W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień nazębny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy szczoteczka soniczna pomoże Ci pozbyć się kamienia nazębnego? Jak wpływa na zapobieganie gromadzeniu się płytki nazębnej, której zwapniałą formą jest właśnie kamień? W poniższym artykule wszystko Ci dokładnie wyjaśnię.

Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień nazębny?

Spis treści:

  Kamień nazębny ma fatalny wpływ na szkliwo zębów, jak i dziąsła. Demineralizuje szkliwo, pogarsza pH w ustach i finalnie prowadzi do próchnicy, paradontozy, stanów zapalnych i wielu innych chorób przyzębia oraz dziąseł.

  Nic dziwnego, że nikt z nas nie chce go mieć ma swoich zębach.

  Powstaje więc pytanie, czy najlepsze szczoteczki soniczne usuwają kamień nazębny? Przejdźmy do konkretów, aby to ustalić.

  Skąd się bierze kamień nazębny?

  Aby jak najdokładniej odpowiedzieć Ci na tytułowe pytanie, muszę rozpocząć od tego, skąd ten cholerny kamień się bierze.

  Proces jego powstawania jest bardzo prosty.

  Kamień nazębny jest zmineralizowaną (zwapniałą) postacią płytki nazębnej. A ona pojawia się w jamie ustnej już po kilkudziesięciu godzinach po ostatnim szczotkowaniu zębów. Ma postać lepkiego, bezbarwnego osadu. Sole mineralne zawarte w ślinie mineralizują płytkę nazębną. I tak oto tworzy się z niej kamień nazębny. Cały proces przyspieszają też bakterie próchnicotwórcze, jak i resztki pożywienia.

  Oprócz tego, że kamień bardzo szkodzi zębom oraz dziąsłom, ma wyraźnie ciemniejszą barwę od naturalnego koloru zębów. W przypadku picia kawy, herbaty bądź palenia papierosów może wyglądać jak ciemne przebarwienia.

  A teraz kluczowa informacja, która wpłynie na pozostałą treść tego poradnika.

  Kamień nazębny jest dużo twardszy od płytki nazębnej, z której powstaje.

  Jak to się ma do mycia zębów szczoteczką soniczną?

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Szczoteczka soniczna a kamień nazębny

  Niestety, ale szczoteczka soniczna nie usuwa kamienia nazębnego. Żaden standardowy sprzęt do rutynowej higieny jamy ustnej nie jest w stanie tego zrobić. Kamień jest po prostu za twardy, aby móc go dokładnie usunąć w domowych warunkach.

  Nie oznacza to jednak, że najlepsza szczoteczka elektryczna totalnie wymięka w tym starciu. Znakomicie radzi sobie z płytką nazębną. Jak już wiesz, to właśnie z niej powstaje kamień. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej (o której też wspomnę w tym artykule) zminimalizujesz ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Mam kamień nazębny – Co dalej?

  Wiesz już, że szczoteczka soniczna, mimo szerokich możliwości i wysokiej wydajności, nie usunie kamienia nazębnego.

  Co zrobić?

  Przede wszystkim wciąż pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestie estetyczne. Wygląda jak ciemny osad, nieestetyczne przebarwienia, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej.

  Chodzi przede wszystkim o zdrowie Twoich zębów i dziąseł. Dlatego też udaj się do stomatologa. To on oceni warstwę kamienia nazębnego i dopasuje odpowiednie leczenie.

  • Jeżeli osadu jest stosunkowo mało, sprawdzi się piaskowanie. Strumień wody z drobinami czyszczącymi (tzw. piasek dentystyczny) usuwa pozostały nalot. Często jest to zabieg higienizacyjny następujący po bardziej zaawansowanych metodach usuwania kamienia.
  • A do nich należy skaling ultradźwiękowy, który skutecznie usuwa kamień z powierzchni zębów. Stomatologia przewiduje wiele sposób na walkę z kamieniem, więc Twój lekarz z pewnością zaproponuje metodę adekwatną do stopnia nalotu.

  tylko stomatolog w pełni usunie kamień nazębny

  Szczoteczka soniczna a zapobieganie kamieniowi nazębnemu

  Wspominałem o tym, że szczoteczka soniczna i tak pomaga w walce z kamieniem nazębnym. Owszem, nie usuwa go, ale stanowi znakomity środek zapobiegawczy dzięki temu, że precyzyjnie rozbija płytkę nazębną.

  Aby tak się stało, musisz poznać pewne dobre nawyki.

  Płytka nazębna nie potrzebuje dużo czasu. Stosunkowo szybko pojawia się na szkliwie i wywołuje kamień.

  Jak nie dać jej na to szans? Oto zwięzła lista porad:

  • Sposób korzystania ze szczoteczki – podstawa, której nie możesz ominąć. Szczoteczki soniczne oferują ruch wymiatająco-pulsacyjny o wysokiej intensywności. Szczotkowanie wspomagają falami dźwiękowymi (zwiększają zasięg higieny jamy ustnej) i dynamicznym przepływem cieczy (wypłukuje zarazki i resztki pokarmu z różnych zakamarków). Same w sobie są bezpieczne dla szkliwa i bardzo skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej i bakterii. To wszystko przy założeniu, że wiesz, jak używać szczoteczki sonicznej i myć nią zęby. Chodzi głównie o sposób dociskania włosia głowicy pod odpowiednim kątem, jak i równomierne mycie wszystkich partii zębów.
  • Częstość i długość szczotkowania – przekazałem Ci wiedzę o tym, że płytka nazębna pojawia się kilkadziesiąt godzin po ostatnim szczotkowaniu. Druga kwestia jest taka, że jeżeli za krótko myjesz zęby, to nawet dobrze jej nie usuniesz. Dowiedz się zatem, jak często myć zęby i jak długo powinno trwać szczotkowanie uzębienia.
  • Stan szczoteczki sonicznej – a właściwie jej głowicy szczotkującej. Jeżeli jest zużyta, to nie poradzi sobie tak dobrze z płytką nazębną. A chodzi przecież o to, aby płytka nie zamieniła się w kamień. Przeczytaj więc poradnik o tym, co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej. Przekazałem tam również pomocnicze rady odnośnie monitorowania jej stanu.
  • Pełna higiena jamy ustnej – płytka nazębna i bakterie przyspieszające jej rozwój nie kryją się wyłącznie w dobrze widocznych miejscach. Samo szkliwo koron to nie wszystko. Dużo zarazków spoczywa w przestrzeniach międzyzębowych. Szczoteczki soniczne nieźle je wypłukują jak na rodzaj szczoteczek do zębów, ale nie dościgną w tym najlepszego irygatora lub nici dentystycznej. Najrozsądniej zrobisz, jeżeli wzbogacisz rutynową pielęgnację jamy ustnej o zabieg oczyszczający szczeliny między zębami.

  Poza stosowaniem szczoteczki sonicznej w prawidłowy sposób ważną rolę odgrywa Twoja dieta. Zębom szkodzą szczególnie słodycze, jak i słodkie napoje gazowane.

  Korzystając z porządnej szczoteczki sonicznej i pamiętając o powyższych wskazówkach, kamień nazębny nie pojawi się w Twojej jamie ustnej. Zrobisz duży krok w stronę pięknego i zdrowego uśmiechu z lśniącymi zębami.

  W poprawny sposób oraz z odpowiednią regularnością płytka nazębna i łańcuchy bakterii będą rozbijane. I o to głównie w tym chodzi.

  A jeśli wciąż się zastanawiasz, czy szczoteczka soniczna rzeczywiście okaże się dobrą inwestycją, to zajrzyj do poniższych poradników:

  1. Szczoteczka soniczna – Czy warto?
  2. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna?
  3. Szczoteczka elektryczna czy zwykła?

  Podsumowanie

  Szczoteczka soniczna nie usuwa kamienia nazębnego, a z pewnością nie w takim stopniu jak profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Niemniej i tak się przydaje. Jest wydajna, świetnie chroni zęby i dziąsła przed płytką nazębna, z której powstaje kamień.

  Ogólny wniosek jest taki, że szczoteczka soniczna usuwa płytkę nazębna, a więc zapobiega kamieniowi nazębnemu. Ale gdy ten już się pojawił, koniecznie odwiedź swojego stomatologa.

  Dlatego też nie wierz w marketingowy bełkot, który często towarzyszy różnym szczoteczkom. W ich opisach jak byk pojawia się usuwanie kamienia, ale jest to naginanie faktów. Szczoteczka stanowi oparcie dla prawidłowej profilaktyki, chronieniu szkliwa przed kamieniem, lecz nie usunie go. 

  Przeczytaj też: Czy szczoteczka soniczna wybiela zęby?

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments