W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić kierownicę do gier?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy warto kupić kierownicę do gier? Czy rzeczywiście to takie wspaniałe kontrolery pod gry wyścigowe, dzięki którym gra się lepiej? Postanowiłem poruszyć ten temat na bazie własnych doświadczeń. Zapraszam do analizy mocnych i słabych stron gamingowych kierownic!

kierownica do gier, czy warto ją kupić - poradnik

Spis treści:

  Zalety kierownic do gier

  Główne zalety kierownic do gier - Infografika

  • Przede wszystkim immersja. Osobiście nie wyobrażam sobie dłuższego grania w symulatory za pomocą klawiatury lub pada. Nie są one w stanie zastąpić kierownicy do gier, najlepiej z pedałem sprzęgła i drążkiem do zmiany biegów, jak i technologią Force Feedback (sprzężenie zwrotne). Dzięki takim elementom poczujesz się jak na prawdziwym torze wyścigowym lub podczas pokonywania długiej trasy z przyczepą pełną towaru. Odczujesz lepiej każdy zakręt, każde zderzenie z jakimś obiektem, nierówność asfaltu czy szutru – to wszystko wpłynie pozytywnie na „fun” z grania, jak i realizm oraz zanurzenie się w wirtualnym świecie. Przewagi rasowego racing wheela opisałem też przy okazji artykułu: Kierownica czy pad – co lepsze do gier wyścigowych?
  • Pamiętam do dzisiaj jedną z części Gran Turismo. Wykonywało się w niej różne licencje, które odblokowywały kolejne wyścigi czy inne profity. Czasem uzyskanie w nich wyniku na złoto było niesamowicie ciężkie. Setki podejść, masa nerwów i trudu – dalej nic. Postanowiłem więc pójść nieco na skróty i poznać opinie innych graczy czy filmiki instruktażowe, jak optymalnie zaliczyć zadanie. Jakież było moje zdziwienie, gdy inne osoby twierdziły na forach internetowych, że bez kierownicy złota nie wykręcę. Tak, to w wielu przypadkach prawda – granie za pomocą kierownicy do gier pozwala osiągać lepsze rezultaty. Uzyskujesz lepszą kontrolę nad wirtualnym pojazdem, który reaguje jeszcze szybciej i precyzyjniej na Twoje polecenia i ruchy. Szczególnie w grach samochodowych online może to mieć dla Ciebie duże znaczenie. Rywalizacja z żywym graczem to zawsze większe emocje.
  • Jeżeli nie masz jeszcze prawa jazdy lub planujesz zakupić kierownicę do gier dla swoich dzieciaków, to jest to dobry pomysł. Nie tylko typowe gry edukacyjne potrafią czegoś nauczyć. Granie za pomocą kierownicy może u wielu osób wykształcić dobre nawyki, które przydadzą się w przyszłości – już podczas kierowania prawdziwym samochodem. Oczywiście, czasem jest różnica w tej korzyści – zależna od ogrywanego tytułu. Zasuwanie z prędkością ponad 200 km/h w wyścigach bardziej arcade (np. Need For Speed) nie ma dużo wspólnego z realizmem. Więcej nauczysz się, wchodząc w świat nieco spokojniejszych symulatorów, jak np. seria Euro Track Simulator, którą – swoją drogą – bardzo lubię. Temu tematowi poświęciłem nawet osobny artykuł, więc zajrzyj też tutaj: Czy granie na kierownicy pomaga w nauce jazdy prawdziwym autem?
  • Kupując taki sprzęt i grając na komputerze czy konsoli ze swoimi znajomymi, jeszcze lepiej spędzisz czas, np. organizując mini zawody na najlepsze czasy na danym okrążeniu czy w konkretnym wyścigu.
  • Maratony przed komputerem lub konsolą raczej nie wpływają zbyt dobrze na wzrok, kręgosłup czy spalanie zbędnych kalorii. Granie na kierownicy może pomóc w tym trzecim punkciku, bo wymaga więcej energii. Spalisz więc zawsze jakieś kalorie, a do tego poprawisz swoje zdolności manualne i wyćwiczysz refleks.

  Ranking kierownic do gier – zwycięzca

  Thrustmaster T300RS GT

  Minusy kierownic do gier

  Główne wady kierownic do gier - Infografika

  • Za markową kierownicę do gier trzeba trochę zapłacić. Ranking kierownic do gier to potwierdza, bo wyraźnie widać, że nowsze modele są coraz to droższe. A te najtańsze mają z kolei szereg mankamentów, np. martwą strefę czy wysoką awaryjność. Dużo dokładniej opisałem kwestię cen w artykule o tym, ile kosztuje kierownica do gier.
  • Nawet wysoka cena nie gwarantuje, że w zestawie otrzymasz shifter do zmiany biegów. Coraz częściej go nie ma. Najlepsze akcesoria do kierownic gamingowych stanowią kolejny wydatek, choć z drugiej strony zapewniają jeszcze więcej zabawy.
  • Przybędzie Ci okablowania, a na domiar złego taką kierownicę trzeba przecież gdzieś zamocować, jak i przechowywać. W małych pomieszczeniach to często wyzwanie. Chociaż tyle, że samo podłączenie kierownicy do laptopa bądź komputera nie jest trudne.
  • Kierownice do gier bywają bardzo głośne, szczególnie z włączonym Force Feedback. Reszta domowników nie będzie ucieszona, gdy urządzisz sobie nocny maraton z grami wyścigowymi.
  • Nie jest wcale powiedziane, że kierownica gamingowa przypadnie Ci do gustu. Na początku może być ciężko się do niej przyzwyczaić. To sprzęt bardziej wymagający niż pad, szczególnie w rasowych grach wyścigowych, bo przy spokojnych symulatorach nauka nowego kontrolera pójdzie szybciej.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy warto kupić kierownicę do gier – Ostateczny werdykt

  Nie ma lepszego kontrolera pod gry wyścigowe. Warto go kupić, zresztą sam jestem pasjonatem gamingowych kierownic, jak i symulatorów oraz wyścigów. Wciągają swoim realizmem i nowymi możliwościami.

  Ale mimo wszystko musisz zadać sobie pytanie, czy masz odpowiedni budżet na solidną kierownicę. Bo odpowiedni zakup nie jest wcale łatwy. Najtańsze modele są do bani i swoje trzeba zawsze wydać.

  Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup, to koniecznie dowiedz się, jak wybrać kierownicę do gier. Z moim kolejnym poradnikiem dowiesz się na ten temat wszystkiego i kupisz rozsądnie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments