Czy warto kupić irygator do zębów? Jakie korzyści za sobą niesie? Czy ma jakieś mankamenty? Na te oraz inne pytania odpowiem Ci w moim poradniku. Bez marketingowej papki, a z samymi praktycznymi wskazówkami. Zapraszam!
Zalety irygatorów do zębów
- Irygatory dysponują niewielką pompką. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wystrzeliwuje ona wąskim strumieniem wodę lub specjalny płyn do płukania, aby szybko usunąć resztki jedzenia zagnieżdżone między zębami i zapewnić optymalną higienę jamy ustnej. Irygatory są w tym niesamowicie skuteczne. Przebijają nawet dość dobre soniczne lub rotacyjne szczoteczki elektryczne. Nić dentystyczna też nie ma z nimi jakichkolwiek szans. Niciowykałaczki tak samo. Oczywiście, szczotkowanie zębów również jest ważne, szczególnie dla szkliwa, ale ten rytuał wspomożesz dodatkowo irygacją, która stanowi znakomite uzupełnienie, skupiając się przede wszystkim na przestrzeniach międzyzębowych.
- Powyższy punkcik wpływa na to, że skutecznie walczysz w ten sposób z próchnicą. Usuwasz bowiem płytkę nazębną, której zmineralizowaną postacią jest kamień nazębny. Ten z kolei składa się między innymi z bakterii próchnicotwórczych. Zębami żujemy, przeżuwamy, gryziemy, jak również eksponujemy je przy uśmiechaniu się. Warto zadbać o ich dobry stan, a silny natrysk wodny pomoże w tym. Ranking irygatorów do zębów prezentuje z kolei solidne urządzenia z wysokim ciśnieniem.
- Irygatory stomatologiczne działają też dobrze na dziąsła. Masują i stymulują je, co poprawia ukrwienie. Nie ma raczej mowy o podrażnieniach, choć czasem trzeba jedynie wyregulować ciśnienie wystrzeliwanej wody, ale zakres jest zwykle dość szeroki i oparty na kilku trybach pracy. W ten sposób praktycznie do zera pozbędziesz się problemu krwawiących dziąseł, a także różnych zapaleń. Wymaga to czasu, ale systematycznie będziesz widzieć postępy i poprawę stanu dziąseł.
- Charakterystycznym elementem budowy jest wydłużona końcówka. Zabieg celowy, gdyż dzięki temu bardzo łatwo wyczyścisz wszelkie zakamarki jamy ustnej. Szczoteczki do zębów nie dają takiej swobody, przez co odleglejsze partie zębów mogą nie być wystarczająco doczyszczone, o przestrzeni międzyzębowej nie wspominając. Irygator rozwiąże ten problem. Siekacze, kły, trzonowce – dla irygatora nie ma znaczenia rodzaj zębów. Podobnie jest z wadami uzębienia (np. krzywy zgryz). Irygacja wypłucze każdą partię, nie zważając na budowę szczęki.
- Jest to wręcz obowiązkowe urządzenie stomatologiczne dla osób, które noszą aparaty ortopedyczne, ale nie tylko. Protezy, mostki, implanty, korony – irygator stanie się nieoceniony w takich przypadkach. Nie ma tu w zasadzie żadnej alternatywy dla niego. Wspomaga również samo leczenie implantologiczne, które często trwa długie miesiące, podczas których implant zrasta się z tkanką kostną.
- Poprzez dokładne wypłukiwanie różnych pozostałości zmniejsza się też ryzyko nieświeżego oddechu (halitozy), który skutecznie odstrasza ludzi wokół. W jamie ustnej poczujesz wyłącznie świeżość i czystość, a to fajne uczucie, prawda?
- Tak bezpośrednio działające urządzenie do pielęgnacji i higieny jamy ustnej kojarzy się z wyłącznością. Używasz go tylko Ty, bo jak mogłoby być inaczej? Okazuje się, że może. Na rynku tych urządzeń funkcjonuje określenie: „irygator dla całej rodziny”. Co to znaczy? W zestawie otrzymujesz kilka dysz, które powinny subtelnie różnić się wizualnie, np. kolorkiem paska czy innego elementu zewnętrznej budowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu większość domowników będzie mogła w higieniczny sposób korzystać z jednego urządzenia.
- Paradoksalnie, w dość dobrej sytuacji są osoby, które jeszcze nie posiadają nawet elektrycznej szczoteczki. W sklepach znajdziesz bowiem wszechstronne zestawy 2w1. Zawierają oba najpopularniejsze urządzenia do mycia zębów i szczelin pomiędzy nimi.
- Przy stosowaniu profilaktycznym wystarczy, że do irygatora wlejesz wodę, najlepiej przefiltrowaną. Nie wydasz więc dodatkowych pieniędzy na płyn lub płukankę.
- Na rynku są 2 rodzaje tego sprzętu, co pozwala lepiej dostosować go do swoich wymagań. Sprawdź więc, który wygrywa: Irygator stacjonarny czy bezprzewodowy?
Minusy irygatorów do zębów
- Irygator stanowi dodatkowy wydatek, czasem całkiem spory, ale inwestujesz przede wszystkim w swoje zdrowie, a to zawsze się opłaca.
- Umiejscowienie takiego sprzętu bywa kłopotliwe, szczególnie w małych łazienkach, a dodatkowym utrudnieniem w niektórych przypadkach jest brak mobilności (irygatory stacjonarne, zasilane sieciowo).
- Jak to bywa również w przypadku szczoteczek, końcówki co pewien czas wymienia się na nowe. A to generuje dodatkowy wydatek.
- Każdy sprzęt tego typu, który ma styczność z wodą, wymaga w końcu porządnego wyczyszczenia. W tym przypadku chodzi o usunięcie kamienia.
Czy warto kupić irygator do zębów – Ostateczny werdykt
Jak najbardziej warto kupić irygator do zębów! To najlepszy sprzęt do czyszczenia przestrzeni między zębami. Dużo lepszy od nici dentystycznych. Idealnie uzupełnia szczoteczkę do zębów. Z irygatorem zadbasz o kompleksową higienę jamy ustnej.
Postęp technologiczny i zacięta rywalizacja pomiędzy producentami sprawiły, że rynek irygatorów do zębów poszedł do przodu. Znajdziesz zarówno bardzo wydajne modele stacjonarne, jak i te bezprzewodowe, oferujące wysoką mobilność.
Jeżeli jesteś teraz na tak dla zakupu irygatora, to przeczytaj też: Jaki irygator do zębów wybrać? Ujęte tam wskazówki stanowią klucz do satysfakcjonującego zakupu.
super zestawienie- dzięki Bogu, że ktoś zebrał te wszystkie informacje w jednym miejscu 🙂
Cześć, dzięki za miłe słowa : )
Mam irygator truelifa i znacznie mi ułatwić dbanie o zęby jak założyłem aparat no nadal mi bardzo ułatwia… zwłaszcza po tym jak się go dostraja 🙁