W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Robot sprzątający – czy warto go kupić? Jakie są zalety i wady odkurzaczy automatycznych? Postanowiłem to przebadać, zresztą na podstawie własnych doświadczeń, a analizę masz tuż poniżej. Dzięki niej podejmiesz rozsądną decyzję!

robot sprzątający - czy warto go kupić?

Spis treści:

  Zalety robotów sprzątających

  Główne zalety robotów sprzątających - infografika

  • Najważniejsza kwestia – nie męczysz się, nie tracisz swojego cennego czasu i zajmujesz się czymś innym. Podczas gdy Twój robot odkurzający jeździ sobie po mieszkaniu i zbiera kurz, śmieci i inne paprochy, Ty wyprowadzisz psa, pooglądasz ulubiony serial, posiedzisz przy komputerze, pójdziesz na piwo ze znajomymi czy zrobisz cokolwiek innego. Obowiązek odkurzania zniknie Ci z listy domowych zadań. Piękna wizja, prawda? Szczególnie gdy całość wspomaga dobra aplikacja mobilna. Pozwoli na ustawienie harmonogramu sprzątania czy zdalną kontrolę. Nie musisz być w domu, aby uruchomić odkurzacz automatyczny. Test iRobot Roomba 976 pozwolił mi poznać jedną z najlepszych i najwygodniejszych w obsłudze aplikacji dla robotów sprzątających.
  • Sporo osób podchodzi sceptycznie do tego typu sprzętu, twierdząc, że precyzja odkurzania wypada mizernie w stosunku do mocnych odkurzaczy klasycznych. Jest w tym trochę prawdy, nie będę Cię bajerował, ale zwróć uwagę na pewien szczegół. Skomputeryzowany odkurzacz samojezdny sprząta zazwyczaj dłużej, niż miałoby to miejsce w przypadku manualnego odkurzania tradycyjnym urządzeniem workowym. Nawet gdy moc ssąca będzie słabsza, to zrekompensuje to dłuższy czas odkurzania. A ranking robotów sprzątających przedstawia z kolei urządzenia, które i bez długiego jeżdżenia sprawnie zbierają paprochy z posadzki.
  • Odkurzacze automatyczne nie rysują podłóg. Są tak skonstruowane, aby w żadnym stopniu nie uszkodzić posadzki. Przebijają w tym tradycyjne modele.
  • Jeżeli martwisz się o konieczność bardziej skomplikowanego sterowania takim nowoczesnym odkurzaczem, to nie musisz się raczej niczego bać. Roboty do sprzątania sterowane są zazwyczaj zdalnie – poprzez dedykowaną aplikację. Innym rozwiązaniem jest niewielki pilot lub fizyczne przyciski na obudowie. Dużo zależy od funkcjonalności danego modelu, ale producenci dążą do tego, aby maksymalnie uprościć obsługę tych urządzeń.
  • Odkurzacz automatyczny to zazwyczaj cichy odkurzacz. Porównując jego kulturę pracy do modelu tradycyjnego, dostrzegam bardzo dużą różnicę. Chyba każdy czasem słyszy, jak któryś z sąsiadów odkurza. Generowany hałas podczas pracy to bolączka klasycznych konstrukcji, a tutaj nie ma takiego problemu: hałas jest dobrze stłumiony i jednolity. Wyjątkowo cichy okazał się np. PURON PR10, którego testowałem.

  PURON PR10 odkurza dywan pokryty kocią sierścią

  • Wysokiej klasy model powinien radzić sobie ze skutecznym odkurzaniem wszelkich powierzchni, a przede wszystkim podłóg twardych (parkiet, panele, płytki, kafelki). Jeżeli kupisz za słaby sprzęt, to może on z kolei nie podołać miękkim powierzchniom, czyli głównie dywanom czy wykładzinom. To jedna z cech, która może być i zaletą, i wadą, zależnie od klasy odkurzacza samojezdnego.
  • Omawiany sprzęt jest stosunkowo mały i lekki. Nie ma problemu z jego umiejscowieniem czy przechowywaniem odkurzacza. Mój odkurzacz workowy wciąż stoi w kącie jednego z pomieszczeń, bo nie mam go właściwie gdzie schować. Nawet stacje ładujące robotów robią się coraz to mniejsze, a wcale nie sprawiają, że urządzenie ma trudności z wjechaniem na rampę takiej bazy.
  • W sklepach znajdziesz także roboty sprzątające do zadań specjalnych. Są bowiem produkty przeznaczone przede wszystkim dla posiadaczy zwierząt czy alergików. Jeszcze częściej spotykane są odkurzacze mopujące, czyli urządzenia hybrydowe 2w1, które łączą w sobie kilka zastosowań. Mycie podłogi nie zawsze działa idealnie, choć producenci kombinują. Do odświeżania posadzki wystarczy, co stanowi dodatkowy plus.

  Jak widzisz, zalet jest sporo, a wiele z nich to unikalne cechy robotów sprzątających. To przemawia za tym, że warto kupić odkurzacz automatyczny, ale… przejdźmy teraz do pewnych mankamentów.

  kot przy robocie sprzątającym Moneual MBOT 950

  Zobacz też ciekawy pojedynek: Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – Co lepsze? Który lepiej odkurza?

  Ranking robotów sprzątających – zwycięzca

  Roborock S8

  Minusy robotów sprzątających

  Główne wady robotów sprzątających - infografika

  • Tak jak wspominałem, najwięcej zależy od konkretnego modelu. Niektóre roboty sprzątające, szczególnie te tańsze, nie odkurzają zbyt dokładnie, często gubią się w pomieszczeniu, omijają niektóre obszary, blokują o mniejsze przeszkody, obijają meble lub nie wjeżdżają na dywan. A jak już na niego wjadą, to nie radzą sobie ze sprawnym odkurzaniem na bardziej wymagającej powierzchni.
  • Już bardziej niepodważalnym minusem są ceny robotów sprzątających. Najprostsze modele rozpoczynają się od 300 – 500 zł, ale rzadko mogą w większym stopniu zastąpić tradycyjny odkurzacz (nawet na niewielkim metrażu). To bardziej gadżety niż pełnoprawne odkurzacze. Niestety, zakup modelu z większym potencjałem wymaga zazwyczaj pokaźnej inwestycji, nawet powyżej 1500 – 2000 zł. Niemniej da się czasem znaleźć dobry robot sprzątający do 1000 zł.
  • Mimo coraz większej wydajności czy funkcji mopa uważam, że i tak potrzeba też innego odkurzacza. Robot sprzątający nie skoczy pod sufit, aby ściągnąć pajęczyny. Nie wskoczy też na meble, aby oczyścić je z kurzu. Nie przyda Ci się również podczas odkurzania wnętrza auta. Tego typu zastosowanie to nie problem dla lepiej wyposażonych odkurzaczy innego rodzaju.
  • Odkurzacze samojezdne są rzecz jasna jednymi z najlepszych odkurzaczy bezprzewodowych. A to też skutkuje pewnymi problemami. Nie chodzi tylko o ograniczony czas pracy, ale przede wszystkim o żywotność akumulatora. Nawet w markowym sprzęcie może z czasem coraz krócej pracować, aż w końcu nadawać się do wymiany. Znam przypadki darmowej wymiany akumulatora (po 2 latach), ale wciąż jest to rzadkość.
  • Wiele osób mylnie myśli, że taki odkurzacz wszystko zrobi sam. Owszem, jak już zacznie odkurzać, to często nie wymaga pomocy ze strony użytkownika. Ale przed odkurzaniem warto ułatwić mu robotę, np. porządkując kable. To wymaga czasu i sił.

  iRobot Roomba 976 dobrze odkurza drewniany parkiet

  Czy warto kupić odkurzacz automatyczny – Ostateczny werdykt

  W wielu przypadkach warto kupić robota sprzątającego. Sam odkurza, oszczędzając Twój czas i siły. Cicho pracuje, oferuje zazwyczaj prostą w obsłudze aplikację i może zapewnić Ci dodatkowe funkcje (np. mopowanie). Do tego zajmuje mało miejsca.

  Jednoznaczna odpowiedź na to, czy warto kupić robota odkurzającego, zależy jednak głównie od: metrażu, aranżacji pomieszczenia, tego, co spoczywa na podłodze, jak również Twoich wymagań. Im gęściej umeblowany obszar, tym robot będzie miał trudniejsze zadanie.

  Do tego liczy się klasa sprzętu. Jeden odkurzacz samojezdny będzie do niczego, a drugi okaże się najlepszą inwestycją od lat.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Joasia
  4 lat temu

  ja mam irobota do mopowania, dopiero przymierzam się dokupić taki do odkurzania 🙂

  Karla90
  4 lat temu

  Moim zdaniem warto! Mam automatyczną roombę i jestem zadowolona z pracy urządzenia. Gdybym kolejny raz miała wybrać zwykły odkurzacz czy automatyczny, wybrałabym 2 opcje

  Irena
  4 lat temu
  Reply to  Karla90

  Dla mnie irobot jest super – sprawdzona i porządna marka. odkurzacz naprawdę jest super i działa u mnie już jakiś czas bezawaryjnie.