W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy suszarka niszczy włosy?

author avatar
Polina Goch
Komentarze:  0

Suszarka często bywa demonizowana przez zwolenniczki naturalnych metod suszenia, ale czy rzeczywiście szkodzi ona włosom? W tym artykule dowiesz się, czy suszarka niszczy włosy. Oprócz tego poznasz podstawowe zasady jej bezpiecznego używania.

Czy suszarka niszczy włosy? Suszyć włosy czy nie?

Spis treści:

  Suszyć włosy czy nie?

  Na pewno choć raz zastanawiałaś się, czy stylizowanie pasm suszarką negatywnie wpływa na ich strukturę.

  Odpowiedź brzmi:

  Tak, suszarka niszczy włosy, ale tylko jeśli modelujesz je gorącym, a nawet ciepłym strumieniem powietrza.

  Musisz wiedzieć, że stylizowanie mokrych kosmyków gorącym nawiewem pozbawia je wilgotności.

  Dlaczego tak się dzieje?

  Myjąc głowę wyłącznie ciepłą wodą, powodujesz, że łuski włosów rozchylają się. Idąc dalej, pasma zaczynają pochłaniać sporą ilość wilgoci, w wyniku czego zwiększają swoją objętość. Podczas używania gorącego nadmuchu woda z włosów zaczyna mocno odparowywać, co prowadzi do utraty ich nawilżenia.

  Obstawiam, że zdarzyło Ci się kiedykolwiek poczuć na własnych uszach lub skórze głowy, jak wysoką temperaturę osiągają suszarki ustawione na najwyższy poziom grzania. Nietrudno wtedy o poparzenie, prawda?

  Gorące powietrze wręcz spala Twoje włosy! A robi to ze zdwojoną siłą, gdy trzymasz urządzenie w minimalnej odległości od swojej głowy. Z kolei nadmierne używanie ciepłego nadmuchu prowadzi do przesuszenia Twoich pasm.

  Pamiętaj, że mokre kosmyki są dużo bardziej narażone na ryzyko uszkodzeń termicznych niż suche!

  No dobrze, ale nie odpowiedziałam jeszcze na interesujące Cię pytanie: suszyć włosy czy nie?

  Suszyć… letnim lub zimnym nawiewem, do którego wrócę w dalszej części artykułu.

  Po czym poznasz, że temperatura powietrza jest odpowiednia? Skieruj nawiew w stronę szyi i przytrzymaj go tak przez kilka sekund w dosyć bliskiej odległości. Jeżeli Twoja skóra nie zapiecze Cię po chwili, temperatura jest w porządku.

  Ranking suszarek do włosów – zwycięzca

  Valera Swiss SP4DRC

  Kiedy suszarka niszczy włosy?

  Nie tylko samo urządzenie może przyczynić się do zniszczenia Twoich pasm, ale również Ty sama poprzez nieodpowiednią technikę suszenia.

  Oczywiście, jak już wspominałam, nie powinnaś każdego dnia traktować włosów gorącym bądź ciepłym nawiewem. To jednak niejedyna zasada bezpiecznej stylizacji, którą powinnaś przestrzegać.

  Poznaj przydatne wskazówki odnośnie prawidłowego suszenia włosów:

  • Przede wszystkim nie trzymaj suszarki blisko głowy, a już na pewno nie dotykaj nią włosów. Optymalna odległość urządzenia to minimum 20 cm.
  • Nie susz jednego odcinka włosów przez długi czas. W momencie trwania stylizacji musisz ciągle zmieniać pozycję urządzenia, by nie dopuścić do przegrzania się kosmyków, a w konsekwencji do ich spalenia.
  • Zawsze używaj kosmetyków termoochronnych. Dzięki nim na Twoich pasmach utworzy się niewidoczna bariera ochronna, która zminimalizuje ryzyko uszkodzeń termicznych.
  • Nie rozwiewaj włosów suszarką na wszystkie strony. Pamiętaj, aby suszyć włosy w jednym kierunku (z góry na dół), prowadząc nadmuch od nasady w stronę końców.
  • Jeśli Twoje włosy są delikatne, cienkie i uwrażliwione, nie używaj silnego strumienia powietrza. Zbyt mocny nawiew uszkodzi je jeszcze bardziej.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Suszenie włosów zimnym powietrzem – zalety

  Wiele pań nie wyobraża sobie suszenia włosów bez użycia suszarki. Wiąże się to z przyzwyczajeniem i wygodą, jaką zapewnia to urządzenie. Nic dziwnego… W końcu naturalne sposoby suszenia włosów z reguły są zbyt czasochłonne.

  Ja sama nie lubię, gdy moje włosy schną samodzielnie. Zawsze używam suszarki, chociażby z tego powodu, że za jej sprawą fryzura lepiej się układa.

  Jeśli myjesz włosy codziennie, polecam Ci używać zimnego nawiewu!

  Natomiast w sytuacji, gdy stylizujesz pasma letnim powietrzem, włącz przycisk chłodnego nadmuchu w końcowej fazie suszenia. Ten niepozorny trik sprawi, że łuski Twoich włosów zostaną zamknięte.

  Ale to niejedyna zaleta zimnego nawiewu.

  Poznaj kolejne:

  • Chłodny strumień powietrza wygładza strukturę pasm. Dzięki niemu Twoja fryzura będzie ujarzmiona i estetyczna.
  • Co więcej, po stylizacji zakończonej zimnym nadmuchem kosmyki będą pełne zdrowego blasku. Jeśli marzysz o lśniących włosach, obowiązkowo wypróbuj tę metodę.
  • Dodatkowo modelowanie na chłodno jest bezpieczne dla włosów w bardzo złej kondycji. Będąc posiadaczką mocno zniszczonych pasm, powinnaś całkowicie zrezygnować ze stosowania wysokich temperatur.

  Podsumowanie

  Osobiście uważam, że wszystko jest dla ludzi – pod warunkiem, że potrafimy prawidłowo z tego korzystać.

  Tak samo jest z suszarką, której nie jestem przeciwniczką.

  Nie uszkodzisz nią włosów, jeśli posłuchasz się moich rad.

  Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu urządzenia, koniecznie sprawdź, czy został on wyposażony w takie niezbędne funkcje, jak: kilkustopniowa regulacja temperatury i prędkości nawiewu oraz przycisk chłodnego powietrza.

  Wyróżniłam tego typu sprzęty w moim niezależnym rankingu suszarek do włosów.

  To absolutne minimum, które powinna zawierać każda przyjazna dla włosów suszarka.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments