W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić kostkarkę do lodu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kostkarka do lodu – czy warto ją sobie kupić? Czy rzeczywiście tak szybko robi kostki lodu i przydaje się nie tylko latem? Dowiedzmy się tego wspólnie! Postanowiłem podzielić się z Tobą swoją wiedzą, wyszczególniając zalety i wady kostkarek domowych. Dzięki temu podejmiesz rozsądną decyzję zakupową.

kostkarka do lodu czy warto ją kupić, poradnik

Spis treści:

  Pytanie, czy warto kupić kostkarkę do lodu, jest o tyle ważne, że nie jest to wcale sprzęt tani. Najlepsze kostkarki do lodu potrafią sporo kosztować. Z drugiej strony są wydajne i mają szereg ciekawych funkcji.

  W poniższej analizie przedstawię Ci zastosowanie tego sprzętu, jego plusy oraz minusy. Zaczynajmy!

  Imprezy domowe z kostkarką w tle

  Podczas imprez domowych ze znajomymi czy rodziną sam niejednokrotnie spotykałem się z problemem braku kostek lodu.

  Korzystając ze zwykłych worków na lód, nie jest proste przygotowanie tego dodatku, a także zagwarantowanie, że każdy momentalnie dostanie wystarczającą porcję, aby wrzucić ją do swojego trunku. Trochę też minie, zanim wszystko odpowiednio się zamrozi.

  Wiele razy widziałem również, jak moi bliscy mocno trudzili się, by wyjąć tak przygotowany lód z woreczków lub pojemników.

  Problematyczne jest dostępne miejsce w zamrażarce, a także ryzyko wyciekania wody do jej wnętrza. Szuflady zamrażarki w mojej lodówce raczej zawsze są zajęte mięsem, lodami, mrożonkami czy innymi produktami spożywczymi. Ciężko cokolwiek dodatkowo tam zmieścić.

  Kostkarka do lodu w takich sytuacjach będzie wybawieniem. Stanowi w końcu osobne, samodzielne i automatyczne urządzenie, którego głównym zadaniem jest jak najszybsze przygotowywanie kostek lodu w takiej ilości, która wystarczy dla wszystkich naszych gości.

  Korzystając z niej, nie musisz oczywiście zbyt długo czekać. Obsługa również jest raczej prosta i intuicyjna.

  Gazowany napój z kostkami lodu

  Dodatkowy wydatek, ale też duży komfort, jeżeli lubisz relaksować się, trzymając w dłoni szklankę z whisky z lodem, mojito czy jakimkolwiek innym trunkiem, napojem lub koktajlem, który lepiej smakuje Ci z kawałkami lodu.

  Lodowaty napój w upalne dni potrafi sprawić dużą ulgę. Może chwilową, ale jednak.

  Przy okazji warto się dowiedzieć, jak prawidłowo korzystać z domowej kostkarki do lodu. Pod podrzuconym przed chwilą linkiem znajduje się kolejny poradnik, w którym opisuję między innymi konserwację takich urządzeń. Sprawa nie jest ogólnie skomplikowana, ale pewne zasady warto poznać już przed samym zakupem.

  Ranking domowych kostkarek do lodu – zwycięzca

  TCL ICE R9

  Domowy barek do męskich spotkań

  Są też pewne typowo męskie marzenia o własnej jaskini samca alfa, w której znajdzie się domowy barek. Przydadzą się wtedy wszelkie akcesoria barmańskie, np. dystrybutor piwa/dozownik do alkoholu, jak również kostkarka do lodu.

  Zrealizowanie takiej wizji wymaga sporo czasu i pracy, a także wolnego pomieszczenia czy odpowiedniego nakładu finansowego. Wieczory z kolegami, którym wręczymy schłodzone kostkami lodu drinki, będą jednak bezcenne. Automatyczny ice maker wzbogaci nasz zestaw.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  A jak właściwie taka kostkarka do lodu działa?

  Zakładając, że woda jest czysta, a najlepiej przefiltrowana, trafia do foremki, a właściwie tacy o jakiejś formie (zależnie od modelu). Mechanizm chłodzący z czynnikiem chłodniczym zamraża ciecz za pomocą termostatu.

