegnie konsystencja perfum. W buteleczce wówczas wytrąci się osad lub ciecz wyraźnie zmętnieje.

  Jeśli zaobserwujesz którąkolwiek z wymienionych przeze mnie czynników świadczących o upływie ważności perfum, zaprzestań ich używania. W innym wypadku możesz podrażnić skórę i wywołać reakcję alergiczną.

  Jak przedłużyć trwałość perfum?

  Kluczową zasadą jest właściwe przechowywanie kosmetyku. Nie możesz stawiać go w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne lub panuje wysoka czy też zmienna temperatura. Z tego względu parapet i okolice grzejnika nie będą dobrym pomysłem. Najlepsze rozwiązanie stanowi suche, chłodne i zacienione miejsce, w którym temperatura wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza.

  Jeśli nie lubisz częstego kupowania kolejnego flakonika zapachu, przed dokonaniem wyboru zwróć uwagę na skład kosmetyku. Wybieraj produkty o mocnych, ciężkich i intensywnych woniach, ponieważ zachowują swoje właściwości przez bardzo długi czas.

  Z kolei delikatne, kwiatowe lub cytrusowe perfumy będą ulatniały się znacznie szybciej i tym samym ich okres ważności nie będzie tak długi jak w przypadku mocnych zapachów. Kiedy jednak lekkie wonie są Twoimi ulubionymi, korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszej buteleczki kosmetyku.

  Przy okazji sprawdź zestawienia perfum, aby mieć pewność, że są oryginalne i trwałe:

  Zdarza Ci się zgubić lub zniszczyć zakrętkę od perfum? Pozostawione bez szczelnego zamknięcia na pewno znacznie szybciej stracą swoja intensywną woń. Wszystko za sprawą oddziałującego na nie powietrza, które podobnie jak światło nie jest sprzymierzeńcem perfum.

  Pamiętaj, aby zawsze szczelnie zamykać swój kosmetyk, a w przypadku zaginięcia zakrętki umieść flakonik w oryginalnym, kartonowym opakowaniu lub kup specjalną buteleczkę, do którego przelejesz swój zapach (a przelewanie perfum także wiąże się z kilkoma zasadami).

  Wybierasz się w podróż lub lubisz mieć perfumy zawsze pod ręką? Nie wkładaj szklanej buteleczki do torby czy plecaka. Wstrząsy oraz wysoka temperatura niekorzystnie wpłyną na zapach, dlatego w takim przypadku zdecyduj się na zakup perfum np. w postaci kremu lub wosku. Olejki, które się w nich znajdują, nie ulatniają się tak szybko i dłużej wiążą zapach kosmetyku.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments