W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy smartwatch działa bez telefonu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Nabycie smartwatcha często wiąże się z funkcjami, które daje w parze ze smartfonem. Czy użytkowanie go bez połączenia z telefonem jest jednak możliwe? Jeżeli tak, to czy ma w ogóle sens? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej publikacji!

Czy smartwatch działa bez telefonu?

Spis treści:

  Czy do smartwatcha potrzebny jest telefon?

  Nie, nie potrzebujesz go. To nieoczywista odpowiedź, bo przecież smartwatche są wręcz stworzone do tego, aby współpracowały ze smartfonami. Niemniej ich sparowanie nie jest obowiązkiem. Inteligentny zegarek działa nawet bez łączności z telefonem, ale musisz mieć na uwadze, że wiąże się to z ograniczeniami.

  Smartwatch bez sparowania ze smartfonem dalej będzie pokazywał Ci aktualną godzinę czy datę. Bez problemu sprawdzisz też np. dzień tygodnia, a nawet liczbę wykonanych kroków i spalonych kalorii. W niektórych sprzętach swobodnie skorzystasz ponadto z budzika, stopera oraz funkcji mierzenia pulsu.

  Zapewne się domyślasz, że nie zobaczysz na ekranie zegarka żadnych powiadomień z telefonu. Nie otrzymasz więc sygnałów o nowych SMS-ach, rozmowach przychodzących czy akcjach z mediów społecznościowych dotyczących Twojego profilu.

  Oznacza to, że smartwatch działa bez telefonu, ale nie wykorzystujesz wtedy pewnych przydatnych funkcjonalności.

  Ranking smartwatchy – zwycięzca

  Garmin Fenix 7X Solar Czarny

  Smartwatch bez telefonu – dostępne funkcje

  Wspomniałem już co nieco na ten temat, ale warto rozwinąć tę kwestię. Dzięki temu pozbędziesz się wątpliwości, czy używanie smartwatcha bez połączenia z telefonem ma sens.

  Liczba dostępnych funkcji często się różni. Sporo zależy tu od ogólnej funkcjonalności inteligentnego zegarka, którego używasz. Niemniej mimo braku połączenia z telefonem prawdopodobnie bez problemu zadziała:

  • Krokomierz – skontrolujesz, jak dużo kroków robisz, ale nie zapiszesz tych danych w aplikacji przypisanej do smartwatcha.
  • Pomiar tętna – w dowolnym momencie sprawdzisz swój puls, co przydaje się nie tylko podczas treningu. Tętno mierzy nawet tani smartwatch do 200 zł.
  • Licznik spalonych kalorii – nie potrzebujesz sparowania smartwatcha ze smartfonem, aby wiedzieć, ile kalorii spalasz w ciągu dnia.
  • Budzik – nastawiasz go bezpośrednio w zegarku, tu też udział telefonu nie jest niezbędny.
  • Pomiar pokonanego dystansu – sytuacja wygląda podobnie jak przy krokomierzu, a więc widzisz pokonany dystans, ale nie zapiszesz go w aplikacji.
  • Nawigacja – dotyczy to głównie lepszych smartwatchy, pamiętaj też, że mapy wymagają co pewien czas aktualizacji, do czego smartfon prawdopodobnie będzie Ci już potrzebny.
  • Odtwarzacz muzyki – zadziała bez telefonu, pod warunkiem że udało Ci się zapisać utwory w pamięci zegarka.
  • Dyktafon – dźwięki nagrywasz bezpośrednio w smartwatchu, nie za pośrednictwem smartfona.
  • Aparat – pod warunkiem że masz sprzęt z wbudowanym obiektywem.
  • Latarka – jeśli masz ją do dyspozycji, będzie działać nawet mimo braku sparowanego telefonu.
  • Stoper i minutnik – swobodnie odmierzasz czas podczas treningu, gotowania czy też wielu innych czynności.

  Zauważ, że niektóre smartwatche są przystosowane do działania z kartą SIM. Za pomocą takiego sprzętu odbierasz i wysyłasz SMS-y, prowadzisz rozmowy telefoniczne oraz korzystasz z Internetu. Oczywiście obowiązuje tu zasada coś za coś. Musisz pamiętać o doładowywaniu swojego konta, tak samo jak w zwykłym telefonie.

  Zostając jeszcze przy funkcji telefonu, nie zawsze działa samodzielnie. Udowadniają to m.in. niektóre smartwatche do 500 zł. Otóż nie korzystają z własnej karty SIM, a z połączenia typu Dual-Mode Bluetooth.

  Efekt? Możesz porozmawiać przez zegarek, ale musi on być sparowany z telefonem, który jest gdzieś w pobliżu, np. w Twojej kieszeni.

  Przeczytaj też:

  Czy smartwatch bez telefonu ma sens?

  Nie jest to bardzo głupi pomysł. Mimo ograniczonej funkcjonalności nadal swobodnie korzystasz z pewnych udogodnień i monitorujesz swoją aktywność, puls czy podobne parametry. Nowoczesny smartwatch z SIM to bardzo ciekawa alternatywa dla telefonu i w dużym stopniu go zastępuje.

  Podobna sytuacja dotyczy inteligentnych zegarków z Wi-Fi. Ta opcja również rozszerza możliwości sprzętu, gdy nie sparujesz go ze smartfonem. Swobodnie sprawdzasz pocztę e-mail, przeglądasz newsy w Internecie czy korzystasz z map Google. Oczywiście nie zawsze masz dostęp do Wi-Fi, to chyba główna przeszkoda.

  Jednocześnie pamiętaj, że smartbandy i smartwatche powstały właśnie po to, aby łączyć je z telefonami. Tylko wtedy w pełni wykorzystujesz ich możliwości, więc nie ma potrzeby, aby całkowicie z tego rezygnować. Zwłaszcza że połączenie smartwatcha ze smartfonem jest łatwe.

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  boguslaw
  1 rok temu

  OK