  Teraz czas na pracę elementu grzewczego. Jego zadaniem jest oddzielenie powstałego lodu od tacy/foremki. Kostki trafiają wreszcie do pojemnika, a cały proces trwa do momentu dostarczenia porcji lodu. Zagarniasz go łopatką i delektujesz się orzeźwiającym napojem.

  Proste, prawda? Jeszcze dokładniej opisałem to w osobnym artykule o tym, jak działa kostkarka do lodu.

  Nietypowe zastosowanie kostek lodu

  Dobrze obrobione kostki lodu mogą mieć dużo szersze zastosowanie niż się wydaje:

  • Można je przyłożyć do stłuczenia, gdyż działają kojąco. Znieczulają więc ból, ale też np. kubki smakowe. Można więc possać kostkę lodu, jeżeli po chwili musisz zażyć coś o bardzo gorzkim lub niemiłym smaku.
  • Można nimi… podlewać wysoko położone roślinki. Zamiast gimnastykować się z konewką i ryzykować wlanie zbyt dużej ilości wody, wrzuć do donicy kilka kosteczek lodu. Rozpuszczą się i napoją Twoje kwiatki.
  • Eliminują wgniecenia na wykładzinie lub dywanie, które powstały przez stojące na nich meble. Wystarczy w takim miejscu położyć lodowy sześcianik i poczekać, aż się rozpuści.
  • Są różne substancje czy produkty spożywcze, które pod wpływem zimna robią się twardsze i łatwiejsze do usunięcia. Klasycznym przykładem jest tutaj guma do żucia.
  • Jeżeli często korzystasz z kuchenki mikrofalowej, ale niektóre produkty w niej podgrzewane są zwykle zbyt suche, to wystarczy na talerzu umieścić… kostkę lodu! Celem tego zabiegu jest nawilżenie podgrzewanej potrawy. Sposób działa zaskakująco skutecznie.

  Trochę korzyści zarówno z posiadania kostkarki, jak i samych kostek lodu płynie. Zawsze jednak warto się dowiedzieć, czy napoje i drinki z kostkami lodu są zdrowe. W pewnych okolicznościach nie powinniśmy bowiem przesadzać z lodowatymi napojami i trunkami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Osobna kostkarka do lodu czy ta wbudowana w lodówkę?

  Są na rynku lodówki, które na swoich drzwiach mają wbudowaną maszynę do robienia lodowych kostek. Powstaje więc zasadnicze pytanie: co wybrać?

  Nie ulega wątpliwości fakt, że osobne kostkarki, które opisuję w tym materiale, są dużo wydajniejsze od swoich odpowiedniczek obecnych w przypadku niektórych lodówek wolnostojących.

  Jeżeli jednak naprawdę rzadko korzystasz z przygotowywania lodu, aby dodatkowo schłodzić napoje i sprawić sobie ulgę w upalne dni, to lodówka z kostkarką nie będzie złym rozwiązaniem. Szczególnie dobre lodówki side by side mają zazwyczaj bardzo solidne kostkarki.

  Zauważ przy tym, że znika problem z dodatkowym zagospodarowaniem miejsca na wolnostojącą kostkarkę. Jest cały czas zintegrowana z lodówką. Z drugiej strony podnosi cenę chłodziarko-zamrażarki. Czasem znacząco.

  W przypadku zastosowania w gastronomii kompromisu już nie ma i taki zakup 2w1 się nie powiedzie, gdyż trzeba większej wydajności, którą gwarantują wymienione przeze mnie kostkarki do lodu.

  Czy warto kupić kostkarkę do lodu – Ostateczny werdykt

  Nie ma wydajniejszego urządzenia domowego w robieniu kostek lodu niż automatyczna kostkarka.

  Ceny nie są może najniższe, ale każdy, kto zakupi taki sprzęt, szybko doceni jego możliwości. W niepamięć odejdzie męczenie się z foremkami czy woreczkami na lód.

  Ale czasem nie warto napalać się na zakup sprzętu, który później będzie rzadko używany. To sprawa indywidualna, więc przemyśl, jak często potrzebujesz kostek lodu.

  Jeżeli jesteś bardziej na TAK dla takiego nabytku, to przeczytaj koniecznie poradnik o tym, jak wybrać kostkarkę do lodu. Skoro coś jest na ogół dość drogie, to i łatwo za to przepłacić, a tego zapewne nie chcesz, prawda?

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments