W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla szkliwa zębów? Co z ryzykiem ścierania szkliwa koron? Właśnie ten temat dokładnie Ci wyjaśnię w poniższym artykule!

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla szkliwa zębów? Czy je niszczy?

Spis treści:

  Czy soniczna szczoteczka do zębów niszczy szkliwo? Jeżeli boisz się takiego obrotu sprawy, to dobrze to o Tobie świadczy – pragniesz dokładnie czyścić, ale i jak najlepiej chronić swoje zęby.

  Po to w końcu ludzie przeglądają ranking szczoteczek sonicznych, aby sprzęt tego typu był skuteczny, ale i bezpieczny. Oczyszczał szkliwo, ale go przy okazji nie niszczył, prawda?

  W teorii szczoteczka soniczna ma rozbijać płytkę nazębną i łańcuchy bakterii delikatnymi ruchami. Już teraz powiem Ci, że są jednak pewne okoliczności, w których może zaszkodzić szkliwu. Nadmiernie je ścierać, powodować ubytki, nadwrażliwość, a nawet odsłaniać szyjki zębowe. Przejdźmy zatem do konkretów!

  Szczoteczka soniczna a bezpieczeństwo szkliwa zębów

  Szczoteczka soniczna wyjściowo nie szkodzi szkliwu zębów. Jej praca polega na delikatnych ruchach, ledwo dostrzegalnych drganiach – choć o bardzo wysokiej częstotliwości (nawet powyżej 60000 drgań na minutę). Dzięki temu jest skuteczna i bezpieczna, przez co wiele osób decyduje się na taki sprzęt do szczotkowania (w tym ja).

  Ruchy wymiatająco-pulsacyjne usuwają z zębów osad, nalot, przebarwienia, płytkę nazębną i multum zarazków. Dbają też o ukrwienie dziąseł (trybem masażu). W efekcie zapobiegają stanom zapalnym i chorobom przyzębia. A to wszystko przy subtelnym polerowaniu szkliwa. Nieźle, prawda?

  Szerzej opisałem to w artykule o tym, jak działa szczoteczka soniczna. Zajrzyj tam, jeżeli pragniesz poznać szczegółowy sposób pracy takich urządzeń.

  Wracając do tematu: o co chodziło mi we wstępie? Pisałem przecież, że szczoteczka soniczna może w pewnych okolicznościach uszkodzić szkliwo. I nie kłamałem. Sęk w tym, że… to nie jej wina! Przejdźmy zatem do kolejnego punktu.

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Kiedy szczoteczka soniczna może uszkodzić szkliwo?

  Jak już wspominałem, mycie zębów szczoteczką soniczną jest samo w sobie bezpieczne. Delikatnie muskasz szkliwo końcówką włosia głowicy szczotkującej, kontakt z zębem jest minimalny – i to wystarczy do precyzyjnego szczotkowania zębów.

  Ale jeżeli zrobisz to nieprawidłową techniką lub od razu po spożyciu niektórych posiłków… to narobisz sobie biedy, mój drogi czytelniku. A są też inne sytuacje obniżające ochronę szkliwa i zębiny.

  Oto okoliczności, w których szkliwo może ulec mechanicznym uszkodzeniom:

  • Nieodpowiednia technika – kluczowa sprawa. Jeżeli dociśniesz włosie końcówki zbyt mocno, to szkliwo będzie nadmiernie ścierane. Tu nie chodzi o mocne szorowanie, a wręcz przeciwnie: o delikatne przesuwanie głowicy wzdłuż linii zębów. Dotykanie ich samą końcówką włosia. Obawiasz się, że popełnisz sporo błędów na początku używania szczoteczki sonicznej? Spokojnie, o nic się nie bój! W innym poradniku dokładnie opisałem to, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Z informacjami zawartymi we wspomnianym artykule doskonale sobie poradzisz!
  • Szczotkowanie od razu po posiłku – smutna prawda jest taka, aby nie szczotkować zębów od razu po zjedzeniu czegoś (albo po paleniu tytoniu). Dlaczego? Ponieważ zaburza to odpowiednie pH w ustach. Najgorsze są substancje kwasowe zawarte w żywności. Chodzi m.in. o cytrusy (a także sok z nich), napoje typu coca-cola, ale również o mięso, wino, kiszonki czy surowe warzywa. Automatycznie osłabiają szkliwo (wręcz rozpuszczają je), zabierają mu naturalną barierę ochronną i podnoszą poziom kwasowości. A to prosta droga do erozji szkliwa oraz ubytków klinowych. Jeżeli często spożywasz coś z podanej przed chwilą listy, to nie myj zębów w przeciągu 30, a nawet 60 minut od zakończenia posiłku. W innym przypadku odczekaj chociaż 20 minut.
  • Włosie głowicy w złym stanie – jeżeli włosie jest wystrzępione, wygięte na zewnątrz, połamane, skrócone – po prostu za bardzo zużyte – to zaszkodzi Twojemu szkliwu. Będzie się po nim ślizgać, powodując mikrouszkodzenia oraz zadzieranie i podrażnienia dziąseł. A tego przecież nie chcesz, prawda? Tutaj również coś dla Ciebie przygotowałem. Chodzi o poradnik o tym, jak często wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej. Pozornie prosta sprawa, ale… jednak nie zawsze. Po przeczytaniu podrzuconego przed chwilą poradnika nie będzie już żadnych zagadek w tej kwestii.
  • Nadmierna częstość lub czas szczotkowania – każdy z nas pragnie uzyskać zdrowy i piękny uśmiech, prawda? Z drugiej strony sporo osób nie przykłada się do szczotkowania. A z jeszcze innej strony… pewna grupa robi to zbyt pedantycznie. Chodzi o przesadzanie z częstotliwością i czasem pielęgnacji jamy ustnej. W skrajnym przypadku nie tylko ściera to szkliwo, ale i po pewnym czasie odsłania szyjki, a nawet korzenie zębów. Znowu są to pozornie proste tematy, ale na dokładnie omówienie ich wykorzystałem duuużo kliknięć mojej klawiatury. Sprawdź więc kolejne poradniki, jeżeli pragniesz nabyć więcej wiedzy: jak często myć zęby oraz jak długo myć zęby. Ogólnie biorąc, nie jest to aż tak ważne jak technika mycia, lecz i tak dość istotne.
  • Nieodpowiednia pasta do zębów – szczoteczka soniczna w połączeniu z pastą o wysokim współczynniku ścieralności przyczyni się do ścierania szkliwa i zębiny. W wyborze pasty powinien Ci pomóc Twój dentysta lub stomatolog.

