W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić tablet? Kiedy ma sens i jest potrzebny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy w czasach coraz większych smartfonów i coraz wydajniejszych laptopów tablety nadal mają sens? Kiedy warto kupić to urządzenie, aby naprawdę się przydało? W oparciu na analizie zalet i wad tabletów odpowiem Ci na to. Finalnie podejmiesz lepszą decyzję, czy warto kupić tablet.

Czy warto kupić tablet? Zalety i wady tabletów

Spis treści:

  Kiedy przyda się tablet?

  Tablet to wygodne w użyciu urządzenie zapewniające Ci dostęp do codziennej rozrywki. Przyda Ci się nie tylko w domu, ale także w czasie podróży. Kilkugodzinną jazdę lub lot samolotem umilisz sobie, oglądając film czy też czytając książkę na tablecie.

  Tego rodzaju sprzęt docenisz w wielu sytuacjach. Zwłaszcza gdy tradycyjny telefon komórkowy to dla Ciebie za mało, a komputer lub laptop są z kolei za mało mobilne.

  Rzadziej mówi się o możliwości np. przeprowadzenia wideokonferencji. Niemniej to bardzo przydatna rzecz nie tylko w domu, ale także w pracy. Tablet przyda Ci się również do nauki, dlatego jest doceniany zarówno przez nastolatków, jak i osoby studiujące.

  Ale to nie wszystko, co oferuje tego rodzaju urządzenie!

  Wykorzystasz je także do słuchania muzyki, dlatego w pewnym sensie zastąpi odtwarzacz lub radio. Zabierz tablet na wycieczkę, a unikniesz konieczności noszenia dużych i ciężkich aparatów fotograficznych. Sprzęt świetnie poradzi sobie także z nagrywaniem krótkich filmików, które dodatkowo szybko prześlesz do najbliższych.

  Jak widzisz to, czym jest tablet i do czego służy, skutkuje szerokim zastosowaniem. Można uogólnić, że tablet przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy szukasz czegoś pomiędzy smartfonem a laptopem.

  Ranking tabletów – zwycięzca

  Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 14,6″ 12/512 GB 5G

  Zalety tabletu

  Poznaj najważniejsze zalety tabletu:

  1. Umożliwia szybkie przeglądanie internetu – nie ma znaczenia, czy jesteś w domu, pracy, w podróży, czy na wycieczce. Niezależnie od miejsca urządzenie przyda się do odbierania e-maili oraz przeglądania różnych stron internetowych. Dzięki tabletowi pozostaniesz w stałym kontakcie ze znajomymi, rozmawiając z nimi za pomocą portali społecznościowych lub innych komunikatorów.
  2. Idealny do zabrania w podróż – umożliwiają to niewielki rozmiar oraz waga urządzenia. Łatwo więc zabierzesz je do samochodu. Zabezpieczony w pokrowcu tablet zmieści się w torebce, plecaku i teczce, zawsze masz go pod ręką. Z laptopem nie jest już tak łatwo, zwłaszcza gdy wielkość ekranu przekracza 12 cali. Zaznaczyłem to także w pojedynku tablet czy laptop.
  3. Łatwy i wygodny dostęp do rozrywki – decydując się na zakup tabletu, szybko docenisz jego możliwości. Urządzenie umili Ci długie wieczory i umożliwi oglądanie filmów nawet w łóżku. Bez problemu też przejrzysz pamiątkowe zdjęcia z wakacji albo spędzisz czas przy słuchaniu muzyki. Wiele modeli nadaje się również do gier, szczególnie gdy mowa o najlepszych tabletach z rankingu, które są bardzo wydajne.
  4. Długi czas działania – tablet nie potrzebuje ciągłego ładowania. Jedno maksymalne napełnienie baterii wystarczy nawet na 10 godzin ciągłego użytkowania. W tym czasie zdążysz nie tylko przeczytać najnowsze wydarzenia, ale też odwiedzisz portale społecznościowe lub obejrzysz ulubiony program online.
  5. Intuicyjna obsługaduża w tym zasługa dużego, dotykowego ekranu. W obsłudze niejednokrotnie pomaga rysik, w pewnym sensie zastępuje myszkę. Znajdą się też modele z odpinaną klawiaturą. Nawet młodsi użytkownicy poradzą sobie z takim sprzętem. Zresztą nie bez powodu stworzyłem też ranking tabletów dla dziecka.
  6. Nie ma aż tak wygórowanej ceny – w przeciwieństwie do laptopów lub tradycyjnych komputerów tablet kosztuje mniej. Dzięki temu już za niewielką kwotę zyskasz ciekawe i przydatne w ciągu dnia urządzenie. Oczywiście ceny tabletów są bardzo zróżnicowane, ale ogólna średnia jest niższa niż komputerów przenośnych i stacjonarnych.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Wady tabletu

  To prawda, że tablet dla wielu osób stał się funkcjonalnym i nieocenionym sprzętem. Nie oznacza to, że cechuje się wyłącznie samymi superlatywami.

  Do mniej pozytywnych stron tego urządzenia należą:

  1. Mało wygodne dzwonienie – jasne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać tablet z gniazdem SIM do dzwonienia i pisania SMS-ów. Niemniej szybko przekonasz się, że to mniej komfortowe niż w przypadku smartfona. Samo prowadzenie wideokonferencji nie będzie bardzo niewygodne, ale tradycyjne dzwonienie pozostawia sporo do życzenia. Druga sprawa, że obsługa karty SIM pojawia się dość rzadko w tabletach.
  2. Bardziej do rozrywki niż do pracy – tablety kojarzą się głównie z oglądaniem filmów, graniem w gry mobilne i przeglądaniem stron www. Nie ma w tym nic zaskakującego, większość osób kupuje te urządzenia do celów rozrywkowych. Oczywiście w razie potrzeby wykorzystasz sprzęt do pracy, ale np. stworzenie skomplikowanego arkusza kalkulacyjnego zajmie Ci więcej czasu niż na komputerze. Problemem bywa też przełączanie się między kilkoma aplikacjami.
  3. Podatny na uszkodzenia – z racji niewielkiego rozmiaru oraz dużego ekranu tablet łatwo można upuścić. Musisz też zachować ostrożność podczas jego przenoszenia. Niepoprawnie zabezpieczony lub włożony do torby bez pokrowca szybko się zarysuje. Poważniejszy problem stanowi stłuczony wyświetlacz, którego naprawa niekiedy wiąże się z dużymi wydatkami.

  Czy warto kupić tablet? Ostateczny werdykt

  Czy tablet ma sens? To zależy od Twoich wymagań. Tablet to coś pomiędzy smartfonem a laptopem. Ma większy ekran od smartfona, daje lepszy komfort grania w gry mobilne czy oglądania filmów, ale z kolei przegrywa pod względem mocy obliczeniowej z laptopem.

  Zakup takiego urządzenia daje pewne korzyści. Dostęp do domowej i wygodnej rozrywki uprzyjemni Ci długie wieczory i nie tylko. Tablet wykorzystasz również w ciągu dnia, gotując obiad lub sprzątając. Łatwo znajdziesz w nim przydatne przepisy, ale też połączysz przyjemne z pożytecznym i np. mycie podłóg urozmaicisz słuchaniem muzyki.

  Urządzenie wyróżnia się łatwą obsługą, którą umożliwi Ci dotykowy ekran. Oprócz tego zabierzesz je do pracy, na wycieczkę lub do parku, gdzie na świeżym powietrzu przeczytasz ciekawy artykuł bądź książkę.

  Aby rozstrzygnąć, czy warto kupić tablet, zastanów się, co da Ci w porównaniu do Twojego smartfona. Oferowane przez oba urządzenia funkcje są bardzo podobne, a różnicę stanowi głównie większy wyświetlacz. Jeżeli czujesz, że właśnie ta cecha zapewni Ci lepszy komfort przeglądania internetu, grania w gry mobilne czy oglądania filmów, to kup tablet.

  Oceń publikację
  [Głosy: 9 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments