Czy warto kupić robota sprzątającego?

Robot sprzątający – czy warto go kupić? Jakie są zalety i wady odkurzaczy automatycznych? Postanowiłem to przebadać, zresztą na podstawie własnych doświadczeń, a analizę masz tuż poniżej. Dzięki niej podejmiesz rozsądną decyzję!

robot sprzątający - czy warto go kupić?

Spis treści:

  Zalety robotów sprzątających

  Główne zalety robotów sprzątających - infografika

  • Najważniejsza kwestia – nie męczysz się, nie tracisz swojego cennego czasu i zajmujesz się czymś innym. Podczas gdy Twój robot odkurzający jeździ sobie po mieszkaniu i zbiera kurz, śmieci i inne paprochy, Ty wyprowadzisz psa, pooglądasz ulubiony serial, posiedzisz przy komputerze, pójdziesz na piwo ze znajomymi czy zrobisz cokolwiek innego. Obowiązek odkurzania zniknie Ci z listy domowych zadań. Piękna wizja, prawda? Szczególnie gdy całość wspomaga dobra aplikacja mobilna. Pozwoli na ustawienie harmonogramu sprzątania czy zdalną kontrolę. Nie musisz być w domu, aby uruchomić odkurzacz automatyczny. Test iRobot Roomba 976 pozwolił mi poznać jedną z najlepszych i najwygodniejszych w obsłudze aplikacji dla robotów sprzątających.
  • Sporo osób podchodzi sceptycznie do tego typu sprzętu, twierdząc, że precyzja odkurzania wypada mizernie w stosunku do mocnych odkurzaczy klasycznych. Jest w tym trochę prawdy, nie będę Cię bajerował, ale zwróć uwagę na pewien szczegół. Skomputeryzowany odkurzacz samojezdny sprząta zazwyczaj dłużej, niż miałoby to miejsce w przypadku manualnego odkurzania tradycyjnym urządzeniem workowym. Nawet gdy moc ssąca będzie słabsza, to zrekompensuje to dłuższy czas odkurzania. A ranking robotów sprzątających przedstawia z kolei urządzenia, które i bez długiego jeżdżenia sprawnie zbierają paprochy z posadzki.
  • Odkurzacze automatyczne nie rysują podłóg. Są tak skonstruowane, aby w żadnym stopniu nie uszkodzić posadzki. Przebijają w tym tradycyjne modele.
  • Jeżeli martwisz się o konieczność bardziej skomplikowanego sterowania takim nowoczesnym odkurzaczem, to nie musisz się raczej niczego bać. Roboty do sprzątania sterowane są zazwyczaj zdalnie – poprzez dedykowaną aplikację. Innym rozwiązaniem jest niewielki pilot lub fizyczne przyciski na obudowie. Dużo zależy od funkcjonalności danego modelu, ale producenci dążą do tego, aby maksymalnie uprościć obsługę tych urządzeń. Zachęcam Cię przy okazji do odwiedzenia artykułu, jak działa odkurzacz automatyczny. Jest tam fragment o obsłudze tego typu sprzętu.
  • Odkurzacz automatyczny to zazwyczaj cichy odkurzacz. Porównując jego kulturę pracy do modelu tradycyjnego, dostrzegam bardzo dużą różnicę. Chyba każdy czasem słyszy, jak któryś z sąsiadów odkurza. Generowany hałas podczas pracy to bolączka klasycznych konstrukcji, a tutaj nie ma takiego problemu: hałas jest dobrze stłumiony i jednolity. Wyjątkowo cichy okazał się np. PURON PR10, którego testowałem.

  PURON PR10 odkurza dywan pokryty kocią sierścią

  • Wysokiej klasy model powinien radzić sobie ze skutecznym odkurzaniem wszelkich powierzchni, a przede wszystkim podłóg twardych (parkiet, panele, płytki, kafelki). Jeżeli kupisz za słaby sprzęt, to może on z kolei nie podołać miękkim powierzchniom, czyli głównie dywanom czy wykładzinom. To jedna z cech, która może być i zaletą, i wadą, zależnie od klasy odkurzacza samojezdnego. Test Moneual MBOT 950 pokazał mi, że mocno zasyfiony dywan, na którym leży sporo sierści, a nawet monety, nie zawsze jest przeszkodą. Jednak taka skuteczność wymaga wydania większej kwoty na autonomicznego robota.
  • Omawiany sprzęt jest stosunkowo mały i lekki. Nie ma problemu z jego umiejscowieniem czy schowaniem. Mój odkurzacz workowy wciąż stoi w kącie jednego z pomieszczeń, bo nie mam go właściwie gdzie schować. Nawet stacje ładujące robotów robią się coraz to mniejsze, a wcale nie sprawiają, że urządzenie ma trudności z wjechaniem na rampę takiej bazy.
  • W sklepach znajdziesz także roboty sprzątające do zadań specjalnych. Są bowiem produkty przeznaczone przede wszystkim dla posiadaczy zwierząt czy alergików. Jeszcze częściej spotykane są roboty mopujące, czyli urządzenia hybrydowe 2w1, które łączą w sobie kilka zastosowań. Mycie podłogi nie zawsze działa idealnie, choć producenci kombinują. Do odświeżania posadzki wystarczy, co stanowi dodatkowy plus.

  Zobacz roboty sprzątające w:


  Jak widzisz, zalet jest sporo, a wiele z nich to unikalne cechy robotów sprzątających. To przemawia za tym, że warto kupić odkurzacz automatyczny, ale… przejdźmy teraz do pewnych mankamentów.

  kot przy robocie sprzątającym Moneual MBOT 950

  Zobacz też ciekawy pojedynek: Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – Co lepsze? Który lepiej odkurza?

  Minusy robotów sprzątających

  Główne wady robotów sprzątających - infografika

  • Tak jak wspominałem, najwięcej zależy od konkretnego modelu. Niektóre roboty sprzątające, szczególnie te tańsze, nie odkurzają zbyt dokładnie, często gubią się w pomieszczeniu, omijają niektóre obszary, blokują o mniejsze przeszkody, obijają meble lub nie wjeżdżają na dywan. A jak już na niego wjadą, to nie radzą sobie ze sprawnym odkurzaniem na bardziej wymagającej powierzchni.
  • Już bardziej niepodważalnym minusem są ceny. Najprostsze roboty odkurzające rozpoczynają się od 300 – 500 zł, ale rzadko mogą w większym stopniu zastąpić tradycyjny odkurzacz (nawet na niewielkim metrażu). To bardziej gadżety niż pełnoprawne odkurzacze. Niestety, zakup modelu z większym potencjałem wymaga zazwyczaj pokaźnej inwestycji, nawet powyżej 1500 – 2000 zł.
  • Odkurzacze samojezdne są rzecz jasna odkurzaczami bezprzewodowymi. A to też skutkuje pewnymi problemami. Nie chodzi tylko o ograniczony czas pracy, ale przede wszystkim o żywotność akumulatora. Nawet w markowym sprzęcie może z czasem coraz krócej pracować, aż w końcu nadawać się do wymiany. Znam przypadki darmowej wymiany akumulatora (po 2 latach), ale wciąż jest to rzadkość.
  • Wiele osób mylnie myśli, że taki odkurzacz wszystko zrobi sam. Owszem, jak już zacznie odkurzać, to często nie wymaga pomocy ze strony użytkownika. Ale przed odkurzaniem warto ułatwić mu robotę, np. porządkując kable. To wymaga czasu i sił. Ten temat bardzo skrupulatnie omówiłem w artykule o tym, jak ułatwić odkurzanie robotowi sprzątającemu. Zajrzyj również do niego.

  iRobot Roomba 976 dobrze odkurza drewniany parkiet

  Czy warto kupić odkurzacz automatyczny – Ostateczny werdykt

  W wielu przypadkach warto kupić robota sprzątającego. Sam odkurza, oszczędzając Twój czas i siły. Cicho pracuje, oferuje zazwyczaj prostą w obsłudze aplikację i może zapewnić Ci dodatkowe funkcje (np. mopowanie). Do tego zajmuje mało miejsca.

  Jednoznaczna odpowiedź na to, czy warto kupić robota odkurzającego, zależy jednak głównie od: metrażu, aranżacji pomieszczenia, tego, co spoczywa na podłodze, jak również Twoich wymagań. Im gęściej umeblowany obszar, tym robot będzie miał trudniejsze zadanie.

  Do tego liczy się klasa sprzętu. Jeden odkurzacz samojezdny będzie do niczego, a drugi okaże się najlepszą inwestycją od lat. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać odkurzacz automatyczny. Wtedy masz większe szanse, żeby nie przepłacić, a dokonać udanego zakupu. Do zestawienia na moim portalu też zajrzyj, ponieważ masz w nim od razu topowe konstrukcje z różnych cen.

  Ewentualnie – zamiast dodatkowego wydatku – przeczytaj kolejny poradnik: jak zmobilizować się do sprzątania? Znam bowiem kilka trików, dzięki którym łatwiej ruszyć swoje cztery litery i zabrać się za robotę. Z drugiej strony… żadne triki nie zastąpią odkurzacza, który sam wysprząta Twoje domostwo. Niepodważalna zaleta, dla której warto bliżej poznać ten sprzęt.

  [Głosów: 4   Average: 4.8/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Joasia
  10 miesięcy temu

  ja mam irobota do mopowania, dopiero przymierzam się dokupić taki do odkurzania 🙂

  Karla90
  1 rok temu

  Moim zdaniem warto! Mam automatyczną roombę i jestem zadowolona z pracy urządzenia. Gdybym kolejny raz miała wybrać zwykły odkurzacz czy automatyczny, wybrałabym 2 opcje

  Irena
  1 rok temu
  Reply to  Karla90

  Dla mnie irobot jest super – sprawdzona i porządna marka. odkurzacz naprawdę jest super i działa u mnie już jakiś czas bezawaryjnie.