Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

robot sprzątający - czy warto go kupić?

Spis treści:

  Robot sprzątający – czy warto go kupić? Jakie są zalety i wady odkurzaczy automatycznych? Postanowiłem to przebadać, a analizę masz tuż poniżej. Dzięki niej podejmiesz rozsądną decyzję.

  Czy warto zainwestować w odkurzacz automatyczny? Ceny tego sprzętu są niejednokrotnie wysokie, więc należy dobrze to przemyśleć. Wpadłem więc na pomysł, aby rozpisać wszelkie korzyści z posiadania robota sprzątającego. Nie omieszkałem wymienić też pewnych minusów tej kategorii.

  Zalety robotów sprzątających

  • Absolutnie najważniejsza kwestia – nie męczymy się, nie tracimy czasu i zajmujemy się czymś innym. Podczas gdy nasz robocik jeździ sobie po mieszkaniu i zbiera wszelki brud, my wyprowadzimy psa, pooglądamy ulubiony serial, posiedzimy przy komputerze, pójdziemy na piwo ze znajomymi czy zrobimy cokolwiek innego. Obowiązek odkurzania właściwie zniknie nam z listy domowych zadań. Piękna wizja, prawda? Sam miałem przyjemność to sprawdzić, m.in. podczas testu ZACO A9s.
  • Sporo osób podchodzi sceptycznie do tego typu sprzętu. Twierdzą oni, że precyzja odkurzania wypada mizernie w stosunku do mocnych odkurzaczy klasycznych. Jest w tym trochę prawdy, nie będę Was bajerował, ale zwróćcie uwagę na pewien szczegół. Skomputeryzowany odkurzacz samojezdny sprząta zazwyczaj dłużej, niż miałoby to miejsce w przypadku manualnego odkurzania tradycyjnym urządzeniem workowym. Nawet gdy moc ssąca będzie słabsza, to zrekompensuje to dłuższy czas odkurzania. A ranking robotów sprzątających przedstawia z kolei urządzenia, które i bez długiego jeżdżenia sprawnie zbierają paprochy z posadzki.
  • Jeżeli martwicie się o konieczność bardziej skomplikowanego sterowania takim nowoczesnym odkurzaczem, to nie musicie się raczej niczego bać. Roboty do sprzątania sterowane są czasem zdalnie (nie musimy być nawet w domu, żeby je uruchomić!) – poprzez dedykowaną aplikację. Dużo zależy tu od ich funkcjonalności, ale producenci dążą do tego, aby maksymalnie uprościć nam obsługę tych urządzeń. Zachęcam Was przy okazji do odwiedzenia artykułu, jak działa odkurzacz automatyczny. Jest tam fragment o obsłudze tego typu sprzętu.
  • Odkurzacz automatyczny powinien odkurzać cicho. Porównując jego kulturę pracy do modelu tradycyjnego, jest to bardzo duża różnica. Chyba każdy z nas czasem słyszy, jak któryś z sąsiadów odkurza. Generowany hałas podczas pracy to bolączka klasycznych konstrukcji.
  • W teorii, wysokiej klasy model powinien radzić sobie ze skutecznym odkurzaniem wszelkich powierzchni, a przede wszystkim podłóg z kafelków czy paneli. Jeżeli kupimy za słaby sprzęt, to może on z kolei nie podołać miękkim powierzchniom, czyli głównie dywanom czy wykładzinom. To jedna z cech, która może być i zaletą, i wadą, zależnie od klasy odkurzacza samojezdnego.
  • Omawiany sprzęt jest stosunkowo mały i lekki. Nie powinniście mieć problemu z jego umiejscowieniem czy schowaniem. Mój odkurzacz workowy wciąż stoi w kącie jednego z pomieszczeń, bo nie mam go właściwie gdzie schować.
  • W sklepach znajdziemy także roboty sprzątające do zadań specjalnych. Są bowiem produkty przeznaczone przede wszystkim dla posiadaczy zwierząt czy alergików. Można wyszczególnić nawet roboty mopujące czy urządzenia hybrydowe 2w1, które łączą w sobie kilka zastosowań.

  Zobacz też ciekawy pojedynek: Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – Co lepsze? Który lepiej odkurza?

  Minusy robotów sprzątających

  • Tak jak wspominałem, najwięcej zależy od konkretnego modelu. Bo niektóre roboty sprzątające, szczególnie te tańsze, nie odkurzają zbyt dokładnie, często się gubią w pomieszczeniu, omijają niektóre obszary, blokują o mniejsze przeszkody, obijają meble lub nie wjeżdżają na dywan. A jak już na niego wjadą, to nie radzą sobie ze sprawnym odkurzaniem na bardziej wymagającej powierzchni.
  • Już bardziej niepodważalnym minusem są ceny. Najprostsze roboty odkurzające rozpoczynają się od 300-500 zł, ale rzadko mogą w większym stopniu zastąpić nam tradycyjny odkurzacz. Niestety zakup tego typu wymaga zazwyczaj większej inwestycji.
  • Odkurzacze samojezdne są rzecz jasna bezprzewodowe. A to też skutkuje pewnymi problemami. Nie tylko chodzi o ograniczony czas pracy, ale przede wszystkim o żywotność akumulatora. Nawet w markowym sprzęcie może z czasem coraz krócej pracować, aż w końcu nadawać się do wymiany.
  • Wiele osób mylnie myśli, że taki odkurzacz wszystko zrobi sam. Owszem, jak już zacznie odkurzać, to często nie wymaga naszej pomocy. Ale przed odkurzaniem warto ułatwić mu robotę, np. porządkując kable. A to wymaga czasu i sił. Ten temat bardzo skrupulatnie omówiłem w artykule o tym, jak ułatwić odkurzanie robotowi sprzątającemu. Zajrzyj również tam.

  Czy warto kupić odkurzacz automatyczny – Konkluzja

  I tak, i nie. Nie można zazwyczaj jednoznacznie tego wskazać, co powyższa analiza wykazała. Bo jeden odkurzacz samojezdny będzie do niczego, a drugi okaże się najlepszą inwestycją od lat. Dlatego niezmiernie jest ważne, aby wiedzieć, jak wybrać odkurzacz automatyczny. Wtedy są większe szanse, żeby nie przepłacić, ale dokonać udanej inwestycji w taki sprzęt.

  Rynek tego typu produktów jest na tyle rozwinięty, że spore znaczenie ma po prostu nasz budżet. Im jest większy, tym więcej korzyści zapewni nam dany robot. Tanie warianty zakupowe wymagają natomiast większej uwagi i ingerencji z naszej strony. Nie zbliżą się też precyzją i skutecznością odkurzania do workowych odpowiedników.

  Jedynie osobom, które żyją w stosunkowo małych mieszkaniach, np. kawalerkach, zdecydowanie odradzam taki zakup, bo po prostu nie ma sensu. Zawsze jednak pozostaje możliwość, że jesteście bardzo leniwi lub bardzo zabiegani i zajęci życiem. Wtedy wywalcie gdzieś dywan czy wykładzinę i zakupcie najtańszy odkurzacz autonomiczny. Z grubsza odkurzy, a Wy nie będziecie musieli się tym przejmować.

  Ewentualnie – zamiast dodatkowego wydatku – przeczytajcie kolejny poradnik: jak zmobilizować się do sprzątania? Znam bowiem kilka trików, dzięki którym łatwiej ruszyć swoje cztery litery i zabrać się za robotę.

  [Głosów: 3   Average: 5/5]

  Dodaj komentarz

  2
  Dodaj komentarz

  avatar
  1 Comment threads
  1 Thread replies
  0 Followers
   
  Most reacted comment
  Hottest comment thread
    Subscribe  
  najnowszy najstarszy oceniany
  Powiadom o
  Karla90
  Gość
  Karla90

  Moim zdaniem warto! Mam automatyczną roombę i jestem zadowolona z pracy urządzenia. Gdybym kolejny raz miała wybrać zwykły odkurzacz czy automatyczny, wybrałabym 2 opcje

  Irena
  Gość
  Irena

  Dla mnie irobot jest super – sprawdzona i porządna marka. odkurzacz naprawdę jest super i działa u mnie już jakiś czas bezawaryjnie.