Czy warto kupić transmiter FM?

transmiter fm do auta czy warto go kupić

Spis treści:

  Czy warto kupić transmiter FM? To pytanie dość indywidualne, bo zależy od tego, jak przestarzały masz radioodtwarzacz i jak brakuje Ci słuchania plików MP3. Ale w poniższym poradniku postaram się rozwiązać ten dylemat zakupowy.

  Jeżeli w Waszym samochodzie znajduje się przestarzały radioodtwarzacz samochodowy (np. jedynie na płyty CD lub kasety magnetofonowe), to zapewne przeszkadza Wam brak czytania chociażby plików MP3 – tak jak przeszkadzał i mi.

  Nie można wtedy przesłać muzyki z urządzenia zewnętrznego – telefonu, tabletu, karty pamięci, odtwarzacza muzycznego, a przede wszystkim pendrive’a. Jest jednak sprytny sposób na obejście tej niedogodności – zakup solidnego transmitera FM, który wygląda jak mały nadajnik.

  Jeżeli stacje radiowe jedynie Was irytują słabo dobranymi utworami pod Wasze preferencje muzyczne, a radio samochodowe pamięta zamierzchłe czasy, bo jest tak stare i mało funkcjonalne, to zdecydowanie warto wydać niewielką kwotę na transmiter FM.

  Te małe urządzenia mają także kilka dodatkowych funkcji. Mogą np. pełnić rolę zestawu głośnomówiącego, a nawet być swego rodzaju magazynem energii, który podładuje urządzenie mobilne, nawigację GPS czy kamerkę samochodową.

  To jednak nie wszystko. Skoro urządzenie pomaga w odtwarzaniu ścieżki dźwiękowej z plików audio… to co stoi na przeszkodzie, żeby np. posłuchać sobie audiobooka w trakcie jazdy? Zupełnie nic. Jest to przecież możliwe.

  Ceny nie są zwykle wygórowane, co potwierdza ranking transmiterów FM, więc tym bardziej warto wzbogacić swoją brykę o muzykę, której rzeczywiście chcemy słuchać. Pokonywanie nawet dziurawych dróg stanie się przyjemniejsze.

  Jak działa transmiter FM?

  Jest to swego rodzaju pośrednik między naszym przestarzałym radiem samochodowym a urządzeniem zewnętrznym, na którym trzymamy ulubioną muzykę. Transmiter przesyła dźwięk z jego źródła do radia. Wykorzystuje fale radiowe.

  Przestarzały i zabudowany radioodtwarzacz samochodowy

  • Wyobraźmy to sobie na prostym przykładzie. Wsadzamy transmiter do gniazdka zapalniczki, wpinamy w jego port USB pendrive’a z muzyką, wybieramy daną częstotliwość, a później tę samą wartość ustawiamy na naszym radiu. To właściwie tyle, gdyż po wybraniu jej powinniśmy przejść na kanał zarezerwowany właśnie dla transmitera FM. Sposób działania jest więc prosty i komfortowy niczym niemiecka autostrada. A jeżeli chcesz poczytać jeszcze więcej o konfiguracji nadajnika FM, to zajrzyj tutaj: Jak podłączyć transmiter FM, aby poprawnie działał?
  • Możliwości w sposobie działania nie ograniczają się jedynie do wpinania zewnętrznego urządzenia do portu USB. Jeżeli dany model obsługuje Bluetooth, to dzieje się to bezprzewodowo. Smartfon leży w schowku, komunikuje się z transmiterem, który z kolei podsyła nasze ulubione nuty do radia samochodowego. Jeszcze prostsze i wygodniejsze, prawda?
  • Chcecie jeszcze czegoś prostszego, bo nie lubicie zabierać ze sobą do samochodu niezliczonej ilości elektronicznych urządzeń? Proszę bardzo. Znajdą się na rynku transmitery FM z wbudowaną pamięcią. Sprawia to, że one same stają się przestrzenią na muzyczne pliki, i to właśnie bezpośrednio z nich są one przesyłane na wolne pasmo częstotliwości.

  Ryzyko zakłóceń jako największy minus

  Szkopuł w tym, aby tego całego procesu nie zaburzały zakłócenia (np. w formie szumów w tle), które przecież się zdarzają przy urządzeniach wykorzystujących fale radiowe (zjawisko nakładania fal). Sygnał musi być trwały, bo częste gubienie go zdyskwalifikuje przydatność transmitera. Problemu nie ma zazwyczaj z wszelkimi ustawieniami, bo są one zapisywane.

  Transmiter do auta powinien więc być łatwy w obsłudze i gwarantować nam zadowalającą jakość dźwięku, któremu nie przeszkodzą żadne zakłócenia. Zawsze warto też wiedzieć, dlaczego transmiter FM szumi. Często nie jest to wcale wina tego niepozornego urządzenia dla kierowców-melomanów.

  Czy warto kupić transmiter FM – Konkluzja

  Sprawa jest dla mnie klarowana – w większości przypadków warto kupić transmiter FM. To urządzenia coraz to funkcjonalniejsze, a wciąż tanie. W bardzo łatwy sposób umożliwiają słuchanie w samochodzie dowolnych plików z muzyką.

  Ich głównym mankamentem jest ryzyko zakłóceń. Ale zakładając, że wydasz na taki gadżet więcej niż 15-30 zł, nie powinno być z tym źle. Dlatego też polecam zakup transmitera.

  A przed ostatecznym wyborem przeczytaj koniecznie poradnik o tym, jak wybrać transmiter FM. Dzięki niemu nie rozczarujesz się swoim nowym nabytkiem do auta.

  [Głosów: 1   Average: 5/5]

  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  avatar
    Subscribe  
  Powiadom o