W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy termometry elektroniczne są dokładniejsze od rtęciowych?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Termometry elektroniczne, zwłaszcza bezdotykowe, praktycznie wyparły te rtęciowe. Czy są jednak od nich dokładniejsze? Jakie mają plusy i minusy? Szybko się tego dowiesz, czytając mój artykuł!

Czy termometry elektroniczne są dokładniejsze od rtęciowych?

Spis treści:

  Elektroniczny czy rtęciowy – który lepszy?

  Każdy z dostępnych rodzajów termometrów umożliwia pomiar temperatury ciała. Ich zastosowanie jest na tyle szerokie, że pozwala na użytkowanie we wszystkich placówkach medycznych oraz gospodarstwach domowych.

  Do tradycyjnych i jednocześnie najpopularniejszych kiedyś termometrów należą rtęciowe. Rozwój elektroniki sprawił, że na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowsze modele umożliwiające przede wszystkim szybszy pomiar temperatury.

  Czy nowszy rzeczywiście oznacza lepszy? Który z modeli, termometr rtęciowy czy elektroniczny, jest dokładniejszy i podaje bardziej wiarygodny wynik?

  Ranking termometrów bezdotykowych – zwycięzca

  Tecnimed Visiofocus 06400

  Termometr rtęciowy – zalety i wady

  Termometry rtęciowe były podstawowym elementem każdej domowej apteczki. W 2009 r. wycofano je całkowicie ze sprzedaży. Udowodniono wówczas, że zawarta w nich rtęć jest szkodliwa nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska.

  Użytkownicy pomimo pojawienia się nowego zakazu nadal korzystali z tradycyjnych termometrów. Być może niektórzy do tej pory mają je gdzieś głęboko schowane. Pamiętaj, że rtęciowego przyrządu do mierzenia temperatury nie możesz wyrzucić do śmieci. Taki termometr musisz oddać do utylizacji.

  Dokonałem porównania, czy rzeczywiście nowe modele działają lepiej od swoich poprzedników.

  Zalety termometru rtęciowego

  1. Cena – podstawowy czynnik skłaniający do zakupu termometru rtęciowego. Koszt zakupu wynosił zazwyczaj ok. 10 – 15 złotych.
  2. Wygodna eksploatacja – do zmierzenia temperatury tradycyjny termometr nie wymaga baterii ani zasilania. Z tego względu jest nie tylko prosty w użytkowaniu, ale przede wszystkim tani.
  3. Łatwy w czyszczeniu – wykonanie ze szkła sprawdza się podczas czyszczenia. Termometr wymaga jedynie przetarcia zwykłą ściereczką.
  4. Antyalergiczny – za sprawą szklanej obudowy termometr jest bardzo higieniczny. Zapewnia również antyalergiczność. Wystarczy go zdezynfekować, aby zmierzyć temperaturę innej osobie.

  Wady termometru rtęciowego

  1. Rtęć – to z jej przyczyny termometr wycofano ze sprzedaży. Stanowi zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i środowiska.
  2. Ryzyko stłuczenia – ze względu na szkło trzeba uważać, aby termometr się nie potłukł. Rozlana rtęć to nie tylko niebezpieczeństwo dla zdrowia, ale również życia.
  3. Długi czas pomiaru – aby zmierzyć temperaturę, musisz poczekać od 5 do nawet 10 minut, co w niektórych przypadkach nie jest komfortowe.
  4. Trudności w stosowaniu – termometr rtęciowy nie sprawdza się w przypadku małych dzieci oraz osób niepełnosprawnych, u których trudno o możliwość współpracy.
  5. Przygotowanie – aby zmierzyć temperaturę, najpierw musisz do tego odpowiednio przygotować termometr, czyli wstrząsnąć nim, żeby wskaźnik znalazł się na właściwej wartości.
  6. Podatność na uszkodzenia – termometr łatwo może się wyślizgnąć i upaść na ziemię. Nawet jeśli się nie potłucze, a jedynie pęknie, nie nadaje się już do użytku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Termometr elektroniczny – zalety i wady

  Model elektroniczny już kilkanaście lat temu zastąpił termometr rtęciowy. W sklepach początkowo pojawiły się urządzenia dotykowe, a później ich unowocześniona wersja, czyli najlepsze termometry bezdotykowe.

  Jakie są plusy i minusy tych urządzeń? Czy termometry elektroniczne są dokładne? Przekonaj się!

  Zalety termometru elektronicznego

  1. Szybszy pomiar – modele elektroniczne w znacznie krótszym czasie potrafią zmierzyć temperaturę, niż ma to miejsce w przypadku termometru rtęciowego. Przeważnie to kilka lub kilkanaście sekund. Szczególnie działanie termometru bezdotykowego wiąże się z ekspresowym pomiarem.
  2. Sygnał dźwiękowy – urządzenia elektroniczne po zmierzeniu temperatury informują charakterystycznym dźwiękiem o otrzymanym wyniku. Dzięki temu wiesz, kiedy możesz odczytać pomiar.
  3. Wyświetlacz – w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli nowoczesne urządzenia wyposażono w czytelny wyświetlacz. Zdecydowanie ułatwia to odczyt pomiaru temperatury. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne nawet w przypadku seniorów lub osób mających problemy ze wzrokiem.
  4. Możliwość zapamiętywania wyniku – wiele modeli umożliwia zapisanie kilku lub nawet kilkudziesięciu pomiarów w swojej pamięci. Dzięki temu łatwo śledzisz zmiany temperatury.
  5. Poręczne etui – w zestawie zazwyczaj znajdziesz poręczne etui, które umożliwi Ci nie tylko wygodne przechowywanie termometru, ale również jego transport.
  6. Kilka opcji pomiaru – dotykowe termometry elektroniczne umożliwiają zmierzenie temperatury w kilku miejscach, np. pod pachą, w uchu, odbycie lub w pachwinie. Wszystkie te sposoby opisałem w poradniku jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym.
  7. Szerokie zastosowanie – elektroniczne termometry umożliwiają nie tylko zmierzenie gorączki. Sprawdzą się także w przypadku pomiaru temperatury otoczenia, wody w wannie oraz posiłku.
  8. Doskonałe rozwiązanie w przypadku dzieci – szybkość pomiaru sprawia, że termometr będzie odpowiedni dla dzieci. Sprawdza się nawet w nocy, ponieważ umożliwia wykonanie pomiaru bez potrzeby budzenia śpiącej osoby.

  Wady termometru elektronicznego

  1. Konieczność wymiany baterii – urządzenia elektroniczne wymagają wymiany baterii, przez co generują dodatkowe koszty.
  2. Mierzenie temperatury wyłącznie w jednym miejscu – aby otrzymać miarodajny wynik, termometr bezdotykowy należy przykładać cały czas w to samo miejsce.
  3. Wysoka cena – w przeciwieństwie do produktów rtęciowych nowoczesne modele nie są tanie. Za dobrej jakości urządzenie bezdotykowe trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. W sprzedaży są także znacznie droższe termometry, których ceny sięgają kilkuset złotych.
  4. Wymagają kalibracji – po dłuższym użytkowaniu termometr wymaga kalibracji. Tylko ona zapewni dalsze poprawne działanie urządzenia.
  5. Odległość w trakcie pomiaru – producenci zalecają, aby termometry bezdotykowe trzymać w określonej odległości. W praktyce jest to dość trudne, ponieważ ciężko jest odmierzyć „na oko” dokładnie np. 3 – 4 cm. Przez to wynik może nie wyjść prawidłowy. Dlatego najlepszym wyborem są modele z praktycznym wskaźnikiem.

  Który termometr jest najlepszym rozwiązaniem?

  Każdy z termometrów ma swoje plusy i minusy.

  Do najtańszych rozwiązań należy oczywiście model rtęciowy, jednak z racji wycofania z produkcji nie masz możliwości jego zakupu. Rtęć zastąpiono płynnym stopem o nazwie galinstan, dzięki czemu nadal możesz korzystać z tradycyjnych termometrów.

  Nie wymagają one kalibracji i wymiany baterii. Jedyne koszty eksploatacji, jakie musisz ponieść, dotyczą środków do dezynfekcji i gazików.

  Elektroniczne termometry dotykowe są nieco droższe od swoich poprzedników, ale z racji braku stosowania szkła do obudowy są wygodniejsze w użyciu. Decydując się na ich zakup, trzeba mieć na uwadze konieczność wymiany baterii. 

  Nie zapominaj też o termometrach bezdotykowych. Wymagają kalibracji oraz regularnej wymiany baterii. Aby otrzymać dokładny wynik, musisz najpierw zapoznać się z zaleceniami producenta. Chodzi tu głównie o odległość, w jakiej dokonuje się pomiaru.

  Choć są one znacznie droższe niż inne modele, to mimo wszystko cena nie powinna być ostatecznym kryterium decydującym o zakupie. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim to, dla kogo ma być przeznaczony termometr. Pamiętaj również o wygodnym użytkowaniu oraz dokładności pomiaru.

  Jak dla mnie zestawienie wygrywają termometry elektroniczne, przede wszystkim z racji szybkości mierzenia temperatury oraz łatwej eksploatacji. Typ bezdotykowy to także ogromny komfort pomiaru, szczególnie u dzieci.

  Od dłuższego czasu korzystam z tego typu sprzętu i z pewnością nie wrócę do tradycyjnych termometrów, ale to moja subiektywna opinia. Po poznaniu wszystkich za i przeciw zapewne podejmiesz rozsądną decyzję.

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments