W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić kawiarkę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy kawiarka na gaz, indukcję bądź prąd ma sens? Czy warto kupić ten nie za drogi sprzęt do robienia kawy? Jakie ma plusy i minusy? O tym wszystkim dowiesz się, czytając poniższy poradnik!

Czy warto kupić kawiarkę? Czy ma sens?

Spis treści:

    Zalety kawiarki

    Jeżeli zastanawiasz się, czy warto mieć kawiarkę w domu, poznaj jej wszystkie zalety.

    1. Wygodne przechowywanie – masz niewielką kuchnię? Nic nie szkodzi! Kawiarka nie zajmuje dużo miejsca. To niewielki sprzęt, więc szybko znajdziesz dla niego właściwy schowek. Nie będzie Ci przeszkadzać, nawet gdy zostanie na blacie.
    2. Nieskomplikowana obsługazrobienie kawy to żaden kłopot. Nauczysz się tego niemal od razu. Do dolnego zbiorniczka wlewasz wodę, a zmieloną kawę umieszczasz w specjalnym sitku nad nim. Stawiasz sprzęt na kuchence. Po kilku minutach gorący napój jest gotowy. Jeśli chcesz to jeszcze bardziej ułatwić, wybierz dobrą kawiarkę elektryczną. Nie wymaga używania na kuchence, wystarczy podłączyć ją do prądu. Wciskasz guzik i czekasz chwilę, aż kawa się zaparzy.
    3. Szybkie mycie – kawiarkę po każdym użyciu musisz umyć. Niemniej nie sprawi Ci to trudności. Nie jest to urządzenie złożone z wielu elementów. Kilka minut i gotowe!
    4. Różnorodność – na rynku znajdziesz wiele rozmaitych kawiarek. Różnią się nie tylko pojemnością, ale i designem. Na pewno uda Ci się dopasować sprzęt do wystroju kuchni i reszty wyposażenia. Producenci oferują coś dla fanów klasyki, ale też nowoczesności. No i pozostaje też kwestia sposobu działania. Natkniesz się na modele na prąd, jak i dobre kawiarki na indukcję.
    5. Przyjemny rytuał – kawa to dla Ciebie coś więcej? Jeśli tak, bez kawiarki się nie obędzie. Dzięki niej parzenie ulubionego napoju stanie się Twoim przyjemnym rytuałem.
    6. Solidnośćw takich sprzętach nie ma wielu części, które mogłyby się zepsuć. Kawiarki to solidne urządzenia, wykonywane głównie z aluminium lub stali.
    7. Przydatne funkcje – elektryczne modele zwykle oferują praktyczne funkcje zwiększające komfort użytkowania. Należą do nich np. automatyczne wyłączanie bądź podtrzymywanie ciepła napoju, nawet przez kilkadziesiąt minut.
    8. Dodatki ułatwiające zrobienie kawy – za pomocą nowoczesnej kawiarki przygotujesz kawę jak doświadczony barista. Wpływa na to fakt, że nierzadko są połączone ze spieniaczem do mleka (dotyczy sprzętów elektrycznych). Co więcej, łatwo znajdziesz modele z czajniczkiem do parzenia herbaty.
    9. Niskie ceny – to zdecydowanie jedne z najtańszych urządzeń do robienia aromatycznej kawy. Nie stanowią ogromnego wydatku, więc czemu by nie spróbować?

    Ranking kawiarek na indukcję – zwycięzca

    Bialetti Musa 10 TZ

    Wady kawiarki

    Jak widzisz, kawiarka to użyteczny sprzęt. Jednocześnie trzeba podkreślić, że nie jest bez wad. Poniżej wymieniam je wszystkie.

    1. Konieczność mycia ręcznego – jasne, nie potrwa to długo. Niemniej nie każdy lubi zmywać ręcznie, zwłaszcza gdy ma do dyspozycji zmywarkę. W przypadku kawiarki to nieuniknione, więc bywa to niedogodnością.
    2. Zapychanie się sitka – sitko, przez które przechodzi gorąca woda, lubi się zapychać. To utrudnia przyrządzenie kawy.
    3. Rygorystyczne zalecenia producentów – chcąc prawidłowo i bezpiecznie używać sprzętu, musisz stosować się do zaleceń producenta. Nierzadko okazują się rygorystyczne. Przykład? Zakaz używania do mycia jakichkolwiek detergentów, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów. Pamiętaj też, żeby po umyciu dobrze wysuszyć kawiarkę, zanim ją złożysz.
    4. Regularna wymiana uszczelki – aby urządzenie działało bez zarzutu przez dłuższy czas, nie zapomnij o wymianie uszczelek. To, jak często musisz to robić, podaje producent. Średnio trzeba to powtarzać co ok. 10 – 12 miesięcy. Jeśli tego nie zrobisz, fusy zaczną przedostawać się do kawy.
    5. Jeden rodzaj kawy – narzekają na to zwłaszcza miłośnicy cappuccino i podobnych kaw. W kawiarce przyrządzisz tylko mocny, czarny napój. Owszem, to baza do innych kaw, ale wtedy ich przygotowanie zajmuje więcej czasu.
    6. Mielenie ziaren osobno – aby użyć kawiarki, potrzebujesz zmielić ziarna kawy. Niemniej nie zrobisz tego bezpośrednio w tym sprzęcie. Musisz sięgnąć po dobry młynek do kawy. Oczywiście masz też możliwość parzenia już zmielonej kawy, ale nie każdy jest jej fanem.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Kawiarka – czy warto? Ostateczny werdykt

    Warto, szczególnie jeśli kawa to dla Ciebie coś więcej niż tylko napój. Gdy lubisz się przy niej relaksować i celebrować jej picie, kawiarka sprawi Ci dużo radości. Zwróć uwagę zwłaszcza na sprzęty elektryczne, które gwarantują łatwą obsługę i nie wymagają używania na kuchence.

    Kawiarka pozwoli Ci pić aromatyczną kawę bez fusów. Wydobędziesz pełnię smaku ze zmielonych ziaren. To dobry wybór dla tych, którzy lubią ten czarny napój, ale nie chcą inwestować w droższy i rozbudowany sprzęt do jego parzenia. Twierdzi tak wiele osób.

    Jeśli pijesz 1 – 2 filiżanki dziennie, dzięki kawiarce ich przygotowanie będzie przyjemnością. Sprzęt przyda Ci się też podczas wizyty gości czy rodzinnych imprez. Na rynku są małe, jak i większe urządzenia, pozwalające na zrobienie 4 – 6 kaw jednocześnie.

    Gdy wybierzesz najprostszy model, nie zrobisz efektownego napoju z pianką. Niemniej stanie się to możliwe, jeżeli zwiększysz budżet i zdecydujesz się na droższy sprzęt elektryczny renomowanej marki. Mimo wszystko nie będzie to nadal wielki wydatek.

    Coś za coś, to prawda. Niemniej myślę, że kawiarka to bardzo ciekawe urządzenie. Kiedy nie używasz sprzętu, pełni funkcję dekoracyjną. Ponadto nie zajmuje dużo miejsca na blacie.

    Przeczytaj też:

    Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments