W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić transmiter FM?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy warto kupić transmiter FM? To pytanie dość indywidualne, bo zależy od tego, jak przestarzały masz radioodtwarzacz i jak brakuje Ci słuchania plików MP3 podczas jazdy autem. Ale w poniższym poradniku postaram się rozwiązać ten dylemat zakupowy.

transmiter fm do auta czy warto go kupić

Spis treści:

  Jeżeli w Twoim samochodzie znajduje się przestarzały radioodtwarzacz samochodowy (np. jedynie na płyty CD lub kasety magnetofonowe), to zapewne przeszkadza Ci brak czytania chociażby plików MP3 – tak jak przeszkadzał i mi.

  Nie można wtedy przesłać muzyki z urządzenia zewnętrznego – telefonu, tabletu, karty pamięci, odtwarzacza muzycznego lub pendrive’a. Jest jednak sprytny sposób na obejście tej niedogodności – transmiter FM, który wygląda jak mały nadajnik.

  Czy warto go kupić? Poniżej zwięzła analiza, która pomoże Ci podjąć decyzję.

  Bezprzewodowe przesyłanie muzyki jako największa zaleta transmitera FM

  Jeżeli stacje radiowe Cię irytują słabo dobranymi utworami pod Twoje preferencje muzyczne, a radio samochodowe pamięta zamierzchłe czasy, bo jest tak stare i mało funkcjonalne, to zdecydowanie warto wydać niewielką kwotę na transmiter FM.

  To jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów na słuchanie za kółkiem tego, czego się chce i skąd się chce. Bo co innego Ci zostaje? Wymiana radioodtwarzacza na nowy (o ile jest to możliwe), a może wymiana auta na nowszy model? Nie zawsze jest to w danej chwili możliwe/potrzebne.

  Oczywiście mowa o puszczaniu muzyki z telefonu przez radio, które nie ma praktycznie żadnych przydatnych złączy.

  Samochodowe transmitery FM mają także kilka dodatkowych funkcji. Mogą np. pełnić rolę zestawu głośnomówiącego, pokazywać stan naładowania akumulatora, a nawet być swego rodzaju magazynem energii, który podładuje urządzenie mobilne, nawigację GPS czy kamerkę samochodową (dzięki obecności portu USB).

  Dzięki takiej funkcjonalności masz kilka urządzeń w jednym, więc oszczędzasz pieniądze. I nie oznacza to wcale, że dodatkowe udogodnienia oraz tryby pracy są jakieś wybrakowane – zazwyczaj niczego im nie brakuje.

  To jednak nie wszystko. Skoro urządzenie pomaga w odtwarzaniu ścieżki dźwiękowej z plików audio… to co stoi na przeszkodzie, żeby np. posłuchać sobie audiobooka w trakcie jazdy? Zupełnie nic. Jest to przecież możliwe.

  Ceny nie są zwykle wygórowane, co potwierdza ranking transmiterów FM, więc tym bardziej warto wzbogacić swoją brykę o muzykę, której rzeczywiście chcesz słuchać. Pokonywanie nawet dziurawych dróg stanie się przyjemniejsze.

  Ranking transmiterów FM – zwycięzca

  AKAI FMT-93BT

  Ryzyko zakłóceń jako największy minus transmitera FM

  Szkopuł w tym, aby transmiter FM nie generował oprócz samej muzyki również zakłóceń (np. w formie szumów w tle), które przecież się zdarzają przy urządzeniach wykorzystujących fale radiowe (zjawisko nakładania fal). Sygnał musi być trwały, bo częste gubienie go zdyskwalifikuje przydatność transmitera.

  Patrząc na to, jak działa transmiter FM, pojawia się pewien wniosek – urządzenie jest niestety dość podatne na szumy. Nie oczekuj więc czystego brzmienia, wydając np. 20 czy 30 zł na taki nadajnik.

  Zawsze warto też wiedzieć, dlaczego transmiter FM szumi. Często nie jest to wcale wina tego niepozornego urządzenia dla kierowców.

  Druga sprawa, że sama jakość dźwięku z pewnością nie przypadnie do gustu wymagającym melomanom. Nadajnik FM korzysta z najprostszych metod przesyłania muzyki. Dzięki temu nie ma większych zagadek przy tym, jak podłączyć transmiter FM, ale z drugiej strony jakość dźwięku jest stosunkowo słaba.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Czy warto kupić transmiter FM – Ostateczny werdykt

  Sprawa jest dla mnie klarowana – w większości przypadków warto kupić transmiter FM. To urządzenia coraz to funkcjonalniejsze, a wciąż tanie. W bardzo łatwy sposób umożliwiają w samochodzie słuchanie plików z muzyką przesyłanych bezprzewodowo z różnych urządzeń i nośników.

  Ich głównym mankamentem jest ryzyko zakłóceń. Ale zakładając, że wydasz na taki gadżet więcej niż 15 – 30 zł, nie powinno być tragedii. Dlatego też polecam zakup transmitera.

  A przed ostatecznym wyborem przeczytaj koniecznie poradnik o tym, jak wybrać transmiter FM. Dzięki niemu nie rozczarujesz się swoim nowym nabytkiem do auta.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments