Nabycie smartwatcha często wiąże się z funkcjami, które daje w parze ze smartfonem. Czy użytkowanie go bez połączenia z telefonem jest jednak możliwe? Jeżeli tak, to czy ma w ogóle sens? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej publikacji!

Nabycie smartwatcha często wiąże się z funkcjami, które daje w parze ze smartfonem. Czy użytkowanie go bez połączenia z telefonem jest jednak możliwe? Jeżeli tak, to czy ma w ogóle sens? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej publikacji!
Spis treści:
Nie, nie potrzebujesz go. To nieoczywista odpowiedź, bo przecież smartwatche są wręcz stworzone do tego, aby współpracowały ze smartfonami. Niemniej ich sparowanie nie jest obowiązkiem. Inteligentny zegarek działa nawet bez łączności z telefonem, ale musisz mieć na uwadze, że wiąże się to z ograniczeniami.
Smartwatch bez sparowania ze smartfonem dalej będzie pokazywał Ci aktualną godzinę czy datę. Bez problemu sprawdzisz też np. dzień tygodnia, a nawet liczbę wykonanych kroków i spalonych kalorii. W niektórych sprzętach swobodnie skorzystasz ponadto z budzika, stopera oraz funkcji mierzenia pulsu.
Zapewne się domyślasz, że nie zobaczysz na ekranie zegarka żadnych powiadomień z telefonu. Nie otrzymasz więc sygnałów o nowych SMS-ach, rozmowach przychodzących czy akcjach z mediów społecznościowych dotyczących Twojego profilu.
Oznacza to, że smartwatch działa bez telefonu, ale nie wykorzystujesz wtedy pewnych przydatnych funkcjonalności.
Wspomniałem już co nieco na ten temat, ale warto rozwinąć tę kwestię. Dzięki temu pozbędziesz się wątpliwości, czy używanie smartwatcha bez połączenia z telefonem ma sens.
Liczba dostępnych funkcji często się różni. Sporo zależy tu od ogólnej funkcjonalności inteligentnego zegarka, którego używasz. Niemniej mimo braku połączenia z telefonem prawdopodobnie bez problemu zadziała:
Zauważ, że niektóre smartwatche są przystosowane do działania z kartą SIM. Za pomocą takiego sprzętu odbierasz i wysyłasz SMS-y, prowadzisz rozmowy telefoniczne oraz korzystasz z Internetu. Oczywiście obowiązuje tu zasada coś za coś. Musisz pamiętać o doładowywaniu swojego konta, tak samo jak w zwykłym telefonie.
Zostając jeszcze przy funkcji telefonu, nie zawsze działa samodzielnie. Udowadniają to m.in. niektóre smartwatche do 500 zł. Otóż nie korzystają z własnej karty SIM, a z połączenia typu Dual-Mode Bluetooth.
Efekt? Możesz porozmawiać przez zegarek, ale musi on być sparowany z telefonem, który jest gdzieś w pobliżu, np. w Twojej kieszeni.
Przeczytaj też:
Nie jest to bardzo głupi pomysł. Mimo ograniczonej funkcjonalności nadal swobodnie korzystasz z pewnych udogodnień i monitorujesz swoją aktywność, puls czy podobne parametry. Nowoczesny smartwatch z SIM to bardzo ciekawa alternatywa dla telefonu i w dużym stopniu go zastępuje.
Podobna sytuacja dotyczy inteligentnych zegarków z Wi-Fi. Ta opcja również rozszerza możliwości sprzętu, gdy nie sparujesz go ze smartfonem. Swobodnie sprawdzasz pocztę e-mail, przeglądasz newsy w Internecie czy korzystasz z map Google. Oczywiście nie zawsze masz dostęp do Wi-Fi, to chyba główna przeszkoda.
Jednocześnie pamiętaj, że smartbandy i smartwatche powstały właśnie po to, aby łączyć je z telefonami. Tylko wtedy w pełni wykorzystujesz ich możliwości, więc nie ma potrzeby, aby całkowicie z tego rezygnować. Zwłaszcza że połączenie smartwatcha ze smartfonem jest łatwe.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.
OK