Czy warto kupić kierownicę do gier?

kierownica do gier, czy warto ją kupić - poradnik

Spis treści:

  Czy warto kupić kierownicę do gier? Czy rzeczywiście to takie wspaniałe kontrolery pod gry wyścigowe, dzięki którym gra się lepiej? Postanowiłem poruszyć ten temat na bazie własnych doświadczeń. Zapraszam do analizy mocnych i słabych stron gamingowych kierownic.

  Kierownica do gier wyścigowych – czy warto? Ceny lepszych modeli nie są niskie, więc lepiej dobrze przemyśleć ten zakup. Pomoże w tym poniższy poradnik, więc przejdźmy już do konkretów.

  Zalety kierownic do gier

  • Przede wszystkim immersja. Osobiście nie wyobrażam sobie dłuższego grania w symulatory za pomocą klawiatury lub pada. Nie są one w stanie zastąpić kierownicy do gier, najlepiej z pedałem sprzęgła i drążkiem do zmiany biegów, jak i technologią Force Feedback (sprzężenie zwrotne). Dzięki takim elementom poczujemy się jak na prawdziwym torze wyścigowym lub podczas pokonywania długiej trasy z przyczepą pełną towaru. Odczujemy lepiej każdy zakręt, każde zderzenie z jakimś obiektem, nierówność asfaltu czy szutru – to wszystko wpłynie pozytywnie na „fun” z grania, jak i realizm oraz zanurzenie się w wirtualnym świecie. Przewagi rasowego racing wheela opisałem też przy okazji artykułu: kierownica czy pad – co lepsze do gier wyścigowych?
  • Pamiętam do dzisiaj jedną z części Gran Turismo. Wykonywało się w niej różne licencje, które odblokowywały kolejne wyścigi czy inne profity. Czasem uzyskanie w nich wyniku na złoto było niesamowicie ciężkie. Setki podejść, masa nerwów i trudu – dalej nic. Postanowiłem więc pójść nieco na skróty i poznać opinie innych graczy czy filmiki instruktażowe, jak optymalnie zaliczyć zadanie. Jakież było moje zdziwienie, gdy inne osoby twierdziły na forach internetowych, że bez kierownicy złota nie wykręcę. Tak, to w wielu przypadkach prawda – granie za pomocą kierownicy do gier pozwoli nam często osiągać lepsze rezultaty. Uzyskujemy bowiem lepszą kontrolę nad wirtualnym pojazdem, który reaguje jeszcze szybciej i precyzyjniej na nasze polecenia i ruchy. Szczególnie w grach samochodowych online może to mieć dla Was duże znaczenie. Rywalizacja z żywym graczem to zawsze większe emocje.
  • Jeżeli nie macie jeszcze prawa jazdy lub planujecie zakupić kierownicę do gier dla swoich dzieciaków, to jest to dobry pomysł. Nie tylko typowe gry edukacyjne potrafią czegoś nauczyć. Granie za pomocą kierownicy może u wielu osób wykształcić dobre nawyki, które przydadzą się w przyszłości – już podczas kierowania prawdziwym samochodem. Oczywiście, czasem jest różnica w tej korzyści – zależna od ogrywanego tytułu. Zasuwanie z prędkością ponad 200 km/h w wyścigach bardziej arcade (np. Need For Speed) może nie mieć dużo wspólnego z realizmem. Więcej nauczymy się, wchodząc w świat nieco spokojniejszych symulatorów, jak np. seria Euro Track Simulator, którą – swoją drogą – bardzo lubię. Temu tematowi poświęciłem nawet osobny artykuł, więc zajrzyj też tutaj: Czy granie na kierownicy pomaga w nauce jazdy prawdziwym autem?
  • Kupując taki sprzęt i grając na komputerze czy konsoli ze swoimi znajomymi, jeszcze lepiej spędzimy czas, np. organizując mini zawody na najlepsze czasy na danym okrążeniu czy w konkretnym wyścigu.
  • Maratony przed komputerem lub konsolą raczej nie wpływają zbyt dobrze na nasz wzrok, kręgosłup czy spalanie zbędnych kalorii. Granie na kierownicy może pomóc w tym trzecim punkciku, bo wymaga więcej energii. Spalimy więc zawsze jakieś kalorie, a do tego poprawimy swoje zdolności manualne i poćwiczymy refleks.

  Minusy kierownic do gier

  • Za markową kierownicę do gier trzeba trochę zapłacić. Ranking kierownic do gier to potwierdza, bo wyraźnie widać, że nowsze modele są coraz to droższe. A te najtańsze mają z kolei szereg mankamentów, np. martwą strefę czy wysoką awaryjność.
  • Nawet wysoka cena nie gwarantuje, że w zestawie otrzymasz shifter do zmiany biegów. Coraz częściej go nie ma. Najlepsze akcesoria do kierownic gamingowych stanowią kolejny wydatek, choć z drugiej strony zapewniają jeszcze więcej zabawy.
  • Przybędzie Ci okablowania, a na domiar złego taką kierownicę trzeba przecież gdzieś zamocować, jak i przechowywać. W małych pomieszczeniach to często wyzwanie. Chociaż tyle, że samo podłączenie kierownicy do laptopa bądź komputera nie jest trudne.
  • Kierownice do gier bywają bardzo głośne, szczególnie z włączonym Force Feedback. Reszta domowników nie będzie ucieszona, gdy urządzisz sobie nocny maraton z grami wyścigowymi.
  • Nie jest wcale powiedziane, że kierownica gamingowa przypadnie Ci do gustu. Na początku może być ciężko się do niej przyzwyczaić. To sprzęt bardziej wymagający niż pad, szczególnie w rasowych grach wyścigowych, bo przy spokojnych symulatorach nauka nowego kontrolera pójdzie szybciej.

  Czy warto kupić kierownicę do gier – Konkluzja

  Tak jak pisałem, nie ma lepszego kontrolera pod gry wyścigowe. Powiedziałbym więc, że warto, zresztą sam jestem pasjonatem tych urządzeń, jak i symulatorów oraz wyścigów.

  Ale mimo wszystko musisz zadać sobie pytanie, czy grasz w nie tak często i masz odpowiedni budżet na solidną kierownicę. Bo odpowiedni zakup nie jest wcale łatwy. Najtańsze modele są do bani i swoje trzeba zawsze wydać.

  Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup, to koniecznie dowiedz się, jak wybrać kierownicę do gier. Z moim kolejnym poradnikiem dowiesz się na ten temat wszystkiego i kupisz rozsądnie.

  [Głosów: 2   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments