Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla szkliwa zębów? Co z ryzykiem ścierania szkliwa koron? Właśnie ten temat dokładnie Ci wyjaśnię w poniższym artykule!

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla szkliwa zębów? Co z ryzykiem ścierania szkliwa koron? Właśnie ten temat dokładnie Ci wyjaśnię w poniższym artykule!
Spis treści:
Czy soniczna szczoteczka do zębów niszczy szkliwo? Jeżeli boisz się takiego obrotu sprawy, to dobrze to o Tobie świadczy – pragniesz dokładnie czyścić, ale i jak najlepiej chronić swoje zęby.
Po to w końcu ludzie przeglądają ranking szczoteczek sonicznych, aby sprzęt tego typu był skuteczny, ale i bezpieczny. Oczyszczał szkliwo, ale go przy okazji nie niszczył, prawda?
W teorii szczoteczka soniczna ma rozbijać płytkę nazębną i łańcuchy bakterii delikatnymi ruchami. Już teraz powiem Ci, że są jednak pewne okoliczności, w których może zaszkodzić szkliwu. Nadmiernie je ścierać, powodować ubytki, nadwrażliwość, a nawet odsłaniać szyjki zębowe. Przejdźmy zatem do konkretów!
Szczoteczka soniczna wyjściowo nie szkodzi szkliwu zębów. Jej praca polega na delikatnych ruchach, ledwo dostrzegalnych drganiach – choć o bardzo wysokiej częstotliwości (nawet powyżej 60000 drgań na minutę). Dzięki temu jest skuteczna i bezpieczna, przez co wiele osób decyduje się na taki sprzęt do szczotkowania (w tym ja).
Ruchy wymiatająco-pulsacyjne usuwają z zębów osad, nalot, przebarwienia, płytkę nazębną i multum zarazków. Dbają też o ukrwienie dziąseł (trybem masażu). W efekcie zapobiegają stanom zapalnym i chorobom przyzębia. A to wszystko przy subtelnym polerowaniu szkliwa. Nieźle, prawda?
Szerzej opisałem to w artykule o tym, jak działa szczoteczka soniczna. Zajrzyj tam, jeżeli pragniesz poznać szczegółowy sposób pracy takich urządzeń.
Wracając do tematu: o co chodziło mi we wstępie? Pisałem przecież, że szczoteczka soniczna może w pewnych okolicznościach uszkodzić szkliwo. I nie kłamałem. Sęk w tym, że… to nie jej wina! Przejdźmy zatem do kolejnego punktu.
Jak już wspominałem, mycie zębów szczoteczką soniczną jest samo w sobie bezpieczne. Delikatnie muskasz szkliwo końcówką włosia głowicy szczotkującej, kontakt z zębem jest minimalny – i to wystarczy do precyzyjnego szczotkowania zębów.
Ale jeżeli zrobisz to nieprawidłową techniką lub od razu po spożyciu niektórych posiłków… to narobisz sobie biedy, mój drogi czytelniku. A są też inne sytuacje obniżające ochronę szkliwa i zębiny.
Oto okoliczności, w których szkliwo może ulec mechanicznym uszkodzeniom:
Jak widzisz po powyższej liście, znowu nie kłamałem – te rzeczy ewidentnie leżą po Twojej stronie. Ty musisz o nich pamiętać.
O podobnych aspektach wspominałem w poradniku o tym, czy są przeciwwskazania do stosowania szczoteczki sonicznej.
Jedyną niedogodnością po stronie szczoteczki sonicznej może być źle zaprojektowane lub za twarde włosie zdzierające szkliwo. Sęk w tym, że nawet używając bardzo tanich modeli, miałem do czynienia z dobrze wykonaną głowicą oraz miękkim włosiem z nylonu. Nie ma się tu czego bać, wszystko leży w Twoich rękach.
A teraz przechodzimy do pewnej krzepiącej informacji. Otóż sami producenci szczoteczek sonicznych ułatwiają nam ochronę szkliwa podczas szczotkowania. Jakimi sposobami? Sprawdźmy wspólnie!
Żyjemy w XXI wieku, a jeżeli jakiś sprzęt jest elektroniczny, to prawie zawsze oferuje dodatkowe udogodnienia.
Sęk w tym, aby nie były to zbędne bajery, a realne korzyści. I tutaj tak jest!
Oto technologie, które pozwolą Ci wyrobić dobre nawyki dotyczące szczotkowania. W efekcie ochronisz swoje szkliwo.
Tego typu funkcje stanowiły ważną zaletę w poradniku o tym, czy warto kupić szczoteczkę soniczną. Sam z nich korzystam i ręczę za pozytywny wpływ na bezpieczeństwo szkliwa.
Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo koron zębów? Sposobem swojej pracy nie, ale nieprawidłową techniką posługiwania się nią już tak. Pamiętając o poradach zawartych w tym artykule, wszystko będzie dobrze – bezpiecznie wypolerujesz szkliwo, dbając o rutynową higienę jamy ustnej.
Usuniesz wszelkie zanieczyszczenia w skuteczny sposób, uzyskując pewność co do ochrony szkliwa. Połączenie tych cech nie dało szans rywalom w pojedynkach: szczoteczka soniczna czy rotacyjna, a przede wszystkim szczoteczka elektryczna czy zwykła.
Dlatego też nie bój się o ścieranie szkliwa. Nie musisz w końcu go szorować z wielkim impetem, a subtelnie muskać, co samo w sobie jest tu niezmiernie korzystne. Rozjaśnianie zębów pójdzie sprawnie i bezpiecznie.
W przypadku dodatkowych pytań lub sugestii zapraszam do sekcji komentarzy.
Przeczytaj też:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.