W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy pralko-suszarka niszczy ubrania?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wiele osób przed inwestycją w pralko-suszarkę zastanawia się, czy niszczy ona ubrania. Czy zmienia ich rozmiar, wyjściowy fason lub jakkolwiek narusza strukturę włókien. Postanowiłem rzetelnie to omówić, aby nie było w tym temacie już żadnych zagadek!

Czy pralko-suszarka niszczy ubrania? Kiedy może się tak stać?

Spis treści:

  Niszczenie ubrań przez pralko-suszarkę – czy jest możliwe? Tak, ponieważ każde automatyczne, bębnowe urządzenie do suszenia może naruszyć jakość dzianiny.

  Nie jest jednak tak, że to pewniak, że pralko-suszarki po prostu tak mają. Wręcz przeciwnie: przy rozsądnym suszeniu i dbaniu o sprzęt nic złego nie powinno się stać. Sytuacja jest także zależna od klasy konkretnego urządzenia 2w1.

  Wszystkie te aspekty za moment omówię. Szybko się dowiesz, jak uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

  Klasa pralko-suszarki a ryzyko niszczenia ubrań

  Jak już wspominałem, bardzo duże znaczenie ma ogólna jakość sprzętu 2w1 do prania i suszenia.

  W artykule o tym, jak działa pralko-suszarka, pisałem, że o ile pranie wypada jak w pralce, tak suszenie niesie pewne kompromisy.

  Zbiornik i bęben są inaczej zbudowane niż w osobnych urządzeniach do suszenia. Siłą rzeczy pralko-suszarka suszy około połowy załadunku, który może wyprać. Ma mniej otworów, z których wydobywa się gorące powietrze, a i technologia pompy ciepła jest dość rzadko spotykana.

  Efekt? Dłuższe suszenie, które nie zawsze pozytywnie wpływa na jakość materiałów. 

  W dalszej części tekstu poznasz zarówno niekorzystne sytuacje dla jakości suszonych ciuchów, jak i technologie, które wspierają pielęgnację tkanin. Jak widać, każdy medal ma 2 strony.

  Nie mogę jednak ręczyć za każdą pralko-suszarkę. Niektóre rzeczywiście mają tendencję do przesuszania ubrań. Nie są wyposażone w funkcje i technologie, które robią tu różnicę na plus.

  Czułem się zobowiązany, aby na początku to zaznaczyć. A jeżeli chcesz postawić na pewniaka, to odwiedź ranking pralko-suszarek. Przedstawiłem w nim nowoczesny sprzęt, który dobrze pierze i suszy, sam w sobie nie narażając odzieży na skrajne przypadki i zniszczenie.

  Ranking pralko-suszarek – zwycięzca

  HAIER I-Pro 7 HWD120-B14979

  Kiedy pralko-suszarka może zniszczyć suszone ubrania?

  Wiesz już, aby dobrze przyjrzeć się konkretnemu modelowi przed zakupem, ponieważ dużo zależy od jego klasy.

  Sęk w tym, że równie dużo (a pewnie i więcej) zależy od… Ciebie.

  Przyjrzyjmy się 2 sytuacjom, które najbardziej mogą zaszkodzić suszonej w urządzeniu 2w1 odzieży:

  • Nieprawidłowe suszenie – czyli przede wszystkim to, jak bardzo bierzesz sobie do serca zalecenia z metek odzieży. Wkładając do bębna pralko-suszarki coś, co nie nadaje się do suszenia w ten sposób, ryzykujesz. Materiał może się skurczyć, utracić swoją miękkość i wyjściowy fason. Tak samo gdy podczas ręcznych ustawień przesadzisz z temperaturą suszenia lub w ogóle wybierzesz nieodpowiedni program. W takich sytuacjach nawet najwyższej klasy model może zniszczyć odzież, lecz nie będzie to winą jego, lecz użytkownika. Zawsze musisz wiedzieć, co można suszyć w pralko-suszarce i jak jej używać.
  • Nieodpowiedni czas suszenia – tutaj wina może leżeć po obu stronach: i użytkownika, i urządzenia. Wiele osób ustawia czas suszenia ręczne, a jeżeli się z tym przesadzi, to ubranie się przesuszy i utraci miękkość. Niektóre urządzenia nie mają z kolei lepszych czujników wilgotności, przez co same w sobie przesadzają z czasem suszenia na różnych programach.

  Oprócz tych 2 przypadków nie ma raczej innych sytuacji, w których pralko-suszarka mogłaby zniszczyć odzież. Oczywiście warto zajrzeć do instrukcji obsługi, dbać o czyszczenie filtrów i bębna, a do tego wykazać rozsądek przy praniu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  No tak – pranie. Do tej pory skupiliśmy się na suszenia, ale etap prania także ma znaczenie w kwestii dbania o jakość odzienia.

  Dotyczą go standardowe czynności, a więc sprawdzenie kieszeni ciuchów, posegregowanie ich czy schludne ułożenie w bębnie. Tak jak w przypadku suszenia – istotne jest kierowanie się metkami odzieży i dobór odpowiedniego programu.

  Jak widzisz, do tej pory chodziło o pewne ostrzeżenia odnośnie suszenia ciuchów. Jeszcze wcześniej poruszyłem kwestię jakości pralko-suszarki. Wracając do niej, niektóre urządzenia minimalizują ryzyko niszczenia ubrań. W jaki sposób? O tym w kolejnym punkcie.

  zadbane ubrania wiszące na wieszakach

  Jak pralko-suszarka dba o jakość odzieży?

  Poprzez wiele technologii i funkcji. Są one zresztą zaciągnięte z rynku pralek i suszarek. Skupię się przede wszystkim na tych dotyczących suszenia. To w końcu ten etap wyjściowo niesie większe ryzyko naruszenia struktury włókien materiału.

  • Automatyka prania i suszenia – bardzo przydatna rzecz. Urządzenie 2w1 na podstawie wagi (a czasem i rodzaju) załadunku dobiera parametry prania. W trakcie suszenia specjalne sensory analizują poziom wilgotności. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, o której wcześniej wspominałem, a więc przesuszania tkanin. Nawe małe pralko-suszarki slim często mają tę technologię.
  • Pompa ciepła – na rynku osobnych suszarek to standard, lecz w przypadku pralko-suszarek raczej coś ekstra. Pompa ciepła zapewnia suszenie w lepszych warunkach. Zapewnia dobre rezultaty w niższych temperaturach, do tego oszczędzając energię i czas. Nagrzane powietrze jest w zamkniętym obiegu – suszy tkaniny, schładza się i ponownie nagrzewa, usuwając wilgoć z odzienia. Pralko-suszarka z pompą ciepła to aktualnie najlepszy typ tego sprzętu.
  • Dozowanie detergentu, kontrola prania i ilości piany – różne technologie, ale w tym przypadku działają dość spójnie. Dlaczego? Ponieważ eliminują ryzyko nadmiernej ilości środków piorących. A gdy detergentu lub piany z nim jest za dużo, to na ubraniu wyjętym z bębna mogą pojawić się nieestetyczne plamy. Takie zjawisko też można podciągnąć pod niszczenie ubrań.
  • Programy suszenia – im ich więcej, tym precyzyjniej dostosujesz cykl suszenia do rodzaju odzieży. Sprzyja to lepszej pielęgnacji.
  • Odświeżanienajlepiej parowe, choć wiele urządzeń 2w1 odświeża też gorącym powietrzem. Taka opcja czasem zastępuje pranie, a to korzystne, bo im częściej coś pierzesz, tym ryzyko zmiany fasonu i wyjściowej jakości staje się większe. Odświeżanie usuwa lekkie zabrudzenia, a przede wszystkim nieprzyjemne zapachy. Działa stosunkowo krótko oraz jest bezpieczne dla odzieży.

  Podsumowanie

  Pralko-suszarki coraz lepiej dbają o jakość ubrań. Niemniej szczególnie suszenie niesie pewne ryzyko niszczenia ubrań. Sęk w tym, że bardziej zależy od Ciebie. Kierując się zaleceniami z metek, rozsądnie dobierając programy suszenia, nic złego nie powinno się stać.

  Chyba że nabędziesz bardzo budżetowy i leciwy model, któremu brak lepszych technologii. Wtedy w przypadku delikatniejszych materiałów możesz utracić ich miękkość czy wyjściowy fason, lecz i tak zdarza się to już rzadko z winy urządzenia. Przynajmniej patrząc na nowsze serie pralko-suszarek.

  Podsumowując, nie ma się czego bać. Zainwestuj w porządny model, pamiętaj o technologiach, które wymieniłem, i nie lekceważ zaleceń producentów Twoich ubrań. Wtedy pralko-suszarka nie zniszczy Twojej odzieży, a wręcz o nią świetnie zadba!

  Przeczytaj też: Dlaczego pralko-suszarka nie suszy?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments