Czy warto kupić irygator do zębów?

irygator do zębów - czy warto go kupić? Poradnik

Spis treści:

  Czy warto kupić irygator do zębów? Jakie korzyści za sobą niesie? Na te oraz inne pytania odpowiem Ci w moim poradniku. Bez marketingowej papki, a z samymi praktycznymi wskazówkami. Zapraszam!

  Znacie kogoś, kto ma irygator? Ja nie za bardzo. Znajomi często pytają się mnie, co do za dziwne urządzenie spoczywa w mojej łazience. Trafiając do tego materiału, wykonaliście jednak pierwszy krok do zadbania o swoje zęby, dziąsła, a w efekcie o zdrowie. Bo ciekawi Was, czy warto kupić irygator.

  Już na samym wstępie mogę jednoznacznie Wam powiedzieć, że warto kupić takie urządzonko. Nie ma tu nawet większego znaczenia klasa elektrycznej szczoteczki, którą posiadacie. Nie będę jednak gołosłowny i wskażę Wam konkretne argumenty, które przemawiają za zakupem

  Zalety irygatorów do zębów

  Główne zalety irygatorów do zębów - infografika

  • Sposób działania irygatorów jest bardzo prosty. Dysponują niewielką pompką. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wystrzeliwuje ona wąskim strumieniem wodę lub specjalny płyn do płukania, aby szybko usunąć resztki jedzenia zagnieżdżone między zębami i zapewnić optymalną higienę jamy ustnej. Irygatory są w tym niesamowicie skuteczne. Przebijają nawet dość dobre soniczne lub rotacyjne szczoteczki elektryczne. Nić dentystyczna też nie ma z nimi jakichkolwiek szans. Niciowykałaczki tak samo. Oczywiście, szczotkowanie zębów również jest ważne, szczególnie dla szkliwa, ale ten rytuał wspomożemy dodatkowo irygacją, która stanowi znakomite uzupełnienie, skupiając się przede wszystkim na przestrzeniach międzyzębowych.
  • Powyższy punkcik wpływa na to, że skutecznie walczymy w ten sposób z próchnicą. Usuwamy bowiem płytkę nazębną, której zmineralizowaną postacią jest kamień nazębny. Ten z kolei składa się między innymi z bakterii próchnicotwórczych. Zębami żujemy, przeżuwamy, gryziemy, jak również eksponujemy je przy uśmiechaniu się. Warto zadbać o ich dobry stan, a silny natrysk wodny pomoże w tym. Ranking irygatorów do zębów prezentuje z kolei solidne urządzenia z wysokim ciśnieniem.
  • Irygatory stomatologiczne działają też dobrze na nasze dziąsła. Masują i stymulują je, co poprawia ukrwienie. Nie ma raczej mowy o podrażnieniach, choć czasem musimy jedynie wyregulować ciśnienie wystrzeliwanej wody, ale zakres jest zwykle dość szeroki i oparty na kilku trybach pracy. W ten sposób praktycznie do zera pozbędziemy się problemu krwawiących dziąseł, a także różnych zapaleń. Wymaga to czasu, ale systematycznie będziemy widzieć postępy i poprawę stanu dziąseł.
  • Charakterystycznym elementem budowy jest wydłużona końcówka. Zabieg celowy, gdyż dzięki temu bardzo łatwo wyczyścimy wszelkie zakamarki jamy ustnej. Szczoteczki do zębów nie dają takiej swobody, przez co odleglejsze partie zębów mogą nie być wystarczająco doczyszczone, o przestrzeni międzyzębowej nie wspominając. Irygator rozwiąże ten problem. Siekacze, kły, trzonowce – dla irygatora nie ma znaczenia rodzaj zębów. Podobnie jest z wadami naszego uzębienia, jak np. krzywy zgryz. Irygacja wypłucze każdą partię, nie zważając na budowę szczęki.
  • Jest to wręcz obowiązkowe urządzenie stomatologiczne dla osób, które noszą aparaty ortopedyczne, ale nie tylko. Protezy, mostki, implanty, korony – irygator stanie się nieoceniony w takich przypadkach. Nie ma tu w zasadzie żadnej alternatywy dla niego. Wspomaga również samo leczenie implantologiczne, które często trwa długie miesiące, podczas których implant zrasta się z tkanką kostną.
  • Poprzez dokładne wypłukiwanie różnych pozostałości zmniejsza się też ryzyko nieświeżego oddechu (halitozy), który skutecznie odstrasza ludzi wokół. W jamie ustnej poczujemy wyłącznie świeżość i czystość, a to fajne uczucie, prawda?
  • Tak bezpośrednio działające urządzenie do pielęgnacji i higieny jamy ustnej kojarzy się z pewną wyłącznością. Używamy go tylko my, bo jak mogłoby być inaczej? Okazuje się, że może. Na rynku tych urządzeń funkcjonuje określenie: „irygator dla całej rodziny”. Co to znaczy? W zestawie otrzymujemy kilka dysz, które powinny subtelnie różnić się wizualnie, np. kolorkiem paska czy innego elementu zewnętrznej budowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu większość domowników będzie mogła w higieniczny sposób korzystać z jednego urządzenia.
  • Paradoksalnie, w dość dobrej sytuacji są osoby, które jeszcze nie posiadają nawet elektrycznej szczoteczki. W sklepach znajdziemy bowiem wszechstronne zestawy 2w1, które zawierają oba najpopularniejsze urządzenia do mycia zębów i szczelin pomiędzy nimi.
  • Przy stosowaniu profilaktycznym wystarczy, że do irygatora wlejemy wodę, najlepiej przefiltrowaną. Nie wydamy więc dodatkowych pieniędzy na płyn lub płukankę. Nie wierzycie? Przeczytajcie zatem osobny artykuł o tym, co wlać do irygatora – płyn do płukania czy wodę? Rozwiałem w nim wszelkie wątpliwości.

  zmiana wybielenia zębów po stosowaniu irygatora

  Minusy irygatorów do zębów

  Główne wady irygatorów do zębów - infografika

  • Irygator stanowi dodatkowy wydatek, czasem całkiem spory, ale inwestujemy przede wszystkim w swoje zdrowie, a to zawsze się opłaca.
  • Obsługa nie powinna sprawić nikomu większych problemów, choć trzeba poznać kilka zasad. Jeżeli pierwszy raz macie styczność z omawianym urządzeniem, to dowiedzcie się więc, jak prawidłowo używać irygatora do zębów.
  • Umiejscowienie takiego sprzętu bywa kłopotliwe, szczególnie w małych łazienkach, a dodatkowym utrudnieniem w niektórych przypadkach jest brak mobilności.
  • Jak to bywa również w przypadku szczoteczek, końcówki co pewien czas wymienia się na nowe. A to generuje dodatkowy wydatek.
  • Każdy sprzęt tego typu, który ma styczność z wodą, wymaga w końcu porządnego wyczyszczenia. W tym przypadku chodzi o usunięcie kamienia. Ale mój kolejny poradnik, tym razem o tym, jak odkamienić irygator do zębów, pomoże Ci w tym zadaniu.

  Czy warto kupić irygator do zębów – Konkluzja

  Jak najbardziej warto kupić irygator do zębów! Plusy są bardzo mocne, a minusy da się przeżyć.

  Postęp technologiczny i zacięta rywalizacja pomiędzy producentami sprawiły, że rynek irygatorów do zębów poszedł do przodu. Dostaniemy zarówno bardzo wydajne modele stacjonarne, jak i te bezprzewodowe, oferujące wysoką mobilność.

  Jeżeli przekonałem Was do zakupu, a cała analiza była bardzo szczera i bez ściemniania, to przeczytajcie też, jak wybrać irygator do zębów. Ujęte tam wskazówki stanowią klucz do satysfakcjonującego zakupu.

  [Głosów: 2   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jork
  1 rok temu

  Mam irygator truelifa i znacznie mi ułatwić dbanie o zęby jak założyłem aparat no nadal mi bardzo ułatwia… zwłaszcza po tym jak się go dostraja 🙁