Czy warto kupić parowar?

parowar -, czy warto go kupić? zalety i wady parowarów

Spis treści:

  Czy warto kupić parowar i zupełnie odmienić swój sposób odżywania? Czy ten sprzęt na to pozwoli? Jakie ma zalety? Czy znajdą się jakieś mankamenty parowarów? Na wszystkie te pytania odpowie Ci mój zwięzły poradnik.

  Nie ma nic gorszego niż niewykorzystywany sprzęt kuchenny, który kurzy się w szafce lub zajmuje niepotrzebnie miejsce na kuchennym blacie. Ale skoro tu jesteś, to wykazujesz duży rozsądek i chcesz wiedzieć, czy warto kupić parowar. Przejdźmy do konkretów.

  Zalety parowarów

  Główne zalety parowarów - Infografika

  • Parowary pomagają być „fit” i zdrowo się odżywiać. Osoby dbające o linie powinny zainteresować się tą kategorią sprzętową. Sam wysiłek fizyczny i regularne ćwiczenia nie dadzą zadowalających efektów, jeżeli wciąż niezdrowo się odżywiamy. Czy po bieganiu pijemy piwo? Nie. Tak samo nie powinniśmy po naszym treningu spożywać posiłku pozbawionego najcenniejszych wartości odżywczych, który w nasz organizm wpompuje jedynie puste kalorie. Parowar będzie w tym pomocny, gdyż zachowuje w potrawach najlepsze dla nas wartości odżywcze. Sprawia też, że posiłki są niskokaloryczne i lekkostrawne. Pożegnamy się z nadmiernym tłuszczem – zarówno w potrawach, jak i w naszym ciele. Nie wierzycie w to? Poznajcie zatem przy okazji osobny materiał – zalety gotowania na parze. Tak naprawdę jest to dodatkowe rozszerzenie części o tym, czy warto kupić parowar, bo omawiana technika gotowania niesie za sobą sporo zdrowotnych korzyści.
  • Powodem na TAK jest także szerokie zastosowanie tych urządzeń. Ugotujemy w nich masę składników. Wszelkie mięsa (kurczak, indyk, steki, schaby), ulubione warzywa, zdrowe ryby, kasza czy ryż, ziemniaki w plasterkach, owoce morza, makaron, a nawet jajka czy niektóre soczyste i smaczne owoce. Menu zdrowo odżywiającej się osoby, która właśnie kupiła sobie parowar, jest więc dość szerokie. Ranking parowarów pokaże Wam produkty nadające się do wielu ciekawy potraw.
  • Był aspekt zdrowego odżywiania i szerokiego zastosowania, to warto wspomnieć o samym smaku i aromacie potraw. Tego typu metoda obróbki żywności bardzo sprzyja temu, aby posiłki były jeszcze smaczniejsze i aromatyczne. Smak jest bowiem naturalny.
  • Za pomocą timera zaprogramujemy urządzenie. Włożymy składniki, ustawimy wszystkie parametry i zajmiemy się czymś innym. Sprzątanie, słuchanie muzyki, oglądanie serialu, spacer, jogging – właściwie cokolwiek, co zechcemy zrobić. Nie musimy więc samodzielnie kontrolować procesu gotowania. Niczego nie mieszamy. Niczego też nie obracamy. Parowar wyręczy nas z czynności, które towarzyszą przy tradycyjnych technikach kulinarnych. Co, jeśli nie usłyszymy sygnału dźwiękowego, że jedzenie jest gotowe? Nic straconego, bo zadziała funkcja podtrzymywania ciepła. To wszystko dotyczy tylko sprzętu elektrycznego, za co dostał on plusa w pojedynku: parowar na gaz czy elektryczny?
  • Robiąc sobie czasem pozornie prosty obiad, poświęcamy całkiem sporo czasu na przygotowanie i ugotowanie lub upieczenie wszystkich składników. Stoimy nad garami w nieskończoność. Parowary są konstrukcjami kilkupiętrowymi. Zależnie od liczby dostępnych pojemników za jednym razem ugotujemy kilka produktów, a cały proces trwa krócej niż w tradycyjny sposób. Oszczędzamy czas, nerwy i siły, a przecież o to też chodzi w dodatkowym sprzęcie małego AGD, prawda?
  • Użytkowanie parowaru jest proste i bezpieczne. Nic nam raczej nie wykipi, nie wspominając o przypaleniu czy jeszcze bardziej ekstremalnych tragediach kuchennych. Nawet całkowity żółtodziób w kuchni powinien podołać. No i jest możliwość kontroli stanu żywności, a nie jest to wcale norma w podobnych urządzeniach. Wyszło to szczególnie podczas pojedynku szybkowar vs parowar.
  • Problemu nie ma z odpowiednią konserwacją, która skupia się w zasadzie wyłącznie na myciu poszczególnych pojemników, misek czy komór. Przed elektrycznym parowarem użytkowałem wielki gar parowy ze stali. Mycie go było dość kłopotliwe. Teraz nie muszę się już tym przejmować. Dodam też, że większość producentów zapewnia nas, że pojemniki ich parowarów bez obaw umyjemy w zmywarce. Zajrzeć możecie też do poradnika o tym, jak wyczyścić i odkamienić parowar. Zawarłem w nim sporo praktycznych rad odnośnie konserwacji i czyszczenia tego sprzętu.
  • Parowary nie są wcale drogie! Najwyższej jakości modele zakupimy za mniej niż 500 zł. Mowa jednak o sprzęcie dla najbardziej wybrednych. Większości powinny wystarczyć urządzenia za 150-300 zł. Nasze zdrowie jest bezcenne, więc śmiem twierdzić, że nie jest to wygórowana kwota. Dla porównania – domowe kostkarki do lodu osiągają kwoty rzędu 1000 zł, a za 500 zł ciężko znaleźć coś z sensownymi parametrami. Urządzenia oczywiście zupełnie odmienne, ale jednak opcjonalne.
  • Parowar z powodzeniem zastąpi w wielu przypadkach mikrofalówkę. Poważnie. Jakby nie patrzeć, dość szybko podgrzeje nam potrawę. Uczyni to w zdrowy dla nas sposób.

  działanie parowaru sprzyja zdrowemu gotowaniu

  Minusy parowarów

  Główne wady parowarów - Infografika

  • Parowar zapewnia tylko jedną technikę kulinarną, czyli gotowanie na parze. A są sprzęty małego AGD, które w podobnej lub nawet niższej cenie oferują więcej możliwości. Omówiłem to dokładniej przy pojedynku kombiwar czy parowar.
  • Biorę pod uwagę fakt, że nie wszyscy z Was przekonają się do gotowania na parze, choć trzymam kciuki, że tak przygotowane dania Wam zasmakują. Jeżeli dopiero co zaczynacie swoją przygodę z tą techniką gotowania, to zacznijcie od taniego i niewielkiego parowaru, a nawet od sitka parowego na garnek.
  • Nowy rodzaj sprzętu kuchennego czasem wymaga pewnej wiedzy co do obsługi i jego specyfiki. Na początku możecie być trochę skołowani, no bo jak to coś obsłużyć? Z pomocą przyjdzie zapewne instrukcja obsługi, ale żeby jeszcze lepiej opanować parowar, już teraz przeczytajcie kolejny poradnik: Jak gotować w elektrycznym parowarze?
  • Na parowar, szczególnie dość wysoki, trzeba zagospodarować trochę miejsca na kuchennym blacie, a później w szafce.
  • Martwią Was koszty gotowania? Nie będę się wdawał tutaj w jakieś zaawansowane wyliczenia. Prawda jest taka, że tragedii z rachunkami za prąd raczej nie będzie. Nawet jeżeli dopłacicie do tego przedsięwzięcia – poprzez wyższe zużycie energii elektrycznej – to pamiętajcie o korzyściach zdrowotnych, a niejednokrotnie także smakowych. Co Wam po mniejszych rachunkach, jak staniecie się otyli lub nabawicie się różnych schorzeń przez niezdrową oraz tłustą żywność?

  Przeczytaj też: Jak wybrać parowar?

  Czy warto kupić parowar – Konkluzja

  Tak, warto. Parowar odmieni Waszą dietę, oczywiście na lepsze. Jak widać po dość długiej liście zalet, są też inne korzyści. Minusy raczej oczywiste, właściwie nie ma tu większych wad czy trudności, a i ceny są przystępne. Zdecydowanie polecam zakup parowaru.

  [Głosów: 4   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments