W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić spieniacz do mleka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy osobny spieniacz do mleka ma sens i rzeczywiście dobrze spełnia swoje zadanie? Jeśli tak, to lepszy jest ten elektryczny, indukcyjny, a może ręczny? Na te istotne pytania odpowie Ci poniższy artykuł. Prędko się dowiesz, czy warto kupić spieniacz i jaki jego rodzaj spodoba Ci się najbardziej.

Czy warto kupić spieniacz do mleka?

Spis treści:

    Jak działa spieniacz do mleka?

    Jedyne co musisz zrobić, to wlać mleko do naczynia. W doborze odpowiedniej ilości pomoże Ci znajdująca się wewnątrz pojemnika miarka. Kolejny krok zależy już od rodzaju urządzenia. W modelach elektrycznych wystarczy, że wciśniesz jeden przycisk, a po chwili zamiast płynnego napoju ujrzysz idealnie gęstą piankę.

    Nieco inaczej sprawa wygląda w spieniaczach manualnych. W tym przypadku ubijanie mleka odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu mieszadła. Czynność trwa nieco dłużej i wymaga większego nakładu energii z Twojej strony.

    Zwróć uwagę, że w sklepach znajdziesz kilka rodzajów spieniaczy do mleka: od najprostszych modeli po najlepsze spieniacze elektryczne, często oferujące funkcje dodatkowe. Niezależnie od konstrukcji każdy sprzęt działa podobnie.

    Do wytworzenia się kremowej i gęstej pianki potrzebna jest denaturacja białka. Kiedy dołożymy do tego błyskawiczne napowietrzanie mleka, to powstania już idealna baza do kremowego cappuccino lub delikatnego latte.

    Spienianie mleka spieniaczem to mało skomplikowany proces, ale za to wymagający spełnienia pewnych warunków. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie dużej ilości energii oraz odpowiedniej temperatury.

    W zależności od modelu spieniacza do uzyskania pianki wykorzystasz zimne lub ciepłe mleko. W pierwszym przypadku wiele zależy od konstrukcji urządzenia. Wtedy też niezbędna jest wzmożona praca całego mechanizmu spieniacza. Tylko dzięki temu uzyskasz idealnie spienione mleko.

    Cały proces nie należy do skomplikowanych. Dodatkowo poprawnie przeprowadzony pozwoli Ci uzyskać ulubiony mleczny napój, cappuccino, latte, a nawet kawę mrożoną.

    Ranking spieniaczy do mleka – zwycięzca

    Jura Hot & Cold

    Zalety spieniacza do mleka

    1. Idealne urządzenie dla miłośników białych kaw. Dzięki niemu bardzo prosto w warunkach domowych przygotujesz aromatyczny napój wzbogacony kremową i gęstą pianką. Bez względu na porę przygotujesz delikatne latte lub cappuccino. Z kolei w upalne dni przyjemne ochłodzenie zapewni Ci kawa mrożona.
    2. Dobra alternatywa lub uzupełnienie dla ekspresu. Nie każdy taki sprzęt oferuje wbudowany spieniacz do mleka (np. niejeden tani ekspres do kawy do 1500 zł). Inwestując w osobne urządzenie, nie musisz rezygnować z ulubionego rodzaju kawy czy rozważać zmianę maszyny.
    3. Szerokie zastosowanie. Za pomocą spieniacza przygotujesz nie tylko mleczną kawę, ale także przekąski. Urządzenie przyda Ci się do zrobienia deseru z bitą śmietaną, ciast i babeczek. Wykorzystasz je także do dziecięcych posiłków na bazie mleka.
    4. W przeciwieństwie do profesjonalnych ekspresów spieniacz to zdecydowanie tańszy wariant. Nie dla każdego zakup maszyny do kawy to niezbędna inwestycja. Dla jednych taki sprzęt jest zdecydowanie za drogi, z kolei dla innych niepotrzebny. Wówczas dobrym pomysłem okazuje się właśnie spieniacz. Dzięki niemu nie nadwyrężysz budżetu, a do tego przygotujesz smaczną kawę, kiedy poczujesz na nią ochotę.
    5. Spieniacze są bardzo proste w obsłudze. W tym przypadku nie ma znaczenia, na jaki sprzęt się zdecydujesz. Każdy z nich obsłużysz niemalże intuicyjnie. W ten sposób oszczędzasz również swój czas i znacznie szybciej skosztujesz przepysznej kawy.
    6. Sprzęty elektryczne oferują automatyczne podgrzewanie mleka. To kolejne udogodnienie niewymagające dodatkowych czynności. W tym przypadku również nie tracisz niepotrzebnie czasu. Z powodzeniem wykorzystasz go na przyjemniejsze czynności.
    7. Większość urządzeń wyróżnia się niewielkimi wymiarami, czego nie da się powiedzieć o tradycyjnych ekspresach. Spieniacz nie zajmie za dużo miejsca zarówno na blacie, jak i w szafce lub szufladzie.
    8. Skoro do urządzenia wlewasz tylko mleko, to nie powinno być trudne do utrzymania w czystości, prawda? Zdecydowanie tak! Szczególnie, kiedy chodzi o spieniacze manualne. Ich mycie nie sprawia problemu, bo dokładnie wyczyścisz każdą część, a przyznasz, że nie ma ich dużo. Elektryczne spieniacze często nadają się do mycia w zmywarce. Niekiedy wystarczy jedynie przetrzeć je za pomocą mokrej szmatki.
    9. Spieniacz nadaje się do ubijania różnego rodzaju napojów, nie tylko mleka. Z tego względu to dobry wybór również dla alergików. Osoby uczulone na białko mleka krowiego lub laktozę bez problemu przygotują cappuccino albo delikatne latte, wykorzystując napój owsiany, migdałowy lub kokosowy. Więcej na ten temat w artykule o tym, jakie mleko do spieniacza jest najlepsze.

    Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

    Wady spieniacza do mleka

    1. Nie zawsze daje takie efekty jak profesjonalny ekspres do kawy z rankingu. Powstała pianka rzadko utrzymuje się do ostatniego łyka. Przez to często czujesz, że pijesz zwykłą kawę z mlekiem, a nie np. kremowe cappuccino. Nawet niejeden tani ekspres automatyczny do 2000 zł zazwyczaj lepiej spienia mleko (lub bardzo podobnie).
    2. Oprócz kosztu zakupu do wydatków musisz doliczyć zużycie energii elektrycznej. Dotyczy to nowoczesnych spieniaczy wymagających podłączenia do prądu. Zwróć na to szczególnie uwagę, kiedy masz już ekspres do kawy, a w ciągu dnia przygotowujesz kilka filiżanek mlecznych połączeń. Jeżeli wybierzesz sprzęt ręczny, musisz regularnie wymieniać w nim baterie. To też dodatkowy koszt.
    3. Niektóre spieniacze wymagają osobnego podgrzewania mleka. Oznacza to, że samodzielnie musisz wykonać tę czynność w garnku, na kuchence. Wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej ilości czasu na przyrządzenie kawy.
    4. Trudno powiedzieć, jak często musisz wymieniać baterie w spieniaczu, jeśli zdecydujesz się na sprzęt z takim zasilaniem. Jeśli nie chcesz się rozczarować niedziałającym urządzeniem, pamiętaj o dodatkowym zapasie ogniw.

    Spieniacz do mleka – indukcyjny czy elektryczny?

    Każdy ze spieniaczy ma podobny sposób działania. Jedyne, co musisz zrobić, to wlać mleko do pojemnika i wcisnąć odpowiedni przycisk. Modele indukcyjne w nieco inny sposób je podgrzewają. Wykorzystują do tego specjalną technologię, którą często spotkasz także w kuchenkach.

    Jednocześnie weź pod uwagę fakt, że urządzenia elektryczne są wydajniejsze od spieniaczy indukcyjnych.

    Mimo wszystko jeśli zdarzyło Ci się nieraz przypalić mleko w garnku, to sprzęt z drugiej grupy okaże się dla Ciebie bezpieczniejszy. Zwłaszcza że na rynku bez problemu znajdziesz dobre spieniacze indukcyjne doskonale sprawdzające się dla miłośników mlecznych połączeń.

    Oczywiście musi tutaj pojawić się jakieś ALE. Chodzi o pojemność naczyń. Bez wątpienia większą ilość pianki uzyskasz w modelach elektrycznych. Wersje indukcyjne najczęściej pomieszczą do 200 ml mleka, co nie sprawdzi się w przypadku większej liczby osób.

    Warto wspomnieć również o temperaturze napoju. Spieniacze elektryczne bardzo dobrze radzą sobie zarówno z ciepłym, jak i zimnym mlekiem. Z kolei drugie urządzenia spieniają je po wcześniejszym ogrzaniu indukcyjnym.


    Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


    Spieniacz do mleka – ręczny czy elektryczny?

    Nie ulega wątpliwości, że modele manualne są o wiele mniej kosztowne. Z drugiej strony, kiedy zależy Ci na szybkim spienieniu mleka, urządzenie elektryczne okaże się bardziej trafionym wyborem. Tym bardziej że taki sprzęt nie wymaga żadnego wysiłku z Twojej strony.

    Nie tracisz cennego czasu i zdecydowanie szybciej rozkoszujesz się przepyszną kawą. Jedyne co musisz zrobić, to wlać mleko do dzbanka i podłączyć spieniacz do prądu. No właśnie… I tu pojawia się pewien haczyk, bo sprzęty automatyczne zużywają energię elektryczną.

    W przypadku sporadycznego spożywania mlecznych kaw albo częstego podróżowania zakup elektrycznego spieniacza raczej się nie sprawdzi. Niewykluczone, że koszt urządzenia w ogóle Ci się nie zwróci.

    Wtedy ręczny spieniacz nie zawiedzie Cię. Kiedy poczujesz ochotę na kawę z pianką, zrobisz ją, a potem schowasz sprzęt do szuflady.

    Niemniej w przypadku codziennego picia takiego napoju uznasz, że korzystanie z ręcznego spieniacza to zbyt dużo zabawy. Musisz przelać mleko do osobnego pojemnika, a nawet je podgrzać. Masz więc sporo rzeczy do zmywania. Zwróć też uwagę, że ręczne spieniacze nie działają bardzo efektywnie.

    Jak widzisz, każdy sprzęt ma swoje wady i zalety. Dlatego to, która wersja sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

    Spieniacz do mleka – czy warto go kupić? Ostateczny werdykt

    Nie ma lepszej alternatywy dla ekspresu ze spieniaczem mleka niż osobne, niewielkie urządzenie. To prawda, że cena takiego sprzętu nie zawsze należy do najniższych. Mimo to smak kremowego cappuccino z delikatną jak chmurka pianką wynagrodzi wszystko.

    Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanów się, czy inwestycja w spieniacz do mleka jest konieczna. Być może cappuccino albo latte pijesz jedynie sporadycznie. W takim przypadku spieniacz z racji rzadkiego używania okaże się zbędny.

    Sam jestem miłośnikiem mlecznych kaw, dlatego w moim przypadku zakup urządzenia uważam za jak najbardziej słuszną decyzję, szczególnie gdy Twój ekspres nie spienia mleka (lub go nie masz).

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments