W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy szczoteczka soniczna wybiela zęby?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Rozjaśnianie szkliwa to jeden z głównych celów używania szczoteczki sonicznej. Czy ten typ do szczotkowania rzeczywiście tak szybko wybiela zęby? Czy skutecznie usuwa nalot i przebarwienia nawet w przypadku palaczy lub kawoszy? Postanowiłem to dokładnie przeanalizować, również na bazie własnych doświadczeń. Zapraszam!

Czy szczoteczka soniczna do zębów wybiela szkliwo

Spis treści:

  Wybielanie zębów szczoteczką soniczną intryguje wiele osób. Zapewne obiło Ci się o uszy, że to bardzo wydajny sprzęt dzięki wysokiej prędkości drgań sonicznych. Siłą rzeczy rozjaśnianie szkliwa ze skutecznym usuwaniem osadu i przebarwień powinno stać na wysokim poziomie.

  Czy tak właśnie jest? Czy dzięki modeli, który zawiera ranking szczoteczek sonicznych do zębów uzyskasz piękny, estetyczny i zdrowy uśmiech? Przejdźmy do konkretów!

  Szczoteczka soniczna a wybielanie zębów

  Szczoteczki soniczne są jednym z najskuteczniejszych sprzętów, jeżeli chodzi o szybkość i skuteczność wybielania zębów.

  Dlaczego? Przemawiają za tym przede wszystkim ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które przekraczają nawet 60000 drgań na minutę! Tak wysoka skuteczność rozbija płytkę nazębną, usuwa zarazki z jamy ustnej oraz znakomicie sobie radzi z przebarwieniami powierzchniowymi. W efekcie dużo szybciej ucieszysz się widokiem bielszych zębów.

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Co oprócz wysokiej wydajności pomaga w wybielaniu zębów szczoteczką soniczną?

  Szczoteczki soniczne są aktualnie wszechstronnym sprzętem. Zaskakują swoją funkcjonalnością. I ona również ma wkład w rozjaśnianie szkliwa:

  • Tryb wybielania – będąc jeszcze przy wydajności, często nie jest tak, że dany model wyjściowo pracuje z maksymalną prędkością. Najlepsze szczoteczki elektryczne oferują specjalny tryb wybielania. Skuteczniej usuwa przebarwienia, polerując szkliwo ruchami o wysokiej prędkości. Coś dla ludzi, którzy jak najszybciej pragną uzyskać atrakcyjny uśmiech ze śnieżnobiałymi zębami.
  • Tryb do przednich zębów – trwa na przykład minutę, przez którą skupiasz się wyłącznie na przednich zębach. To w końcu one są najbardziej wyeksponowane, gdy się uśmiechasz, prawda? Oczywiście taki program szczotkowania jest uzupełnieniem tego podstawowego.
  • Specjalne końcówki szczotkujące – często idą w parze właśnie z dodatkowymi trybami i programami pracy. Skoro głowica jest jeszcze lepiej dostosowana do wybielania (np. za sprawą gęsto ułożonego i nieco twardszego włosia), to szybciej zauważysz efekt. Przy okazji dowiedz się, co ile wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej. Stopień zużycia ma duży wpływ na efektywność wybielania zębów.
  • Wbudowane czujniki – często o nich wspominam w moich artykułach o szczoteczkach sonicznych, gdyż są godne uwagi. Czujnik nacisku lub ścierania monitoruje Twoją technikę szczotkowania. A ma ona bardzo duży wpływ na szybkość rozjaśniania zębów. Czujnik lokalizacji bada natomiast, czy wszystkie partie uzębienia zostały równomiernie wyczyszczone. Wiadomo, większość osób zwraca największą uwagę na przednie zęby, ale o te dalej położone (np. trzonowe) również musisz zadbać. Jeśli zostaną na nich bakterie czy resztki pokarmu, to mogą przejść na bardziej wyeksponowany zęby.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Pomijając cechy ściśle związane z klasą szczoteczki sonicznej, znaczenie ma także pasta do zębów. Chodzi o zawarte w niej substancje wybielające, rozjaśniające lub polerujące. Usuwają nalot i przebarwienia szybciej niż zwykłe pasty.

  Z drugiej strony, każdy producent zapewnia, że to jego pasta wybiela zęby w najlepszym tempie. A Ty najrozsądniej zrobisz, gdy skonsultujesz ten wybór ze swoim dentystą lub stomatologiem.

  używanie szczoteczki sonicznej przyspiesza wybielanie szkliwa koron zębów

  Kiedy szczoteczka soniczna nie wybieli dobrze zębów?

  Wiesz już, że modele soniczne chwalą się wysoką wydajnością i ciekawymi funkcjami. Pozytywnie wpływają na efektywność rozjaśniania szkliwa zębów. Wszystko wskazuje więc, że polerowanie nimi swojego uzębienia to prosta droga do zniewalającego uśmiechu…

  Są jednak pewne okoliczności, w których wybielanie idzie opornie… lub wcale.

  Prześledźmy je wspólnie:

  • Uwarunkowanie genetyczne – to geny określają specyfikę zębiny każdego człowieka: jej grubość, skład chemiczny, a także kolor. Wiele osób ma problem z żółtawymi zębami, a w tym przypadku (jeżeli to wina genów) nie da się dużo zrobić w warunkach domowych – czyli za sprawą szczoteczki do zębów i prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Aby uzyskać lśniący uśmiech, trzeba się udać do profesjonalisty na zabieg medycznego wybielania.
  • Wiek – im człowiek starszy, tym trudniej mu o bielsze zęby. Wraz z upływem lat szkliwo ciemnieje. Rozjaśnianie go jest więc siłą rzeczy trudniejsze.
  • Dieta – taka, która zawiera posiłki i napoje z barwiącymi składnikami (np. taniną). Jeżeli często pijesz kawę (szczególnie czarną), herbatę lub jesz jagody, jeżyny, borówki, żurawinę, to wybielanie stanie się utrudnione. Bardzo niekorzystne jest także palenie papierosów lub żucie tytoniu. A to nie wszystko. Są produkty spożywcze osłabiające szkliwo. Powodują jego rozmiękczanie, erozję i ubytki klinowe. Chodzi o zawarte w nich substancje o kwasowym pH. Znajdują się w cytrusach, kiszonkach, wielu surowych warzywach, winie (które ma też substancje barwiące), mięsie czy słodkich napojach gazowanych (cola itp.). Niektóre z nich warto więc ograniczyć. A jeżeli jest to w Twoim przypadku trudne, to nie myj zębów od razu po posiłku, przekąsce czy paleniu. Odczekaj 30 – 60 minut, aby pH wróciło do normy i szkliwo nie było osłabione. Dobry nawyk stanowi wypłukanie ust wodą po spożyciu posiłku (poprawia pH).
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – modele soniczne są same w sobie wydajne i stosunkowo łatwe w użytku. Musisz jednak dokładnie wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Nie możesz agresywnie szorować szkliwa i za mocno dociskać włosia głowicy do linii zębów. Przy okazji dowiedz się, jak długo myć zęby i ile razy dziennie szczotkować szkliwo. Odpowiedzi wydają się łatwe, lecz nie zawsze tak jest. W podrzuconych poradnikach wszystko dogłębnie opisałem. Przy zdrowych nawykach dotyczących szczotkowania wybielanie zębów pójdzie gładko. Inaczej efekt nie będzie tak widoczny.

  Czy moje zęby są bielsze dzięki szczoteczce soniczne?

  Tak. Odkąd kilka dobrych lat temu przeszedłem na szczoteczki soniczne, szkliwo moich zębów stało się bielsze.

  Co więcej, zauważyłem wzrost skuteczności wraz z nabywaniem coraz lepszych modeli. Intensywność pracy i obecność przydatnych funkcji ma duże znaczenie.

  Z drugiej strony, nie jest też tak, że szczoteczka soniczna wszystko za Ciebie załatwi. To nie magiczna różdżka.

  I mój przypadek również to potwierdza.

  Gdy rzuciłem palenie analogowych papierosów, a słodkie i gazowane napoje zastąpiłem wodą, moje zęby dość szybko się rozjaśniły. Przy okazji coraz baczniej zwracałem uwagę na technikę szczotkowania, która wcześniej nie miała dla mnie aż takiego znaczenia.

  Chodzi więc o okoliczności, które utrudniają wybielanie zębów i które dla Ciebie omówiłem w poprzednim punkcie tego poradnika. Zadbaj o te, nad którymi masz kontrolę (prawidłowa higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta), no bo z genami lub wiekiem dużo nie zdziałasz – lecz z resztą już tak.

  A jeżeli wciąż się zastanawiasz, czy to akurat model soniczny będzie tu najkorzystniejszy, przeczytaj także te poradniki:

  1. Szczoteczka soniczna – Czy warto?
  2. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna?
  3. Szczoteczka elektryczna czy zwykła?

  Podsumowanie

  Marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu mogą stać się rzeczywistością za sprawą wydajnej szczoteczki sonicznej. Ten sprzęt wyjściowo znakomicie się nadaje do wybielania zębów.

  Przywraca im naturalną biel wysoką intensywnością ruchów wymiatająco-pulsacyjnych. Całość wspomagają też fale dźwiękowe oraz dynamiczny przepływ cieczy (mikrobąbelki, które wnikają w trudno dostępne miejsca i wypłukują je z resztek pokarmu i bakterii).

  Oczywiście są pewne okoliczności, które to utrudniają: żółtawe zęby będące skutkiem uwarunkowania genetycznego, dieta zawierająca produkty spożywcze wywołujące nalot i przebarwienia na zębach, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

  W każdym razie szczoteczka soniczna okaże się świetną inwestycją, jeżeli zależy Ci na bielszych zębach.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie, zapraszam do sekcji komentarzy.

  Przeczytaj też: Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień nazębny?

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Alicja
  3 lat temu

  Super artykuł, dzięki!