Czy warto kupić odkurzacz pionowy?

Czy warto kupić odkurzacz pionowy, np. taki akumulatorowy? Ten typ sprzętu do odkurzania jest mocno promowany w telewizji i Internecie, ale czy wszystko jest rzeczywiście takie piękne? A może znajdą się jakieś poważniejsze wady? Sprawdźmy to!

czy warto kupić odkurzacz pionowy stojący porada

Spis treści:

  Moc ssąca – Czy wystarczy?

  Sporą część tego rynku stanowi sprzęt, który nie zastąpi w pełni przewodowego jeździka z rurą i długim kablem.

  Głównym problemem jest moc ssąca, która nie potrafi ogarnąć mocno zabrudzonych miejsc. Szczególnie jeśli są to dywany. Doprowadzenie ich do porządku i uzyskanie zadowalającej czystości nie jest więc takie proste z omawianym typem odkurzacza.

  No, chyba że zainwestujesz pokaźną kwotę w coś z czołówki mojego rankingu odkurzaczy pionowych. Wybrałem tam perełki z tej kategorii, a wiele z nich testowałem.

  Również wyróżnione modele do 1000 zł potrafią już sporo, choć często niosą za sobą jakieś kompromisy (np. krótszy czas odkurzania)

  Cicha praca? Nie ma szans

  Panuje jakieś mylne przekonanie o tym, że takie urządzenia są ciche, wręcz bezgłośne. Otóż… wręcz przeciwnie.

  Tego sprzętu używa się zazwyczaj na wydajniejszych trybach, a one najczęściej przekraczają 70 lub nawet 80 dB. Zresztą na spokojniejszych trybach nie jest dużo lepiej.

  Chociaż tyle, że hałas jest (w niektórych modelach) dość fajnie stłumiony, więc nie męczy tak zmysłu słuchu. Niemniej wypada dużo gorzej niż u najcichszych urządzeń odkurzających. Sposób pracy i idący za tym przepływ powietrza póki co skreśla ciche odkurzanie.

  Szukasz nowoczesnego odkurzacza? Zobacz produkty cenionych producentów!

  Mobilność ma swoją cenę

  Często odkurzacze pionowe nazywamy akumulatorowymi, prawda? No i tu kolejna przeszkoda. Ten akumulator trzeba ładować, no i może się on rozładować, np. w trakcie sprzątania.

  Sprzątanie lokum o dużym metrażu za pomocą tego sprzętu często mija się z celem. Znajdą się oczywiście przewodowe odkurzacze stojące, ale w nich pojawia się z kolei problem z kablem. Lubi się plątać pod nogami i zabiera mobilność, czyli jedną z większych zalet w tej kategorii.

  Jedynym rozwiązaniem jest dokupienie dodatkowego akumulatora (o ile to możliwe, czyli w przypadku wymiennej baterii). Sęk w tym, że stanowi to kolejny wydatek.

  czysty i schludny salon mieszkania

  Następne nazewnictwo, które często się pojawia w tej branży – bezworkowy. Czy klasyczne worki, do których wpadają wszelkie śmieci i kurz, są takie złe?

  Ja w moim zwykłym odkurzaczu bardzo rzadko muszę wymieniać worek. Jeżeli już to robię, to raczej nic nie wypada na zewnątrz, bo nie ma za bardzo takiej możliwości. Pojemnik w omawianym rodzaju zazwyczaj skutkuje tym, że z całym zebranym brudem mamy większą styczność przy opróżnianiu go. Alergicy nie lubią tego.

  Zalety odkurzaczy pionowych

  Główne zalety odkurzaczy pionowych - infografika

  Każdy medal ma jednak dwie strony. Po coś te pionowe odkurzacze powstały. Ba, sprzedają się świetnie, są często reklamowane, a i Wy często o nie pytacie. Jeżeli byłyby takie beznadziejne, to już dawno zniknęłyby z rynku.

  Warto więc poznać zalety tych konstrukcji:

  • Na pierwszy plan zdecydowanie wychodzi specyficzna budowa. Pionowe urządzenia do odkurzania są z reguły stosunkowo lekkie, poręczne i wygodne w użytkowaniu. Nie nadwyrężasz tak swoich pleców. Do tego przyjemnie suną po różnych powierzchniach, stawiając mały opór. Głowice czyszczące dają się świetnie prowadzić po parkiecie, dywanach i kafelkach.
  • Przez swoją konstrukcję odkurzacze pionowe zajmują mało miejsca. Dużo łatwiej je schować do szafy, postawić gdzieś w kącie, a nawet… zawiesić na ścianie. W każdym razie, zaoszczędzisz sporo miejsca.
  • Wyróżniają się świetną mobilnością podczas samego odkurzania. Są bardzo dobrym rozwiązaniem do małych mieszkań (np. kawalerek), w których manewrowanie podczas wspomnianego obowiązku domowego jest mocno utrudnione.
  • Przy zasilaniu akumulatorowym odpada też problem z kablem, który, przynajmniej w moim przypadku, często o coś zawadza. Ze wstydem przyznam, że już wiele razy w trakcie odkurzania potykałem się o niego. Tutaj nie musisz się tym przejmować. Nic w zasadzie Cię nie ogranicza. Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych nie ma żadnego wpływu na zasięg odkurzania.
  • W lepszych odkurzaczach bezprzewodowych zachwyca wręcz system filtracji powietrza. Jest ono czystsze po odkurzaniu niż przed. Ciężko mi sobie wyobrazić taką sytuację przy używaniu klasycznego sprzętu workowego. Bardzo pomaga w tym technologia cyklonowa, której nadrzędnym zadaniem jest odseparowanie brudu czy bakterii od powietrza, które jest następnie wypuszczane na zewnątrz i zazwyczaj jeszcze czystsze!
  • Moc ssąca nie jest praktycznie zależna od stopnia zapełnienia pojemnika. Modele workowe często się zapychają lub gorzej pracują przy bardziej wypełnionym worku. Siła odśrodkowa, która wprawia kurz w ruch wirowy, gwarantuje odkurzaczom pionowym optymalny przepływ powietrza. Ta korzyść dotyczy rzecz jasna sprzętu cyklonowego i bezworkowego.
  • Zmniejsza się ryzyko rysowania paneli czy parkietu, bo odpada jeden z elementów konstrukcyjnych, który często za to odpowiada, a konkretniej większe kółka pod najcięższą częścią odkurzacza.
  • Jest w tej branży także pewna „hybrydowość”. Większość modeli przekształcisz w odkurzacz ręczny, którym szybko odświeżysz zabrudzony samochód lub jakiś zakurzony mebel. Dodając do tego różne końcówki, zastosowanie drastycznie wzrasta. Inną opcją są urządzenia 2w1 z możliwością mopowania.
  • Zauważam też pewne okoliczności, w których akumulatorowe urządzenia o większym komforcie użytkowania mogą się bardziej przydać. Coś się rozsypało. Kot, pies lub inny pupil coś nabroił. Pomyśl o sytuacjach, w których na szybko trzeba coś odkurzyć. Wyjęcie, rozłożenie i podpięcie klasycznego sprzętu będzie kłopotliwe i męczące. Przy omawianym w tym materiale rodzaju wystarczy tylko, że chwycisz go, włączysz i szybko sprzątniesz zabrudzenia.
  • Na koniec o samym designie. Podstawą jest oczywiście sprawność odkurzania i wszelkie bardziej praktyczne aspekty, ale niektórzy pewnie są uzależnieni od nowocześnie wyglądających urządzeń domowych. Tutaj problemu z tym nie będzie. Odkurzacze pionowe cieszą oko swoim nowoczesnym designem.

  Poznaj też pojedynki odkurzaczy:

  Czy warto kupić odkurzacz pionowy – Ostateczny werdykt

  Czy warto zdecydować się na pionowy i akumulatorowy odkurzacz? To zależy. Bo przyznam szczerze, że brak przejmowania się kablem i wygodna obsługa przyciągają… a wręcz uzależniają!

  I tak było ze mną.

  Przekonałem się do odkurzaczy pionowych (choć musiałem sporo wydać na porządny model…) i jestem zadowolony. Nie zamierzam wracać do odkurzania dużo mniej mobilnym modelem workowym. Dlatego twierdzę, że warto kupić odkurzacz pionowy, lecz raczej z ten z wyższej półki. Zapewni wysoką wydajność, mobilność i wielofunkcyjność.

  Musisz wziąć pod uwagę swoje warunki lokalowe. Jeżeli masz duże mieszkanie i chcesz jeszcze odkurzyć taras, to kabel mocno Cię w tym ograniczy. Ale z drugiej strony akumulatorowy model ma ograniczony czas pracy. Coś za coś.

  Cyklonowy odkurzacz akumulatorowy docenią alergicy. System filtracji tej klasy to spory atut. W połączeniu z możliwością przekształcenia w odkurzacz ręczny sprzęt stanie się dobrym orężem w walce z kurzem.

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.7]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  4 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dorota
  1 rok temu

  Super artykuł. Już wiem jaką podjąć decyzję 🙂

  Wiola
  2 lat temu

  Super strona, świetne artykuły. Polecam!!!!