  Jak widzisz po powyższej liście, znowu nie kłamałem – te rzeczy ewidentnie leżą po Twojej stronie. Ty musisz o nich pamiętać.

  O podobnych aspektach wspominałem w poradniku o tym, czy są przeciwwskazania do stosowania szczoteczki sonicznej.

  Jedyną niedogodnością po stronie szczoteczki sonicznej może być źle zaprojektowane lub za twarde włosie zdzierające szkliwo. Sęk w tym, że nawet używając bardzo tanich modeli, miałem do czynienia z dobrze wykonaną głowicą oraz miękkim włosiem z nylonu. Nie ma się tu czego bać, wszystko leży w Twoich rękach.

  A teraz przechodzimy do pewnej krzepiącej informacji. Otóż sami producenci szczoteczek sonicznych ułatwiają nam ochronę szkliwa podczas szczotkowania. Jakimi sposobami? Sprawdźmy wspólnie!

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jakimi technologiami szczoteczki soniczne chronią szkliwo zębów?

  Żyjemy w XXI wieku, a jeżeli jakiś sprzęt jest elektroniczny, to prawie zawsze oferuje dodatkowe udogodnienia.

  Sęk w tym, aby nie były to zbędne bajery, a realne korzyści. I tutaj tak jest!

  Oto technologie, które pozwolą Ci wyrobić dobre nawyki dotyczące szczotkowania. W efekcie ochronisz swoje szkliwo.

  • Czujnik nacisku/ścierania – najczęściej współpracuje z aplikacją na smartfona. Jeżeli nacisk włosia na szkliwo jest zbyt mocny, uruchamia się swego rodzaju alarm (wibracyjny, dźwiękowy lub w formie powiadomienia w aplikacji). Dokładnie wiesz, w jakim stopniu przykładać włosie głowicy do zębów. Dużo szybciej osiągniesz w tym perfekcję, nie uszkadzając szkliwa. Ranking szczoteczek elektrycznych pokazuje wiele modeli z tym rozwiązaniem.
  • Czasomierz (timer) – on pomoże Ci z kolei w równomiernym czyszczeniu uzębienia. W najprostszej wersji działa tak, że dzieli proces szczotkowania na 4 części po 30 sekund. Myjesz zęby partiami, a konkretniej ćwiartkami. Jak to pomaga w ochronie szkliwa? Raz, że nie szczotkujesz dłużej danej części uzębienia, a dwa, że w ogóle nie robisz tego zbyt długo w odniesieniu do wszystkich zębów. Po 2 minutach urządzenie samo się wyłącza. Proste i pomocne. Występuje nawet w modelach, które prezentuje ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
  • Technologia adaptacyjna – włosie końcówki szczotkującej dopasowuje swoje odchylenie do kształtu Twoich zębów. W efekcie równomiernie styka się ze szkliwem. Ta technologia znana jest głównie ze szczoteczek sonicznych Philips.

  Tego typu funkcje stanowiły ważną zaletę w poradniku o tym, czy warto kupić szczoteczkę soniczną. Sam z nich korzystam i ręczę za pozytywny wpływ na bezpieczeństwo szkliwa.

  Podsumowanie

  Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo koron zębów? Sposobem swojej pracy nie, ale nieprawidłową techniką posługiwania się nią już tak. Pamiętając o poradach zawartych w tym artykule, wszystko będzie dobrze – bezpiecznie wypolerujesz szkliwo, dbając o rutynową higienę jamy ustnej.

  Usuniesz wszelkie zanieczyszczenia w skuteczny sposób, uzyskując pewność co do ochrony szkliwa. Połączenie tych cech nie dało szans rywalom w pojedynkach: szczoteczka soniczna czy rotacyjna, a przede wszystkim szczoteczka elektryczna czy zwykła.

  Dlatego też nie bój się o ścieranie szkliwa. Nie musisz w końcu go szorować z wielkim impetem, a subtelnie muskać, co samo w sobie jest tu niezmiernie korzystne. Rozjaśnianie zębów pójdzie sprawnie i bezpiecznie.

  W przypadku dodatkowych pytań lub sugestii zapraszam do sekcji komentarzy.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments