W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić odkurzacz pionowy?

Łukasz Proszek
Komentarze:  8

Czy warto kupić odkurzacz pionowy? I tak, i nie, wszystko zależy od jego jakości oraz Twoich wymagań (budżetu zresztą też). Od lat zajmując się tą kategorię i wykonując wiele testów, bez problemu wskaże Ci zalety i wady odkurzaczy stojących. Dzięki temu podejmiesz rozsądną decyzję zakupową!

czy warto kupić odkurzacz pionowy stojący porada

Spis treści:

  Odkurzaczami pionowymi zainteresowałem się już wiele lat temu. Z czasem moje zdanie o nich zupełnie się zmieniło.

  Na początku nie byłem ich fanem. Pracowały krótko, nie mając szans pod względem siły ssącej z tradycyjnymi modelami.

  Ale sytuacja uległa w końcu zmianie! Aktualnie odkurzacz pionowy to mój główny odkurzacz i… nie zamierzam tego zmieniać. Nie oznacza to jednak, że taki sprzęt nie ma wad.

  Prześledźmy więc razem plusy, minusy, a nawet cechy neutralne odkurzaczy pionowych. Materiał oparłem głównie na modelach na akumulator, choć nie zabraknie kilku słów o sprzęcie przewodowym.

  Czy warto kupić odkurzacz pionowy - zalety, wady - infografika

  Zalety odkurzaczy pionowych

  Skoro już Ci wyjawiłem, że sam zainwestowałem w model pionowy, zapewne się domyślasz, że ich zalet jest więcej niż wad.

  Sęk w tym, że to znaczenie jednych i drugich odgrywa kluczową rolę. Przejdźmy więc do konkretów.

  Bezprzewodowość

  Zdecydowana większość tej kategorii to najlepsze odkurzacze bezprzewodowe. A skoro kabla nie ma, nie przejmujesz się podłączaniem sprzętu go gniazdek elektrycznych.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra porównanie konstrukcji z odkurzaczem Philips

  Nie przepinasz przewodu zasilającego, odkurzasz, gdzie chcesz, nie ciągnąc za sobą topornego urządzenia. Ogromna swoboda użytkowania, którą oceniam jako największy atut odkurzaczy pionowych. Znacząco ułatwia i przyspiesza sprzątanie swojego lokum.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra podczas odkurzania tarasu

  Tryb ręczny, czyli szerokie zastosowanie

  To właściwie standard, że odkurzacz pionowy zastępuje mały odkurzacz ręczny. Wystarczy, że zdemontujesz mu rurę, a przyczepisz którąś z końcówek.

  A jest ich zazwyczaj bardzo dużo!

  Podstawę stanowi niewielka turbo- lub elektroszczotka (ta druga pracuje lepiej, bo ma własny napęd), ssawka do tapicerki oraz szczelinówka. Czasem pojawia się zestaw samochodowy, który stanowi w zasadzie dodatek w postaci elastycznego węża.

  Tefal X-Force Flex 15.60 TY99F1 dodatkowe końcówki odkurzające

  PURON PU30 dodatkowe końcówki odkurzające

  Plus z tych akcesoriów taki, że wysprzątasz wiele miejsce i obiektów. Sporo osób skutecznie przekonują, że warto kupić odkurzacz pionowy.

  Mnie przydają się np. do odkurzania legowiska zwierzaka, tapicerki meblowej, ściągania pajęczyn, odkurzania regału, książek, elementów ozdobnych, kratek wentylacyjnych oraz wnętrza auta.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra odkurzanie fotela samochodowego

  Philips XC8349/01 odkurzanie regału szczotką 2w1

  Jak widzisz, wielofunkcyjność potrafi zachwycić. Nie ma drugiego rodzaju odkurzacza, którym w tak prosty sposób odkurzysz tyle rzeczy oraz powierzchni.

  Wysoka wydajność

  Tak, w mojej ocenie (na bazie wielu testów) uważam, że najlepsze odkurzacze pionowe są bardzo mocne. Jak najbardziej mogą, a nawet powinny stanowić główny odkurzacz w domu, a nie tylko gadżet do szybkich poprawek.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra podczas odkurzania dywanu 2

  Taki Dyson V15 już na najniższym trybie Eco poradził sobie z trudnymi zadaniami, w tym odkurzaniem kłębów sierści z dywanu. Owszem, to cholernie drogi sprzęt, ale spójrzmy na jakiś tańszy. Leciutki PURON PU30 także podołał temu zadaniu (na trybie średnim, czyli też nie tym maksymalnym).

  PURON PU30 i kot perski obok

  Tak naprawdę w rzadko którym modelu czułem potrzebę częstszego odkurzania na najwyższym trybie. Chyba że chodzi o Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01, ale on… pracuje aż 28 minut na Turbo!

  Producent nieco inaczej podszedł do sprawy, nie zawyżając maksymalnej wydajności krótko trwającym najwyższym poziomem.

  Philips XC8349/01 podczas testu odkurzania dywanu

  W każdym razie od dłuższego czasu co testuję jakiś model, to finalnie nie mogę narzekać na jego skuteczność. Widzę w tym aspekcie ogromny progres na przestrzeni kilku ostatnich lat.

  Przy okazji wpływa na to także obecność elektroszczotki, a przynajmniej turboszczotki (warto też wiedzieć, co jest lepsze: turboszczotka czy elektroszczotka?). Znacząco skuteczniejsze rozwiązanie niż proste ssawki. Szybko obracająca się szczotka dużo dokładniej penetruje dywany, wyłuskując z nich zabrudzenia.

  Wysoki komfort użytkowania

  Na wygodę sprzątania w dużym stopniu wpływa już sama bezprzewodowość. Nie irytuje Cię plączący się kabel. Druga sprawa, że posługiwanie się pionowym odkurzaczem zmniejsza też konieczność schylania się.

  Zwłaszcza gdy sprzęt oferuje rurę typu Flex. Wtedy nawet zbierając kurz spod mebli, nie schylasz się w tak dużym stopniu.

  Z takich urządzeń słynie głownie Tefal, a przykłady stanowią modele 15.60 TY99F1, 11.60 Aqua TY9890 czy TY9490.

  Ale to koniec dobrych informacji! Przeguby elektroszczotek są bardzo zwinne. Większość sprzętów reaguje na lekkie ruchy nadgarstka, skręcając głowicą. Łatwo wysprzątasz obszary wokół mebli czy różne zakamarki.

  Tefal X-Force Flex 15.60 TY99F1 podczas testu odkurzania dywanu 5

  Uwielbiam również diody LED. Kiedyś rzadkie udogodnienie, obecnie w zasadzie standard. Niektóre sprzęty oferują nawet laserowe podświetlenie.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra laser podświetlający posadzkę 2

  W efekcie momentalnie zlokalizujesz skupiska brudu, prędzej je wciągając do odkurzacza.

  Philips XC8147/01 diody LED oświetlające śmieci

  Subiektywnej ocenie zawsze podlega waga sprzętu. Niemniej pomijając ściąganie pajęczyn spod sufitu, generalnie nie odrywasz głowicy od podłoża podczas rutynowego odkurzania.

  Wtedy ciężar urządzenia nie ma ogólnie ogromnego znaczenia (chociaż sam aspekt wagi poruszę jeszcze w cechach neutralnych).

  Stała siła ssąca

  Odkurzacze pionowe cały czas pracują tak samo na danym trybie. O ile nie przepełnisz zbiornika, stopień jego zapełnienia nie obniża siły ssącej.

  Tego samego nie można powiedzieć o większości modeli tradycyjnych z workiem. Zaznaczyłem to w starciu odkurzacz pionowy czy tradycyjny.

  A poziom naładowania? Czy im bliżej rozładowania akumulatora, tym sprzęt słabiej odkurza? Otóż raczej nie. Zauważyłem, że odkurzacze pionowe wykazują bardziej liniowy styl pracy. Nie zaliczają spadków wydajności.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Cyklonowa praca

  Odkurzacze pionowe pracują cyklonowo. Znakomicie oddzielają cząsteczki kurzu od wypuszczanego powietrza. Rzecz jasna i tak dobrze, gdy dany model ma filtr HEPA, ale znacząco wspomaga go właśnie cyklonowa praca.

  Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890 wyjęty filtr silnika

  Niski koszt eksploatacji

  Po zakupie odkurzacza pionowego możesz nabyć kilka akcesoriów. W zależności od modelu: drugi akumulator, nasadkę mopującą, zapasowe filtry czy końcówki odkurzające.

  Jedynie filtry mogą stanowić konieczny zakup, aby bezproblemowo używać sprzętu. Spora część z nich jest jednak zmywalna lub wystarcza na wiele miesięcy. Nie musisz za to kupować worków.

  Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890 zmywalny filtr odkurzacza

  A sama energooszczędność? Odkurzacze pionowe pobierają stosunkowo niewiele energii podczas kilkugodzinnego ładowania. Na tym także zaoszczędzisz.

  Łatwe przechowywanie

  Jak ja przechowuję swój odkurzacz pionowy? Stawiam go w kącie. Dość stabilnie opiera się o ścianę, zajmując mało miejsca.

  A to tylko jeden z przykładów. Znajdą się urządzenia oferujące nawet stojącą stację dokującą. Dosyć, że przechowuje odkurzacz, to jeszcze jego końcówki.

  Tefal X-Force Flex 15.60 TY99F1 umieszczony w stojącej stacji dokującej

  Szkoda jedynie, że to dość rzadko spotykany dodatek… w porównaniu do uchwytów ściennych. One prawie zawsze znajdują się na wyposażeniu, dając Ci kolejną opcję na przechowywanie sprzętu.

  Ranking odkurzaczy pionowych – zwycięzca

  Dyson V15 Detect Absolute

  Wady odkurzaczy pionowych

  Po przeglądzie zalet pewnie jesteś bardziej na tak co do tego, czy warto kupić odkurzacz pionowy. Niestety, nie wszystko wypada w nich tak dobrze.

  Znam kilka zdecydowanych minusów, które nawet nie zależą od klasy sprzętu. Je również poznaj.

  Ograniczony czas pracy

  Wiesz już, że odkurzacze pionowe mają nieograniczony zasięg pracy. Tego samego nie można powiedzieć o czasie. Naturalna sprawa w przypadku akumulatorowego działania, gdyż ogniwo będzie wymagało w końcu ładowania.

  Z moich obserwacji wynika, że zazwyczaj dość mocny tryb pracy wystarcza, w zależności od modelu, na 20 – 35 minut sprzątania. Musisz ocenić, czy Ci to wystarczy.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra regulacja mocy na wyświetlaczu

  Nawet jeżeli nie, to pamiętaj jeszcze o jednym: wymianie akumulatora. Coraz więcej modeli ma swobodnie odłączaną baterię. Kupując drugą sztukę, dwukrotnie wydłużysz czas pracy. Niestety, ogniwa odkurzaczy pionowych kosztują swoje (zwykle 400 zł lub więcej).

  Dyson V15 Detect Absolute Extra 2 akumulatory z zestawu

  Wysokie ceny

  No cóż, tanio nie jest, oj nie. Średni segment cenowy to w mojej ocenie okolice 1500 zł. Za tanie sprzęty z tej kategorii uznaję odkurzacze pionowe do 1000 zł. Najdroższe urządzenia przebijają 2500, a nawet 3000 zł! I to właśnie one najlepiej zastępują inne rodzaje odkurzaczy.

  Przy okazji dobrze wiedzieć, ile kosztuje odkurzacz pionowy. W osobnej publikacji dokładnie opisałem możliwości urządzeń z różnych przedziałów cenowych.

  Wysoki koszt w stosunku do mocy ssącej

  Ten minus to kontynuacja poprzedniego, ale jednak czułem, że muszą go omówić osobno. Chodzi o to, że odkurzacze bezprzewodowe są nie tylko ogólnie najdroższe, ale i najdroższe w stosunku do siły ssania, którą oferują.

  Wydając 200 – 300 zł na jakiś klasyczny sprzęt z kablem, jak najbardziej możesz oczekiwać wysokiej mocy. Jeżeli chodzi o modele pionowe, za tę samą skuteczność musisz już zapłacić zwykle powyżej 1000 zł. Najtańsze propozycje nadają się głównie na mały metraż i podłogi twarde.

  Stąd też tak wysoka górna granica cen odkurzaczy pionowych.

  Głośna praca

  Niestety, ale najcichsze odkurzacze to z pewnością nie te pionowe. Jasne, sporo zależy od wybranego trybu (poziomu mocy ssącej), lecz te najbardziej uniwersalne generują zazwyczaj powyżej 70 dB.

  Odkurzanie wczesnym rankiem czy przy śpiącym w pokoju obok dziecku raczej nie wchodzi w grę. Trudno też umilić sobie sprzątanie słuchaniem muzyki, chyba że z pomocą słuchawek.

  W tym aspekcie lepiej wypadają chociażby modele automatyczne. Uznałem to za ich przewagę w starciu robot sprzątający czy odkurzacz pionowy.

  Niewielka pojemność na śmieci

  Nie oczekuj od odkurzacza pionowego bardzo pojemnego zbiornika. Przygotuj się za to na opróżnianie go przed finiszem sprzątania (w zależności od stopnia zaśmiecenia oraz metrażu).

  Tefal X-Force Flex 15.60 TY99F1 pojemnik pełny sierści kota

  Na papierze zbiorniki czasem dobijają do 0,7 – 0,9 l. Haczyk tkwi w tym, że producenci podają zazwyczaj wartość brutto (która i tak nie imponuje). Ta użytkowa (do wskaźnika typu Max) to zazwyczaj 0,4 – 0,5 l. Niewiele.

  PURON PU30 zbiornik wypełniony sierścią po teście odkurzania

  Mało higieniczne opróżnianie pojemnika

  Podczas opróżniania pojemnika stosunkowo łatwo wzbić kurz w powietrze. Zwłaszcza gdy zbiornik nie otwiera się na przycisk, a trzeba mu własnoręcznie zdjąć pokrywę.

  Philips XC8349/01 widok otwartego pojemnika na śmieci

  Szkoda, bo ten minus nieco degraduje znaczenie plusa w postaci cyklonowej pracy. Niemniej nadal uważam, że ogólnie odkurzacze pionowe nadają się dla alergików.

  Przeżywające pająki (i inne robale)

  Tego żaden producent Ci nie powie. Wciągając pająka do zbiornika na śmieci, najprawdopodobniej przeżyje on taką podróż. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.

  Osobiście nie cierpię robaków, a pająków w szczególności. Zawsze odczuwam pewien dyskomfort psychiczny, widząc to ustrojstwo w pojemniku odkurzacza.

  Druga sprawa, że robaki najprawdopodobniej przeżywają też wciągnięcie do worka tradycyjnego modelu. W takim wypadku jednak tego nie widzisz. Pozbywanie się worka odbywa się przy okazji nieco mniej kontaktowo.

  Zbiornik trzeba z kolei otworzyć. A gdy nie odbywa się to na przycisk, osoby wyczulone na kontakt z robalami nie będą zadowolone.

  Cechy neutralne odkurzaczy pionowych

  Moje analizy zawsze są dogłębne, pragnę przedstawić Ci wszystkie za i przeciw. Sęk w tym, że niektóre cechy ściśle zależą od danego modelu. Mogą być plusem lub minusem.

  Dlatego też je również postanowiłem omówić. Uwzględniają ważne aspekty, więc nie omijaj tej części.

  Waga

  Zdarzają się lekkie modele (np. do 2,5 kg, licząc rurę oraz głowicę) oraz cięższe (np. ponad 3,5 kg). Jak już wspominałem przy plusach, odkurzając podłogi twarde czy wykładziny, nie ma to dużego znaczenia.

  Philips XC8349/01 podczas testu odkurzania płytek w kuchni

  Co innego, gdy podnosisz cały sprzęt. Takie sytuacje się zdarzają, gdy śmieci jest multum (wtedy wypada, przynajmniej w większości modeli, skierować głowicę z góry na skupisko nieczystości) lub gdy zamierzasz pozbyć się pajęczyn szczelinówką.

  PURON PU30 usuwanie pajęczyn spod sufitu szczelinówką

  Pamiętaj przy tym, że im wydajniejszy model, tym zazwyczaj cięższy (bo ma lepszy akumulator oraz silnik, a to wpływa na wagę).

  W ogólnym rozrachunku – dla mnie ciężar odkurzacza pionowego nie stanowi mankamentu. Z drugiej strony, rozumiem zdania, że dany sprzęt wydaje się ciężki. Kwestia indywidualna.

  Złota rada? Przejedź się do jakiegoś elektromarketu, chwyć kilka odkurzaczy pionowy i zasymuluj ruchy podczas odkurzania. Wtedy mniej więcej ocenisz, czy taki rodzaj sprzętu nie wydaje Ci się za ciężki. Jeszcze lepiej upewnisz się, czy warto kupić odkurzacz pionowy.

  Teleskopowa rura

  A w zasadzie jej brak. Póki co tylko kilku producentów i w kilku swoich modelach oferuje to udogodnienie konstrukcyjne. Niemniej można je znaleźć (a i nie dla każdego stanowi must have), stąd cecha neutralna.

  Funkcja mopowania

  Wydaje się, że to plus, prawda? W końcu masa odkurzaczy pionowych 3w1 z funkcją mopa nadaje się do jednoczesnego odkurzania i mycia posadzki.

  PURON PU30 podczas testu mopowania tarasu 2

  Druga sprawa, że to w praktyce bardziej przecieranie na mokro niż gruntowne mycie zaschniętych plam. Nie każdego satysfakcjonuje, choć daje pewną alternatywę.

  Philips XC8349/01 podczas testu mopowania tarasu 4

  Wyjątek stanowi aktywne mycie, choć rzadko się pojawia. Przynajmniej jeszcze. Wtedy dany model myje posadzkę np. obracającymi się szczotkami czy dyskami. Ba, może nawet wciągać rozlane płyny do zbiornika z brudną wodą. Przykład stanowi testowany Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01. Oczarował mnie skutecznością zmywania plam.

  Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01 zmywa ketchup z płytek

  Tego typu cacka przedstawiają ranking odkurzaczy myjących oraz ranking odkurzaczy bezprzewodowych z funkcją mycia.

  Żywotność akumulatora

  Początkowo chciałem zawrzeć tę cechę w minusach, ale czy rzeczywiście na to zasługuje?

  Znajdą się bardzo tanie, po prostu słabe modele, których ogniwo umiera nawet po 6 miesiącach. Wybierając jednak nieco lepiej, bateria urządzenia może niemal tak samo dobrze działać i po 5 latach użytkowania.

  Wysokość głowicy

  Obstawiam, że pragniesz skutecznie odkurzać również pod meblami (np. komodą, łóżkiem, kanapą, sofą, szafą itp.). To, czy się pod nie dostaniesz głowicą odkurzacza, zależy od jej wysokości.

  Philips XC8349/01 test wjeżdżania pod meble

  Zazwyczaj osiąga ona 5,5 – 7 cm. Podczas licznych testów prawie zawsze dałem radę odkurzać pod moimi meblami z nieco większym prześwitem. Dużo tu jednak zależy i do danego modelu, i od Twojego umeblowania.

  Sierść i włosy zostające na szczotce

  Zróżnicowana cecha, zależy od konstrukcji elektroszczotki. Gdy jej wałek ma ciasno ułożone pasma twardego włosia, może wyglądać po odkurzaniu tak:

  Philips XC8147/01 szczotka owinięta włosami po pierwszym teście odkurzania

  Pojawiają się jednak modele (jak np. wspomniany już w tym materiale Dyson V15), które same ściągają paprochy ze swojej szczotki. Wtedy po odkurzaniu nawet masy sierści szczotka wygląda tak:

  Dyson V15 Detect Absolute Extra stan szczotki po teście odkurzania sierści

  Znaczna różnica, prawda?

  Sens zakupu odkurzacza pionowego przewodowego

  Do tej pory skupiałem się głównie na modelach bez kabla, lecz co z tymi przewodowymi? Otóż wypadają w wielu ważnych aspektach zupełnie inaczej.

  Mają nieograniczony czas pracy, ale nie zapewniają takiej swobody użytkowania. Tym samym korzystanie z nich jako z odkurzacza ręcznego często mija się z celem. W dodatku bywają cięższe i gorzej wyposażone.

  Potrafią być za to wydajne, a tanie, co znów przekonuje do inwestycji w odkurzacz pionowy przewodowy. Mimo to osobiście wolę bezprzewodowe konstrukcje. Większy koszt, ale i więcej ważnych zalet.

  Czy warto kupić odkurzacz pionowy? Ostateczny werdykt

  Mimo pewnych wad (ograniczony czas pracy, głośniejsze działanie, nie za duża pojemność, wysokie ceny) uważam, że warto kupić odkurzacz pionowy bez kabla. To już bardzo wydajne, niesamowicie komfortowe i wielozadaniowe urządzenia.

  W moim domostwie model stojący pełni rolę głównego odkurzacza i nie czuję potrzeby, aby to zmienić. Wygodnie i szybko odkurzam nim parkiet, dywany, meble, obicia czy wiele innych obiektów.

  Nie muszę wcale załączać trybu maksymalnego, żeby sprzęt wszystko wiernie wciągał. Ogólnie biorąc, jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji i Tobie również ją polecam.

  Oceń publikację
  [Głosy: 9 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  8 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Damian
  4 miesięcy temu

  Bardzo rzeczowy artykuł i filmik. Tego szukałem. Dziękuję

  Maria
  1 rok temu

  Starsza pani z niewielkim kapitałem, w małym mieszkanku, z małym pieskiem, marzę o odkurzaczu, który zastąpi zwykłą ręczną szczotkę albo zwykły odkurzacz z plączącym się kablem – proszę mi poradzić co wybrać. Dziekuję

  Dorota
  3 lat temu

  Super artykuł. Już wiem jaką podjąć decyzję 🙂

  Wiola
  4 lat temu

  Super strona, świetne artykuły. Polecam!!!!